REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co zwracać uwagę w umowie o kredyt konsumencki?

Anna Śmigulska
Informacje, jakie powinny znajdować się w umowie dotyczą głównie danych o stronach umowy, zasadach rozliczenia, wysokości i terminu spłaty oraz kosztach dodatkowych.
Informacje, jakie powinny znajdować się w umowie dotyczą głównie danych o stronach umowy, zasadach rozliczenia, wysokości i terminu spłaty oraz kosztach dodatkowych.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kredyty konsumenckie są szybką i dość popularną formą na zastrzyk finansowy. Warto jest zwrócić uwagę co znajduje się w naszej umowie, jakich zapisów powinniśmy się wystrzegać, a jakie są dla nas korzystne.

Umowa o kredyt konsumencki sporządza się w formie pisemnej, chyba że przepisy przewidują inną szczególną formę. W momencie zawarcia umowy konsument powinien niezwłocznie otrzymać jej egzemplarz.

REKLAMA

W przypadku, gdyby konsument nie otrzymał egzemplarza umowy w chwili jej zawarcia, kredytodawca ma obowiązek doręczyć konsumentowi niepodpisany informacyjny egzemplarz umowy odpowiadający jej treści. W terminie nie dłuższym niż 7 dni od daty zawarcia umowy kredytobiorca musi otrzymać podpisaną przez strony umowę.

Zobacz serwis: Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne

Co powinno znajdować się w umowie

Informacje, jakie powinny znajdować się w umowie dotyczą głównie danych o stronach umowy, zasadach rozliczenia, wysokości i terminu spłaty oraz kosztach dodatkowych.

Umowa powinna zawierać następujące dane:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • imię, nazwisko konsumenta i jego adres oraz nazwę i siedzibę kredytodawcy, jeżeli kredytodawcą jest osoba prawna - także określenie organu, który zarejestrował działalność kredytodawcy, i numer w rejestrze, pod którym kredytodawca został wpisany;
 • termin oraz procedurę spłaty kredytu;
 • roczną stopę oprocentowania oraz warunki jej zmiany;
 • opłaty i prowizje oraz inne koszty związane z udzieleniem kredytu, które są elementem całkowitego kosztu kredytu, oraz warunki ich zmiany – zalicza się do nich opłatę przygotowawczą, czyli opłatę za rozpatrzenie wniosku kredytowego oraz przygotowanie i zawarcie umowy kredytowej;
 • informacje o kosztach związanych z niewykonaniem przez konsumenta zobowiązań wynikających z umowy o kredyt konsumencki oraz kosztach związanych z nabyciem rzeczy lub usługi, jakie ponosi konsument, niezależnie od tego, czy nabycie następuje z wykorzystaniem kredytu;
 • sposób zabezpieczenia
 • informację o pozostałych kosztach, które ponieść musi konsument w związku z zawartą umową;
 • informację o łącznej kwocie wszystkich kosztów, opłat i prowizji, do których zapłaty zobowiązany jest konsument;
 • informację o prawie do przedterminowej spłaty kredytu przez konsumenta;
 • informację o terminie, sposobie i skutkach odstąpienia od umowy przez konsumenta;
 • informację o skutkach uchybienia postanowieniom dotyczącym zasad i terminu spłaty kredytu;
 • informację o rocznej stopie oprocentowania zadłużenia przeterminowanego oraz warunki jej zmiany oraz również informację o pozostałych kosztach, jakie konsument ponosi z powodu niewykonania przez niego zobowiązania, w tym o kosztach upomnień lub wezwań do zapłaty, kosztach sądowych i postępowania egzekucyjnego.

Zobacz: Co to jest całkowity koszt kredytu?

Bark możliwości oszacowania kosztów

W przypadku, gdyby podanie kosztów, jakie musi zapłacić konsument okazało się niemożliwe należy określić ich szacunkową wysokość. Konieczne jest również podanie w takim przypadku okoliczności, które wpływają na ich ostateczną wysokość i obowiązek zapłaty przez konsumenta.

Roczna stopa procentowa

Określenie rocznej stopy procentowej jest jednym z podstawowych elementów umowy o kredyt konsumencki. Na tej podstawie konsument wie ile tak naprawdę wynosi wartość udzielonego mu kredytu i jaką kwotę musi spłacić bankowi. Gdyby jednak określenie wysokości kredytu konsumenckiego, czasu trwania umowy oraz terminów spłat kredytu z jakichś powodów nie byłoby możliwe, przy obliczeniach rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, należy przyjąć, że kwota kredytu wynosi 8.000 zł, a spłata kredytu następuje w miesięcznych ratach w ciągu 12 miesięcy kalendarzowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA