REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotowanie do ponownej instalacji systemu Windows

Sebastian Górski

REKLAMA

REKLAMA

Komputer wyraźnie zwalnia, zaczyna się pojawiać coraz więcej komunikatów o błędach, a na koniec przestają działać najważniejsze narzędzia. To znak, że przyszedł czas na ponowną instalację systemu operacyjnego Windows. Zanim jednak się do niej zabierzesz sprawdź jak należy się do niej przygotować.

W zależności od nawyków użytkownika oraz liczby danych zgromadzonych na komputerze, proces przygotowania do ponownej instalacji systemu operacyjnego Windows może składać się z różnych etapów. Trzeba przyznać, że dość znikoma grupa użytkowników jest w stanie wcześniej tak przygotować swoje dane, że są gotowi do ponownej instalacji w dowolnym momencie. Dlatego poniżej prezentujemy kilka ważnych punktów koniecznych do opracowania przed ponową instalacją systemu operacyjnego Windows.

REKLAMA

1. Backup najważniejszych danych

Jeśli regularnie korzystasz z wyspecjalizowanych aplikacji do wykonywania zapasowych kopii danych, może pominąć ten punkt. Pozostałym zalecamy bardzo szczegółową lekturę.

Wskazaną praktyką jest gromadzenie wszystkich najważniejszych danych na osobnej partycji twardego dysku, niezależnej od partycji systemowej, a najlepiej na osobnym twardym dysku. Dzięki temu Twoje dane są bezpieczne na wypadek jakiejkolwiek awarii systemu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś musisz przejrzeć kilka miejsc, w których mogą znajdować się Twoje dane i przenieść je na inną partycję lub dysk. Oto kilka przydatnych wskazówek:

  • często użytkownicy zapisują katalogi oraz pliki bezpośrednio na pulpicie, aby mieć do nich szybki dostęp;
  • nierzadko użytkownik zapisuje dane w domyślnej lokalizacji folderu Moje dokumenty na partycji systemowej. Tamto miejsce również warto sprawdzić;
  • spróbuj skorzystać z polecenia Wyszukaj w menu Start i odnajdź pliki z określonymi rozszerzeniami dokumentów (przykładowo *.DOC, *.XLS, czy *.MP3 znajdą w określonej lokalizacji wszystkie pliki z podanym rozszerzeniem);
  • na osobnej partycji lub twardym dysku utwórz katalog o nazwie Backup i przenieś do niego wszystkie najważniejsze dokumenty oraz pliki.

2. Backup poczty

Jeśli korzystasz z programu pocztowego i nie zmieniałeś domyślnej lokalizacji swojej skrzynki pocztowej, będziesz musiał zabezpieczyć wszystkie wiadomościustawienia kont pocztowych oraz książkę adresową. Poniżej pokażemy Ci jak to zrobić na przykładzie programu Outlook Express

  • po uruchomieniu programu wybierz z górnego menu Narzędzia, a następnie Konta
  • przejdź do zakładki Poczta, a następnie zaznacz konto i naciśnij przycisk Eksportuj. Plik należy zapisać na osobnej partycji lub twardym dysku, w katalogu Backup, najlepiej w osobnym podkatalogu o nazwie Poczta. Procedurę powtórz dla każdego konta pocztowego na liście. W ten sposób zabezpieczysz ustawienia kont pocztowych;
  • aby wykonać backup książki adresowej, w głównym widoku programu naciśnij przycisk Adresy, a następnie z górnego menu Plik wybierz polecenie Eksportuj. Polecamy pierwszą opcję z listy (Książka adresowa w formacie WAB). Ponownie wskaż podkatalog Poczta
  • zabezpieczenie wiadomości pocztowych musisz zacząć od sprawdzenia ścieżki dostępu, pod którą znajduje się katalog z wiadomościami. W tym celu z górnego menu Narzędzia wybierz tym razem Opcje, a następnie zakładkę Konserwacja
  • znajdziesz tam przycisk o nazwie Folder magazynu. Wskaże Ci on ścieżkę dostępu do katalogu z wiadomościami. Najlepiej skopiuj ją do Notatnika. Z tego poziomu możesz również w przyszłości wskazać ścieżkę do innego katalogu z wiadomościami. Po ponownej instalacji warto pozostawić je na osobnej partycji lub twardym dysku;
  • domyślnie katalog zawierający wiadomości pocztowe jest ukryty. Dlatego zanim go znajdziesz musisz w ustawieniach systemowych wyłączyć funkcję ukrywania katalogów. W tym celu z systemowego Eksploratora wybierz Narzędzia, a następnie Opcje folderów
  • na zakładce Widok znajdź sekcję Ukryte pliki i foldery, a następnie zaznacz opcję Pokaż ukryte pliki i foldery. Teraz możesz odnaleźć katalog z wiadomościami pod wskazaną wcześniej lokalizacją. Pamiętaj, aby skopiować całą jego zawartość.

3. Backup sterowników

Aby po ponownej instalacji uniknąć żonglowania płytami instalacyjnymi ze sterownikami różnych urządzeń podłączonych do komputera, warto skorzystać z wyspecjalizowanego oprogramowania do backupu. Polecamy bezpłatny DriverMax, który poza funkcją eksportu sterowników do pliku ZIP i łatwego przywracania posiada również funkcję wyszukiwania ich najnowszych wersji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Backup komunikatora internetowego

Jeśli korzystasz z komunikatora internetowego, musisz również pamiętać o jego backupie. Wyeksportuj listę kontaktów na serwer, a następnie zabezpiecz archiwum konwersacji. Znajdują się one zazwyczaj w katalogu instalacyjnym komunikatora w katalogu Program files. Po ponownej instalacji będziesz mógł je zaimportować i pobrać kontakty z serwera.

5. Przygotowanie płyt instalacyjnych

Na wszelki wypadek skompletuj wszystkie płyty instalacyjne zarówno do oprogramowania, z którego dotychczas korzystałeś, jak i poszczególnych komponentów komputera wymagających sterowników. Odszukaj również wszystkie niezbędne numery seryjne do aktywacji systemu operacyjnego oraz dodatkowego oprogramowania.

6. Rezerwacja czasu

Nie zapominaj o tym, że ponowna instalacja systemu Windows to proces czasochłonny, jeśli nie wykonujesz regularnych kopii swoich danych i nie stosujesz metody wykonywania obrazów partycji (o tym więcej w osobnym artykule). Zarezerwuj sobie zatem trochę czasu na instalację oprogramowania, sterowników oraz konfigurację systemu Windows.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA