REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca powinien wskazać konkretny dzień wypłaty wynagrodzenia

Agnieszka Siwy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli pracodawca nie wskaże w regulaminie wynagradzania, układzie zbiorowym czy w umowie o pracę konkretnego dnia, wypłaty wynagrodzenia, może narazić się na sankcje nakładane przez Państwową Inspekcję Pracy. Gdy pensja jest przelewana na konto pracownika datą wypłaty jest dzień jej zaksięgowania na jego rachunku.

REKLAMA

Często w regulaminach wynagradzania pracodawca wskazuje ogólny termin wypłaty wynagrodzenia, np. do piątego dnia następnego miesiąca. Państwowa Inspekcja Pracy kwestionuje jednak tego rodzaju zapisy twierdząc, iż pracodawca powinien ustalić jedną konkretną datę. Rzeczywiście na podstawie literalnej analizy art. 85 k.p. wypłata wynagrodzenia powinna nastąpić w jednym ustalonym dniu. Pracodawca powinien więc wskazać konkretny dzień każdego miesiąca, w którym będzie wypłacana pensja, np. 30 dzień każdego miesiąca, ostatni czwartek miesiąca. Dzięki temu pracownicy uzyskają informację, kiedy najpóźniej powinni spodziewać się swojej pensji. Należy także pamiętać, iż jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym, a nie jak to często robią pracodawcy w dniu następnym. W praktyce jednak wskazanie konkretnego dnia wypłaty wynagrodzeń może być trudne do zrealizowania. W dużych zakładach pracy wypłaty wynagrodzeń dokonuje się bowiem w ciągu kilku kolejnych dni. Przepis art. 85 k.p. stanowi, iż wynagrodzenie za pracę wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Jeżeli pensja jest ustalona w stałej wysokości miesięcznej, wówczas obliczenie jej wysokości nie nasuwa żadnych trudności. W takim przypadku wypłata powinna nastąpić na koniec miesiąca. Możliwe jest jednak przesunięcie terminu wypłaty wynagrodzenia za poprzedni miesiąc kalendarzowy na jeden z pierwszych 10 dni kalendarzowych następnego miesiąca. Takie rozwiązanie jednak może być stosowane tylko wówczas, gdy wysokość wynagrodzenia zależy od wydajności pracy, czyli np. w systemie akordowym i prowizyjnym.

REKLAMA

W mojej ocenie jednak nie ma podstaw do pozbawiania pracodawcy prawa do wypłaty wynagrodzenia za poprzedni miesiąc w ciągu pierwszych dziesięciu dni następnego miesiąca. Dodatkowo warto jednak wskazać, iż zgodnie z wytycznymi Państwowej Inspekcji Pracy w przypadku umów krótkoterminowych np. kilkunastodniowych, zastrzeżenia mogą budzić zamieszczane w nich zapisy o tym, że wynagrodzenie wypłacane nie będzie niezwłocznie, lecz dopiero np. do dziesiątego dnia następnego miesiąca. Zdaniem PIP takie odsuwanie terminu wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę stanowi pewną formę kredytowania działalności pracodawcy przez pracownika.

W praktyce istnieje również problem, jak ustalić termin wypłacanego w formie przelewu wynagrodzenia. Jeżeli miejscem wypłaty pensji jest kasa zakładu pracy, wówczas pracownik odbiera należne wynagrodzenie i od tego momentu może korzystać z otrzymanych pieniędzy. Natomiast jeśli wynagrodzenie jest wypłacane w formie przelewu bankowego, terminem jego otrzymania jest dzień zaksięgowania pensji na rachunku pracownika. Wynagrodzenie w takim przypadku powinno znaleźć się na rachunku bankowym pracownika w dniu wypłaty.

AGNIESZKA SIWY

Dalszy ciąg materiału pod wideo

radca prawny, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA