REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pożyczki gotówkowe dużo tańsze dla dobrych klientów

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kilkuletni klient banku może uzyskać kredyt gotówkowy tańszy nawet o połowę – wynika z analizy Expandera. Jednak nie wszystkie banki premiują swoich „starych” klientów. Ponadto może zdarzyć się również, że znacznie lepszą ofertę kredytobiorca uzyska w banku, w którym nie posiada konta.

Expander sprawdził czy o kredyt gotówkowy warto wnioskować w banku, w którym kredytobiorca posiada konto. Zwykle „stary” klient danego banku otrzyma lepsze warunki kredytu gotówkowego niż osoba, która wcześniej w tym banku nie posiadała żadnych produktów. Jednak występują znaczne różnice w sposobie premiowania dotychczasowych klientów. Poza tym nie każdy bank posiada atrakcyjną ofertę kredytową. Jeśli oferta banku kredytobiorcy nie jest najlepsza, wtedy powstaje pytanie czy bardziej opłaca się wnioskować o kredyt w innym, który ma lepszą ofertę kredytową, ale który potraktuje wnioskodawcę nieco gorzej niż swoich „starych” klientów.

REKLAMA

Lepsza oferta dla „starych”

REKLAMA

Z analizy Expandera wynika, że w największym stopniu premiuje swoich dotychczasowych klientów Getin Bank. Osoba posiadająca od 2 lat konto w tym banku otrzyma o 58% tańszy kredyt gotówkowy (na kwotę 3 tys. zł na rok) niż wnioskodawca nie będący wcześniej jego klientem. Całkowity koszt kredytu wyniesie bowiem nie 481,44 zł (oferta dla „nowych” klientów), a jedynie 202,32 zł. Na 26% obniżkę kosztów analogicznego kredytu mogą liczyć klienci Banku Millennium. Ponadto nieco ponad 20% zniżki przyznają swoim klientom BZ WBK i ING Bank Śląski.

W przypadku kredytu na kwotę 10 tys. zł zaciąganego na 3 lata procentowe różnice są nieco mniejsze, jednak kwota oszczędności może być znacznie większa. W Getin Banku „stary” klient otrzymuje o jedną trzecią tańszy kredyt, co oznacza oszczędność aż 1433 zł. Ponadto 18,7%, czyli 447 zł tańszy kredyt gotówkowy otrzyma posiadacz dwuletniego konta w BZ WBK. Natomiast o niecałe 15%, czyli 533 zł mniej zapłaci „stary” klient ING Banku Śląskiego.

Expander zwraca jednak uwagę, że część banków nie stosuje preferencji dla swoich kilkuletnich nawet klientów. W Banku BPH, Euro Banku, Pekao oraz Volkswagen Banku osoba posiadająca od 2 lat konto otrzyma kredyt gotówkowy o takich samych parametrach jak osoba nie związana jeszcze z bankiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzeba porównywać oferty

REKLAMA

Pozostała jednak do rozważenia jeszcze kwestia, czy opłaca się będąc długoletnim klientem jednego banku, wnioskować o kredyt gotówkowy w innym banku. Na pierwszy rzut oka może to wydawać się nieopłacalne, gdyż większość banków lepiej traktuje swoich klientów. Expander wyliczył, że przeciętny koszt kredytu dla dotychczasowego klienta banku jest niższy. Jednak pokazaliśmy również, że nie wszystkie banki stosują takie przywileje. Ponadto w wielu przypadkach okazuje się, że koszt kredytu wyliczony dla „starego” klienta banku jest wyższy niż w innym banku dla „nowego” klienta. Przy kwocie kredytu 3000 zł zaciąganego na rok większość banków proponuje swoim „starym” klientom kredyt droższy, niż oferta Euro Banku – koszt kredytu 277,63 zł - skierowana do wszystkich.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku kredytu na kwotę 10 tys. zł zaciąganego na 3 lata. Najtańszą ofertę kredytu dla wszystkich ma Allianz Bank, który nie został umieszczony w powyższej tabeli, gdyż funkcjonuje krócej niż 2 lata. Koszt kredytu w tym banku wynosi 2331 zł, a więc jest niższy od większości ofert przygotowanych w innych bankach dla „starych” klientów.

Z powyższych przykładów wynika, że nie zawsze opłaca się zaciągać kredyt w tym banku, w którym wnioskodawca posiada konto. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że większość banków rzeczywiście przyznaje swoim „starym” klientowi tańszy kredyt. Jednak mimo wszystko zwykle bardziej opłaca się zaciągnąć kredyt w banku, który ma najlepszą ofertę kredytową, nawet jeśli kredytobiorca nie był wcześniej jego klientem.

Uproszczone procedury

Expander zwraca jednak uwagę również na to, że w swoim banku zwykle kredyt można uzyskać łatwiej i szybciej. Bank, do którego wpływa wynagrodzenie, posiada bowiem nie tylko informacje o wysokości tego wynagrodzenia, ale także o tym jaką jego część wnioskodawca wydaje na bieżąco. Dzięki temu bank może uprościć procedurę przyznawania kredytu. Przede wszystkim banki zwykle nie wymagają w takich przypadkach zaświadczeń o dochodach. Poza tym cała procedura jest znacznie skrócona, dzięki czemu kredyt może zostać wypłacony nawet w tym samym dniu, w którym został złożony wniosek. Poza tym, niektóre banki konstruując swoją ofertę pożyczek gotówkowych priorytetowo traktują kwestie związane z maksymalnym uproszczeniem procedur dla różnych grup klientów, np. osób prowadzących działalność gospodarczą.

Sprawdź ofertę kredytów gotówkowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA