reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Ranking lokat trzymiesięcznych i rocznych

Ranking lokat trzymiesięcznych i rocznych

W dobie kryzysu finansowego i spadków na giełdach Polacy odwrócili się od ryzykownych inwestycji. Do łask wróciły lokaty bankowe, kuszące dość atrakcyjnym, a jednocześnie gwarantowanym zyskiem.

Żeby lokata przyniosła wymierny zysk, musi zostać spełniony podstawowy warunek – odsetki, po odjęciu 19-proc. podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki), muszą przewyższyć inflację. W sytuacji, kiedy banki prześcigają się w oferowaniu coraz wyższego oprocentowania depozytów, ten warunek łatwo można spełnić. Wybierając lokatę klienci muszą jednak uważać na reklamy, które niejednokrotnie mogą wprowadzić w błąd. Przy wyborze lokaty należy sprawdzić nie tylko oprocentowanie, ale i wszystkie dodatkowe warunki stawiane przez bank. Produkt kuszący wysokim oprocentowaniem nie zawsze okazuje się najlepszym wyborem.

Depozyt, ale na jak długo

W pierwszej kolejności musimy zdecydować na jaki okres chcemy zdeponować pieniądze. Trzeba pamiętać, że oprocentowanie podawane jest przez banki w skali roku. Jeżeli bank oferuje na depozycie trzymiesięcznym np. 8 proc., w rzeczywistości dostaniemy proporcjonalnie mniej. Innym przykładem jest lokata PKO BP, którą można założyć na okres 18 miesięcy. Jej oprocentowanie wynosi 10,5 proc., jednak w skali roku to tylko około 7 proc.

Pamiętajmy, że założenie lokaty wiąże się z zamrożeniem pieniędzy. Lokatę możemy zerwać w każdej chwili, ale wtedy stracimy wcześniej wypracowane odsetki lub ich większość.

Ile zainwestować

Minimalna kwota depozytu to kolejna informacja, jaką powinniśmy sprawdzić. Może być ona często stosunkowo niska, np. 500 zł, ale atrakcyjne oprocentowanie może obowiązywać dopiero przy wyższych wpłatach. Można spotkać się też z inną konstrukcją lokat. Bank może oferować wysokie zyski już od pierwszej wpłaconej złotówki, ale jednocześnie wprowadza górny limit depozytu. Tak jest np. w Nordea Banku, który na trzymiesięcznym depozycie daje 10 proc. w skali roku, ale 10 tys. zł to najwięcej, ile możemy na nim ulokować. Dlatego warto zapoznać się ze szczegółową tabelą oprocentowania. W reklamie zawsze zobaczymy najwyższe oprocentowanie, jednak warunki, jakie musimy spełnić, by taki zysk zrealizować, znajdziemy dopiero w szczegółowym opisie produktu.

Lokata plus...

Nie każdą lokatę możemy założyć bez spełnienia dodatkowych warunków. Najczęściej spotykana praktyka banków to wymóg założenia jednocześnie rachunku osobistego lub konta oszczędnościowego. Warto zauważyć, że występuje to w przypadku lokat o najwyższym oprocentowaniu. Nordea Bank, ze swoją wysoko oprocentowaną lokatą Nordea Superhit, wymaga od klienta założenia zarówno rachunku osobistego, jak i konta oszczędnościowego. Tylko jedno konto wystarczy do założenia lokaty w Polbanku, podobnie jest w Banku BGŻ.

reklama

Czytaj także

Autor:

Comperia.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna LEXBRIDGE

Kancelaria LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. jest obecna na rynku od 2006 roku. Zespół kancelarii prowadzi sprawy przedsiębiorców i osób indywidualnych. Znaczną część jego aktywności obejmują spory sądowe prowadzone w sądach powszechnych na obszarze całej Polski i we wszystkich instancjach. Kancelaria reprezentuje również Klientów w postępowaniach przed Sądem Najwyższym i sądami administracyjnymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama