REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Kupujemy monitor LCD
Kupujemy monitor LCD

REKLAMA

REKLAMA

Na zakup monitora LCD może sobie dziś pozwolić praktycznie każdy, kto dysponuje kwotą rzędu kilkuset złotych. Jeszcze kilka lat temu tego typu produkt był dobrem luksusowym, na które stać było nieliczne grono użytkowników komputerów. Przed zakupem monitora LCD warto zbadać rynek i sprawdzić, który z oferowanych modeli najlepiej zaspokoi Twoje potrzeby.

Przy wyborze monitora LCD zwróć szczególną uwagę na poniższe parametry:

REKLAMA

1. Przekątna ekranu

Oferta rynkowa pozwala wybrać dla siebie model monitora LCD o przekątnej ekranu od 15 do nawet 30 cali. Wszystko zależy od zasobności portfela oraz zastosowania:

  • do pracy biurowej wystarczy model 17- lub 19-calowy;
  • jeśli myślisz o bardziej multimedialnym wykorzystaniu (oglądanie filmów, gry komputerowe), rozważ zakup większego monitora o przekątnej ekranu od 19 do 22 cali;
  • profesjonalistom, którzy na co dzień pracują z grafiką komputerową, programami do projektowania wspomaganego komputerowo, edytorami audio lub wideo, polecamy zakup egzemplarza z minimum 23-calowym wyświetlaczem.

Pozostaje jeszcze wybór między ekranem tradycyjnym (proporcje 4:3), a panoramicznym (proporcje 16:9 lub 16:10). Zaletą tych drugich jest nie tylko większa wygoda pracy z dokumentami. Lepiej ogląda się na nich filmy, ale również coraz więcej gier komputerowych jest projektowanych dla trybu panoramicznego.

2. Parametry matrycy

Obecnie produkowane matryce monitorów LCD dostępne są w dwóch typach:

  • typ TN, czyli najpopularniejsza i zarazem najtańsza technologia produkcji, posiadająca najszybszy czas reakcji (o tym niżej). Matryca TN nadaje się do większości typowych zastosowań domowych oraz biurowych;
  • typ MVA lub PVA, to bardziej zaawansowana i droższa technologia produkcji matryc, które oferują lepsze odwzorowanie kolorów oraz szersze kąty widzenia (o tym niżej). Mają za to wolniejszy czas reakcji niż matryce TN. Nadają się głównie do zastosowań profesjonalnych.

Ważne są również następujące parametry matrycy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • współczynnik kontrastu, podawany w postaci proporcji (przykładowo 900:1) określa rozpiętość, między najjaśniejszym i najciemniejszym pikselem. Im wyższa wartość, tym lepiej;
  • czas reakcji matrycy, podawany w milisekundach (ms), określa szybkość reakcji pikseli na zmianę obrazu. Im mniejsza wartość, tym lepszy obraz, pozbawiony efektu tzw. smużenia;
  • kąty widzenia, podawane w stopniach określają maksymalne kąty, pod którymi można patrzeć na monitor bez utraty widoczności i jakości obrazu. Podawane są oddzielnie dla odchylenia w poziomie oraz pionie. Im wyższa wartość, tym lepiej;
  • rozdzielczość, określająca liczbę pikseli w pionie oraz poziomie. W przypadku monitorów LCD podawana jako rozdzielczość nominalna, czyli maksymalna i jednocześnie taka, w której jakość obrazu jest najlepsza.

3. Złącza

Jednym z najistotniejszych czynników decydujących o zakupie konkretnego monitora LCD jest oczywiście pakiet złącz, które umożliwiają podłączenie do komputera lub innego urządzenia (przykładowo projektora). W tym zakresie masz do wyboru:

  • D-Sub, czyli najprostsze złącze analogowe, spotykane w najtańszych monitorach, które przy stosunkowo niewielkiej rozdzielczości zapewnia przyzwoitą jakość obrazu;
  • DVI, czyli złącze cyfrowe oferujące wyższą jakość obrazu i polecane szczególnie w przypadku monitorów o większej przekątnej ekranu. Pamiętaj, że korzystanie z tego złącza wymaga odpowiedniej karty graficznej w komputerze, która również obsługuje standard DVI. Monitory z tego typu złączem są droższe;
  • HDMI, czyli najnowsza technologia zaprojektowana pod kątem oglądania obrazu w wysokiej jakości (standard HD). Monitory wyposażone w złącze HDMI są najdroższe.

Oczywiście, w większości przypadków monitory ze średniej półki cenowej wyposażone są w przynajmniej dwa gniazda (przykładowo D-Sub oraz DVI). Wtedy nawet przy braku odpowiedniej karty graficznej ze złączem DVI, podłączysz monitor do komputera za pomocą analogowego gniazda D-Sub).

4. Opcje dodatkowe

Przy zakupie monitora zwracaj również uwagę na dodatkowe opcje:

  • hub USB, czyli dodatkowe porty USB w podstawie obudowy monitora, do których możesz podłączyć różne urządzenia;
  • zintegrowane głośniki, dzięki którym nie musisz kupować oddzielnego zestawu głośników. W większości przypadków są to głośniki o dość słabych parametrach dźwięku;
  • obrotowy ekran (PIVOT), czyli system umożliwiający zmianę orientacji wyświetlacza na pionową, czyli obrócenie go o 90 stopni. Funkcja może się przydać użytkownikom pracującym z edytorem tekstu;
  • możliwość montażu na ścianie (VESA), czyli system pozwalający na zamontowanie monitora na specjalnym uchwycie do ściany.

5. Gwarancja

Szczególnie ważne podczas zakupu monitora LCD jest sprawdzenie warunków gwarancji. Musisz liczyć się z tym, że w tego typu produktach możesz spotkać się ze zjawiskiem wypalania się pikseli. Usterka ta może się pojawić już po pierwszym włączeniu urządzenia lub po jakimś czasie pracy z nim. Wyróżniamy różne typu wypalania:

  • piksel biały, zaliczany do typu numer 1;
  • piksel czarny, zaliczany do typu numer 2;
  • sub-piksel, czyli piksel świecący na czerwono, niebiesko lub zielono, zaliczany do typu numer 3

W warunkach gwarancji zwracaj uwagę nie tylko na okres bezpłatnego serwisowania, ale również na klasę monitora, od której uzależniona jest liczba dozwolonych wypalonych pikseli, po przekroczeniu której można złożyć reklamację.

Polecamy: Nowy procesor, karta graficzna i ram - co można wymienić w notebooku?

Polecamy: Energooszczędne karty graficzne - jak skutecznie oszczędzać energię?

Podsumowanie

REKLAMA

Monitor do biura
Zalecamy zakup monitora z matrycą typu TN o przekątnej ekranu od 17 do 19 cali. Do pracy biurowej wystarczy analogowe gniazdo D-Sub. Może się również przydać dodatkowa opcja obrotowego ekranu (PIVOT), do wygodnej pracy z dokumentami tekstowymi. Szczególną uwagę zwróć na parametr kontrastu oraz kąty widzenia. Czas reakcji matrycy nie jest w tym wypadku tak istotny. Tego typu monitor będzie najtańszy (około 500 - 700 zł).

Monitor LCD do gier i filmów
Jeśli planujesz kupno monitora LCD do zastosowań multimedialnych (filmy, gry komputerowe), model z panoramicznym ekranem o przekątnej od 19 do 22 cali to wybór optymalny. W kwestii złącz, minimum to cyfrowe DVI zapewniające lepszą jakość obrazu. Jeśli twój komputer odtwarza filmy w jakości HD, przemyśl zakup monitora ze złączem HDMI. Przy dynamicznie zmieniającym się obrazie najważniejszy jest czas reakcji matrycy. Musi być wystarczająco niski, aby nie było efektu smużenia. Istotny jest również współczynnik kontrastu. W przypadku takiego monitora LCD musisz się liczyć z większym kosztem (rzędu 1400 - 1800 zł).

Monitor do zastosowań profesjonalnych
Praca z oprogramowaniem graficznym, czy aplikacjami do projektowania wspomaganego komputerowo wymaga sprzętu z najwyższej półki. W tej sytuacji pozostaje zakup monitora wyłącznie z matrycą typu MVA lub PVA o przekątnej ekranu powyżej 22 cali. Kąty widzenia i odwzorowanie barw to najważniejsze parametry tego typu monitora LCD. Nie będą ci potrzebne dodatkowe akcesoria, takie jak wbudowane głośniki. Może się za to przydać opcja obrotowego ekranu (PIVOT). Ceny monitorów LCD dla profesjonalistów zaczynają się od kilku tysięcy złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA