REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odmowa transakcji kartą płatniczą

Sławomir Łuniewski
Sławomir Łuniewski

REKLAMA

REKLAMA

Punkty akceptujące płatności kartą płatniczą mają prawo odmówić przyjęcia takiej zapłaty w szczególnych przypadkach, zazwyczaj opisanych w umowach między nimi a akceptantami.

REKLAMA

Odmowa transakcji kartą płatniczą dotyczy najczęściej przypadków gdy karta płatnicza straciła ważność, upłynął okres na jaki została wydana. Można również nie przyjąć zapłaty kartą, jeżeli podpis na karcie nie zgadza się z podpisem złożonym podczas transakcji na dokumencie obciążeniowym. Także jeżeli podczas przyjmowania płatności kartą, pojawią się uzasadnione wątpliwości co do tożsamości użytkownika karty, przedsiębiorca może zażądać okazania mu dokumentu stwierdzającego tożsamość tej osoby. Żądanie tego rodzaju nie powinno mieć miejsca, gdy przedsiębiorca nie ma żadnych tego typu podejrzeń, nie może więc być to standardowa procedura.

REKLAMA

Odmowa okazania dokumentu stwierdzającego tożsamość (przede wszystkim dowodu osobistego lub paszportu) uprawnia akceptanta do odmowy przyjęcia zapłaty. Tak samo dzieje się w razie stwierdzenia (np. poprzez porównanie imienia i nazwiska na karcie i okazanym mu dokumencie), że danym elektronicznym instrumentem posługuje się osoba nieuprawniona. Taką osobą jest nie tylko osoba, która nielegalnie weszła w posiadanie karty (np. złodziej), ale także każda inna, której dane identyfikacyjne nie są tożsame z danymi umieszczonymi na karcie.

Poza wyżej wymienionymi przypadkami powody braku akceptacji transakcji kartą płatniczą mogą być związane z odmową banku, który kartę wydał. Posiadacz karty przyczyny takiej odmowy może poznać tylko i wyłącznie kontaktując się z bankiem – wystawcą karty. Centrum rozliczeniowe nie ma prawa podać przyczyny odmowy płatności kartą, nawet jeśli ją zna a zna ją na pewno. Posiadacz karty nie jest klientem dla takiego centrum, klientem jest punkt, w którym dokonywana jest transakcja.

Na każdej karcie jest podany numer telefonu do działu obsługi klienta banku. Pod tym numerem klient powinien poznać przyczyny odmowytransakcji.

Przyczyną odnowy płatności kartą może być brak akceptacji transakcji w systemie spowodowany np. problemem z komunikacją, błędem systemowym, uszkodzonym terminalem, lub zwyczajnym brakiem prądu. W takich przypadkach informacja taka może być zaznaczona na paragonie (np. komunikat: odmowa błąd komunikacji).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA