REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
PDA
PDA

REKLAMA

REKLAMA

Urządzenie typu PDA (ang. Personal Digital Assistant) nazywane również palmtopem, przyda się każdemu zapracowanemu użytkownikowi. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu sprawdź, na co powinieneś zwracać szczególną uwagę.

PDA można potraktować jako elektroniczny notes do zapisywania spotkań, wydarzeń oraz ważnych spraw do załatwienia. Niektóre modele oferują również szereg dodatkowych narzędzi do pracy oraz rozrywki, czyniąc z PDA w pełni funkcjonalny, miniaturowy komputer. Sprawdź na co warto zwracać uwagę przy zakupie PDA.

REKLAMA

1. Procesor

Jak w każdym urządzeniu elektronicznym tego typu, jednym z najważniejszych elementów i zarazem sercem miniaturowego komputera jest procesor. Od jego wydajności zależy szybkość i wygoda pracy. Jeśli planujesz intensywne korzystanie z wielu skomplikowanych narzędzi jednocześnie oraz używanie bezprzewodowego Internetu, zalecamy zakup możliwie najmocniejszego procesora (im wyższa częstotliwość taktowania, tym szybsza praca). Najczęściej spotykane obecnie procesory urządzeń typu PDA pracują z częstotliwością 400 MHz.

Polecamy: Organizer i kalendarz jako program komputerowy

2. Wyświetlacz

Warto zwracać uwagę na jakość wyświetlanego obrazu pod kątem różnych parametrów:

  • przekątna ekranu wyświetlacza i rozdzielczość są szczególnie ważne, jeśli zamierzasz wykorzystywać urządzenie, jako nawigację samochodową lub przenośny odtwarzacz wideo;
  • sprawdź widoczność pod różnymi kątami oraz w różnych warunkach oświetleniowych, szczególnie jeśli zamierzasz używać PDA jako nawigacji samochodowej;
  • czułość ekranu dotykowego ma również ogromne znaczenie. Obsługa urządzenia palcem lub specjalnym rysikiem nie powinna sprawiać Ci żadnych kłopotów.

3. Wbudowana pamięć i możliwość rozbudowy

Znaczenie ma zarówno ilość pamięci zamontowanej fabrycznie w PDA, jak i możliwość jej ewentualnego rozszerzenia za pomocą dodatkowej karty pamięci:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zwróć uwagę na ilość pamięci typu RAM (standard to dziś 64 MB), wykorzystywanej podczas pracy urządzenia do przetwarzania najważniejszych zadań. Po wyłączeniu PDA zawartość pamięci ulega skasowaniu;
  • urządzenie nie może się obyć bez pamięci typu ROM (o większej pojemności), w której możesz przechowywać dane na stałe, nawet po wyczerpaniu baterii;
  • wbudowany czytnik kart pamięci pozwoli na dalszą rozbudowę. Obecnie najczęściej spotykany format to SD (Secure Digital). Karty pamięci SD są stosunkowo tanie.

4. Zestaw funkcji

Poniższy punkt powinieneś dostosować do indywidualnych potrzeb. Musisz wiedzieć, że PDA, to nie tylko elektroniczny organizer. Nowoczesne urządzenia tego typu posiadają następujące funkcje:

  • wbudowany odbiornik GPS umożliwiający korzystanie z systemu nawigacji podczas jazdy samochodem albo pieszej wycieczki;
  • dla urozmaicenia podróży możesz skorzystać z odtwarzacza audio oraz wideo, a także przeglądarki zdjęć;
  • coraz częściej PDA jest połączone z telefonem komórkowym. W takim wypadku urządzenie to będzie można określić mianem smartfona, czyli inteligentnego telefonu komórkowego;
  • nie jesteś skazany na obsługę wyłącznie za pomocą rysika oraz palca. Pomyśl o urządzeniu wyposażonym w miniaturową klawiaturę
  • jeśli używasz rysika sprawdź, czy urządzenie rozpoznaje odręczne pismo. Dzięki temu będzie Ci łatwiej zapisywać notatki;
  • wbudowany mikrofon do nagrywania notatek głosowych.

5. Komunikacja i porty

Niezwykle istotnym czynnikiem przy wyborze PDA jest możliwość komunikacji ze światem zewnętrznym. Warto rozważyć zakup urządzenia, które:

  • bezprzewodowo połączy się z Internetem (standard Wi-Fi
  • pozwoli swobodnie wymienić zasoby między urządzeniami znajdującymi się w bliskiej odległości (standard Bluetooth
  • nie zapominaj o tak podstawowym sposobie komunikacji, jak USB. PDA powinno mieć zamontowany stosowny port do tego celu;
  • wyjście słuchawkowe pozwoli na wykorzystanie PDA jako odtwarzacza MP3.

6. Akcesoria

Przy zakupie PDA zorientuj się, jakie dodatkowe akcesoria dostaniesz w zestawie z urządzeniem. Pamiętaj o kablu USB do synchronizacji danych z komputerem, który obowiązkowo powinieneś znaleźć w pudełku. Poza ładowarką stacjonarną przy Ci się również samochodowa, jeśli planujesz używać PDA jako systemu nawigacji, a także dodatkowy uchwyt do montażu PDA na szybie.

Podsumowanie

Do biura
W tym wypadku potrzebujesz przede wszystkim organizera, który będzie pozbawiony wszelkich zbędnych wodostrysków w postaci odtwarzaczy audio i wideo oraz modułu GPS. Warto za to pomyśleć o zakupie smartfona, czyli połączenia komórki i PDA.

Zobacz także: Organizery i kalendarze - recepta na słabą pamięć

Na podróż
PDA wyposażony w odbiornik GPS to konieczność gdy podróżujesz. Kolejna istotna kwestia to jakość wyświetlacza, który powinien być widoczny w różnych warunkach pogodowych. Jeśli zamierzasz urozmaicić podróż sobie i bliskim wybierz model z wbudowanym odtwarzaczem wideo.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA