REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadpłata powstanie w dniu zapłaty VAT

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Nadpłata w VAT będzie zaliczana na poczet zaległości podatkowej na dzień zapłaty zawyżonego podatku.

ZMIANA PRAWA 

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja Ordynacji podatkowej oraz niektórych innych ustaw, którą rozpatrzył Sejm po poprawkach Senatu, wprowadza m.in. zmianę momentu powstawania nadpłaty w VAT. Moment ten ma znaczenie przy naliczaniu odsetek od nadpłaty, czy też zaliczenia nadpłaty na poczet zaległości podatkowych. Dziś w przypadku VAT dniem powstania nadpłaty jest zawsze dzień złożenia korekty deklaracji. Takie uregulowanie powoduje, że niemożliwe jest zaliczenie nadpłaty w VAT na poczet zaległości podatkowej na dzień zapłaty zawyżonego podatku, ale dopiero na dzień złożenia korekty deklaracji. W praktyce podatnicy, którzy zadeklarowali VAT należny w złym okresie rozliczeniowym, np. za wcześnie, są zobowiązani do zapłaty odsetek za zwłokę od zaległości za kolejny okres, naliczanych aż do momentu złożenia korekty deklaracji za miesiąc powstania nadpłaty. Nowelizacja usuwa przepis szczególny w zakresie momentu powstania nadpłaty w VAT, co oznacza, że będzie ona powstawała na zasadach ogólnych - z dniem dokonania zapłaty podatku nienależnego lub w wysokości wyższej od należnej.

Sejm przyjął część poprawek senackich precyzujących uchwalone przepisy. Uproszczeniu ulegnie przepis regulujący instytucję wygaśnięcia prawa do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Dziś prawo to wygasa po upływie pięciu lat, licząc od wystąpienia zdarzeń ściśle określonych w Ordynacji podatkowej. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 79 par. 2 i 3 prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wygasa po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, z wyjątkiem przypadków, gdy ustawy podatkowe przewidują inny tryb zwrotu podatku.

Przypomnijmy, że nowelizacja Ordynacji podatkowej wprowadza zasadnicze zmiany także w zakresie wykonalności decyzji podatkowych. Decyzje nieostateczne nie będą podlegały wykonaniu z wyjątkiem tych, którym zostanie nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Ustawa zakłada również obowiązek zawiadamiania podatników o planowanej kontroli z siedmiodniowym wyprzedzeniem.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2009 r. Nowelizacja trafi teraz do prezydenta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA