REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotowanie do ponownej instalacji systemu Windows

Sebastian Górski

REKLAMA

REKLAMA

Komputer wyraźnie zwalnia, zaczyna się pojawiać coraz więcej komunikatów o błędach, a na koniec przestają działać najważniejsze narzędzia. To znak, że przyszedł czas na ponowną instalację systemu operacyjnego Windows. Zanim jednak się do niej zabierzesz sprawdź jak należy się do niej przygotować.

W zależności od nawyków użytkownika oraz liczby danych zgromadzonych na komputerze, proces przygotowania do ponownej instalacji systemu operacyjnego Windows może składać się z różnych etapów. Trzeba przyznać, że dość znikoma grupa użytkowników jest w stanie wcześniej tak przygotować swoje dane, że są gotowi do ponownej instalacji w dowolnym momencie. Dlatego poniżej prezentujemy kilka ważnych punktów koniecznych do opracowania przed ponową instalacją systemu operacyjnego Windows.

REKLAMA

1. Backup najważniejszych danych

Jeśli regularnie korzystasz z wyspecjalizowanych aplikacji do wykonywania zapasowych kopii danych, może pominąć ten punkt. Pozostałym zalecamy bardzo szczegółową lekturę.

Wskazaną praktyką jest gromadzenie wszystkich najważniejszych danych na osobnej partycji twardego dysku, niezależnej od partycji systemowej, a najlepiej na osobnym twardym dysku. Dzięki temu Twoje dane są bezpieczne na wypadek jakiejkolwiek awarii systemu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś musisz przejrzeć kilka miejsc, w których mogą znajdować się Twoje dane i przenieść je na inną partycję lub dysk. Oto kilka przydatnych wskazówek:

 • często użytkownicy zapisują katalogi oraz pliki bezpośrednio na pulpicie, aby mieć do nich szybki dostęp;
 • nierzadko użytkownik zapisuje dane w domyślnej lokalizacji folderu Moje dokumenty na partycji systemowej. Tamto miejsce również warto sprawdzić;
 • spróbuj skorzystać z polecenia Wyszukaj w menu Start i odnajdź pliki z określonymi rozszerzeniami dokumentów (przykładowo *.DOC, *.XLS, czy *.MP3 znajdą w określonej lokalizacji wszystkie pliki z podanym rozszerzeniem);
 • na osobnej partycji lub twardym dysku utwórz katalog o nazwie Backup i przenieś do niego wszystkie najważniejsze dokumenty oraz pliki.

2. Backup poczty

Jeśli korzystasz z programu pocztowego i nie zmieniałeś domyślnej lokalizacji swojej skrzynki pocztowej, będziesz musiał zabezpieczyć wszystkie wiadomościustawienia kont pocztowych oraz książkę adresową. Poniżej pokażemy Ci jak to zrobić na przykładzie programu Outlook Express

 • po uruchomieniu programu wybierz z górnego menu Narzędzia, a następnie Konta
 • przejdź do zakładki Poczta, a następnie zaznacz konto i naciśnij przycisk Eksportuj. Plik należy zapisać na osobnej partycji lub twardym dysku, w katalogu Backup, najlepiej w osobnym podkatalogu o nazwie Poczta. Procedurę powtórz dla każdego konta pocztowego na liście. W ten sposób zabezpieczysz ustawienia kont pocztowych;
 • aby wykonać backup książki adresowej, w głównym widoku programu naciśnij przycisk Adresy, a następnie z górnego menu Plik wybierz polecenie Eksportuj. Polecamy pierwszą opcję z listy (Książka adresowa w formacie WAB). Ponownie wskaż podkatalog Poczta
 • zabezpieczenie wiadomości pocztowych musisz zacząć od sprawdzenia ścieżki dostępu, pod którą znajduje się katalog z wiadomościami. W tym celu z górnego menu Narzędzia wybierz tym razem Opcje, a następnie zakładkę Konserwacja
 • znajdziesz tam przycisk o nazwie Folder magazynu. Wskaże Ci on ścieżkę dostępu do katalogu z wiadomościami. Najlepiej skopiuj ją do Notatnika. Z tego poziomu możesz również w przyszłości wskazać ścieżkę do innego katalogu z wiadomościami. Po ponownej instalacji warto pozostawić je na osobnej partycji lub twardym dysku;
 • domyślnie katalog zawierający wiadomości pocztowe jest ukryty. Dlatego zanim go znajdziesz musisz w ustawieniach systemowych wyłączyć funkcję ukrywania katalogów. W tym celu z systemowego Eksploratora wybierz Narzędzia, a następnie Opcje folderów
 • na zakładce Widok znajdź sekcję Ukryte pliki i foldery, a następnie zaznacz opcję Pokaż ukryte pliki i foldery. Teraz możesz odnaleźć katalog z wiadomościami pod wskazaną wcześniej lokalizacją. Pamiętaj, aby skopiować całą jego zawartość.

3. Backup sterowników

Aby po ponownej instalacji uniknąć żonglowania płytami instalacyjnymi ze sterownikami różnych urządzeń podłączonych do komputera, warto skorzystać z wyspecjalizowanego oprogramowania do backupu. Polecamy bezpłatny DriverMax, który poza funkcją eksportu sterowników do pliku ZIP i łatwego przywracania posiada również funkcję wyszukiwania ich najnowszych wersji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Backup komunikatora internetowego

Jeśli korzystasz z komunikatora internetowego, musisz również pamiętać o jego backupie. Wyeksportuj listę kontaktów na serwer, a następnie zabezpiecz archiwum konwersacji. Znajdują się one zazwyczaj w katalogu instalacyjnym komunikatora w katalogu Program files. Po ponownej instalacji będziesz mógł je zaimportować i pobrać kontakty z serwera.

5. Przygotowanie płyt instalacyjnych

Na wszelki wypadek skompletuj wszystkie płyty instalacyjne zarówno do oprogramowania, z którego dotychczas korzystałeś, jak i poszczególnych komponentów komputera wymagających sterowników. Odszukaj również wszystkie niezbędne numery seryjne do aktywacji systemu operacyjnego oraz dodatkowego oprogramowania.

6. Rezerwacja czasu

Nie zapominaj o tym, że ponowna instalacja systemu Windows to proces czasochłonny, jeśli nie wykonujesz regularnych kopii swoich danych i nie stosujesz metody wykonywania obrazów partycji (o tym więcej w osobnym artykule). Zarezerwuj sobie zatem trochę czasu na instalację oprogramowania, sterowników oraz konfigurację systemu Windows.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA