Kategorie

Kupujemy PDA

Sebastian Górski
PDA
PDA
Urządzenie typu PDA (ang. Personal Digital Assistant) nazywane również palmtopem, przyda się każdemu zapracowanemu użytkownikowi. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu sprawdź, na co powinieneś zwracać szczególną uwagę.

PDA można potraktować jako elektroniczny notes do zapisywania spotkań, wydarzeń oraz ważnych spraw do załatwienia. Niektóre modele oferują również szereg dodatkowych narzędzi do pracy oraz rozrywki, czyniąc z PDA w pełni funkcjonalny, miniaturowy komputer. Sprawdź na co warto zwracać uwagę przy zakupie PDA.

1. Procesor

Jak w każdym urządzeniu elektronicznym tego typu, jednym z najważniejszych elementów i zarazem sercem miniaturowego komputera jest procesor. Od jego wydajności zależy szybkość i wygoda pracy. Jeśli planujesz intensywne korzystanie z wielu skomplikowanych narzędzi jednocześnie oraz używanie bezprzewodowego Internetu, zalecamy zakup możliwie najmocniejszego procesora (im wyższa częstotliwość taktowania, tym szybsza praca). Najczęściej spotykane obecnie procesory urządzeń typu PDA pracują z częstotliwością 400 MHz.

Polecamy: Organizer i kalendarz jako program komputerowy

2. Wyświetlacz

Warto zwracać uwagę na jakość wyświetlanego obrazu pod kątem różnych parametrów:

 • przekątna ekranu wyświetlacza i rozdzielczość są szczególnie ważne, jeśli zamierzasz wykorzystywać urządzenie, jako nawigację samochodową lub przenośny odtwarzacz wideo;
 • sprawdź widoczność pod różnymi kątami oraz w różnych warunkach oświetleniowych, szczególnie jeśli zamierzasz używać PDA jako nawigacji samochodowej;
 • czułość ekranu dotykowego ma również ogromne znaczenie. Obsługa urządzenia palcem lub specjalnym rysikiem nie powinna sprawiać Ci żadnych kłopotów.

3. Wbudowana pamięć i możliwość rozbudowy

Znaczenie ma zarówno ilość pamięci zamontowanej fabrycznie w PDA, jak i możliwość jej ewentualnego rozszerzenia za pomocą dodatkowej karty pamięci:

 • zwróć uwagę na ilość pamięci typu RAM (standard to dziś 64 MB), wykorzystywanej podczas pracy urządzenia do przetwarzania najważniejszych zadań. Po wyłączeniu PDA zawartość pamięci ulega skasowaniu;
 • urządzenie nie może się obyć bez pamięci typu ROM (o większej pojemności), w której możesz przechowywać dane na stałe, nawet po wyczerpaniu baterii;
 • wbudowany czytnik kart pamięci pozwoli na dalszą rozbudowę. Obecnie najczęściej spotykany format to SD (Secure Digital). Karty pamięci SD są stosunkowo tanie.

4. Zestaw funkcji

Poniższy punkt powinieneś dostosować do indywidualnych potrzeb. Musisz wiedzieć, że PDA, to nie tylko elektroniczny organizer. Nowoczesne urządzenia tego typu posiadają następujące funkcje:

 • wbudowany odbiornik GPS umożliwiający korzystanie z systemu nawigacji podczas jazdy samochodem albo pieszej wycieczki;
 • dla urozmaicenia podróży możesz skorzystać z odtwarzacza audio oraz wideo, a także przeglądarki zdjęć;
 • coraz częściej PDA jest połączone z telefonem komórkowym. W takim wypadku urządzenie to będzie można określić mianem smartfona, czyli inteligentnego telefonu komórkowego;
 • nie jesteś skazany na obsługę wyłącznie za pomocą rysika oraz palca. Pomyśl o urządzeniu wyposażonym w miniaturową klawiaturę
 • jeśli używasz rysika sprawdź, czy urządzenie rozpoznaje odręczne pismo. Dzięki temu będzie Ci łatwiej zapisywać notatki;
 • wbudowany mikrofon do nagrywania notatek głosowych.

5. Komunikacja i porty

Niezwykle istotnym czynnikiem przy wyborze PDA jest możliwość komunikacji ze światem zewnętrznym. Warto rozważyć zakup urządzenia, które:

 • bezprzewodowo połączy się z Internetem (standard Wi-Fi
 • pozwoli swobodnie wymienić zasoby między urządzeniami znajdującymi się w bliskiej odległości (standard Bluetooth
 • nie zapominaj o tak podstawowym sposobie komunikacji, jak USB. PDA powinno mieć zamontowany stosowny port do tego celu;
 • wyjście słuchawkowe pozwoli na wykorzystanie PDA jako odtwarzacza MP3.

6. Akcesoria

Przy zakupie PDA zorientuj się, jakie dodatkowe akcesoria dostaniesz w zestawie z urządzeniem. Pamiętaj o kablu USB do synchronizacji danych z komputerem, który obowiązkowo powinieneś znaleźć w pudełku. Poza ładowarką stacjonarną przy Ci się również samochodowa, jeśli planujesz używać PDA jako systemu nawigacji, a także dodatkowy uchwyt do montażu PDA na szybie.

Podsumowanie

Do biura
W tym wypadku potrzebujesz przede wszystkim organizera, który będzie pozbawiony wszelkich zbędnych wodostrysków w postaci odtwarzaczy audio i wideo oraz modułu GPS. Warto za to pomyśleć o zakupie smartfona, czyli połączenia komórki i PDA.

Zobacz także: Organizery i kalendarze - recepta na słabą pamięć

Na podróż
PDA wyposażony w odbiornik GPS to konieczność gdy podróżujesz. Kolejna istotna kwestia to jakość wyświetlacza, który powinien być widoczny w różnych warunkach pogodowych. Jeśli zamierzasz urozmaicić podróż sobie i bliskim wybierz model z wbudowanym odtwarzaczem wideo.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  4 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Sprzedaż działki a VAT i PIT – sprzedaż prywatna czy działalność gospodarcza?

  Sprzedaż działki a VAT i PIT. Sprzedaż kilku działek, które należą do majątku prywatnego może zostać uznana przez organy skarbowe za działalność gospodarczą. W takim przypadku sprzedający będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT oraz podatku dochodowego, nawet wtedy, gdy od nabycia nieruchomości upłynęło więcej niż 5 lat.

  Budowa domów jednorodzinnych do 90 m2 bez pozwolenia na budowę

  Dom bez pozwolenia na budowę. W dniu 4 sierpnia 2021 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Projekt ten zakłada wprowadzenie możliwości budowy domów jednorodzinnych (o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m2) bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. Projekt aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Polski Ład: Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego do 2030 roku

  Kredyty hipoteczne objęte gwarancją do 100 tys. zł. zastępującą wkład własny wg propozycji z Polskiego Ładu będą udzielane do końca 2030 r. - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Minimalny okres spłaty takiego kredytu to15 lat, a maksymalny limit ceny finansowanej nieruchomości w przeliczeniu na 1 m. kw. będzie uzależniony od szeregu czynników.

  Pre-pack – korzyść dla dłużnika, ale czy dla wierzycieli?

  Pre-pack, czyli przygotowana likwidacja polega na ogłoszeniu upadłości dłużnika z równoległym wskazaniem przez sąd nabywcy, ceny i innych warunków sprzedaży majątku dłużnika.

  Jakość rozliczeń MŚP [BADANIE]

  Z cyklicznego badania wśród MŚP realizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż jakość rozliczeń B2B utrzymała się na podobnym poziomie jak w drugim kwartale.

  Ile m2 mają nasze mieszkania?

  Ile m2 mają nasze mieszkania? Trochę ponad 29 metrów kwadratowych – taka powierzchnia przypada w Polsce na statystycznego obywatela. W Europie standard jest wyższy, czasami nawet ponad dwa razy wyższy – sugerują dane Eurostatu.

  Polski Ład. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości

  Opodatkowanie wynajmu nieruchomości. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości zawarte w programie Polski Ład doprowadzą do wzrostu czynszu za wynajmowane mieszkania. Uderzą również w przedsiębiorców, którzy rejestrują swoje biura czy gabinety w lokalach mieszkalnych.

  Coraz mniej gruntów do zagospodarowania

  Zasoby gruntów państwowych. Tylko ok. 165 tys. hektarów państwowej ziemi nie zostało dotychczas zagospodarowane. Część tych gruntów może być jeszcze sprzedana lub wydzierżawiona na cele rolne, ale większość z nich cechuje niska przydatność rolnicza oraz znaczne rozdrobnienie - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.

  Ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umowy najmu lokalu w centrum handlowym

  Najemcom lokali w centrach handlowych pozostały ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umów najmu – termin mija 6 sierpnia 2021 roku.

  Bezpieczeństwo danych w chmurze - certyfikaty bezpieczeństwa

  Pro dostawca usług w chmurze powinien posiadać niezbędne certyfikaty, które są potwierdzeniem, że nasze dane będą całkowicie bezpieczne. Na praktyki bezpieczeństwa składają się również inne czynności, prowadzone przez dostawcę, na przykład kontrole ryzyka czy audyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze? Którzy z usługodawców działających na polskim rynku są godni zaufania? I czy w ogóle chmura może być bezpieczna?

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Zaległości branży fitness rosną [BADANIE]

  Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował. Nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości.

  Tańsza energia elektryczna. Umowy z cenami dynamicznymi

  Energia elektryczna - ceny. Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Content marketing w biznesie – jak to robić dobrze

  Content marketing w biznesie. Gdy na marketingowym horyzoncie pojawia się hasło “content”, naturalnym skojarzeniem jest produkcja, dystrybucja i zarządzanie treścią, która z jednej strony dawałaby wymierną wartość dla odbiorcy, a z drugiej – kreowała pożądany wizerunek danej marki. Tyle i aż tyle? W praktyce działania contentowe to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcia, a potencjalni twórcy pożądanych materiałów powinni dwa razy się zastanowić przed postawieniem pierwszego przecinka lub kropki.

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?