REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wychowanie małego ekonomisty

Ilona Kata

REKLAMA

REKLAMA

Każdy rodzic chciałby, by w przyszłości jego dziecko doskonale radziło sobie z finansami. Problemów można będzie uniknąć, jeżeli już od najmłodszych lat nauczysz swoje dziecko gospodarować pieniędzmi.

Uważasz, że Twoje dziecko jest jeszcze za małe, by zacząć oszczędzać? Niekoniecznie - zdaniem psychologów naukę najlepiej rozpocząć około 6-8 roku życia, wtedy bowiem dziecko zaczyna odróżniać fantazję od rzeczywistości i rozumie, że za produkty należy płacić. Umie już również liczyć, więc w praktyce będzie mogło wykorzystać swoje nowo nabyte umiejętności.

REKLAMA

Zacznij w domu

REKLAMA

Dawaj przykład. To od Ciebie dziecko może nauczyć się, że warto planować wydatki. Kiedy to tylko możliwe, weź je na zakupy. Twoja pociecha widząc, jak kupujesz produkty wyłącznie z przygotowanej wcześniej listy, weźmie z Ciebie przykład. Krok po kroku oszczędzanie stanie się dla niego naturalne.

Od najmłodszych lat ucz je zasad ekonomii. –„Zacznij od podstaw – opowiedz, jaką wartość mają monety i banknoty oraz dlaczego mama i tata chodzą do pracy. Kiedy będzie starsze, możesz wprowadzić je w tajniki działania kart płatniczych, czy oszczędzania. Staraj się rozmawiać o domowych wydatkach. Wtedy łatwiej będzie mogło zrozumieć, dlaczego nie możecie sobie pozwolić np. na kupno drogiej zabawki” – radzi Ilona Kata, ekspert Pocztylion OFE.

By wzmocnić chęć nauki, nie zapominaj o strategicznych grach planszowych, takich jak na przykład Monopol. Pobudzają one do myślenia, uczą wygrywania, ale także znoszenia porażek. Dodatkowo pokazują, że warto przestrzegać zasad, które w oszczędzaniu również są bardzo przydatne – takich jak na przykład wytrwałość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cele i nagrody

Wyznacz swojemu dziecku nagrody (gwiazdki przyczepiane na lodówce, kolorowe ołówki) i pomóż w określeniu celów potrzebnych do ich zrealizowania. Na początku powinny być niewielkie i proste do osiągnięcia, takie jak na przykład zaoszczędzenie 10 złotych. Najlepiej, by można na nie zaoszczędzić w ciągu kilku tygodni. Cele trochę większe, na które potrzeba kilku miesięcy – między innymi pieniądze na grę komputerową, lepiej zostawić na później, kiedy dziecko będzie już wprawione w oszczędzaniu.

Kieszonkowe

Jeżeli możesz sobie na to pozwolić pamiętaj o wypłacaniu kieszonkowego. Nie musi być duże. Jego wysokość powinna zostać ustalona na samym początku nauki oszczędzania, tak samo jak zasady finansowania innych przyjemności. Warto, by dziecko wiedziało, które wydatki pokrywa samodzielnie ze swoich oszczędności, a w których pomagają mu rodzice. Dobrze jest, by zachęcając do oszczędzania obiecać wsparcie i dopomóc finansowo po uzbieraniu określonej na początku kwoty. Możesz na przykład ustalić, że za każde zaoszczędzone 20 złotych Twoje dziecko otrzyma premię w określonej wysokości, na przykład 1 złotych – oprocentowanie niemal jak w prawdziwym banku.

W szkole z przyjaciółmi

Dzieci lubią robić to, co ich rówieśnicy. Namów nauczycielkę, by na jednej z lekcji przedstawiła plan oszczędzania dla całej klasy - na przykład na wycieczkę, która odbędzie się pod koniec roku. Twoje dziecko będzie miało większą motywację oszczędzając z przyjaciółmi, a nauka stanie się zabawą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA