Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybieramy notebooka

Sebastian Górski
Notebooki, zwane przenośnymi komputerami jeszcze kilka lat temu stanowiły synonim luksusu, korzystali z nich głównie biznesmani, którzy potrzebowali tego narzędzia w każdym miejscu pobytu. Obecnie ich ceny spadły na tyle, że prawie każdy może pozwolić sobie na postawienie na swoim biurku popularnego laptopa. Wiodący producenci prześcigają się w coraz to bardziej wydajnych, mniejszych i efektowniejszych konstrukcjach. Przed zakupem warto jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze konkretnego modelu.

Mimo intensywnej ekspansji netbooków, czyli miniaturowych komputerów mniejszych od notebooków, te ostatnie trzymają się dzielnie. Oferują dużo lepsze parametry poszczególnych komponentów i w ostateczności mogą być wykorzystywane jako substytut stacjonarnych komputerów. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek odnośnie komponentów notebooka, na które warto zwracać uwagę przed zakupem.

1. Matryca LCD

Nasz poradnik zaczynamy tym razem od wyświetlacza LCD. Często ten czynnik decyduje o wyborze konkretnego modelu. Masz do wyboru kilka ścieżek:

  • użytkownik stawiający przede wszystkim na mobilność zdecyduje się na mniejsza matrycę LCD o przekątnej od 13 do 15,4 cala
  • domowy użytkownik notebooka wykorzystujący go do typowej pracy i oglądania filmów zadowoli się matrycą LCD o przekątnej 15,4 cala
  • miłośnicy gier oraz specjaliści będą zapewne szukać modeli z 17-, 19-calową lub nawet większą matrycą LCD

Od razu warto zastanowić się również na innymi parametrami matrycy LCD:

  • coraz częściej sprzedawane są modele z ekranami panoramicznymi, które są szersze od standardowych i lepiej nadają się przykładowo do oglądania filmów;
  • matryca LCD może być pokryta matową powłoką lub specjalną szybą, która poprawia ostrość i nasycenie barw, jednak będzie odbijać się w niej zewnętrzne światło.
  • zwracaj uwagę na rozdzielczość matrycy LCD. Często są one podawane w postaci symboli. Poniżej zamieszczamy ramkę wraz z opisem.

2. Procesor

Oczywiście, odpowiednią ilość czasu powinieneś poświęcić na wybór odpowiedniego procesora dla swojego notebooka. Są one projektowane zarówno pod kątem oszczędności energii (notebook może pracować na bateriach), jak i osiągnięcia optymalnej wydajności. Oferta rynkowa w tym zakresie jest równie imponująca, a ostateczne wybór będzie zależał od zasobności Twojego portfela oraz zastosowania komputera:

  • jeśli potrzebujesz notebooka do typowej pracy biurowej i nie zamierzasz oglądać na nim filmów, grać w gry komputerowe oraz pracować ze specjalistycznym oprogramowaniem wystarczy Ci procesor jednordzeniowy (przykładowo Celeron-M);
  • pomyśl o procesorze dwurdzeniowym, jeśli chcesz używać notebooka jako centrum multimedialnego, a dodatkowo planujesz pracować z grafiką, montażem wideo lub innymi specjalistycznymi narzędziami (przykladowo Centrino Core 2 Duo);
  • zwracaj szczególną uwagę na ilość podręcznej pamięci cache procesora wyrażanej w kilkobajtach (KB) lub megabajtach (MB). Im większa, tym wydajniej będzie działał komputer, przykładowo w przypadku pracy z kilkoma aplikacjami jednocześnie.

3. Twardy dysk

Wybór składnicy danych dla naszego komputera będzie dość prosty. Większość obecnie produkowanych twardych dysków dla notebooków ma talerze o średnicy 2,5 cala, wirujące z prędkością 5400 obrotów na minutę. Pojemności tych nośników dorównują już modelom znanym ze stacjonarnych komputerów. Podobnie jak w przypadku większych nośników danych, kilka czynników decyduje o wyborze modelu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • oczywiście, na początku zwracamy uwagę na pojemność wyrażaną w gigabajtach (GB). Warto pomyśleć o odpowiednio większej pojemności, w myśl zasady, że miejsca na twardym dysku nigdy za wiele;
  • niebagatelne znaczenie ma tu również rozmiar podręcznej pamięci cache wyrażany w megabajtach (MB). Im większa, tym rzadziej twardy dysk będzie musiał komunikować się bezpośrednią z płytą główną, co zwiększy prędkość dostępu do danych.

4. Napęd optyczny

Dobrze zastanów się nad wyborem napędu optycznego do swojego notebooka. Standardem w tym wypadku jest napęd typu combo, czyli nagrywarka płyt CD i DVD. Tańsza wersja do napęd typu combo składający się z nagrywarki CD i odtwarzacza DVD. Pojawiły się już notebooki wyposażone w odtwarzacz Blu-ray zapewniający oglądanie filmów w wysokiej jakości obrazu, w standardzie HD. Ich cena nadal jest jednak dośc wysoka.

5. Ilość pamięci RAM

Nie warto oszczędzać na tym komponencie. Odpowiednio duża ilość pamięci operacyjnej RAM gwarantuje Ci szybką i wygodną pracę. Do typowego notebooka możesz zamontować do 4 GB pamięci RAM. Już połowa tej wartości wystarczy do szybkiej i wygodnej pracy.

Chcesz wiedzieć więcej ? Czytaj komputer.wieszjak.pl

6. Układ graficzny

Do większości zastosowań wystarczy standardowa, zintegrowana karta graficzna. Niektórzy producenci notebooków przeznaczonych dla graczy lub specjalistów montują w nich specjalne, dedykowane układy o podwyższonej wydajności

7. Czas pracy na baterii

Powyższy parametr jest niezwykle istotny dla użytkowników, którzy często podróżują i zabierają ze sobą swój komputer. Musisz wziąć pod uwagę, że czasy pracy baterii podawane przez producenta mogą się różnić w zależności od warunków pracy i uruchamianych aplikacji. Z czasem bateria traci swoją żywotność i czas jej pracy zaczyna się skracać. Dlatego ważne jest odpowiednie formatowanie baterii zaraz po zakupie, zgodnie z zaleceniami sprzedawcy (czyli kilkukrotne pełne ładowanie i rozładowanie).

8. Wyposażenie i porty

Sprawdź jakie wyposażenie w dodatkowe komponenty oraz porty oferuje notebook, który chcesz kupić, a w szczególności:

  • liczbę portów USB oraz obecność portu FireWire, dzięki którym będziesz mógł podłączyć dodatkowe urządzenia;
  • obecność wbudowanej kamery internetowej, dzięki której będziesz mógł prowadzić wideorozmowy;
  • obecność modułu bezprzewodowej łączności z Internetem (Wi-Fi
  • obecność czytnika kart pamięci, dzięki któremu będziesz mógł odczytać dane z kart pamięci (przykładowo z aparatu cyfrowego);
  • obecność wbudowanych głośników, które zapewnią słuchanie muzyki bez konieczności podłączania zewnętrznych głośników;
  • obecność panelu dotykowego zwanego touchpadem, którym możesz nawigować bez pomocy zewnętrznej myszki;
  • obecność modułu Bluetooth do bezprzewodowej komunikacji z urządzeniami peryferyjnymi.

9. System operacyjny

W tym zakresie do wyboru masz kilka wariantów zakupu notebooka:

  • domyślnie zainstalowany system operacyjny Windows XP. Coraz trudniej znaleźć tego typu komputer, bowiem Windows XP jest powoli wycofywany ze sprzedaży;
  • domyślnie zainstalowany system operacyjny Windows Vista. Coraz częściej producenci oferują notebooki z Vistą, co nie do końca podoba się użytkownikom przyzwyczajonym do Windows XP. Instalacja Windows XP na takim komputerze nie należy do łatwych;
  • domyślnie zainstalowany system operacyjny Linux. To wersja dla bardziej zaawansowanych użytkowników;
  • brak zainstalowanego systemu operacyjnego. W takiej sytuacji dokupujesz go oddzielnie i samodzielnie instalujesz.

Podsumowanie

Notebook do podróży
W tym wypadku zdecyduj się na model ze stosunkowo niewielką matrycą LCD, co przełoży się na niewielką wagę urządzenia. Jednym z najważniejszych czynników jest energooszczędny procesor oraz bateria o długim czasie pracy. Nie są Ci potrzebne wodotryski, które będą obciążały system i pochłaniały cenną energię. Jeśli fotografujesz w podróży, pomyśl o wbudowanym czytniku kart pamięci. Przyda Ci się również Wi-Fi.

Notebook do domu
Tu możesz sobie pozwolić na większą matrycę LCD oraz dodatkowe gadżety. Wybierz co najmniej 15-calową matrycę LCD. Nie musisz się tak bardzo przejmować wydajnością baterii. Postaraj się za to obecność kamery internetowej, głośników oraz czytnika kart pamięci. Odpowiednio pojemny twardy dysk zapewni przechowanie wszystkich multimediów. Wi-Fi oraz Bluetooth mile widziane, aby uniknąć plątaniny kabli w domowym zaciszu.

Notebook dla specjalisty i gracza
Ten wariant będzie Cię kosztował najwięcej. Niezależnie od tego jaką dziedziną będziesz się zajmował, główny nacisk musisz położyć na maksymalizację parametrów. Możliwie największa matryca LCD, najszybszy procesor, największa ilość pamięci operacyjnej RAM. W tym wypadku również musisz pamiętać o odpowiednio wydajnym układzie graficznym wbudowanym w notebooka.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Energia ze słońca – czy możemy mieć jej za dużo?

    Nasłonecznienie w Polsce wynosi średnio około 1700 godzin rocznie. Jak się okazuje – wraz z wydłużającym się dniem – dla naszych sieci energetycznych może to być zbyt wiele. Czy ze względu na coraz wyższe temperatury staniemy przed koniecznością stworzenia infrastruktury magazynowania ciepła i chłodu?

    Polacy kochają nowe technologie, ale wciąż boją się 5G

    57 proc. Polaków deklaruje, że chce korzystać z nowych generacji sieci komórkowych 5G czy 6G. Pokazuje ono także, że pole elektromagnetyczne, związane z budową sieci 5G, wciąż budzi wiele obaw, szczególnie w kontekście jego wpływu na zdrowie. 

    Rolnicy sprzedali ok. 56 proc. nadwyżki zboża z zeszłego roku

    Rolnicy sprzedali ok. 56 proc. nadwyżki zboża z zeszłego roku - poinformował we wtorek w Programie I Polskiego Radia minister rolnictwa Robert Telus.

    Benefity pracownicze w Polsce i Europie. Czego chcą zatrudnieni?

    Załoga firmy zwraca uwagę na benefity. Jak dobrać, aby utrzymać satysfakcję?

    Branża hotelarska po pandemii. Jak odbudować?

    Polscy hotelarze kolejny rok z rzędu zmagają się z problemami. Zaraz po trudnym okresie pandemii w branże uderzyły rosnące koszty usług i podwyżka płacy minimalnej. To nieuchronnie prowadzi do podniesienia cen. Wielu z nich deklaruje, że oszczędniej spędzi urlop za granicami Polski.

    Co zdecyduje RPP w kwestii stóp procentowych?

    Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się 5-6 czerwca 2023 roku. Ostatnie podwyżki stóp procentowych odnotowaliśmy we wrześniu 2022 roku, kiedy RPP podniosła stopę referencyjną do poziomu 6,75 procent. Od tamtego momentu, pomimo wzrostu inflacji, stopy pozostają na niezmienionym poziomie. Kredytobiorcom przez ostatnie 8 miesięcy nie wzrosły raty, ale czy jest szansa na to, aby zaczęły one spadać?

    Bankowość dla niewidomych i słabo widzących

    W jaki sposób osoby niewidzące podpisują umowy w banku, wybierają pieniądze czy używają aplikacji mobilnych?

    Wraca temat obniżek stóp w Polsce – co na to złoty?

    O ile tempo spadku inflacji pozwoli, to na wrześniowym i/lub październikowym posiedzeniu RPP szansa na ewentualną zmianę ceny pieniądza byłaby największa. Wcześniej na takowy ruch nie ma specjalnie szans. Choć na 21 sierpnia zaplanowane jest także posiedzenie, ma ono jednak charakter niedecyzyjny.

    Czy łatwo jest ogłosić upadłość firmy w Polsce?

    Ogłoszenie upadłości jest jednym ze sposobów na poradzenie sobie ze spłatą zobowiązań firmy. Nie jest on jednak dostępny dla wszystkich. Od kilku lat obserwujemy systematyczny spadek liczby firm, które decydują się na ogłoszenie upadłości.

    Zwiastun likwidacji gotówki? Dania wstrzymuje import waluty

    Dania, Szwecja i Norwegia wstrzymały import własnej waluty. Tych koron nie wymienimy również w polskich bankach. Czy jest to powód do niepokoju dla osób, które ulokowały swoje środki finansowe w obcych walutach? Czemu niektóre kraje chcą się pozbyć gotówki? 

    Komisja Europejska przedłużyła zakaz importu z Ukrainy produktów rolnych do połowy września

    Komisja Europejska przedłużyła do połowy września unijny zakazu importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika - przekazało PAP źródło unijne. Wszedł on w życie 2 maja 2023 r. i zastąpił jednostronne decyzje o zakazie importu wprowadzone przez państwa graniczące z Ukrainą, w tym Polskę.

    Koniec stanu zagrożenia epidemicznego oznacza zmiany dla przedsiębiorców

    W związku z planowanym odwołaniem od dnia 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego, przedsiębiorcy powinni przygotować się na szereg zmian. Dotyczą one przede wszystkimi przepisów, które uchwalane były „na czas obowiązywania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego”. 

    Londyn na pierwszym miejscu najbardziej rozpoznawalnych marek miast na świecie. Czy w rankingu znalazło się polskie miasto?

    Londyn znalazł się na pierwszym miejscu najbardziej rozpoznawalnych marek miast na świecie. W światowym rankingu znalazło się tylko jedno polskie miasto. Które?

    Fiskus coraz chętniej blokuje rachunki bankowe

    Według danych Ministerstwa Finansów, w pierwszym kwartale br. liczba blokad rachunków bankowych z wykorzystaniem STIR wzrosła o ponad 54% rdr. 

    W 2026 r. prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu

    Plan na 2026 r. zakłada, że w każdym województwie będziemy mieli prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu - zapowiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Dodał, że w lipcu ruszy konkurs, który wyłoni firmy mające zrealizować szerokopasmowe inwestycje.

    Min. Telus: ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już skupione od polskich rolników

    Ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już od rolników skupione. Nie ma zatoru, jeśli chodzi o eksport z Polski - powiedział w piątek w Studiu PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

    Kampania digitalowa dla mikrofirmy – co zrobić, by była opłacalna?

    Podjęcie się wdrożenia działań digitalowych jest dopiero pierwszym krokiem w drodze po sukces. Kolejnym z nich jest przygotowanie odpowiednich materiałów, bieżąca analiza i wyciąganie wniosków na podstawie zgromadzonych danych. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

    Internet wszystkiego. Czym jest ta innowacyjna technologia?

    Rozwój mikroprocesorów odmienił nasze życie na wiele sposobów. Ogromna liczba współczesnych produktów korzysta dziś z tych urządzeń po to, by łączyć się z Internetem. Od inteligentnych lodówek, które informują o tym, kiedy należy kupić mleko, po samochody, które automatycznie aktualizują swoje oprogramowanie.

    Od 5 czerwca ostatni nabór wniosków dla firm, które ucierpiały na brexicie

    Ostatni nabór wniosków w programie Re_Open UK rozpocznie się 5 czerwca tego roku. O wsparcie mogą się starać przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku brexitu - poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

    Gdynia - port uniwersalny zdolny przeładowywać wszystkie grupy ładunków

    Port Gdynia jako port uniwersalny musi zgodnie ze strategią przeładowywać wszystkie grupy ładunków. Tak jak w ostatnim czasie stawiliśmy czoła ładunkom masowym, tak w dalszym ciągu będziemy się w tym kierunku rozwijali - powiedział  w Sopocie prezes Morskiego Portu Gdynia Jacek Sadaj.

    PIE: spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych

    Spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych – napisali w czwartek analitycy PIE w komentarzu do PMI.

    Pół roku ochrony przed wysokimi cenami

    Polacy od jesieni korzystają z Tarczy Solidarnościowej, dzięki której ceny netto energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie wzrosły. Wszystkim gospodarstwom domowym w Polsce przysługuje limit 2 000 kWh zużycia, do którego koszt energii w ponad połowie dotuje rząd i spółki energetyczne. Są również wyższe limity - nawet do 3 000 kWh - jednak aby móc z nich skorzystać, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Termin upływa z końcem czerwca.

    Inflacja bazowa w usługach i utrzymujący się wzrost płac ograniczą tempo spadku inflacji

    "Lepka inflacja bazowa", widoczna zwłaszcza w usługach oraz utrzymujący się silny wzrost płac ograniczą zakres i tempo powrotu inflacji do poziomu 2,5 proc. – ocenili ekonomiści z Goldman Sachs w komentarzu do danych GUS.

    PIE: kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej

    Polska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale 2023 roku. Wyniki są jednak lepsze od wcześniejszych oczekiwań. Kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej - prognozuje analityk zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sebastian Sajnóg

    Jak nauczyliśmy się robić zakupy podczas inflacji?

    Polacy kupujący online coraz rozważniej podchodzą do zakupów - już co trzecia osoba porównuje oferty w różnych miejscach i jest w stanie świadomie wybrać moment zakupu produktu. Między innymi takie działania wpisują się w koncepcję smart shoppingu.