REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unia planuje przeciwdziałanie oszustwom podatkowym

Vanessa Houlder
Nikki Tait

REKLAMA

W marcu ministrowie finansów krajów UE będą musieli wybrać między dwoma projektami ukrócenia oszustw w podatku VAT.

Oszustwa w VAT kosztują państwa członkowskie kilkadziesiąt miliardów euro rocznie. Ponieważ oba konkurencyjne projekty wymagałyby fundamentalnych zmian w sposobie funkcjonowania VAT w UE, Komisja Europejska uznała, że potrzebuje politycznych wytycznych co do dalszego działania.

REKLAMA

- Chodzi o pewność, że państwa członkowskie są gotowe przyjąć konsekwencje radykalnych zmian - mówi unijny komisarz ds. podatkowych Laszlo Kovacs.

Sprawa ma stanąć na porządku dziennym spotkania ministrów finansów 4 marca.

Tak zwane oszustwa znikającego sprzedawcy polegają na tym, że oszuści kupują towary wolne od VAT w jednym kraju, odsprzedają je za cenę powiększoną o podatek w innym, ale nie odprowadzają podatku.

REKLAMA

Niemcy opowiadają się za rozwiązaniem znanym w telekomunikacji jako rozmowa na koszt drugiej strony (reverse-charge), które oznacza, że zapłata podatku następowałaby na końcu łańcucha dostaw, a płatnikiem byłby odbiorca towaru, a nie podmioty uczestniczące w dostarczaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem przeciwników tego rozwiązania w ten sposób powstałaby okazja do kolejnych rodzajów oszustw. KE dodała, że przejście na system reverse-charge musiałoby być obowiązkowe w całej UE i nie można by pozostawić decyzji państwom członkowskim, a wiadomo, że niektóre mają zastrzeżenia do tego projektu.

Urzędnicy KE zadeklarowali, że nie są przeciwni przeprowadzeniu pilotażowej próby w wybranym kraju, co pozwoliłoby ocenić taką reformę, ale podkreślili, że próba musiałaby trwać co najmniej pięć lat. Na razie Austria wydaje się jedyną kandydatką, tyle że nie wiadomo, czy się zgłosi.

Alternatywą jest opodatkowanie dostaw na terytorium UE w kraju pochodzenia, według jednolitej stawki 15 proc. Następnie podatek byłby wprowadzony do systemu rozliczeń clearingowych, służącego prawidłowej redystrybucji wpływów między państwa członkowskie. To rozwiązanie uzależniłoby niektóre kraje od innych pod względem przychodów z VAT.

Taki system, choć politycznie kontrowersyjny, ma zwolenników wśród organizacji branżowych.

- To interesujący temat do przemyśleń - powiedział Chas Roy-Chowdhury z Association of Chartered Certified Accountants, organizacji reprezentujących środowisko biegłych księgowych.

Nikki Tait, Vanessa Houlder

Tłum. E.G.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA