REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty do wyboru

Najpopularniejszy kredyt gotówkowy, pozwoli na pokrycie Twoich bieżących bądź większych wydatków, np. wymarzonych wakacji.
Najpopularniejszy kredyt gotówkowy, pozwoli na pokrycie Twoich bieżących bądź większych wydatków, np. wymarzonych wakacji.

REKLAMA

REKLAMA

Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, że istnieje kilka rodzajów kredytu. W zależności od tego jakie mamy zapotrzebowanie, jakie dofianansowanie jest nam potrzebne i na jaki cel, umowa kredytu będzie wyglądać inaczej. Warto zapoznać się z krótką charakterystyką każdego z nich.

Poznaj najpopularniejsze rodzaje kredytów. Zdobyta wiedza pomoże Ci zdecydować, który rodzaj kredytu będzie najbardziej przystawał do Twoich oczekiwań i możliwości.

REKLAMA

Z uwagi na czas trwania umowy kredytu możemy podzielić na:

  • krótkoterminowe, czyli spłacane w okresie do 1 roku,
  • średnioterminowe, czyli spłacane w okresie do 3 lat,
  • długoterminowe, czyli spłacane przez okres ponad 3 lat.

Różne może też być przeznaczenie kredytów.

Zobacz: Czy można sprawdzić w BIK terminowość spłacania poręczonego kredytu?

Kredyt w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym

Pozwoli Ci na sfinansowanie wydatków przekraczających kwotę, która w danej chwili znajduje się na Twoim koncie. Jego uzyskanie z reguły nie wymaga dopełnienia żadnych formalności, poza złożeniem wniosku i podpisaniem umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Występuje w dwóch formach:

  • jako kredyt odnawialny, gdy każda spłata całości lub części kredytu powoduje, iż odnawia się on do pierwotnej wysokości i może być wielokrotnie wykorzystywany aż do wygaśnięcia umowy, oraz
  • jako kredyt nieodnawialny, gdy każda wypłata dokonana w ciężar rachunku kredytowego powoduje zmniejszenie limitu o wypłaconą kwotę.

Korzystanie z tego kredytu odbywa się przez wypłaty z rachunku ROR, a po upływie okresu kredytowania limit może ulec automatycznemu wznowieniu, bez konieczności kolejnego składania wniosku. Zaletą kredytu jest możliwość bieżącego kontrolowania zadłużenia, bowiem na comiesięcznych wyciągach z rachunku bank poda Ci kwotę już wykorzystanego limitu. Pamiętaj jednak, że jeśli w okresie umowy będziesz zadłużał się ponad przyznany limit albo wpływy na Twój rachunek będą nieregularne, bank nie przedłuży umowy na kolejny okres, a całe zadłużenie będziesz musiał spłacić po upływie 30 dni od dnia zakończenia umowy.

Kredyt gotówkowy

Najpopularniejszy kredyt gotówkowy, pozwoli na pokrycie Twoich bieżących bądź większych wydatków, np. wymarzonych wakacji. Warunkiem jego otrzymania jest wskazanie kredytodawcy przeznaczenia otrzymanej kwoty, choć czasem wystarczające jest określenie, że kredyt będzie przeznaczony „na cele konsumpcyjne”. Środki dostaniesz do ręki, na rachunek bankowy albo w formie czeku bankowego. Pamiętaj jednak, że bank może sprawdzić, czy wykorzystałeś środki zgodnie z zadeklarowanym przeznaczeniem, a jeśli nie – może wypowiedzieć umowę.

Zobacz: Czy SKOK-i wprowadzają w błąd?

Pożyczka

Pożyczka to odpłatne lub nieodpłatne przekazanie do dyspozycji pożyczkobiorcy określonej kwoty pieniędzy bez konieczności określenia celu jej wydania. W przeciwieństwie do kredytu, od kwoty pożyczki nie zawsze naliczane są odsetki umowne.

Kredyt ratalny

Pozwala sfinansować Twoje zakupy, najczęściej sprzętu AGD i materiałów budowlanych. Wybór towaru i podpisanie umowy kredytowej następuje w jednym miejscu (np. w sklepie), a kredytodawca przekazuje kwotę równą cenie towaru na rachunek sprzedawcy. Ty zaś odbierasz towar i zwracasz kredytodawcy w ratach cenę towaru powiększoną o kwotę odsetek, opłat i prowizji. Nie chcąc korzystać z kredytu, możesz zawrzeć bezpośrednio ze sprzedawcą umowę sprzedaży na raty i wówczas płacisz mu cenę za towar w określonych ratach, a towar otrzymujesz przed całkowitym zapłaceniem ceny.

Kredyt samochodowy

Przeznaczony na nabycie wymarzonego auta. Kwota kredytu jest większa niż w przypadku kredytów ratalnych i gotówkowych, gdyż koszt kredytu wzrasta o koszty ustanowienia zabezpieczeń, np. zastawu rejestrowego, ubezpieczenia. Przed podjęciem decyzji warto przyjrzeć się ofercie banku współpracującego z wytwórcą danej marki pojazdu, gdyż z reguły oferuje on korzystniejsze warunki kredytowania, bądź jego oferta połączona jest z dodatkowymi bonusami ze strony sprzedawcy, np. pokryciem kosztów ubezpieczenia samochodu czy wyposażeniem pojazdu w dodatkowe wyposażenie.

Kredyt bądź pożyczka hipoteczna

Możesz je uzyskać na zakup mieszkania, budowę lub remont domu, a także na spłatę innych kredytów. Z uwagi na wysokość pożyczanych środków, spłacany jest w ciągu kilkudziesięciu lat, a zabezpieczeniem spłaty jest obciążenie hipoteki kredytowanej nieruchomości. W praktyce banki udzielają kredytów hipotecznych na finansowanie lub refinansowanie nieruchomości, natomiast środki z pożyczki hipotecznej mogą być wykorzystane na dowolny cel. W konsekwencji takie pożyczki są nieco wyżej oprocentowane niż kredyty, a okres, na który są udzielane, jest krótszy: maksymalnie do 10-15 lat. Korzyściami z kredytu są więc: możliwość dłuższego okresu spłaty - nawet do 50 lat - i niższe oprocentowanie, zaś korzyść z pożyczki to pełna swoboda w wydatkowaniu pożyczonych pieniędzy.

Kredyt konsolidacyjny

Jest doskonały, gdy zamiast kilku rat kredytów w różnych bankach, płatnych w różnych terminach, chcesz spłacać jeden – często niżej oprocentowany. Kredytodawca udziela jednego kredytu na całą kwotę zadłużenia i spłaca wszystkie Twoje kredyty, a czasem wypłaca Ci dodatkową kwotę na dowolny cel.

Zobacz serwis: Kredyty i pożyczki hipoteczne

Karta kredytowa

Karta kredytowa będzie Ci szczególnie przydatna w podróży i w razie nagłej potrzeby, gdy nie masz przy sobie wystarczającej ilości gotówki. Możesz nią płacić w sklepach, restauracjach, a także przez Internet. Zadłużenie spłacisz na podstawie wyciągów przesyłanych pod koniec miesięcznego okresu rozliczeniowego, przy czym we wskazanym terminie musisz spłacić kwotę nie mniejszą niż określona w umowie część zadłużenia.

UOKiK

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA