REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotowanie do ponownej instalacji systemu Windows

Sebastian Górski

REKLAMA

REKLAMA

Komputer wyraźnie zwalnia, zaczyna się pojawiać coraz więcej komunikatów o błędach, a na koniec przestają działać najważniejsze narzędzia. To znak, że przyszedł czas na ponowną instalację systemu operacyjnego Windows. Zanim jednak się do niej zabierzesz sprawdź jak należy się do niej przygotować.

W zależności od nawyków użytkownika oraz liczby danych zgromadzonych na komputerze, proces przygotowania do ponownej instalacji systemu operacyjnego Windows może składać się z różnych etapów. Trzeba przyznać, że dość znikoma grupa użytkowników jest w stanie wcześniej tak przygotować swoje dane, że są gotowi do ponownej instalacji w dowolnym momencie. Dlatego poniżej prezentujemy kilka ważnych punktów koniecznych do opracowania przed ponową instalacją systemu operacyjnego Windows.

REKLAMA

1. Backup najważniejszych danych

Jeśli regularnie korzystasz z wyspecjalizowanych aplikacji do wykonywania zapasowych kopii danych, może pominąć ten punkt. Pozostałym zalecamy bardzo szczegółową lekturę.

Wskazaną praktyką jest gromadzenie wszystkich najważniejszych danych na osobnej partycji twardego dysku, niezależnej od partycji systemowej, a najlepiej na osobnym twardym dysku. Dzięki temu Twoje dane są bezpieczne na wypadek jakiejkolwiek awarii systemu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś musisz przejrzeć kilka miejsc, w których mogą znajdować się Twoje dane i przenieść je na inną partycję lub dysk. Oto kilka przydatnych wskazówek:

  • często użytkownicy zapisują katalogi oraz pliki bezpośrednio na pulpicie, aby mieć do nich szybki dostęp;
  • nierzadko użytkownik zapisuje dane w domyślnej lokalizacji folderu Moje dokumenty na partycji systemowej. Tamto miejsce również warto sprawdzić;
  • spróbuj skorzystać z polecenia Wyszukaj w menu Start i odnajdź pliki z określonymi rozszerzeniami dokumentów (przykładowo *.DOC, *.XLS, czy *.MP3 znajdą w określonej lokalizacji wszystkie pliki z podanym rozszerzeniem);
  • na osobnej partycji lub twardym dysku utwórz katalog o nazwie Backup i przenieś do niego wszystkie najważniejsze dokumenty oraz pliki.

2. Backup poczty

Jeśli korzystasz z programu pocztowego i nie zmieniałeś domyślnej lokalizacji swojej skrzynki pocztowej, będziesz musiał zabezpieczyć wszystkie wiadomościustawienia kont pocztowych oraz książkę adresową. Poniżej pokażemy Ci jak to zrobić na przykładzie programu Outlook Express

  • po uruchomieniu programu wybierz z górnego menu Narzędzia, a następnie Konta
  • przejdź do zakładki Poczta, a następnie zaznacz konto i naciśnij przycisk Eksportuj. Plik należy zapisać na osobnej partycji lub twardym dysku, w katalogu Backup, najlepiej w osobnym podkatalogu o nazwie Poczta. Procedurę powtórz dla każdego konta pocztowego na liście. W ten sposób zabezpieczysz ustawienia kont pocztowych;
  • aby wykonać backup książki adresowej, w głównym widoku programu naciśnij przycisk Adresy, a następnie z górnego menu Plik wybierz polecenie Eksportuj. Polecamy pierwszą opcję z listy (Książka adresowa w formacie WAB). Ponownie wskaż podkatalog Poczta
  • zabezpieczenie wiadomości pocztowych musisz zacząć od sprawdzenia ścieżki dostępu, pod którą znajduje się katalog z wiadomościami. W tym celu z górnego menu Narzędzia wybierz tym razem Opcje, a następnie zakładkę Konserwacja
  • znajdziesz tam przycisk o nazwie Folder magazynu. Wskaże Ci on ścieżkę dostępu do katalogu z wiadomościami. Najlepiej skopiuj ją do Notatnika. Z tego poziomu możesz również w przyszłości wskazać ścieżkę do innego katalogu z wiadomościami. Po ponownej instalacji warto pozostawić je na osobnej partycji lub twardym dysku;
  • domyślnie katalog zawierający wiadomości pocztowe jest ukryty. Dlatego zanim go znajdziesz musisz w ustawieniach systemowych wyłączyć funkcję ukrywania katalogów. W tym celu z systemowego Eksploratora wybierz Narzędzia, a następnie Opcje folderów
  • na zakładce Widok znajdź sekcję Ukryte pliki i foldery, a następnie zaznacz opcję Pokaż ukryte pliki i foldery. Teraz możesz odnaleźć katalog z wiadomościami pod wskazaną wcześniej lokalizacją. Pamiętaj, aby skopiować całą jego zawartość.

3. Backup sterowników

Aby po ponownej instalacji uniknąć żonglowania płytami instalacyjnymi ze sterownikami różnych urządzeń podłączonych do komputera, warto skorzystać z wyspecjalizowanego oprogramowania do backupu. Polecamy bezpłatny DriverMax, który poza funkcją eksportu sterowników do pliku ZIP i łatwego przywracania posiada również funkcję wyszukiwania ich najnowszych wersji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Backup komunikatora internetowego

Jeśli korzystasz z komunikatora internetowego, musisz również pamiętać o jego backupie. Wyeksportuj listę kontaktów na serwer, a następnie zabezpiecz archiwum konwersacji. Znajdują się one zazwyczaj w katalogu instalacyjnym komunikatora w katalogu Program files. Po ponownej instalacji będziesz mógł je zaimportować i pobrać kontakty z serwera.

5. Przygotowanie płyt instalacyjnych

Na wszelki wypadek skompletuj wszystkie płyty instalacyjne zarówno do oprogramowania, z którego dotychczas korzystałeś, jak i poszczególnych komponentów komputera wymagających sterowników. Odszukaj również wszystkie niezbędne numery seryjne do aktywacji systemu operacyjnego oraz dodatkowego oprogramowania.

6. Rezerwacja czasu

Nie zapominaj o tym, że ponowna instalacja systemu Windows to proces czasochłonny, jeśli nie wykonujesz regularnych kopii swoich danych i nie stosujesz metody wykonywania obrazów partycji (o tym więcej w osobnym artykule). Zarezerwuj sobie zatem trochę czasu na instalację oprogramowania, sterowników oraz konfigurację systemu Windows.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!

REKLAMA

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

REKLAMA