REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
PDA
PDA

REKLAMA

REKLAMA

Urządzenie typu PDA (ang. Personal Digital Assistant) nazywane również palmtopem, przyda się każdemu zapracowanemu użytkownikowi. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu sprawdź, na co powinieneś zwracać szczególną uwagę.

PDA można potraktować jako elektroniczny notes do zapisywania spotkań, wydarzeń oraz ważnych spraw do załatwienia. Niektóre modele oferują również szereg dodatkowych narzędzi do pracy oraz rozrywki, czyniąc z PDA w pełni funkcjonalny, miniaturowy komputer. Sprawdź na co warto zwracać uwagę przy zakupie PDA.

REKLAMA

1. Procesor

Jak w każdym urządzeniu elektronicznym tego typu, jednym z najważniejszych elementów i zarazem sercem miniaturowego komputera jest procesor. Od jego wydajności zależy szybkość i wygoda pracy. Jeśli planujesz intensywne korzystanie z wielu skomplikowanych narzędzi jednocześnie oraz używanie bezprzewodowego Internetu, zalecamy zakup możliwie najmocniejszego procesora (im wyższa częstotliwość taktowania, tym szybsza praca). Najczęściej spotykane obecnie procesory urządzeń typu PDA pracują z częstotliwością 400 MHz.

Polecamy: Organizer i kalendarz jako program komputerowy

2. Wyświetlacz

Warto zwracać uwagę na jakość wyświetlanego obrazu pod kątem różnych parametrów:

  • przekątna ekranu wyświetlacza i rozdzielczość są szczególnie ważne, jeśli zamierzasz wykorzystywać urządzenie, jako nawigację samochodową lub przenośny odtwarzacz wideo;
  • sprawdź widoczność pod różnymi kątami oraz w różnych warunkach oświetleniowych, szczególnie jeśli zamierzasz używać PDA jako nawigacji samochodowej;
  • czułość ekranu dotykowego ma również ogromne znaczenie. Obsługa urządzenia palcem lub specjalnym rysikiem nie powinna sprawiać Ci żadnych kłopotów.

3. Wbudowana pamięć i możliwość rozbudowy

Znaczenie ma zarówno ilość pamięci zamontowanej fabrycznie w PDA, jak i możliwość jej ewentualnego rozszerzenia za pomocą dodatkowej karty pamięci:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zwróć uwagę na ilość pamięci typu RAM (standard to dziś 64 MB), wykorzystywanej podczas pracy urządzenia do przetwarzania najważniejszych zadań. Po wyłączeniu PDA zawartość pamięci ulega skasowaniu;
  • urządzenie nie może się obyć bez pamięci typu ROM (o większej pojemności), w której możesz przechowywać dane na stałe, nawet po wyczerpaniu baterii;
  • wbudowany czytnik kart pamięci pozwoli na dalszą rozbudowę. Obecnie najczęściej spotykany format to SD (Secure Digital). Karty pamięci SD są stosunkowo tanie.

4. Zestaw funkcji

Poniższy punkt powinieneś dostosować do indywidualnych potrzeb. Musisz wiedzieć, że PDA, to nie tylko elektroniczny organizer. Nowoczesne urządzenia tego typu posiadają następujące funkcje:

  • wbudowany odbiornik GPS umożliwiający korzystanie z systemu nawigacji podczas jazdy samochodem albo pieszej wycieczki;
  • dla urozmaicenia podróży możesz skorzystać z odtwarzacza audio oraz wideo, a także przeglądarki zdjęć;
  • coraz częściej PDA jest połączone z telefonem komórkowym. W takim wypadku urządzenie to będzie można określić mianem smartfona, czyli inteligentnego telefonu komórkowego;
  • nie jesteś skazany na obsługę wyłącznie za pomocą rysika oraz palca. Pomyśl o urządzeniu wyposażonym w miniaturową klawiaturę
  • jeśli używasz rysika sprawdź, czy urządzenie rozpoznaje odręczne pismo. Dzięki temu będzie Ci łatwiej zapisywać notatki;
  • wbudowany mikrofon do nagrywania notatek głosowych.

5. Komunikacja i porty

Niezwykle istotnym czynnikiem przy wyborze PDA jest możliwość komunikacji ze światem zewnętrznym. Warto rozważyć zakup urządzenia, które:

  • bezprzewodowo połączy się z Internetem (standard Wi-Fi
  • pozwoli swobodnie wymienić zasoby między urządzeniami znajdującymi się w bliskiej odległości (standard Bluetooth
  • nie zapominaj o tak podstawowym sposobie komunikacji, jak USB. PDA powinno mieć zamontowany stosowny port do tego celu;
  • wyjście słuchawkowe pozwoli na wykorzystanie PDA jako odtwarzacza MP3.

6. Akcesoria

Przy zakupie PDA zorientuj się, jakie dodatkowe akcesoria dostaniesz w zestawie z urządzeniem. Pamiętaj o kablu USB do synchronizacji danych z komputerem, który obowiązkowo powinieneś znaleźć w pudełku. Poza ładowarką stacjonarną przy Ci się również samochodowa, jeśli planujesz używać PDA jako systemu nawigacji, a także dodatkowy uchwyt do montażu PDA na szybie.

Podsumowanie

Do biura
W tym wypadku potrzebujesz przede wszystkim organizera, który będzie pozbawiony wszelkich zbędnych wodostrysków w postaci odtwarzaczy audio i wideo oraz modułu GPS. Warto za to pomyśleć o zakupie smartfona, czyli połączenia komórki i PDA.

Zobacz także: Organizery i kalendarze - recepta na słabą pamięć

Na podróż
PDA wyposażony w odbiornik GPS to konieczność gdy podróżujesz. Kolejna istotna kwestia to jakość wyświetlacza, który powinien być widoczny w różnych warunkach pogodowych. Jeśli zamierzasz urozmaicić podróż sobie i bliskim wybierz model z wbudowanym odtwarzaczem wideo.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA