REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wychowanie małego ekonomisty

Ilona Kata

REKLAMA

REKLAMA

Każdy rodzic chciałby, by w przyszłości jego dziecko doskonale radziło sobie z finansami. Problemów można będzie uniknąć, jeżeli już od najmłodszych lat nauczysz swoje dziecko gospodarować pieniędzmi.

Uważasz, że Twoje dziecko jest jeszcze za małe, by zacząć oszczędzać? Niekoniecznie - zdaniem psychologów naukę najlepiej rozpocząć około 6-8 roku życia, wtedy bowiem dziecko zaczyna odróżniać fantazję od rzeczywistości i rozumie, że za produkty należy płacić. Umie już również liczyć, więc w praktyce będzie mogło wykorzystać swoje nowo nabyte umiejętności.

REKLAMA

Zacznij w domu

REKLAMA

Dawaj przykład. To od Ciebie dziecko może nauczyć się, że warto planować wydatki. Kiedy to tylko możliwe, weź je na zakupy. Twoja pociecha widząc, jak kupujesz produkty wyłącznie z przygotowanej wcześniej listy, weźmie z Ciebie przykład. Krok po kroku oszczędzanie stanie się dla niego naturalne.

Od najmłodszych lat ucz je zasad ekonomii. –„Zacznij od podstaw – opowiedz, jaką wartość mają monety i banknoty oraz dlaczego mama i tata chodzą do pracy. Kiedy będzie starsze, możesz wprowadzić je w tajniki działania kart płatniczych, czy oszczędzania. Staraj się rozmawiać o domowych wydatkach. Wtedy łatwiej będzie mogło zrozumieć, dlaczego nie możecie sobie pozwolić np. na kupno drogiej zabawki” – radzi Ilona Kata, ekspert Pocztylion OFE.

By wzmocnić chęć nauki, nie zapominaj o strategicznych grach planszowych, takich jak na przykład Monopol. Pobudzają one do myślenia, uczą wygrywania, ale także znoszenia porażek. Dodatkowo pokazują, że warto przestrzegać zasad, które w oszczędzaniu również są bardzo przydatne – takich jak na przykład wytrwałość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cele i nagrody

Wyznacz swojemu dziecku nagrody (gwiazdki przyczepiane na lodówce, kolorowe ołówki) i pomóż w określeniu celów potrzebnych do ich zrealizowania. Na początku powinny być niewielkie i proste do osiągnięcia, takie jak na przykład zaoszczędzenie 10 złotych. Najlepiej, by można na nie zaoszczędzić w ciągu kilku tygodni. Cele trochę większe, na które potrzeba kilku miesięcy – między innymi pieniądze na grę komputerową, lepiej zostawić na później, kiedy dziecko będzie już wprawione w oszczędzaniu.

Kieszonkowe

Jeżeli możesz sobie na to pozwolić pamiętaj o wypłacaniu kieszonkowego. Nie musi być duże. Jego wysokość powinna zostać ustalona na samym początku nauki oszczędzania, tak samo jak zasady finansowania innych przyjemności. Warto, by dziecko wiedziało, które wydatki pokrywa samodzielnie ze swoich oszczędności, a w których pomagają mu rodzice. Dobrze jest, by zachęcając do oszczędzania obiecać wsparcie i dopomóc finansowo po uzbieraniu określonej na początku kwoty. Możesz na przykład ustalić, że za każde zaoszczędzone 20 złotych Twoje dziecko otrzyma premię w określonej wysokości, na przykład 1 złotych – oprocentowanie niemal jak w prawdziwym banku.

W szkole z przyjaciółmi

Dzieci lubią robić to, co ich rówieśnicy. Namów nauczycielkę, by na jednej z lekcji przedstawiła plan oszczędzania dla całej klasy - na przykład na wycieczkę, która odbędzie się pod koniec roku. Twoje dziecko będzie miało większą motywację oszczędzając z przyjaciółmi, a nauka stanie się zabawą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA