REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Firmy nie będą rozliczać się co roku z PFRON

Pracodawcy otrzymają łącznie zwrot kosztów wynagrodzenia i składek niepełnosprawnego pracownika. W zależności od stopnia niepełnosprawności dofinansowanie wyniesie od 60 proc. do 160 proc. minimalnej płacy. Pracodawcom z chronionego i otwartego rynku pracy będzie przysługiwała taka sama pomoc.

Utrata ryczałtu dopiero po roku

ZMIANA PRAWA - Podatnicy, którzy w 2009 roku przekroczą limit przychodów wynoszący 150 tys. euro, utracą prawo do ryczałtu dopiero od następnego roku podatkowego.

Łatwiej będzie można przesyłać e-deklaracje podatkowe

Przedsiębiorcy będą mogli wysyłać deklaracje podatkowe drogą elektroniczną bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych.

Firmy mogą mieć kłopot w rozliczeniach z ZUS

Certyfikaty wydane firmom przez ZUS w sierpniu 2007 r. i służące im dotychczas do rozliczeń stracą niedługo ważność. Pracodawcy powinni już składać zamówienie na zakup nowego e-podpisu.

REKLAMA

Wystarczy, że polisa dotyczy wykonywanej działalności

Ubezpieczenie w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej nie musi być tożsame z pełnym zakresem działalności firmy ujawnionym w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Co druga firma zatrudnia na czarno

Połowa pracodawców kontrolowanych przez inspektorów pracy nielegalnie zatrudnia pracowników, a co szósty nie płaci lub płaci nieterminowo składki do Funduszu Pracy.

Ujęcie w księdze kosztów ubezpieczenia budynku i samochodu

Prowadzę księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałową. W jaki sposób powinnam zaksięgować faktury otrzymane za ubezpieczenie budynku i samochodu, które dotyczą 2008 i 2009 r.? Czy mogę to zrobić zapisem jednorazowym? Czy powinnam podzielić ten koszt na poszczególne lata i miesiące?

Odwołanie z urlopu - zwrot kosztów

Kodeks pracy dopuszcza możliwość odwołania pracownika z urlopu. Pracodawca ma do tego prawo, ale pod warunkiem, że powstały okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu i obecność pracownika w zakładzie jest konieczna. Przepisy nie precyzują, o jakie okoliczności chodzi. Zatem ich ocena i decyzja o wezwaniu pracownika do pracy należy do pracodawcy.

REKLAMA

Jak założyć własną działalność gospodarczą we Francji

Polaka przy zakładaniu firmy we Francji obowiązują takie same zasady jak obywateli tego kraju. Firmę można prowadzić w formie przedsiębiorstwa indywidualnego, spółki prawa cywilnego lub handlowego.

Kredyt ratalny na karcie

Nie wszyscy są skazani na wysoki kredyt na karcie. Dzięki zastąpieniu zwykłego kredytu ratalnym, banki mogą zaoferować klientom niższe oprocentowanie.

Kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy (rewolwingowy) - kredyt ma charakter odnawialnej, otwartej linii kredytowej w rachunku kredytowym i może być wielokrotnie spłacany w całości lub części i ponownie uruchamiany do wysokości przyznanego limitu. Przeznaczeniem kredytu jest finansowanie bieżącej działalności firmy.

Kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny – kredyt z którego środki można przeznaczyć na cele zgodne z prowadzoną działalnością gospodarczą, czyli zakup pojazdów, maszyn i urządzeń technicznych, sprzętu informatycznego lub wyposażenia firmy oraz innych środków trwałych niezbędnych do prowadzenia działalności.

Linia kredytowa

Linia kredytowa - pożyczka odnawialna, pozwala na obniżenie kosztu kredytu poprzez możliwość dowolnego pobierania i spłacania pożyczki do wysokości limitu bez ponoszenia dodatkowych opłat. Dzięki temu pożyczkobiorca płaci odsetki tylko za okres rzeczywistego wykorzystania pieniędzy.

BIK

BIK - Biuro Informacji Kredytowej zostało utworzone przez banki z inicjatywy Związku Banków Polskich.

Jak obliczany jest podatek Belki

Decydując się na lokatę musimy pamiętać, że nasze odsetki zawsze będą pomniejszone o 19 proc podatku. Oznacza to, że w rzeczywistości nasze odsetki będą o około 1/5 mniejsze niż podają banki.

Najpopularniejsze szkodliwe programy - lipiec 2008

Przedstawiamy listę szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w lipcu 2008 r.

80 proc. przedsiębiorców żle wypełniło zeznanie roczne

Od 2007 roku przedsiębiorcy nie składają miesięcznych deklaracji PIT. W rozliczeniu za 2007 rok w większości PIT-36 i PIT-36L były błędy. Bez PIT miesięcznych nie wiadomo, jakie zaliczki rozliczyć w zeznaniach.

Skupy złomu będą przyjmowały zużyty sprzęt RTV i AGD

zmiana prawa - Firmy skupujące złom będą prowadzić rejestrację zużytego sprzętu AGD, a sklepy w cenie towaru będą musiały podawać koszty jego późniejszego recyklingu.

Właściciele małych firm będą musieli płacić składkę chorobową

Od stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą obowiązkowo podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Mimo to prawo do świadczeń zyskają dopiero po 180 dniach ubezpieczenia.

Polisy AC: umowa na kilka lat daje gwarancję niezmiennej składki

Kupując umowę AC na kilka lat, mamy gwarancję tej samej wysokości składki bez względu na liczbę wypadków. To na razie mało popularne rozwiązanie.

Wspólnik powiadomi urząd skarbowy

ZMIANA PRAWA - Wspólnicy osobowych spółek prawa handlowego będą zwolnieni z obowiązku opłacania zaliczek na podatek dochodowy, pod warunkiem zawiadomienia urzędu skarbowego.

Bez zakładu nie ma działalności

Aby uznać, że polska spółka posiada zakład w Holandii, organ podatkowy musi udowodnić, że polski podatnik posiada tam przynajmniej stałą siedzibę.

Pracodawca powinien wskazać konkretny dzień wypłaty wynagrodzenia

Jeżeli pracodawca nie wskaże w regulaminie wynagradzania, układzie zbiorowym czy w umowie o pracę konkretnego dnia, wypłaty wynagrodzenia, może narazić się na sankcje nakładane przez Państwową Inspekcję Pracy. Gdy pensja jest przelewana na konto pracownika datą wypłaty jest dzień jej zaksięgowania na jego rachunku.

Przekazanie towarów na cele reprezentacji i reklamy

Spółka z o.o. organizuje od czasu do czasu imprezy dla swoich dostawców. Podczas tych imprez wręczane są im różne upominki i nagrody rzeczowe nabywane wcześniej w tym celu przez spółkę. Czy nieodpłatne przekazanie towarów na cele reprezentacji i reklamy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Czy spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur za te towary?

Firmy szukają w sieci nowych kanałów sprzedaży

Małe i średnie przedsiębiorstwa coraz chętniej wykorzystują handel elektroniczny w działalności. W 2007 roku 90 proc. firm robiło zakupy w sieci, a tylko 48 proc. prowadziło sprzedaż przez internet.

Pożyczka hipoteczna tańsza od innych kredytów

Planujesz zakup samochodu lub inny duży wydatek? Zamiast zwykłego kredytu wybierz pożyczkę hipoteczną. To obecnie jedna z najtańszych form pożyczania pieniędzy na rynku.

Pułapki w kredytach gotówkowych

W przypadku kredytów gotówkowych powszechne jest zaniżanie przez banki nominalnego oprocentowania kredytu, tak by wyeksponować je w reklamie. Jednak taki kredyt wcale nie jest tani.

Zawieszenie firmy może pozbawić świadczeń

Przedsiębiorcy, którzy zawieszą działalność gospodarczą, mogą nie nabyć prawa do minimalnej emerytury. Kobiety prowadzące firmę nie otrzymają zasiłku macierzyńskiego, jeśli urodzą dziecko w okresie zawieszenia. Nieopłacanie składek do NFZ w okresie zawieszenia spowoduje, że przedsiębiorca zapłaci za lekarza i operację z własnej kieszeni.

Zawieszenie działalności wstrzymuje amortyzację

ZMIANA PRAWA - Składniki majątku, które nie będą używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, nie będą podlegały amortyzacji.

Będzie można pozyskiwać grunty od prywatnych właścicieli

Nowe prawo - Maksymalny limit rozszerzenia specjalnej strefy ekonomicznej nie może przekroczyć 20 tys. ha. Gminy uzyskały prawo powoływania większości członków zarządu strefy ekonomicznej.

Opóźni się przydział dotacji dla dużych firm na ochronę środowiska i badania

Resort rozwoju chce zmienić prawo, tak by można było zmieniać zasady przydzielania dotacji z UE w trakcie trwania konkursów. Wszystko po to, aby uniknąć blokady funduszy unijnych w IV kwartale tego roku.

Rodziny ofiar wypadków dostaną zadośćuczynienia

 Od 3 sierpnia najbliżsi członkowie rodzin osób zmarłych w wyniku wypadków komunikacyjnych, przy pracy czy ofiar błędów medycznych mają prawo do zadośćuczynienia finansowego.

Rozliczenie podatkowe otrzymanych dotacji

Otrzymane dotacje stanowią przychód podatnika, ale jednocześnie wydatki pokryte z nich zalicza się do kosztów. Tylko dotacje związane z zakupem środków trwałych nie wpływają na przychody i koszty.

Jak, zgodnie z prawem, pozbyć się niechcianego wspólnika

Spółka z o.o. została zawiązana przez 7 wspólników (podział udziałów prawie równy: 5 osób po 14 udziałów, 2 - po 15 udziałów). Współpraca układa się prawidłowo pomiędzy sześcioma, siódmy tej współpracy odmawia (obraził się, ponieważ nie został wybrany na prezesa). De facto działa na szkodę spółki (kłótnie, pomówienia, insynuacje...). Oświadczył wspólnikom na walnym zgromadzeniu, że swoje udziały sprzedaje znajomemu. W umowie spółki jest postanowione, że wspólnicy spółki mają prawo pierwokupu oraz że na sprzedaż udziałów osobie z zewnątrz musi być wyrażona zgoda. Sytuacja jest patowa: wspólnicy udziałów nie odkupią, bo nie mają na to środków i nie chcą też mieć w spółce osoby, o której nic nie wiedzą i której nie znają. Co robić w takiej sytuacji? Jak zgodnie z prawem pozbyć się niewygodnego wspólnika? Czy można zastosować art. 199 § 1 k.s.h. (umorzenie przymusowe), jeśli w umowie spółki taka możliwość nie została zapisana?  

Od umów cywilnoprawnych zawartych z własnym pracownikiem zwykle trzeba płacić składki

Przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej z własnym pracownikiem jest traktowany jak uzyskany z umowy o pracę, co oznacza obowiązek opłacenia od niego wszystkich składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Gdy jednak umowa o dzieło czy zlecenia jest zawierana ze swoim pracownikiem w czasie korzystania przez niego z urlopu bezpłatnego, wychowawczego czy macierzyńskiego, obowiązują inne zasady podlegania ubezpieczeniom.

Jak zmniejszyć ratę kredytu hipotecznego

Refinansowanie to nic innego jak zamiana starego, droższego kredytu na nowy – tańszy. Obecnie marże bankowe są nawet dwa razy niższe niż 3 lata temu i dzięki temu klienci zmieniający bank mogą na miesięcznej racie zyskać od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Zwrócone pracownikowi wydatki na zakup żywności podlegają PIT

Zwrot kosztów ponoszonych przez pracowników na zakup artykułów spożywczych wykorzystanych do przygotowania posiłków profilaktycznych nie podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Bezrobotni zdobędą kwalifikacje w zakładzie pracy

Dorosłe osoby bezrobotne od stycznia 2009 r. będą mogły nabyć nowe kwalifikacje u pracodawców. Szkolenie będzie trwać co najmniej 12 miesięcy.

Będzie można zrezygnować z ksiąg

Spółki, których przychód w 2007 roku nie przekroczył 1,2 mln euro, będą mogły zrezygnować z prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Od początku roku firmom budowlanym przybyło 50 tys. pracowników

Firmy deweloperskie mają problemy ze sprzedażą nowo wybudowanych budynków, za to firmy zajmujące się budownictwem nadal nie narzekają na brak pracy.

Wystawianie faktur na obszarze UE ma być wkrótce prostsze

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne w sprawie fakturowania. Nowe propozycje mają ograniczyć formalności związane z wystawianiem faktur w UE.

Hotelarze łamią prawo pracy

Podczas kontroli branży gastronomicznej i hotelarskiej przez PIP okazało się, że prawie 800 pracowników nie miało przeszkolenia z zakresu bhp, a ponad 500 nie przedstawiło badań lekarskich.

Jest wiele źródeł informacji o kontrahentach

Dla przedsiębiorcy bardzo ważne jest poznanie historii płatniczej kontrahenta. I to jeszcze przed zawarciem umowy. Teraz istnieje możliwość pozyskania pewnej, rzetelnej i, co ważne, obszernej informacji o wiarygodności płatniczej podmiotów.

Wprowadzenie prywatnego składnika do firmy

W styczniu 2008 roku rozpocząłem prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. W działalności tej wykorzystuję mój prywatny samochód. Z tego tytułu ponoszę określone koszty, np. na zakup paliwa, ubezpieczenie itp. Wydatki te dotychczas nie były przeze mnie ujmowane w kosztach uzyskania przychodów. Ustaliłem, że najlepiej będzie dla mnie wprowadzić ten samochód do środków trwałych. W jaki sposób mogę wprowadzić do firmy ten samochód, który nabyłem przed rozpoczęciem działalności gospodarczej?

Fakultatywne postanowienia w umowie o pracę

Przepisy prawa pracy określają pewne niezbędne elementy umowy o pracę. Strony mogą jednak w umowie zamieścić wiele dodatkowych postanowień. Należy jednak pamiętać, że późniejsza rezygnacja z nich będzie wymagała zmiany umowy o pracę.

Gotówka od banku za zmianę kredytu

W większości banków przy zaciąganiu kredytu refinansowego – oprócz kwoty na spłatę starego kredytu hipotecznego – można otrzymać jeszcze dodatkowe środki. Zwykle są one oprocentowane tak samo nisko jak pozostała część kredytu i banki nie ograniczają sposobu wykorzystania tej gotówki.

Cena musi się zgadzać z systemem płatniczym

Cena przedstawiona w ofercie musi być wyrażona w setnych częściach złotego, tj. do drugiego miejsca po przecinku

Jesienią możliwa kolejna podwyżka stóp procentowych

RPP nie zaskoczyła rynku i pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Na podwyżkę może zdecydować się jesienią.

Opłatę środowiskową można wliczyć w koszty

Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności opłatę środowiskową.

Płaca minimalna powinna być zróżnicowana regionalnie

Od 2009 roku płaca minimalna wzrośnie o 150 zł i wyniesie 1276 zł. Będzie stanowić 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Czy tak duży wzrost nie spowoduje, że pracownicy zarabiający niewiele więcej będą domagać się podwyżek?

REKLAMA