REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia

Dorota Twardo
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z podstawowych uprawnień każdego pracownika jest prawo do terminowego i prawidłowo ustalonego wynagrodzenia za pracę. Pracodawca naruszający to uprawnienie musi liczyć się z przykrymi konsekwencjami takiego postępowania.

Niejednokrotnie pracodawcy naruszają obowiązek wypłaty pracownikom wynagrodzenia w ustalonym terminie. W takiej sytuacji muszą się oni liczyć z poważnymi konsekwencjami. Opóźnienie to może spowodować konieczność wypłaty odsetek od zaległej pensji, a nawet w niektórych przypadkach odszkodowania z tytułu rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia. Ponadto przy nieterminowej wypłacie należy zwrócić również szczególną uwagę na sposób naliczania takiego wynagrodzenia oraz zastanowić się nad konsekwencjami w rozliczeniach z urzędem skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Odsetki za zwłokę

REKLAMA

W przypadku niewypłacenia w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę pracownik może żądać od pracodawcy odsetek ustawowych nawet wtedy, gdy nie poniósł z tego powodu żadnej szkody, a opóźnienie było następstwem okoliczności, za które pracodawca nie ponosi odpowiedzialności (wyrok SN z 26 lutego 1975 r., I PR 31/75, OSNC 1975/12/176).

Odsetki z tytułu opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia za pracę przysługują pracownikowi także w części, od której pracodawca odprowadził składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych (uchwała SN z 19 września 2002 r., III PZP 18/02, OSNP 2003/9/214). Odsetki te ustala się zatem od kwoty wynagrodzenia brutto, tj. z uwzględnieniem tej części wynagrodzenia, która podlegała odprowadzeniu na poczet należnych od pracownika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jeżeli jednak pracodawca przekazuje w obowiązującym terminie do urzędu skarbowego i ZUS potrącone z pensji składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, wówczas należne pracownikowi odsetki od niewypłaconego w terminie wynagrodzenia za pracę przysługują jedynie od kwoty netto.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odsetki od zaległych wynagrodzeń korzystają ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i wynoszą obecnie 11,5%. Jeżeli jednak w regulaminie wynagradzania lub w układzie zbiorowym pracy zostały zawarte zapisy określające odsetki w wysokości wyższej od ustawowej, pracodawca ma obowiązek stosować te odsetki, które wynikają z przepisów obowiązujących w jego zakładzie pracy.

Odszkodowanie

Jeżeli pracodawca wielokrotnie nie wypłaca w terminie wynagrodzenia, pracownik może to potraktować jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy i z tego powodu rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia (art. 55 § 11 k.p.). Przysługuje mu wówczas odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeśli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

Odszkodowanie to jest zwolnione z podatku dochodowego.

Kara grzywny

Niewypłacenie w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika. Pracodawca, dopuszczając się tego wykroczenia, podlega karze grzywny nakładanej przez sąd w wysokości od 20 zł do 5000 zł. Inspektor pracy po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających może jednak uznać, że w danym przypadku wystarczająca będzie kara grzywny nałożona w drodze mandatu karnego. W postępowaniu mandatowym można nałożyć grzywnę w wysokości do 500 zł, a w sprawach, w których oskarżycielem publicznym jest inspektor pracy - do 1000 zł.

Konsekwencje składkowe i podatkowe

REKLAMA

Wypłata zaległego wynagrodzenia rodzi obowiązki podatkowe zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy. Pracodawca od takiej wypłaty musi pobrać zaliczkę na podatek. Pracownik musi natomiast rozliczyć takie świadczenie w zeznaniu rocznym za rok, w którym nastąpiła wypłata.

Należność z tytułu zaległego wynagrodzenia staje się przychodem ze stosunku pracy z chwilą jej otrzymania przez pracownika lub postawienia do jego dyspozycji. W konsekwencji podlega opodatkowaniu na takich samych zasadach, jakie obowiązują w momencie dokonywania wypłaty, przy czym bez znaczenia jest fakt, czy wypłacana należność obejmuje świadczenie bieżące czy też zaległe wynagrodzenie

Przykład

Pracodawca ze względu na trudności finansowe wypłacił pracownikom wynagrodzenia za grudzień 2007 r. dopiero w styczniu 2008 r. Jak w takim przypadku będzie przedstawiało się rozliczenie wynagrodzenia, jeśli pracownik zarabia 2500 zł brutto?

Wynagrodzenie wypłacone w styczniu 2008 r., choćby należne za grudzień 2007 r., jest u pracownika przychodem ze stycznia. A zatem w celu obliczenia jego wysokości stosujemy parametry obowiązujące w 2008 r.

Ustalamy wysokości składek społecznych:

składka emerytalna:

2500 zł × 9,76% = 244 zł,

składka rentowa:

2500 zł × 1,5% = 37,50 zł,

składka chorobowa:

2500 zł × 2,45% = 61,25 zł,

składki społeczne razem:

244 zł + 37,50 zł + 61,25 zł = 342,75 zł.

Obliczamy wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne:

podstawą wyliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne jest wynagrodzenie brutto pomniejszone o składki społeczne:

2500 zł - 342,75 zł = 2157,25 zł,

składka na ubezpieczenie zdrowotne:

2157,25 zł × 9% = 194,15 zł,

składka na ubezpieczenie zdrowotne odliczana od podatku (7,75%):

2157,25 zł × 7,75% = 167,19 zł.

Następnie ustalamy dochód pracownika. W tym celu od przychodu odejmujemy składki na ubezpieczenia społeczne oraz kwotę stanowiącą zryczałtowany koszt uzyskania przychodu:

2500 zł - 342,75 zł - 111,25 zł (zakładamy, że pracownik zamieszkuje w tej samej miejscowości, gdzie znajduje się zakład pracy) = 2046 zł.

Obliczamy zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Podstawę opodatkowania mnożymy przez obowiązującą stopę procentową podatku, a następnie pomniejszamy o ulgę podatkową i składkę zdrowotną 7,75%:

2046 zł × 19% = 388,74 zł,

388,74 zł - 48,90 zł = 339,84 zł,

339,84 zł - 167,19 zł = 172,65 zł; po zaokrągleniu ostateczna kwota zaliczki będzie więc wynosić 173 zł.

Ustalamy wynagrodzenie netto do wypłaty. W tym celu wynagrodzenie brutto (przychód) pomniejszamy o składki na ubezpieczenia społeczne, zaliczkę podatkową oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne (9%):

2500 zł - 342,75 zł - 173 zł - 194,15 zł = 1790,10 zł.

Przychody z wynagrodzenia ze stosunku pracy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym w roku ich otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika. Zasada ta odnosi się także do wypłaty zaległego wynagrodzenia. Jeśli na przykład pensja za 2007 r. została wypłacona pracownikowi w roku następnym, to powinien on ująć ją w rozliczeniu rocznym za rok 2008. Zaległa pensja będzie bowiem przychodem pracownika w roku wypłaty.

Dorota Twardo

specjalista ds. kadr i płac

Audyt Doradztwo Finanse „Lidmar”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA