reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Bezpieczeństwo > Czy dziecko może płacić kartą

Czy dziecko może płacić kartą

Dzieci, podobnie, jak dorośli, mogą korzystać z kart płatniczych. Można więc podarować dziecku kartę. Dzięki takiemu podarunkowi dziecko będzie mogło samo dokonywać zakupów za pomocą karty płatniczej, rodzice będą mieć większą kontrolę nad wydatkami swojej pociechy, a dodatkowo – pieniądze będą bezpieczniejsze.

W zależności od wieku dziecka, rodzice mają obecnie trzy rozwiązania: kartę do rachunku lub subkonta powiązanego z rachunkiem rodziców, kartę dodatkową do posiadanej przez rodziców karty kredytowej oraz kartę przepłaconą.

Dziecko, które nie ukończyło 13 lat może posługiwać się wyłącznie kartą przepłaconą, na której został zapisany tzw. pieniądz elektroniczny. Pieniądz elektroniczny to substytut tradycyjnego pieniądza. To właśnie dzięki zastosowaniu takiej prawnej konstrukcji mogą z niego korzystać także dzieci. Nie jest konieczne zawieranie oddzielnej umowy, a kartę płatniczą z pieniądzem elektronicznym można kupić w banku. Karty przedpłacone z pieniądzem elektronicznym wydaje obecnie tylko BZ WBK. Każda karta posiada powiązany z nią rachunek techniczny, na który wpłaca się środki w celu jej zasilenia.

Choć teoretycznie taką kartą może posługiwać się już kilkoletnie dziecko, to jednak w większości sklepów próba zapłacenia przez nie kartą skończyłaby się niczym. Większość sprzedawców nie zdaje sobie sprawy z faktu, że, korzystanie z tej karty nie jest ograniczone wiekowo. Sprowadziliśmy, jak do tego podchodzą duże sieci handlowe. Poinformowano nas, że sytuacja jest zależna od kwoty zakupów. Jeśli będzie to więcej niż kilkaset złotych, wtedy sklep nie zezwoli na transakcję. W przypadku niewielkich zakupów na kwotę kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych, sklepy deklarują, że zapłata przez dziecko kartą jest możliwa.

W niektórych sieciach sklepów możliwość przyjęcie zapłaty kartą od dziecka jest uzależniana od posiadania przez nie dokumentu ze zdjęciem. Dlatego, jeśli chcemy wyposażyć dziecko w kartę, warto w tym samym czasie wyrobić mu tymczasowy dowód osobisty. W wyjątkowych przypadkach zamiast dowodu osobistego dziecko może w sklepie pokazać legitymację szkolną.

Najnowszą kartą przedpłaconą jest zbliżeniowa karta Maestro PayPass, wydawana przez BZ WBK. Można nią płacić w sklepach jak każdą inną kartą płatniczą, a dodatkowo także tam gdzie można korzystać ze zbliżeniowej technologii PayPass, chociaż takich punktów nie jest w Polsce zbyt wiele. W tym drugim wypadku zamiast długiej procedury autoryzacji karty wystarczy zbliżyć ją na około 10 cm do znajdującego się w kasie czytnika.

Jeśli kwota rachunku jest mniejsza niż 50 zł, to transakcja dochodzi do skutku bez podawania kodu PIN lub innego potwierdzenia. Karta kosztuje 20 zł i jest ważna 24 miesiące. Można nią bezpłatnie dokonywać płatności w sklepach w Polsce i za granicą. Wypłata pieniędzy z bankomatu w Polsce kosztuje 5 zł. W każdym momencie posiadacz karty może smsem sprawdzić stań zgromadzony na niej środków.

Porównaj karty kredytowe

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Paweł Majtkowski

Analityk Expandera

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama