| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Unia planuje przeciwdziałanie oszustwom podatkowym

Unia planuje przeciwdziałanie oszustwom podatkowym

W marcu ministrowie finansów krajów UE będą musieli wybrać między dwoma projektami ukrócenia oszustw w podatku VAT.


Oszustwa w VAT kosztują państwa członkowskie kilkadziesiąt miliardów euro rocznie. Ponieważ oba konkurencyjne projekty wymagałyby fundamentalnych zmian w sposobie funkcjonowania VAT w UE, Komisja Europejska uznała, że potrzebuje politycznych wytycznych co do dalszego działania.

- Chodzi o pewność, że państwa członkowskie są gotowe przyjąć konsekwencje radykalnych zmian - mówi unijny komisarz ds. podatkowych Laszlo Kovacs.

Sprawa ma stanąć na porządku dziennym spotkania ministrów finansów 4 marca.

Tak zwane oszustwa znikającego sprzedawcy polegają na tym, że oszuści kupują towary wolne od VAT w jednym kraju, odsprzedają je za cenę powiększoną o podatek w innym, ale nie odprowadzają podatku.

Niemcy opowiadają się za rozwiązaniem znanym w telekomunikacji jako rozmowa na koszt drugiej strony (reverse-charge), które oznacza, że zapłata podatku następowałaby na końcu łańcucha dostaw, a płatnikiem byłby odbiorca towaru, a nie podmioty uczestniczące w dostarczaniu.

Zdaniem przeciwników tego rozwiązania w ten sposób powstałaby okazja do kolejnych rodzajów oszustw. KE dodała, że przejście na system reverse-charge musiałoby być obowiązkowe w całej UE i nie można by pozostawić decyzji państwom członkowskim, a wiadomo, że niektóre mają zastrzeżenia do tego projektu.

Urzędnicy KE zadeklarowali, że nie są przeciwni przeprowadzeniu pilotażowej próby w wybranym kraju, co pozwoliłoby ocenić taką reformę, ale podkreślili, że próba musiałaby trwać co najmniej pięć lat. Na razie Austria wydaje się jedyną kandydatką, tyle że nie wiadomo, czy się zgłosi.

Alternatywą jest opodatkowanie dostaw na terytorium UE w kraju pochodzenia, według jednolitej stawki 15 proc. Następnie podatek byłby wprowadzony do systemu rozliczeń clearingowych, służącego prawidłowej redystrybucji wpływów między państwa członkowskie. To rozwiązanie uzależniłoby niektóre kraje od innych pod względem przychodów z VAT.

Taki system, choć politycznie kontrowersyjny, ma zwolenników wśród organizacji branżowych.

- To interesujący temat do przemyśleń - powiedział Chas Roy-Chowdhury z Association of Chartered Certified Accountants, organizacji reprezentujących środowisko biegłych księgowych.

Nikki Tait, Vanessa Houlder

Tłum. E.G.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK