REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty do wyboru

Najpopularniejszy kredyt gotówkowy, pozwoli na pokrycie Twoich bieżących bądź większych wydatków, np. wymarzonych wakacji.
Najpopularniejszy kredyt gotówkowy, pozwoli na pokrycie Twoich bieżących bądź większych wydatków, np. wymarzonych wakacji.

REKLAMA

REKLAMA

Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, że istnieje kilka rodzajów kredytu. W zależności od tego jakie mamy zapotrzebowanie, jakie dofianansowanie jest nam potrzebne i na jaki cel, umowa kredytu będzie wyglądać inaczej. Warto zapoznać się z krótką charakterystyką każdego z nich.

Poznaj najpopularniejsze rodzaje kredytów. Zdobyta wiedza pomoże Ci zdecydować, który rodzaj kredytu będzie najbardziej przystawał do Twoich oczekiwań i możliwości.

REKLAMA

Z uwagi na czas trwania umowy kredytu możemy podzielić na:

  • krótkoterminowe, czyli spłacane w okresie do 1 roku,
  • średnioterminowe, czyli spłacane w okresie do 3 lat,
  • długoterminowe, czyli spłacane przez okres ponad 3 lat.

Różne może też być przeznaczenie kredytów.

Zobacz: Czy można sprawdzić w BIK terminowość spłacania poręczonego kredytu?

Kredyt w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym

Pozwoli Ci na sfinansowanie wydatków przekraczających kwotę, która w danej chwili znajduje się na Twoim koncie. Jego uzyskanie z reguły nie wymaga dopełnienia żadnych formalności, poza złożeniem wniosku i podpisaniem umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Występuje w dwóch formach:

  • jako kredyt odnawialny, gdy każda spłata całości lub części kredytu powoduje, iż odnawia się on do pierwotnej wysokości i może być wielokrotnie wykorzystywany aż do wygaśnięcia umowy, oraz
  • jako kredyt nieodnawialny, gdy każda wypłata dokonana w ciężar rachunku kredytowego powoduje zmniejszenie limitu o wypłaconą kwotę.

Korzystanie z tego kredytu odbywa się przez wypłaty z rachunku ROR, a po upływie okresu kredytowania limit może ulec automatycznemu wznowieniu, bez konieczności kolejnego składania wniosku. Zaletą kredytu jest możliwość bieżącego kontrolowania zadłużenia, bowiem na comiesięcznych wyciągach z rachunku bank poda Ci kwotę już wykorzystanego limitu. Pamiętaj jednak, że jeśli w okresie umowy będziesz zadłużał się ponad przyznany limit albo wpływy na Twój rachunek będą nieregularne, bank nie przedłuży umowy na kolejny okres, a całe zadłużenie będziesz musiał spłacić po upływie 30 dni od dnia zakończenia umowy.

Kredyt gotówkowy

Najpopularniejszy kredyt gotówkowy, pozwoli na pokrycie Twoich bieżących bądź większych wydatków, np. wymarzonych wakacji. Warunkiem jego otrzymania jest wskazanie kredytodawcy przeznaczenia otrzymanej kwoty, choć czasem wystarczające jest określenie, że kredyt będzie przeznaczony „na cele konsumpcyjne”. Środki dostaniesz do ręki, na rachunek bankowy albo w formie czeku bankowego. Pamiętaj jednak, że bank może sprawdzić, czy wykorzystałeś środki zgodnie z zadeklarowanym przeznaczeniem, a jeśli nie – może wypowiedzieć umowę.

Zobacz: Czy SKOK-i wprowadzają w błąd?

Pożyczka

Pożyczka to odpłatne lub nieodpłatne przekazanie do dyspozycji pożyczkobiorcy określonej kwoty pieniędzy bez konieczności określenia celu jej wydania. W przeciwieństwie do kredytu, od kwoty pożyczki nie zawsze naliczane są odsetki umowne.

Kredyt ratalny

Pozwala sfinansować Twoje zakupy, najczęściej sprzętu AGD i materiałów budowlanych. Wybór towaru i podpisanie umowy kredytowej następuje w jednym miejscu (np. w sklepie), a kredytodawca przekazuje kwotę równą cenie towaru na rachunek sprzedawcy. Ty zaś odbierasz towar i zwracasz kredytodawcy w ratach cenę towaru powiększoną o kwotę odsetek, opłat i prowizji. Nie chcąc korzystać z kredytu, możesz zawrzeć bezpośrednio ze sprzedawcą umowę sprzedaży na raty i wówczas płacisz mu cenę za towar w określonych ratach, a towar otrzymujesz przed całkowitym zapłaceniem ceny.

Kredyt samochodowy

Przeznaczony na nabycie wymarzonego auta. Kwota kredytu jest większa niż w przypadku kredytów ratalnych i gotówkowych, gdyż koszt kredytu wzrasta o koszty ustanowienia zabezpieczeń, np. zastawu rejestrowego, ubezpieczenia. Przed podjęciem decyzji warto przyjrzeć się ofercie banku współpracującego z wytwórcą danej marki pojazdu, gdyż z reguły oferuje on korzystniejsze warunki kredytowania, bądź jego oferta połączona jest z dodatkowymi bonusami ze strony sprzedawcy, np. pokryciem kosztów ubezpieczenia samochodu czy wyposażeniem pojazdu w dodatkowe wyposażenie.

Kredyt bądź pożyczka hipoteczna

Możesz je uzyskać na zakup mieszkania, budowę lub remont domu, a także na spłatę innych kredytów. Z uwagi na wysokość pożyczanych środków, spłacany jest w ciągu kilkudziesięciu lat, a zabezpieczeniem spłaty jest obciążenie hipoteki kredytowanej nieruchomości. W praktyce banki udzielają kredytów hipotecznych na finansowanie lub refinansowanie nieruchomości, natomiast środki z pożyczki hipotecznej mogą być wykorzystane na dowolny cel. W konsekwencji takie pożyczki są nieco wyżej oprocentowane niż kredyty, a okres, na który są udzielane, jest krótszy: maksymalnie do 10-15 lat. Korzyściami z kredytu są więc: możliwość dłuższego okresu spłaty - nawet do 50 lat - i niższe oprocentowanie, zaś korzyść z pożyczki to pełna swoboda w wydatkowaniu pożyczonych pieniędzy.

Kredyt konsolidacyjny

Jest doskonały, gdy zamiast kilku rat kredytów w różnych bankach, płatnych w różnych terminach, chcesz spłacać jeden – często niżej oprocentowany. Kredytodawca udziela jednego kredytu na całą kwotę zadłużenia i spłaca wszystkie Twoje kredyty, a czasem wypłaca Ci dodatkową kwotę na dowolny cel.

Zobacz serwis: Kredyty i pożyczki hipoteczne

Karta kredytowa

Karta kredytowa będzie Ci szczególnie przydatna w podróży i w razie nagłej potrzeby, gdy nie masz przy sobie wystarczającej ilości gotówki. Możesz nią płacić w sklepach, restauracjach, a także przez Internet. Zadłużenie spłacisz na podstawie wyciągów przesyłanych pod koniec miesięcznego okresu rozliczeniowego, przy czym we wskazanym terminie musisz spłacić kwotę nie mniejszą niż określona w umowie część zadłużenia.

UOKiK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA