REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tworzenie obrazu partycji lub twardego dysku

Sebastian Górski

REKLAMA

REKLAMA

Funkcja tworzenia obrazu partycji lub całego twardego dysku może Ci się szczególnie przydać w razie konieczności ponownej instalacji systemu operacyjnego. Dzięki temu rozwiązaniu jesteś w stanie przywrócić komputer do stanu używalności w zaledwie kilka minut.

Sekret działania funkcji polega na tym, że w odpowiednim momencie tworzona jest specjalna kopia partycji (tzw. obraz) w jednym pliku. Można to porównać do zrobienia zdjęcia partycji.

REKLAMA

Na wypadek jakichkolwiek problemów z działaniem komputera, zawsze możesz odwołać się do tego pliku i w prosty sposób przywrócić stan systemu z momentu wykonywania kopii partycji. W ten sposób od razu instalujesz od nowa Windows oraz sterowniki i programy. Tworzenie obrazu partycji nazywane jest również klonowaniem i znacznie oszczędza czas potrzebny do 'reanimacji' komputera.

Tworzenie obrazów partycji możliwe jest dzięki wyspecjalizowanemu oprogramowaniu, które kopiuje wszystkie dane do pliku obrazu, nawet przy działającym systemie operacyjnym Windows. Jest to możliwe dzięki specjalnej funkcji o nazwie Microsoft Volume Shadow copy Service (VSS). Większość aplikacji służących do klonowania partycji jest płatnych, jednak znajdą się wśród nich darmowe programy.

1. Miejsce na dane

Musisz przygotować odpowiednią ilość miejsca dla pliku z obrazem partycji. W zależności od rozmiaru partycji lub twardego dysku, taki plik może zajmować bardzo dużo miejsca (nawet kilka gigabajtów). Dlatego też:

  • musisz znaleźć odpowiednio dużo miejsca na innej partycji;
  • to samo możesz zrobić z użyciem osobnego twardego dysku. Tam twoje dane są nawet bezpieczniejsze;
  • możesz również wykorzystać płyty DVD do zapisu pliku obrazu. Większość aplikacji posiada funkcję dzielenia pliku obrazu na mniejsze części dostosowane do rozmiarów różnych nośników danych

2. Moment wykonywania obrazu

Musisz pamiętać o tym, aby wykonać obraz partycji w odpowiednim momencie. Poniżej sprawdź listę składników, które już powinny być zainstalowane:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • system operacyjny;
  • sterowniki urządzeń;
  • dodatkowe oprogramowanie zainstalowane z płyt lub z Internetu.

REKLAMA

Oto idealny moment do wykonania obrazu partycji. Oczywiście, zakładamy, że najważniejsze dane masz na osobnej partycji i nie musisz ich zabezpieczać. W ten sposób, na wypadek jakichkolwiek problemów z komputerem, możesz ponownie zainstalować system wraz ze sterownikami oraz oprogramowaniem.

Musisz pamiętać, że wykonywanie obrazu partycji lub twardego dysku to proces dość czasochłonny. Jednak wykonujesz go tylko raz i w związku z tym warto poświęcić temu trochę cierpliwości.

3. Odzyskiwanie partycji

W każdej chwili możesz przywrócić partycję do stanu z momentu wykonywania obrazu. Wystarczy użyć do tego tego samego oprogramowania, za pomocą którego stworzyłeś plik obrazu.

4. Oprogramowanie

Poniżej znajdziesz przykłady polecanych przez nas aplikacji do tworzenia obrazów partycji i całych twardych dysków:

  • DriveImageXML (bezpłatny do zastosowań domowych);
  • Drive SnapShot (płatny, ale dostępna 30-dniowa wersja testowa;
  • Macrium Reflect (bezpłatny do zastosowań domowych);
  • HDClone (dostępny w 5 wersjach, w tym bezpłatnej).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

REKLAMA

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA