REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Taka sama wysokość składek przez cały rok

W piątek posłowie uchwalili zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Jedna z nich zakłada, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe będzie ustalana raz na rok.

Faktyczne zyski z lokaty bankowej

Banki kuszą klientów coraz wyższym oprocentowaniem lokat. Może się jednak okazać, że zysku z nich nie będzie. Mogą nawet przynieść stratę.

Sejm za zmianami antydyskryminacyjnymi i dotyczącymi higieny pracy

Sejm poparł zmiany w Kodeksie pracy w zakresie przepisów antydyskryminacyjnych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Za nowelizacją opowiedziało się w piątek 393 posłów, przeciw było dwóch.

Sejm odrzucił projekt ustawy w sprawie święta Trzech Króli

Sejm odrzucił w piątek obywatelski projekt ustawy ustanawiającej święto Trzech Króli - 6 stycznia - dniem wolnym od pracy. Wniosek o odrzucenie złożyli posłowie PO.

REKLAMA

Reforma zmienia formalności celne

Ostatnia nowelizacja Wspólnotowego Kodeksu Celnego zmienia podejście do kontroli celnych. Kontrole będą oparte na analizie ryzyka i będą łączyć się z nowymi obowiązkami przedsiębiorców. Korzyścią dla przedsiębiorców będzie stosowanie deklaracji elektronicznych.

Zawieszający firmę bez prawa do świadczeń

Przedsiębiorcy, którzy od 20 września tego roku mogą zawieszać działalność gospodarczą, powinni dobrze się zastanowić przed podjęciem takiej decyzji. Może się okazać, że jeśli ulegną wypadkowi w okresie faktycznego prowadzenia firmy, nie otrzymają świadczeń z tego tytułu.

Utrata ryczałtu od początku roku

Przedsiębiorca opłacający ryczałt, który przekroczy limit przychodów 150 tys. euro w trakcie roku, straci prawo do ryczałtu od początku następnego roku. Obecnie prawo to traci od następnego miesiąca po przekroczeniu limitu.

Niższa opłata za wydanie interpretacji

20 września weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jedną z zasadniczych zmian jest obniżenie opłaty za wydanie wiążącej interpretacji.

REKLAMA

Wyższe koszty projektów z Unii

Trudniej będzie o kredyt na finansowanie inwestycji wspieranych pieniędzmi z Unii Europejskiej. Banki deklarują, że nie ograniczą akcji kredytowej, ale podnoszą marże na kredytach dla firm. Dzięki funduszom z UE spadek dynamiki wzrostu PKB będzie mniejszy, nawet o 0,5 pkt proc.

Podatnicy łatwiej rozliczą VAT

Sejm uchwalił obszerną nowelizacją ustawy o VAT, która wprowadza przepisy mające na celu uproszczenie rozliczania podatku i zniesienie ograniczeń formalnoprawnych.

Pracownik może mieć nawet 12-miesięczny okres wypowiedzenia

Zgodnie z art. 36 par. 1 k.p. długość okresów wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony zależy od stażu pracy u danego pracodawcy. Czy jest możliwe stosowanie dłuższych okresów wypowiedzenia niż przewidziane w tym artykule?

Pracownik otrzyma RMUA przez internet

Od przyszłego roku pracodawcy będą mogli przekazywać pracownikom raporty o zapłaconych składkach w formie elektronicznej.

Wydatki na nadzór zostaną kosztem

Rząd chce wprowadzić do przepisów ustawy o CIT definicję ubezpieczyciela i zmienić przepisy dotyczące kosztów podatkowych.

Bezpieczeństwo lokat w polskich bankach

Bezpieczeństwo lokat złożonych przez osoby fizyczne w polskich bankach jest zagwarantowane w 100% przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do równowartości 50 tys. Euro.

Sejmowa komisja za wydłużeniem urlopów macierzyńskich po urodzeniu wieloraczków

Wydłużenie urlopów macierzyńskich po urodzeniu wieloraczków zarekomendowała w czwartek sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw Zmian w Kodyfikacjach. Według jej propozycji, od 2014 roku urlop mógłby trwać nawet 45 tygodni.

80 proc. firm w Polsce blokuje pracownikom zasoby internetu

80 procent firm blokuje w Polsce pracownikom dostęp do niektórych zasobów sieci, m.in. stron internetowych; firmy będą to robić coraz częściej - wynika z badania przeprowadzonego przez D-Link oraz International Data Group.

Oddziały firm reasekuracyjnych bez licencji

Zagraniczny zakład reasekuracji nie będzie musiał uzyskać zezwolenia na wykonywanie działalności w Polsce, jeśli uzyskał odpowiednie zezwolenie w Unii Europejskiej.

Jak podatkowo traktować kary pieniężne

Kary umowne, jakie otrzymują przedsiębiorcy, są przychodem podlegającym opodatkowaniu. Umorzenie kar osobom nieprowadzącym działalności również spowoduje powstanie przychodu do opodatkowania.

Rabat na naprawy nie stanowi rezerw

Rabat udzielony kupującemu na naprawy gwarancyjne uwzględniony jest w cenie nabycia towaru i nie ujmuje się go w rozliczeniach międzyokresowych.

Jeśli chcesz zwiększyć przychody, zwiększ obecność w porównywarkach

Z internetowych porównywarek cen korzysta dziś około 3 mln kupujących w sieci. Aby przed świętami zwiększyć przychody swojego e-sklepu, musisz zadbać o to, aby do nich dotrzeć. Trzeba pomyśleć o tym już dziś.

Zmaleje pomoc dla zakładów pracy chronionej

Pracodawcy otrzymają łącznie zwrot kosztów wynagrodzenia i składek niepełnosprawnego pracownika.

Nieopodatkowane bony znów będą atrakcyjne dla firm

Rynek emitentów bonów towarowych zmonopolizowała jedna firma. Ograniczyła przedsiębiorcom możliwość zakupu bonów po niższych cenach. Nowelizacja ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji otworzy rynek małym emitentom.

Zwrot wydatków za nocleg nie jest przychodem

Zwrócone pracownikowi odbywającemu zagraniczną podróż służbową wydatki za hotel na podstawie faktury, gdy przekraczają limit przysługujących diet, nie stanowią przychodu opodatkowanego PIT.

Na jakich zasadach pracodawca może kontrolować pracowników

Pracodawcy coraz częściej decydują się kontrolować swoich pracowników. Zagadnienia dotyczące zakresu tej kontroli nie zostały uregulowane wprost w przepisach prawa pracy. Dlatego kontrolując pracowników pracodawcy powinni uważać, aby nie naruszać przy tym ich prywatności.

Czy zakup wizytówek jest kosztem podatkowym?

Rozliczam się na podstawie pkpir. Poniosłem wydatki na wizytówki. Czy mogę te wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Jak przedmiotowe wydatki zaksięgować w pkpir?

PIP: 3,5 tys. wniosków o ukaranie firm za zatrudnianie na czarno

Od lipca 2007 r. pracodawcy zapłacili już prawie mln zł za nielegalne zatrudnianie pracowników.

Będzie łatwiej uzyskać 300 tys. zł na założenie firmy na wsi

Już od stycznia będzie można złożyć wniosek o przyznanie unijnej pomocy na założenie mikrofirmy. Przedsiębiorcy nie zgadzają się, aby firma taka musiała działać pięć lat pod groźbą zwrotu pomocy. ARiMR będzie przekonywać resort rolnictwa do skrócenia tego 5-letniego terminu.

Spory o dotacje unijne trafią przed sądy

Znowelizowana ustawa o wdrażaniu funduszy strukturalnych wprowadza m.in. możliwość odwoływania się od negatywnej decyzji o przyznaniu dotacji do sądu.

Nieważność umowy nie zawsze pozbawia prawa do odliczenia podatku od towarów i usług

Odliczenia VAT pozbawia umowa, której nieważność związana jest z celowymi czynnościami pozornymi lub obejściem przepisów podatkowych.

Jak zawrzeć przedwstępną umowę o pracę

Umowa przedwstępna nie tylko dyscyplinuje strony umowy, ale pozwala także wyegzekwować zgodę na zawarcie ostatecznej umowy. Może również stanowić podstawę do roszczenia odszkodowawczego.

Firmy z UE szukają kierowców

Unijne przedsiębiorstwa chciały w tym roku za pośrednictwem sieci EURES zatrudnić prawie 11 tys. Polaków.

Inwestycje partnerskie nie będą wymagały analiz

Firma uczestnicząca w partnerskim projekcie będzie wyłaniana w przetargu albo w drodze negocjacji.

Unijne środki na założenie firmy bez PIT

Ministerstwo Finansów chce zwolnić z PIT środki unijne otrzymane przez podatników na założenie firmy. Zwolnienie ma obowiązywać dopiero od 2010 roku.

Dostawca odpowiada za wytworzone produkty

Dostawa jest odmianą umowy sprzedaży. Zawierają ją dwaj przedsiębiorcy: dostawca oraz odbiorca, a dotyczy wytworzenia i dostarczenia określonych rzeczy oraz podaje cenę.

Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa - jest to zdolność do spłaty raty kredytu wraz z odsetkami w określonym czasie.

Kredyt refinansowy

Kerdyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny - jest to rodzaj nowego kredytu, który przeznaczony jest na spłatę kilku kredytów lub pożyczek. Celem skonsolidowania zadłużenia jest zazwyczaj obniżenie kosztów.

Zmiany w dofinansowaniu zatrudnienia niepełnosprawnych

Wprowadzenie takich samych kwot dofinansowania do zatrudnienia niepełnosprawnych na otwartym rynku, jak i w zakładach pracy chronionej, przewiduje projekt nowelizacji ustawy o zatrudnieniu i rehabilitacji niepełnosprawnych, który we wtorek przyjął rząd.

Pracodawcy krytykują pakiet rodzinny

Dyskutowany w Sejmie tzw. pakiet rodzinny czyli propozycje zmian przepisów m.in. wydłużających urlopy macierzyńskie czy wprowadzających dodatkowe dni wolne od pracy są niekorzystne dla polskiej gospodarki - oceniła na wtorkowej konferencji prasowej szefowa PKPP Lewiatan, Henryka Bochniarz.

Szejnfeld o nowelizacji ustawy o działalności gospodarczej: będzie przełom

Przełomowe - tak wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld określa założenia projektu nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Projekt umożliwia m.in. wprowadzenie "jednego okienka" w kwietniu 2009 roku - zapowiedział.

Kiedy sprzedawca musi przyjąć zwrot towaru?

Zdarza się, że konsument kupuje towar a następnie zmienia zdanie i chce go zwrócić. Czy sprzedawca ma obowiązek przyjąć zwrot? Jeśli tak, to pod jakimi warunkami i w jakim terminie?

Mobilne bankomaty

Spółka giełdowa eCard, zajmująca się płatnościami internetowymi i właściciel prawie 300 bankomatów w Polsce, w swojej ofercie proponuje także wynajęcie mobilnych bankomatów, tzw. „maszyn na kółkach”, czyli bankomatów zainstalowanych na specjalnych samochodach.

Jak kupować udziały w spółce z o.o.

Czy można wyłączyć na kilka lat zbycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?

Decyzje pokontrolne inspektora pracy

Inspektor pracy, jeśli stwierdzi naruszenie przepisów prawa pracy, może bez zgody pracodawcy nałożyć karę finansową lub wydać nakaz natychmiastowego zamknięcia stanowisk pracy stwarzających zagrożenie dla życia pracowników.

Winiety na drogach ważne do połowy 2011 roku

System elektronicznego poboru opłat drogowych uzależniających ich wysokość od przejechanych kilometrów zacznie funkcjonować dopiero od 1 lipca 2011 r.

Dotacje w Dolnośląskiem mają zostać przyznane na podstawie wniosków w sieci

Urzędnicy fundują nam konkurs w klikaniu myszką na czas, w którym wygraną są unijne dotacje - twierdzą przedsiębiorcy z Dolnego Śląska. Obawiają się, że konkurs w sieci będzie niesprawiedliwy.

Firmy wstrzymujące produkcję, muszą wypłacać pełne pensje

Pracodawca, który ogranicza produkcję, nie może z tego powodu ogłosić przestoju w pracy. Może jednak skierować pracowników do innej pracy, pod warunkiem że płaci im pełne wynagrodzenie.

Skutki kryzysu odczuje większość branż

Najmocniej spadek koniunktury odczują firmy transportowe, budowlane, motoryzacyjne i handel. Dobrych perspektyw spodziewają się tylko przedsiębiorstwa budujące drogi i energetyczne. Cięcie kosztów, drogie euro, ograniczenie inwestycji - to powody dalszego osłabienia koniunktury.

Firmy zapłacą mniej za chorobę starszych pracowników

Firmy będą finansować wynagrodzenie chorego pracownika, który ukończył 50 lat, przez 14, a nie 33 dni w roku. Zwolnienie ze składek na FP i FGŚP dla firm zatrudniających starszych pracowników będzie obowiązywać od czerwca 2009 r.

Firma otrzymana w drodze dziedziczenia wymaga założenia nowych rejestrów

Po przejęciu firmy w spadku trzeba zarejestrować własną działalność, a wcześniej rozliczyć spadkodawcę. Nowy podatnik musi od nowa założyć wszystkie niezbędne ewidencje podatkowe i rachunkowe.

REKLAMA