REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wybieramy notebooka

Sebastian Górski

REKLAMA

REKLAMA

Notebooki, zwane przenośnymi komputerami jeszcze kilka lat temu stanowiły synonim luksusu, korzystali z nich głównie biznesmani, którzy potrzebowali tego narzędzia w każdym miejscu pobytu. Obecnie ich ceny spadły na tyle, że prawie każdy może pozwolić sobie na postawienie na swoim biurku popularnego laptopa. Wiodący producenci prześcigają się w coraz to bardziej wydajnych, mniejszych i efektowniejszych konstrukcjach. Przed zakupem warto jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze konkretnego modelu.

Mimo intensywnej ekspansji netbooków, czyli miniaturowych komputerów mniejszych od notebooków, te ostatnie trzymają się dzielnie. Oferują dużo lepsze parametry poszczególnych komponentów i w ostateczności mogą być wykorzystywane jako substytut stacjonarnych komputerów. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek odnośnie komponentów notebooka, na które warto zwracać uwagę przed zakupem.

REKLAMA

1. Matryca LCD

Nasz poradnik zaczynamy tym razem od wyświetlacza LCD. Często ten czynnik decyduje o wyborze konkretnego modelu. Masz do wyboru kilka ścieżek:

  • użytkownik stawiający przede wszystkim na mobilność zdecyduje się na mniejsza matrycę LCD o przekątnej od 13 do 15,4 cala
  • domowy użytkownik notebooka wykorzystujący go do typowej pracy i oglądania filmów zadowoli się matrycą LCD o przekątnej 15,4 cala
  • miłośnicy gier oraz specjaliści będą zapewne szukać modeli z 17-, 19-calową lub nawet większą matrycą LCD

Od razu warto zastanowić się również na innymi parametrami matrycy LCD:

  • coraz częściej sprzedawane są modele z ekranami panoramicznymi, które są szersze od standardowych i lepiej nadają się przykładowo do oglądania filmów;
  • matryca LCD może być pokryta matową powłoką lub specjalną szybą, która poprawia ostrość i nasycenie barw, jednak będzie odbijać się w niej zewnętrzne światło.
  • zwracaj uwagę na rozdzielczość matrycy LCD. Często są one podawane w postaci symboli. Poniżej zamieszczamy ramkę wraz z opisem.

2. Procesor

Oczywiście, odpowiednią ilość czasu powinieneś poświęcić na wybór odpowiedniego procesora dla swojego notebooka. Są one projektowane zarówno pod kątem oszczędności energii (notebook może pracować na bateriach), jak i osiągnięcia optymalnej wydajności. Oferta rynkowa w tym zakresie jest równie imponująca, a ostateczne wybór będzie zależał od zasobności Twojego portfela oraz zastosowania komputera:

  • jeśli potrzebujesz notebooka do typowej pracy biurowej i nie zamierzasz oglądać na nim filmów, grać w gry komputerowe oraz pracować ze specjalistycznym oprogramowaniem wystarczy Ci procesor jednordzeniowy (przykładowo Celeron-M);
  • pomyśl o procesorze dwurdzeniowym, jeśli chcesz używać notebooka jako centrum multimedialnego, a dodatkowo planujesz pracować z grafiką, montażem wideo lub innymi specjalistycznymi narzędziami (przykladowo Centrino Core 2 Duo);
  • zwracaj szczególną uwagę na ilość podręcznej pamięci cache procesora wyrażanej w kilkobajtach (KB) lub megabajtach (MB). Im większa, tym wydajniej będzie działał komputer, przykładowo w przypadku pracy z kilkoma aplikacjami jednocześnie.

3. Twardy dysk

Wybór składnicy danych dla naszego komputera będzie dość prosty. Większość obecnie produkowanych twardych dysków dla notebooków ma talerze o średnicy 2,5 cala, wirujące z prędkością 5400 obrotów na minutę. Pojemności tych nośników dorównują już modelom znanym ze stacjonarnych komputerów. Podobnie jak w przypadku większych nośników danych, kilka czynników decyduje o wyborze modelu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • oczywiście, na początku zwracamy uwagę na pojemność wyrażaną w gigabajtach (GB). Warto pomyśleć o odpowiednio większej pojemności, w myśl zasady, że miejsca na twardym dysku nigdy za wiele;
  • niebagatelne znaczenie ma tu również rozmiar podręcznej pamięci cache wyrażany w megabajtach (MB). Im większa, tym rzadziej twardy dysk będzie musiał komunikować się bezpośrednią z płytą główną, co zwiększy prędkość dostępu do danych.

4. Napęd optyczny

Dobrze zastanów się nad wyborem napędu optycznego do swojego notebooka. Standardem w tym wypadku jest napęd typu combo, czyli nagrywarka płyt CD i DVD. Tańsza wersja do napęd typu combo składający się z nagrywarki CD i odtwarzacza DVD. Pojawiły się już notebooki wyposażone w odtwarzacz Blu-ray zapewniający oglądanie filmów w wysokiej jakości obrazu, w standardzie HD. Ich cena nadal jest jednak dośc wysoka.

5. Ilość pamięci RAM

Nie warto oszczędzać na tym komponencie. Odpowiednio duża ilość pamięci operacyjnej RAM gwarantuje Ci szybką i wygodną pracę. Do typowego notebooka możesz zamontować do 4 GB pamięci RAM. Już połowa tej wartości wystarczy do szybkiej i wygodnej pracy.

Chcesz wiedzieć więcej ? Czytaj komputer.wieszjak.pl

6. Układ graficzny

Do większości zastosowań wystarczy standardowa, zintegrowana karta graficzna. Niektórzy producenci notebooków przeznaczonych dla graczy lub specjalistów montują w nich specjalne, dedykowane układy o podwyższonej wydajności

7. Czas pracy na baterii

Powyższy parametr jest niezwykle istotny dla użytkowników, którzy często podróżują i zabierają ze sobą swój komputer. Musisz wziąć pod uwagę, że czasy pracy baterii podawane przez producenta mogą się różnić w zależności od warunków pracy i uruchamianych aplikacji. Z czasem bateria traci swoją żywotność i czas jej pracy zaczyna się skracać. Dlatego ważne jest odpowiednie formatowanie baterii zaraz po zakupie, zgodnie z zaleceniami sprzedawcy (czyli kilkukrotne pełne ładowanie i rozładowanie).

8. Wyposażenie i porty

Sprawdź jakie wyposażenie w dodatkowe komponenty oraz porty oferuje notebook, który chcesz kupić, a w szczególności:

  • liczbę portów USB oraz obecność portu FireWire, dzięki którym będziesz mógł podłączyć dodatkowe urządzenia;
  • obecność wbudowanej kamery internetowej, dzięki której będziesz mógł prowadzić wideorozmowy;
  • obecność modułu bezprzewodowej łączności z Internetem (Wi-Fi
  • obecność czytnika kart pamięci, dzięki któremu będziesz mógł odczytać dane z kart pamięci (przykładowo z aparatu cyfrowego);
  • obecność wbudowanych głośników, które zapewnią słuchanie muzyki bez konieczności podłączania zewnętrznych głośników;
  • obecność panelu dotykowego zwanego touchpadem, którym możesz nawigować bez pomocy zewnętrznej myszki;
  • obecność modułu Bluetooth do bezprzewodowej komunikacji z urządzeniami peryferyjnymi.

9. System operacyjny

W tym zakresie do wyboru masz kilka wariantów zakupu notebooka:

  • domyślnie zainstalowany system operacyjny Windows XP. Coraz trudniej znaleźć tego typu komputer, bowiem Windows XP jest powoli wycofywany ze sprzedaży;
  • domyślnie zainstalowany system operacyjny Windows Vista. Coraz częściej producenci oferują notebooki z Vistą, co nie do końca podoba się użytkownikom przyzwyczajonym do Windows XP. Instalacja Windows XP na takim komputerze nie należy do łatwych;
  • domyślnie zainstalowany system operacyjny Linux. To wersja dla bardziej zaawansowanych użytkowników;
  • brak zainstalowanego systemu operacyjnego. W takiej sytuacji dokupujesz go oddzielnie i samodzielnie instalujesz.

Podsumowanie

REKLAMA

Notebook do podróży
W tym wypadku zdecyduj się na model ze stosunkowo niewielką matrycą LCD, co przełoży się na niewielką wagę urządzenia. Jednym z najważniejszych czynników jest energooszczędny procesor oraz bateria o długim czasie pracy. Nie są Ci potrzebne wodotryski, które będą obciążały system i pochłaniały cenną energię. Jeśli fotografujesz w podróży, pomyśl o wbudowanym czytniku kart pamięci. Przyda Ci się również Wi-Fi.

Notebook do domu
Tu możesz sobie pozwolić na większą matrycę LCD oraz dodatkowe gadżety. Wybierz co najmniej 15-calową matrycę LCD. Nie musisz się tak bardzo przejmować wydajnością baterii. Postaraj się za to obecność kamery internetowej, głośników oraz czytnika kart pamięci. Odpowiednio pojemny twardy dysk zapewni przechowanie wszystkich multimediów. Wi-Fi oraz Bluetooth mile widziane, aby uniknąć plątaniny kabli w domowym zaciszu.

Notebook dla specjalisty i gracza
Ten wariant będzie Cię kosztował najwięcej. Niezależnie od tego jaką dziedziną będziesz się zajmował, główny nacisk musisz położyć na maksymalizację parametrów. Możliwie największa matryca LCD, najszybszy procesor, największa ilość pamięci operacyjnej RAM. W tym wypadku również musisz pamiętać o odpowiednio wydajnym układzie graficznym wbudowanym w notebooka.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA