reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Używanie części nieruchomości nie uprawnia do niższego podatku

Używanie części nieruchomości nie uprawnia do niższego podatku

Fakt, że część powierzchni budynku nie jest wykorzystywana do działalności gospodarczej, nie daje prawa do niższej stawki podatku od nieruchomości.


W wyniku kontroli organ podatkowy stwierdził, iż nieruchomość, będąca przedmiotem opodatkowania ma powierzchnię większą niż zadeklarowana przez podatnika i w związku z tym określił podatek od nieruchomości w wyższym wymiarze. Podatnik złożył odwołanie od decyzji organu, twierdząc, iż nie wykorzystywał całej powierzchni przedmiotowej nieruchomości, więc zadeklarował tylko tę powierzchnię, którą rzeczywiście wykorzystuje w prowadzonej praktyce weterynaryjnej. Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) po rozpatrzeniu odwołania stwierdziło, że podatnik zadeklarował mniejszą powierzchnię budynku, niż to wynika z pomiarów dokonanych w trakcie kontroli. Fakt, że nie cała powierzchnia jest wykorzystywana na działalność gospodarczą, nie ma w sprawie znaczenia. SKO powołało się na przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, z których wynika, że powyższa okoliczność miałaby znaczenie wtedy, gdyby z przyczyn technicznych nie było możliwe używanie tej nieruchomości do działalności gospodarczej.

Taka sytuacja w sprawie nie występowała. Strona wniosła skargę do WSA, podtrzymując wcześniejsze zarzuty. WSA oddalił skargę. Podkreślił, iż zastosowanie stawki, przewidzianej dla działalności gospodarczej jest zasadne, ponieważ zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej to budynki, będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu, prowadzącego działalność gospodarczą.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych, a taka sytuacja w sprawie nie zachodziła. Sam fakt, że część powierzchni nie jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, nie stanowi podstawy do zastosowania niższej stawki.

Sygn. akt I SA/Sz 626/07

EWA NOWICKA

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama