Kupujemy zewnętrzny twardy dysk
REKLAMA
REKLAMA
Prędzej, czy później, każdy z użytkowników komputera styka się z problemem braku miejsca na twardym dysku. Przechowywanie stale rosnących kolekcji plików audio, wideo oraz plików instalacyjnych programów pociąga za sobą konieczność stałego zwiększania pojemności. Jeśli stajesz w obliczu zakupu nowego twardego dysku sprawdź, co warto wziąć pod uwagę przy jego wyborze.
REKLAMA
Zanim ostatecznie zdecydujesz się na zakup twardego dysku pamiętaj o sprawdzeniu miejsca w obudowie do montażu dodatkowego dysku. Musisz mieć również wolne gniazdo do podłączenia kabla transmisyjnego oraz kabel zasilający.
1. Pojemność
Od tego zaczynamy nasze zakupowe decyzje. Mając w pamięci powiedzenie z samego początku artykułu, warto w miarę możliwości finansowych przemyśleć zakup odpowiednio większego twardego dysku. Obecnie najczęściej kupowane twarde dyski mają pojemność od 320 do 750 GB. Szybko spadające ceny tego typu nośników danych powodują, że coraz chętniej decydujemy się na egzemplarze o dużo wyższej pojemności niż pierwotnie zakładana. Tutaj oszczędzanie na przestrzeni się nie opłaca.
2. Średnica talerzy
Średnica talerzy ma szczególne znacznie w przypadku przenośnych twardych dysków, bowiem przekłada się na rozmiary urządzenia. Możesz wybierać między następującymi nośnikami:
- twarde dyski z talerzami o przekątnej 2,5 cala stosowane są zazwyczaj w notebookach. Dysponują one niższą prędkością obrotową. Za to w wersji zewnętrznej nie wymagają zewnętrznego zasilania. Wystarczy podłączyć kabel USB;
- twarde dyski z talerzami o przekątnej 3,5 cala są standardem w komputerach PC. Ich talerze będą wirować z wyższą prędkością obrotową i oprócz kabla komunikacyjnego, w wersji zewnętrznej wymagają dodatkowego zasilacza.
3. Prędkość obrotowa talerzy
Parametr ten związany jest z prędkością pracy twardego dysku. Im wyższa, tym szybszy dostęp do danych. Obecnie produkowane dyski oferują dwie prędkości obrotowe:
- twarde dyski z talerzami o przekątnej 2,5 cala zazwyczaj oferują prędkość 5400 obrotów na minutę
- twarde dyski z talerzami o przekątnej 3,5 cala oferują dwie prędkości - 5400 oraz 7200 obrotów na minutę. Zalecamy zakup wersji o szybszej prędkości obrotowej.
4. Rozmiar pamięci cache
Szybka podręczna pamięć twardego dysku przydaje się do gromadzenia informacji najczęściej wykorzystywanych przez nośnik. Dzięki niej, twardy dysk nie musi tak często komunikować się z płytą główną. Im większa pojemność podręcznej pamięci, tym lepiej
Polecamy: Montaż i instalacja dodatkowego twardego dysku
Polecamy: Jak testować i wyciszyć dysk twardy
5. Interfejs
Masz do wyboru różne standardy komunikacji między zewnętrznym twardym dyskiem, a komputerem:
- w przypadku zewnętrznych twardych dysków masz do wyboru USB (zalecamy wersję 2.0) oraz używane w zastosowaniach profesjonalnych FireWire. Niektóre modele są wyposażone również w złącze Serial ATA, oferujące najszybszy transfer danych;
- w przypadku wewnętrznych twardych dysków polecamy Serial ATA, który w porównaniu do poprzednich wersji standardu (Paralell ATA) jest szybszy.
Podsumowanie
Przy okazji zakupu nowego twardego dysku powinieneś sobie zadać pytanie, czy potrzebujesz nowego nośnika danych w obudowie komputera, czy chcesz zaopatrzyć się tym razem w twardy dysk w zewnętrznej obudowie, który będziesz mógł ze sobą wszędzie zabrać:
- jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem komputera, który chce mieć stały dostęp do swoich danych, przemyśl zakup przenośnego twardego dysku;
- jeśli nie zależy Ci na mobilności i korzystasz ze swoich danych wyłącznie w domowym komputerze, przenośny twardy dysk nie będzie Ci potrzebny. W tym wypadku zainwestuj w dobry model stacjonarny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.