REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

80 proc. przedsiębiorców żle wypełniło zeznanie roczne

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 2007 roku przedsiębiorcy nie składają miesięcznych deklaracji PIT. W rozliczeniu za 2007 rok w większości PIT-36 i PIT-36L były błędy. Bez PIT miesięcznych nie wiadomo, jakie zaliczki rozliczyć w zeznaniach.

SONDA

REKLAMA

REKLAMA

W rozliczeniu rocznym za 2007 rok podatnicy mieli kłopot z wypełnianiem zeznań w części dotyczącej zaliczek. W niektórych regionach kraju nawet 80 proc. pomyłek w PIT-36 i PIT-36L to błędy w tym zakresie. Podatnicy nie odróżniają zaliczek wpłaconych od należnych. Takie wnioski wynikają z sondy przeprowadzonej przez Gazetę Prawną w izbach skarbowych. Przyczyną tak wielu błędów w zeznaniach jest likwidacja od początku 2007 roku obowiązku składania przez przedsiębiorców miesięcznych deklaracji podatkowych, w których wykazywano wpłacane zaliczki, m.in. PIT-5 i PIT-5L (podatnicy CIT też nie składają miesięcznych deklaracji).

- Obok błędów, które powtarzają się co roku, pojawiły się problemy związane z wypełnianiem deklaracji PIT-36. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w związku z brakiem obowiązku składania deklaracji miesięcznych lub kwartalnych w 2007 roku mieli ogromne problemy z wypełnianiem części deklaracji PIT-36 dotyczącej zaliczek wpłacanych w ciągu roku - relacjonuje Małgorzata Spychała-Szuszczyńska z Izby Skarbowej w Poznaniu.

Wnioski z sondy mogą dziwić, zwłaszcza że w momencie, gdy ogłaszano likwidację deklaracji miesięcznych, argumentowano, że będzie to duże ułatwienie dla przedsiębiorców. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi przewidywaniami praktyka pokazała, że jest odwrotnie. Brak deklaracji miesięcznych to być może mniej papierkowej pracy, ale i kłopot z rocznym rozliczeniem z fiskusem. Już dziś część podatników i niektórzy urzędnicy opowiadają się za przywróceniem deklaracji miesięcznych.

- Ideą likwidacji obowiązku składania miesięcznych deklaracji było ułatwienie życia podatnikom. Tymczasem spowodowało to spore problemy przy wypełnianiu rocznych zeznań, a w konsekwencji liczne błędy w tych zeznaniach i konieczność korygowania deklaracji - zauważa Monika Sala-Szczypińska z Izby Skarbowej w Krakowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Problem w całym kraju

Praktycznie w całej Polsce urzędy odnotowały problemy z rozliczaniem w zeznaniach zaliczek na PIT.

REKLAMA

Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy tłumaczy, że w miejsce zlikwidowanej deklaracji PIT-5, w której w ciągu roku wykazywano należne zaliczki, wprowadzono konieczność wykazywania tych zaliczek po zakończeniu roku w rubrykach 249-272 części N PIT-36 oraz w rubrykach 89-100 części M PIT-36L.

- Niestety, w dużej liczbie zeznań pojawiają się błędy. Podatnicy albo w ogóle nie wypełniają rubryk dotyczących zaliczek, uznając zapewne, że wystarczyło wykazanie łącznej (za cały rok) kwoty w rubrykach 53 (PIT-36) bądź 27 (PIT-36L), albo wykazują w nich zaliczkę wpłaconą zamiast należnej - tłumaczy Maciej Cichański.

Również Maria Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach podaje, że podatnikom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą w składanych za 2007 rok zeznaniach PIT-36 i PIT 36L najwięcej problemów sprawiało prawidłowe wypełnienie tych części zeznania, które dotyczą należnych miesięcznych i kwartalnych zaliczek.

- Błędy te stanowią około 80 proc. popełnianych pomyłek - dodaje Maria Bojczuk.

Najczęstsze błędy

Problemy z wypełnianiem zeznań rocznych składanych przez osoby fizyczne i prawne prowadzące działalność gospodarczą, w części dotyczącej zaliczek zgłaszała większość podatników zobowiązanych do złożenia tych zeznań, a także pracownicy biur rachunkowych. Małgorzata Brzoza z Izby Skarbowej w Szczecinie podkreśla, że kłopoty w zakresie wpłacania prawidłowych zaliczek odnotowywano przez cały 2007 rok.

Krystyna Arciszewska z Izby Skarbowej w Olsztynie jako najczęściej występujące błędy wymienia: nie wypełnienie rubryk z należnymi zaliczkami za dane miesiące; suma należnych zaliczek za miesiące była niezgodna z kwotą należnych zaliczek za cały rok; błędnie opisywano dowody wpłat. Podobnie było w Małopolsce, Warszawie, Łodzi czy Lublinie.

- Największym problemem było wpisanie zaliczek należnych. Podatnicy nie rozumieją pojęcia zaliczki należne - stwierdza Marta Szpakowska z Izby Skarbowej w Lublinie.

Korekta zeznania

Błędy w PIT związane z nieprawidłowymi zaliczkami były poprawiane w korektach.

- Pozyskanie korekt zeznań wymagało dużego zaangażowania urzędników (w toku czynności sprawdzających), bez pomocy których podatnicy często nie mogli rozwiązać swoich kłopotów przy usuwaniu błędów - zauważa Małgorzata Brzoza.

Barbara Sęczkowska z Izby Skarbowej w Łodzi tłumaczy, że błędy w zeznaniach przedsiębiorców były poprawiane poprzez wzywanie podatników do urzędu lub podatnicy sami dokonywali weryfikacji.

Na podobne rozwiązania wskazuje Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu, która podaje, że zdarzają się przypadki, że podatnicy wpłacają zaliczki po terminie lub wpłacają kwoty wyższe. W takiej sytuacji podatnicy są wzywani do złożenia wyjaśnień i korekty zeznania.

Powrót do przeszłości

Wszyscy nasi rozmówcy z izb skarbowych byli zgodni: trzeba już dziś pracować nad tym, aby podobne kłopoty z zaliczkami nie pojawiły się przy rozliczeniu rocznym za 2008 rok.

Zdaniem Marii Bojczuk problemy z zaliczkami wynikają m.in. z faktu, że jest to pierwszy rok składania PIT po likwidacji deklaracji miesięcznych.

- W celu wyeliminowania podobnych błędów w przyszłości podatnikom należy zwrócić uwagę na prawidłowe wypełnianie deklaracji oraz zapoznanie się z broszurami o wypełnianiu PIT - podkreśla Maria Bojczuk.

Natomiast Małgorzata Brzoza podpowiada, że rozwiązaniem wskazanych problemów byłoby ponowne wprowadzenie deklaracji na zaliczki jednak w uproszczonej formie i za okresy kwartalne.

- Potrzebę taką zgłaszają podatnicy, którzy i dziś na własne potrzeby sporządzają deklaracje miesięczne. Część z nich nadal przesyła je do urzędu - argumentuje Małgorzata Brzoza.

Marta Szpakowska sugeruje, aby w przyszłości w celu wyeliminowania lub zmniejszenia takich kłopotów podatnicy przed wypełnieniem zeznania uzgadniali w urzędzie wpłaty dokonywane w trakcie roku.

- Niektórzy podatnicy, ale również i pracownicy urzędów twierdzą, że należałoby przywrócić obowiązek składania deklaracji - podkreśla Marta Szpakowska.

Podobnego zdania jest Barbara Sęczkowska.

- To pozwoliłoby na bieżącą kontrolę wpłat i przypisów. Podatnicy wyrażają niezadowolenie z wycofania deklaracji miesięcznych - podsumowuje nasza rozmówczyni.

2,6 mln podatników złożyło zeznania PIT-36 i PIT-36L w rozliczeniu za 2006 rok

Rozliczenie roczne przedsiębiorców

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  REKLAMA

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  REKLAMA