REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Produkty strukturyzowane na GPW

Tomasz Kaczmarek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Produkty strukturyzowane stały się inwestycyjnym hitem ostatniego roku, a szacunkowa wartość inwestycji Polaków w „struktury” sięgnęła już 14 mld zł. Równolegle z produktami oferowanymi na rynku pozagiełdowym rozwija się oferta certyfikatów i obligacji strukturyzowanych notowanych na GPW.

Rynek produktów strukturyzowanych jest nadal młody i dla większości inwestorów „egzotyczny”. Wartość obrotów „strukturami” na GPW wyniosła w 2007 roku ponad 25 mln zł. Rynek ten charakteryzuje się dynamicznym wzrostem, osiągając pułap 87 mln zł obrotów w czasie zaledwie ośmiu miesięcy br. Wkrótce do notowań na GPW wprowadzony zostanie nowy produkt strukturyzowany – Certyfikat BZ WBK Przyjazna Planeta. Będzie to już 37. produkt dostępny na niezwykle szybko rozwijającym się rynku warszawskiej giełdy. Jeśli bieżący trend się utrzyma, produkty strukturyzowane mogą wkrótce stać się kolejnym, po funduszach inwestycyjnych, powszechnie wybieranym typem inwestycji.

REKLAMA

Skąd oszałamiająca popularność „struktur”

Produkty strukturyzowane dzięki swojej konstrukcji oferują wiele zalet, które wyróżniają je na tle innych propozycji inwestycyjnych. Po pierwsze, oferują dużą elastyczność w kwestii wyboru przez inwestora poziomu ryzyka i związanego z nim spodziewanego poziomu zysku. Po drugie, zapewniają dostęp do wielu strategii inwestycyjnych oraz do klas aktywów do niedawna niedostępnych dla inwestorów indywidualnych, takich jak rynki towarów czy indeksy giełdowe. Zazwyczaj zapewniają też gwarancję kapitału, co nabiera znaczenia w czasie giełdowych spadków.

Wysoka płynność i przejrzystość

REKLAMA

Obligacje i certyfikaty strukturyzowane notowane na GPW oferują też szczególne korzyści, niedostępne w przypadku polis inwestycyjnych oferowanych poza giełdą. Najważniejszą zaletą jest codzienne notowanie instrumentów, które zapewnia płynność inwestycji i pozwala na wycofanie środków oraz realizację zysku w każdym momencie. Nad zapewnieniem obrotów i pełnej płynności papierów czuwa animator, którym jest dom maklerski oferujący daną „strukturę”. Płynność odróżnia produkty dostępne na GPW od większości sprzedawanych w Polsce „struktur”, które są zazwyczaj „zapakowane” w formę polisy ubezpieczeniowej i zmuszają do zamrożenia kapitału na okres nawet do 4 lub 5 lat.

Ważną zaletą „struktur” notowanych na GPW jest transparentność. Są one dopuszczone do giełdowego obrotu na podstawie prospektu emisyjnego zatwierdzonego przez KNF lub zagraniczny organ nadzorczy na podstawie tzw. „jednolitego paszportu” europejskiego. Obecnie Komisja Nadzoru Finansowego formułuje zarzuty wobec instytucji oferujących polisy inwestycyjne poza GPW, obejmujące standardy informowania o poziomie opłat, o perspektywach zysku oraz o wynikach inwestycji. „Struktury” dostępne na GPW oferują przejrzysty sposób naliczania opłat, a codzienna wycena umożliwia stały dostęp do informacji o bieżącej wartości rynkowej inwestycji.

Na co należy uważać

Produkty strukturyzowane oferują wiele ciekawych możliwości. Przed rozpoczęciem inwestowania należy jednak uzyskać niezbędną wiedzę na temat ich konstrukcji. Po pierwsze, należy pamiętać, że nie wszystkie „struktury” zapewniają gwarancję zwrotu 100% zainwestowanych środków. Wyróżniamy instrumenty z pełną lub częściową gwarancją kapitału, a także takie, które gwarancji nie dają w ogóle. Po drugie, należy dokładnie zbadać, jak szacowana jest wartość zysku. Na ostateczny wynik inwestycji wpływają m.in.: perspektywa zysku i poziom ryzyka na rynkach związanych ze „strukturą”, współczynnik partycypacji, czy częstotliwość obserwacji wartości instrumentów bazowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Perspektywy na przyszłość

Niewątpliwie, produkty strukturyzowane notowane na GPW należą do najbardziej innowacyjnych inwestycji dostępnych obecnie dla inwestorów indywidualnych w Polsce. Dynamiczny rozwój rynku będzie trwał nadal, czego wyrazem będzie rosnąca liczba zawieranych transakcji oraz wolumen i wartość obrotów, a także nowe produkty dawane inwestorom do dyspozycji. Czynniki takie jak elastyczność, pozwalająca na dostosowanie parametrów inwestycji do oczekiwań inwestorów w danej sytuacji rynkowej, czy połączenie gwarancji kapitału w terminie wykupu z wysoką płynnością inwestycji będą decydować o popularności „struktur” w najbliższych latach. Wysoka przejrzystość produktów notowanych na GPW powinna motywować wszystkich oferujących „struktury” do podwyższania standardów informowania klientów, przyczyniając się do wzrostu wiarygodności i szybszego wzrostu tej kategorii instumentów finansowych. Jeśli tak się stanie, wartość środków zainwestowanych przez Polaków w produkty strukturyzowane ma szansę zbliżyć się wkrótce do wartości aktywów TFI.

Źródła danych: www.StructuredRetailProducts.comwww.gpw.pl

Oferty lokat strukturyzowanych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA