REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty do wyboru

Najpopularniejszy kredyt gotówkowy, pozwoli na pokrycie Twoich bieżących bądź większych wydatków, np. wymarzonych wakacji.
Najpopularniejszy kredyt gotówkowy, pozwoli na pokrycie Twoich bieżących bądź większych wydatków, np. wymarzonych wakacji.

REKLAMA

REKLAMA

Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, że istnieje kilka rodzajów kredytu. W zależności od tego jakie mamy zapotrzebowanie, jakie dofianansowanie jest nam potrzebne i na jaki cel, umowa kredytu będzie wyglądać inaczej. Warto zapoznać się z krótką charakterystyką każdego z nich.

Poznaj najpopularniejsze rodzaje kredytów. Zdobyta wiedza pomoże Ci zdecydować, który rodzaj kredytu będzie najbardziej przystawał do Twoich oczekiwań i możliwości.

REKLAMA

Z uwagi na czas trwania umowy kredytu możemy podzielić na:

  • krótkoterminowe, czyli spłacane w okresie do 1 roku,
  • średnioterminowe, czyli spłacane w okresie do 3 lat,
  • długoterminowe, czyli spłacane przez okres ponad 3 lat.

Różne może też być przeznaczenie kredytów.

Zobacz: Czy można sprawdzić w BIK terminowość spłacania poręczonego kredytu?

Kredyt w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym

Pozwoli Ci na sfinansowanie wydatków przekraczających kwotę, która w danej chwili znajduje się na Twoim koncie. Jego uzyskanie z reguły nie wymaga dopełnienia żadnych formalności, poza złożeniem wniosku i podpisaniem umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Występuje w dwóch formach:

  • jako kredyt odnawialny, gdy każda spłata całości lub części kredytu powoduje, iż odnawia się on do pierwotnej wysokości i może być wielokrotnie wykorzystywany aż do wygaśnięcia umowy, oraz
  • jako kredyt nieodnawialny, gdy każda wypłata dokonana w ciężar rachunku kredytowego powoduje zmniejszenie limitu o wypłaconą kwotę.

Korzystanie z tego kredytu odbywa się przez wypłaty z rachunku ROR, a po upływie okresu kredytowania limit może ulec automatycznemu wznowieniu, bez konieczności kolejnego składania wniosku. Zaletą kredytu jest możliwość bieżącego kontrolowania zadłużenia, bowiem na comiesięcznych wyciągach z rachunku bank poda Ci kwotę już wykorzystanego limitu. Pamiętaj jednak, że jeśli w okresie umowy będziesz zadłużał się ponad przyznany limit albo wpływy na Twój rachunek będą nieregularne, bank nie przedłuży umowy na kolejny okres, a całe zadłużenie będziesz musiał spłacić po upływie 30 dni od dnia zakończenia umowy.

Kredyt gotówkowy

Najpopularniejszy kredyt gotówkowy, pozwoli na pokrycie Twoich bieżących bądź większych wydatków, np. wymarzonych wakacji. Warunkiem jego otrzymania jest wskazanie kredytodawcy przeznaczenia otrzymanej kwoty, choć czasem wystarczające jest określenie, że kredyt będzie przeznaczony „na cele konsumpcyjne”. Środki dostaniesz do ręki, na rachunek bankowy albo w formie czeku bankowego. Pamiętaj jednak, że bank może sprawdzić, czy wykorzystałeś środki zgodnie z zadeklarowanym przeznaczeniem, a jeśli nie – może wypowiedzieć umowę.

Zobacz: Czy SKOK-i wprowadzają w błąd?

Pożyczka

Pożyczka to odpłatne lub nieodpłatne przekazanie do dyspozycji pożyczkobiorcy określonej kwoty pieniędzy bez konieczności określenia celu jej wydania. W przeciwieństwie do kredytu, od kwoty pożyczki nie zawsze naliczane są odsetki umowne.

Kredyt ratalny

Pozwala sfinansować Twoje zakupy, najczęściej sprzętu AGD i materiałów budowlanych. Wybór towaru i podpisanie umowy kredytowej następuje w jednym miejscu (np. w sklepie), a kredytodawca przekazuje kwotę równą cenie towaru na rachunek sprzedawcy. Ty zaś odbierasz towar i zwracasz kredytodawcy w ratach cenę towaru powiększoną o kwotę odsetek, opłat i prowizji. Nie chcąc korzystać z kredytu, możesz zawrzeć bezpośrednio ze sprzedawcą umowę sprzedaży na raty i wówczas płacisz mu cenę za towar w określonych ratach, a towar otrzymujesz przed całkowitym zapłaceniem ceny.

Kredyt samochodowy

Przeznaczony na nabycie wymarzonego auta. Kwota kredytu jest większa niż w przypadku kredytów ratalnych i gotówkowych, gdyż koszt kredytu wzrasta o koszty ustanowienia zabezpieczeń, np. zastawu rejestrowego, ubezpieczenia. Przed podjęciem decyzji warto przyjrzeć się ofercie banku współpracującego z wytwórcą danej marki pojazdu, gdyż z reguły oferuje on korzystniejsze warunki kredytowania, bądź jego oferta połączona jest z dodatkowymi bonusami ze strony sprzedawcy, np. pokryciem kosztów ubezpieczenia samochodu czy wyposażeniem pojazdu w dodatkowe wyposażenie.

Kredyt bądź pożyczka hipoteczna

Możesz je uzyskać na zakup mieszkania, budowę lub remont domu, a także na spłatę innych kredytów. Z uwagi na wysokość pożyczanych środków, spłacany jest w ciągu kilkudziesięciu lat, a zabezpieczeniem spłaty jest obciążenie hipoteki kredytowanej nieruchomości. W praktyce banki udzielają kredytów hipotecznych na finansowanie lub refinansowanie nieruchomości, natomiast środki z pożyczki hipotecznej mogą być wykorzystane na dowolny cel. W konsekwencji takie pożyczki są nieco wyżej oprocentowane niż kredyty, a okres, na który są udzielane, jest krótszy: maksymalnie do 10-15 lat. Korzyściami z kredytu są więc: możliwość dłuższego okresu spłaty - nawet do 50 lat - i niższe oprocentowanie, zaś korzyść z pożyczki to pełna swoboda w wydatkowaniu pożyczonych pieniędzy.

Kredyt konsolidacyjny

Jest doskonały, gdy zamiast kilku rat kredytów w różnych bankach, płatnych w różnych terminach, chcesz spłacać jeden – często niżej oprocentowany. Kredytodawca udziela jednego kredytu na całą kwotę zadłużenia i spłaca wszystkie Twoje kredyty, a czasem wypłaca Ci dodatkową kwotę na dowolny cel.

Zobacz serwis: Kredyty i pożyczki hipoteczne

Karta kredytowa

Karta kredytowa będzie Ci szczególnie przydatna w podróży i w razie nagłej potrzeby, gdy nie masz przy sobie wystarczającej ilości gotówki. Możesz nią płacić w sklepach, restauracjach, a także przez Internet. Zadłużenie spłacisz na podstawie wyciągów przesyłanych pod koniec miesięcznego okresu rozliczeniowego, przy czym we wskazanym terminie musisz spłacić kwotę nie mniejszą niż określona w umowie część zadłużenia.

UOKiK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA