REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy nie będą rozliczać się co roku z PFRON

Łukasz Guza
Łukasz Guza
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy otrzymają łącznie zwrot kosztów wynagrodzenia i składek niepełnosprawnego pracownika. W zależności od stopnia niepełnosprawności dofinansowanie wyniesie od 60 proc. do 160 proc. minimalnej płacy. Pracodawcom z chronionego i otwartego rynku pracy będzie przysługiwała taka sama pomoc.
Od 1 stycznia 2009 r. pracodawcy, którzy zatrudniają niepełnosprawnych i pobierają z tego tytułu dofinansowania do ich wynagrodzeń, nie będą już musieli co roku rozliczać się z uzyskanej pomocy. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zwróci im do 75 proc. kosztów płacy (wynagrodzenia i składek ZUS) takich pracowników. Tak wynika z rządowego projektu nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 14, poz. 92). Ma on dostosować polskie przepisy do uchwalonego w ubiegłym miesiącu rozporządzenia KE w sprawie tzw. wyłączeń blokowych. Projektowane przepisy zakładają też wyrównanie wypłacanej pomocy dla chronionego i otwartego rynku pracy.

Wyższe dofinansowanie

Dofinansowanie do pensji niepełnosprawnych ma wynosić 75 proc. ich wynagrodzenia brutto, finansowanych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz składek do Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Pomoc z PFRON będzie jednak zróżnicowana ze względu na stopień niepełnosprawności pracownika oraz ograniczona stawkami kwotowymi. Miesięczne dofinansowanie wynagrodzenia osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności wyniesie do 160 proc. minimalnej płacy obowiązującej w grudniu poprzedniego roku (1801,6 zł), ze stopniem umiarkowanym do 140 proc. (1576,4 zł), a tej ze stopniem lekkim do 60 proc. (675,6 zł).

REKLAMA

REKLAMA

Takie samo dofinansowanie będzie przysługiwało zarówno firmom z otwartego, jak i chronionego rynku pracy. Pomoc dla zakładów pracy chronionej będzie więc niższa od wypłacanej obecnie. Większe wsparcie z PFRON otrzymają natomiast firmy z otwartego rynku pracy.

- Pracodawcy będą rezygnować ze statusu ZPChr, bo choć muszą wypełniać dodatkowe obowiązki związane np. z zapewnieniem pracownikom opieki medycznej, będą otrzymywać taką samą pomoc jak firmy z otwartego rynku - mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Zgodnie z projektowanymi zmianami dofinansowanie będzie przysługiwać także za zatrudnienie niepełnosprawnych, którzy mają już ustalone prawo do emerytury.

- To dobre rozwiązanie, bo firmy miały problem z ustaleniem, którym pracownikom przysługuje emerytura, a którym nie. Rozwiązanie to zniechęcało też do zatrudniania osób starszych - mówi Bogna Nowak-Turowiecka z KPP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trudniej o dofinansowanie

W przypadku nowo zatrudnianych pracowników niepełnosprawnych dofinansowanie do ich wynagrodzeń będzie przysługiwało, jeśli ich przyjęcie do pracy spowoduje wzrost netto zatrudnienia w firmie w porównaniu z przeciętnym zatrudnieniem w okresie poprzednich 12 miesięcy. Będzie też wypłacane, jeśli jego etat został zwolniony w wyniku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem złożonym przez poprzedniego pracownika, za porozumieniem stron lub w trybie dyscyplinarnym. Jeżeli warunki te nie zostaną spełnione, firma otrzyma dofinansowanie tylko wtedy, gdy miejsce pracy niepełnosprawnego powstało w wyniku wygaśnięcia umowy o pracę lub zmniejszenia wymiaru czasu pracy innej osoby na jej wniosek.

- Takie rozwiązanie zniechęci do zatrudniania niepełnosprawnych - mówi Zdzisław Kożuchowicz ze Spółdzielni Inwalidów Simech z Oświęcimia.

REKLAMA

Podkreśla, że pracodawcy nie zawsze są odpowiedzialni za fluktuację kadr w zakładzie, a od tego będzie zależeć pomoc z PFRON. To oni będą musieli też pilnować stanu zatrudnienia w firmie i skrupulatnie wyliczać, czy należy im się pomoc, jeśli chcą przyjąć do pracy osobę niepełnosprawną.

Rząd chce jednak uprościć procedurę ubiegania się o dofinansowanie z PFRON. Dlatego od 1 stycznia 2009 r. pracodawcy nie będą już musieli co roku składać wnioski o udzielenie takiej pomocy oraz rozliczać się z pobieranych kwot. Wsparcie będzie przysługiwało przez cały okres zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, a ewentualne rozbieżności między pomocą należną a wypłaconą będą usuwane poprzez bieżące korekty.

Projekt noweli wydłuża jednak termin przekazywania dofinansowania przez PFRON z 7 do 14 dni od dnia złożenia wniosku o wypłatę takiej pomocy za dany miesiąc.

Dodatkowa pomoc

Oprócz dofinansowania kosztów płacy niepełnosprawnych pracodawcy nadal będą mogli się starać o rekompensatę dodatkowych kosztów poniesionych w związku z ich zatrudnieniem. Już obecnie mogą się oni ubiegać m.in. o zwrot kosztów adaptacji pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb niepełnosprawnych. Od 2009 roku będą mogli jednak starać się także o zwrot kosztów zakupu i autoryzacji oprogramowania na użytek tych osób lub innych technologii wspomagających ich pracę. Zakłady pracy chronionej, których co najmniej połowę pracowników stanowią niepełnosprawni, będą mogły dodatkowo ubiegać się o zrefundowanie kosztów budowy lub rozbudowy obiektów lub pomieszczeń zakładu, a także kosztów administracyjnych i transportowych poniesionych w związku z zatrudnianiem tych osób.

- Nie sądzę, aby taka pomoc zrekompensowała ZPChr utratę innych przywilejów - uważa Jan Zając.

Firma zapłaci odsetki

Z projektu wynika, że jeśli pracodawca pobrał środki z PFRON w nadmiernej wysokości, będzie musiał je zwrócić wraz z odsetkami naliczonymi od dnia ich otrzymania, w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych. Z kolei jeśli okaże się, że to PFRON wypłacił firmie zbyt niską pomoc, będzie musiał wypłacić pracodawcy różnicę między kwotą należną a otrzymaną wraz z odsetkami.

W ubiegłym roku nienależnie pobrane środki na kwotę 140 mln zł zwróciło 6,3 tys. firm. PFRON nie pobierał odsetek od tych kwot, bo obecnie nie ma przepisów, które na to zezwalają.

- W opinii Rządowego Centrum Legislacji konieczność płacenia odsetek powinna wynikać właśnie z ustawy o rehabilitacji - mówi Szczepan Wroński, dyrektor Wydziału Dofinansowań Rynku Pracy w PFRON.

Zmiany w systemie pomocy na zatrudnienie niepełnosprawnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA