REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotowanie do ponownej instalacji systemu Windows

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sebastian Górski

REKLAMA

REKLAMA

Komputer wyraźnie zwalnia, zaczyna się pojawiać coraz więcej komunikatów o błędach, a na koniec przestają działać najważniejsze narzędzia. To znak, że przyszedł czas na ponowną instalację systemu operacyjnego Windows. Zanim jednak się do niej zabierzesz sprawdź jak należy się do niej przygotować.

W zależności od nawyków użytkownika oraz liczby danych zgromadzonych na komputerze, proces przygotowania do ponownej instalacji systemu operacyjnego Windows może składać się z różnych etapów. Trzeba przyznać, że dość znikoma grupa użytkowników jest w stanie wcześniej tak przygotować swoje dane, że są gotowi do ponownej instalacji w dowolnym momencie. Dlatego poniżej prezentujemy kilka ważnych punktów koniecznych do opracowania przed ponową instalacją systemu operacyjnego Windows.

REKLAMA

1. Backup najważniejszych danych

Jeśli regularnie korzystasz z wyspecjalizowanych aplikacji do wykonywania zapasowych kopii danych, może pominąć ten punkt. Pozostałym zalecamy bardzo szczegółową lekturę.

Wskazaną praktyką jest gromadzenie wszystkich najważniejszych danych na osobnej partycji twardego dysku, niezależnej od partycji systemowej, a najlepiej na osobnym twardym dysku. Dzięki temu Twoje dane są bezpieczne na wypadek jakiejkolwiek awarii systemu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś musisz przejrzeć kilka miejsc, w których mogą znajdować się Twoje dane i przenieść je na inną partycję lub dysk. Oto kilka przydatnych wskazówek:

  • często użytkownicy zapisują katalogi oraz pliki bezpośrednio na pulpicie, aby mieć do nich szybki dostęp;
  • nierzadko użytkownik zapisuje dane w domyślnej lokalizacji folderu Moje dokumenty na partycji systemowej. Tamto miejsce również warto sprawdzić;
  • spróbuj skorzystać z polecenia Wyszukaj w menu Start i odnajdź pliki z określonymi rozszerzeniami dokumentów (przykładowo *.DOC, *.XLS, czy *.MP3 znajdą w określonej lokalizacji wszystkie pliki z podanym rozszerzeniem);
  • na osobnej partycji lub twardym dysku utwórz katalog o nazwie Backup i przenieś do niego wszystkie najważniejsze dokumenty oraz pliki.

2. Backup poczty

Jeśli korzystasz z programu pocztowego i nie zmieniałeś domyślnej lokalizacji swojej skrzynki pocztowej, będziesz musiał zabezpieczyć wszystkie wiadomościustawienia kont pocztowych oraz książkę adresową. Poniżej pokażemy Ci jak to zrobić na przykładzie programu Outlook Express

  • po uruchomieniu programu wybierz z górnego menu Narzędzia, a następnie Konta
  • przejdź do zakładki Poczta, a następnie zaznacz konto i naciśnij przycisk Eksportuj. Plik należy zapisać na osobnej partycji lub twardym dysku, w katalogu Backup, najlepiej w osobnym podkatalogu o nazwie Poczta. Procedurę powtórz dla każdego konta pocztowego na liście. W ten sposób zabezpieczysz ustawienia kont pocztowych;
  • aby wykonać backup książki adresowej, w głównym widoku programu naciśnij przycisk Adresy, a następnie z górnego menu Plik wybierz polecenie Eksportuj. Polecamy pierwszą opcję z listy (Książka adresowa w formacie WAB). Ponownie wskaż podkatalog Poczta
  • zabezpieczenie wiadomości pocztowych musisz zacząć od sprawdzenia ścieżki dostępu, pod którą znajduje się katalog z wiadomościami. W tym celu z górnego menu Narzędzia wybierz tym razem Opcje, a następnie zakładkę Konserwacja
  • znajdziesz tam przycisk o nazwie Folder magazynu. Wskaże Ci on ścieżkę dostępu do katalogu z wiadomościami. Najlepiej skopiuj ją do Notatnika. Z tego poziomu możesz również w przyszłości wskazać ścieżkę do innego katalogu z wiadomościami. Po ponownej instalacji warto pozostawić je na osobnej partycji lub twardym dysku;
  • domyślnie katalog zawierający wiadomości pocztowe jest ukryty. Dlatego zanim go znajdziesz musisz w ustawieniach systemowych wyłączyć funkcję ukrywania katalogów. W tym celu z systemowego Eksploratora wybierz Narzędzia, a następnie Opcje folderów
  • na zakładce Widok znajdź sekcję Ukryte pliki i foldery, a następnie zaznacz opcję Pokaż ukryte pliki i foldery. Teraz możesz odnaleźć katalog z wiadomościami pod wskazaną wcześniej lokalizacją. Pamiętaj, aby skopiować całą jego zawartość.

3. Backup sterowników

Aby po ponownej instalacji uniknąć żonglowania płytami instalacyjnymi ze sterownikami różnych urządzeń podłączonych do komputera, warto skorzystać z wyspecjalizowanego oprogramowania do backupu. Polecamy bezpłatny DriverMax, który poza funkcją eksportu sterowników do pliku ZIP i łatwego przywracania posiada również funkcję wyszukiwania ich najnowszych wersji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Backup komunikatora internetowego

Jeśli korzystasz z komunikatora internetowego, musisz również pamiętać o jego backupie. Wyeksportuj listę kontaktów na serwer, a następnie zabezpiecz archiwum konwersacji. Znajdują się one zazwyczaj w katalogu instalacyjnym komunikatora w katalogu Program files. Po ponownej instalacji będziesz mógł je zaimportować i pobrać kontakty z serwera.

5. Przygotowanie płyt instalacyjnych

Na wszelki wypadek skompletuj wszystkie płyty instalacyjne zarówno do oprogramowania, z którego dotychczas korzystałeś, jak i poszczególnych komponentów komputera wymagających sterowników. Odszukaj również wszystkie niezbędne numery seryjne do aktywacji systemu operacyjnego oraz dodatkowego oprogramowania.

6. Rezerwacja czasu

Nie zapominaj o tym, że ponowna instalacja systemu Windows to proces czasochłonny, jeśli nie wykonujesz regularnych kopii swoich danych i nie stosujesz metody wykonywania obrazów partycji (o tym więcej w osobnym artykule). Zarezerwuj sobie zatem trochę czasu na instalację oprogramowania, sterowników oraz konfigurację systemu Windows.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

REKLAMA

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

REKLAMA

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

REKLAMA