REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy dziecko może płacić kartą

Paweł Majtkowski
Analityk Expandera

REKLAMA

REKLAMA

Dzieci, podobnie, jak dorośli, mogą korzystać z kart płatniczych. Można więc podarować dziecku kartę. Dzięki takiemu podarunkowi dziecko będzie mogło samo dokonywać zakupów za pomocą karty płatniczej, rodzice będą mieć większą kontrolę nad wydatkami swojej pociechy, a dodatkowo – pieniądze będą bezpieczniejsze.

W zależności od wieku dziecka, rodzice mają obecnie trzy rozwiązania: kartę do rachunku lub subkonta powiązanego z rachunkiem rodziców, kartę dodatkową do posiadanej przez rodziców karty kredytowej oraz kartę przepłaconą.

REKLAMA

REKLAMA

Dziecko, które nie ukończyło 13 lat może posługiwać się wyłącznie kartą przepłaconą, na której został zapisany tzw. pieniądz elektroniczny. Pieniądz elektroniczny to substytut tradycyjnego pieniądza. To właśnie dzięki zastosowaniu takiej prawnej konstrukcji mogą z niego korzystać także dzieci. Nie jest konieczne zawieranie oddzielnej umowy, a kartę płatniczą z pieniądzem elektronicznym można kupić w banku. Karty przedpłacone z pieniądzem elektronicznym wydaje obecnie tylko BZ WBK. Każda karta posiada powiązany z nią rachunek techniczny, na który wpłaca się środki w celu jej zasilenia.

Choć teoretycznie taką kartą może posługiwać się już kilkoletnie dziecko, to jednak w większości sklepów próba zapłacenia przez nie kartą skończyłaby się niczym. Większość sprzedawców nie zdaje sobie sprawy z faktu, że, korzystanie z tej karty nie jest ograniczone wiekowo. Sprowadziliśmy, jak do tego podchodzą duże sieci handlowe. Poinformowano nas, że sytuacja jest zależna od kwoty zakupów. Jeśli będzie to więcej niż kilkaset złotych, wtedy sklep nie zezwoli na transakcję. W przypadku niewielkich zakupów na kwotę kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych, sklepy deklarują, że zapłata przez dziecko kartą jest możliwa.

W niektórych sieciach sklepów możliwość przyjęcie zapłaty kartą od dziecka jest uzależniana od posiadania przez nie dokumentu ze zdjęciem. Dlatego, jeśli chcemy wyposażyć dziecko w kartę, warto w tym samym czasie wyrobić mu tymczasowy dowód osobisty. W wyjątkowych przypadkach zamiast dowodu osobistego dziecko może w sklepie pokazać legitymację szkolną.

REKLAMA

Najnowszą kartą przedpłaconą jest zbliżeniowa karta Maestro PayPass, wydawana przez BZ WBK. Można nią płacić w sklepach jak każdą inną kartą płatniczą, a dodatkowo także tam gdzie można korzystać ze zbliżeniowej technologii PayPass, chociaż takich punktów nie jest w Polsce zbyt wiele. W tym drugim wypadku zamiast długiej procedury autoryzacji karty wystarczy zbliżyć ją na około 10 cm do znajdującego się w kasie czytnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli kwota rachunku jest mniejsza niż 50 zł, to transakcja dochodzi do skutku bez podawania kodu PIN lub innego potwierdzenia. Karta kosztuje 20 zł i jest ważna 24 miesiące. Można nią bezpłatnie dokonywać płatności w sklepach w Polsce i za granicą. Wypłata pieniędzy z bankomatu w Polsce kosztuje 5 zł. W każdym momencie posiadacz karty może smsem sprawdzić stań zgromadzony na niej środków.

Porównaj karty kredytowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA