Tworzenie obrazu partycji lub twardego dysku
REKLAMA
REKLAMA
Sekret działania funkcji polega na tym, że w odpowiednim momencie tworzona jest specjalna kopia partycji (tzw. obraz) w jednym pliku. Można to porównać do zrobienia zdjęcia partycji.
REKLAMA
Na wypadek jakichkolwiek problemów z działaniem komputera, zawsze możesz odwołać się do tego pliku i w prosty sposób przywrócić stan systemu z momentu wykonywania kopii partycji. W ten sposób od razu instalujesz od nowa Windows oraz sterowniki i programy. Tworzenie obrazu partycji nazywane jest również klonowaniem i znacznie oszczędza czas potrzebny do 'reanimacji' komputera.
Tworzenie obrazów partycji możliwe jest dzięki wyspecjalizowanemu oprogramowaniu, które kopiuje wszystkie dane do pliku obrazu, nawet przy działającym systemie operacyjnym Windows. Jest to możliwe dzięki specjalnej funkcji o nazwie Microsoft Volume Shadow copy Service (VSS). Większość aplikacji służących do klonowania partycji jest płatnych, jednak znajdą się wśród nich darmowe programy.
1. Miejsce na dane
Musisz przygotować odpowiednią ilość miejsca dla pliku z obrazem partycji. W zależności od rozmiaru partycji lub twardego dysku, taki plik może zajmować bardzo dużo miejsca (nawet kilka gigabajtów). Dlatego też:
- musisz znaleźć odpowiednio dużo miejsca na innej partycji;
- to samo możesz zrobić z użyciem osobnego twardego dysku. Tam twoje dane są nawet bezpieczniejsze;
- możesz również wykorzystać płyty DVD do zapisu pliku obrazu. Większość aplikacji posiada funkcję dzielenia pliku obrazu na mniejsze części dostosowane do rozmiarów różnych nośników danych
2. Moment wykonywania obrazu
Musisz pamiętać o tym, aby wykonać obraz partycji w odpowiednim momencie. Poniżej sprawdź listę składników, które już powinny być zainstalowane:
- system operacyjny;
- sterowniki urządzeń;
- dodatkowe oprogramowanie zainstalowane z płyt lub z Internetu.
REKLAMA
Oto idealny moment do wykonania obrazu partycji. Oczywiście, zakładamy, że najważniejsze dane masz na osobnej partycji i nie musisz ich zabezpieczać. W ten sposób, na wypadek jakichkolwiek problemów z komputerem, możesz ponownie zainstalować system wraz ze sterownikami oraz oprogramowaniem.
Musisz pamiętać, że wykonywanie obrazu partycji lub twardego dysku to proces dość czasochłonny. Jednak wykonujesz go tylko raz i w związku z tym warto poświęcić temu trochę cierpliwości.
3. Odzyskiwanie partycji
W każdej chwili możesz przywrócić partycję do stanu z momentu wykonywania obrazu. Wystarczy użyć do tego tego samego oprogramowania, za pomocą którego stworzyłeś plik obrazu.
4. Oprogramowanie
Poniżej znajdziesz przykłady polecanych przez nas aplikacji do tworzenia obrazów partycji i całych twardych dysków:
- DriveImageXML (bezpłatny do zastosowań domowych);
- Drive SnapShot (płatny, ale dostępna 30-dniowa wersja testowa;
- Macrium Reflect (bezpłatny do zastosowań domowych);
- HDClone (dostępny w 5 wersjach, w tym bezpłatnej).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.