REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy wydatki na oddalone odwołanie są kosztem podatkowym

Prowadzę działalność gospodarczą. Startuję w przetargach. Niedawno złożyłem protest a potem odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych. Poniosłem w związku z tym odwołaniem wydatki m.in. na pomoc prawną. Odwołanie zostało oddalone a ja zostałem obciążony dodatkowo kosztami postępowania, które uiściłem. Czy mogę te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych ?

Związki: firmy będą zwalniać, unikając składek na emerytury pomostowe

Związki zawodowe ostrzegają, że firmy będą zwalniać pracowników mających prawo do emerytur pomostowych. Będą w ten sposób ograniczać koszty prowadzenia działalności.

Ulga na złe długi może być groźna dla firm

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadza korzystne, ale nie do końca jednoznaczne przepisy dotyczące ulgi na złe długi. Już po 180 dniach będzie można korygować VAT od nieopłaconych faktur.

Firmy rozliczą tak samo kredyty walutowe i waloryzowane

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o PIT kredyty złotowe z klauzulą waloryzacyjną podatkowo będą traktowane na równi z kredytami walutowymi.

REKLAMA

Jak ustalić kwotę limitu uprawniającą do zwolnienia, rozpoczynając działalność w trakcie roku

Korzystałem ze zwolnienia. Złożyłem zgłoszenie aktualizacyjne i VAT-R (wybór zwolnienia) od 1 lipca 2007 r. Pierwszy dochód rozliczyłem we wrześniu (wykonanie sierpień). Limit liczyłem od lipca. W maju 2008 r. zarejestrowałem się jako podatnik VAT czynny. Według urzędu powinienem to zrobić w listopadzie, gdyż limit liczył się od września. Czy urząd ma rację?

Firma też może domagać się odszkodowania cywilnego od pracownika

Senat odrzucił projekt nowelizacji kodeksu pracy, który bezpośrednio umożliwiał pracownikom ubieganie się o odszkodowanie cywilne za bezprawne zwolnienie. Pracownicy nadal będą mogli starać się o taką rekompensatę, ale trudniej będzie ją uzyskać.

Ryczałtowcy powinni korzystać z ulgi na dziecko

Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych powinni mieć możliwość korzystania z ulgi na dzieci. Z takim postulatem do ministra finansów wystąpił Związek Rzemiosła Polskiego.

Łatwiej będzie archiwizować listy płac

Listy płac będzie można przechowywać nie tylko w formie papierowej, ale też na nośnikach elektronicznych.

REKLAMA

OHP zapłaci firmie 118 zł

Pracodawcy do 15 listopada muszą złożyć do OHP wnioski o refundację wynagrodzeń zatrudnionych przez siebie młodocianych.

Przedsiębiorstwo spółki cywilnej jako aport

Niekiedy w praktyce zdarza się, że zachodzi potrzeba przeniesienia przedsiębiorstwa i wniesienia go jako aportu do spółki. Dzieje się tak nie tylko w przypadku likwidacji firmy, ale również przy jej przekształceniu.

Dyscyplinarne zwolnienie z pracy

W sytuacji ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych pracodawca może w trybie natychmiastowym rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę, nawet w trakcie przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim.

Już prawie 5 tys. firm zawiesiło działalność

Właściciele firm chętnie korzystają z zawieszenia działalności. Niewielu natomiast ubiega się o wiążące interpretacje przepisów.

Opodatkowanie dochodów z likwidacji działalności gospodarczej

Likwidacja małej firmy wymaga uregulowania zobowiązań nie tylko wobec kontrahentów, ale również należności publicznoprawnych, w tym podatków. Zakończenie działalności gospodarczej pociąga za sobą skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w VAT, bez względu na formę prawną, w jakiej działa przedsiębiorca. Zgromadzone przez firmę towary handlowe, wyroby gotowe, wyposażenie czy też środki trwałe w momencie likwidacji działalności stają się przedmiotem zainteresowań prawa podatkowego.

Jak wyłączyć Przywracanie systemu

Funkcja Przywracanie systemu przydaje się w przypadku nieprawidłowo działającego komputera po instalacji oprogramowania lub sterowników. Jeśli z niej nie korzystasz możesz ją wyłączyć i zaoszczędzić trochę cennego miejsca na twardym dysku. Jak zatem wyłączyć Przywracanie systemu?

Jak bezpiecznie zamknąć okno pop-up

Pomimo włączonej blokady wyskakujących okien reklamowych pop-up w przeglądarce internetowej, niektóre z nich pojawiają się na ekranie monitora. Kliknięcie w dowolnym miejscu takiego okna może spowodować nieautoryzowaną instalację szkodliwego oprogramowania. Jak zatem bezpiecznie zamknąć pop-up?

Banki zaostrzyły kryteria udzielenia kredytów przedsiębiorcom

Marże pobierane przez banki przy kredytach hipotecznych dla firm wzrosły do 2-3,5 proc. Przedsiębiorcom coraz trudniej otrzymać jest kredyt we frankach szwajcarskich - trzeba mieć nawet 40 proc. wkładu własnego.

Mimo obietnic nie ma rozporządzenia o kasach

Wiceminister finansów Ludwik Kotecki obiecał, że w październiku poznamy nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych. Mimo obietnic projektu nie ma.

Brak środków obrotowych to sygnał alarmowy

Przedsiębiorca powinien na bieżąco prowadzić monitoring kondycji finansowej firmy. Gdy uzna, że może mieć problemy finansowe, powinien wszcząć środki zaradcze.

Opodatkowanie zmiany umowy spółki

 Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Odwołanie wstrzyma decyzję

Nieostateczne decyzje podatkowe nie będą podlegały wykonaniu. Wyjątkiem są te, którym zostanie nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

Pracownikom trudniej będzie ubiegać się o odszkodowania

Senatorowie nie chcą, aby kodeks pracy przyznawał pracownikom prawo do odszkodowań cywilnych za bezprawne zwolnienie.

Podatnikowi będzie łatwiej skorzystać z ulgi na złe długi

Nieściągalność wierzytelności zostanie uznana za uprawdopodobnioną, jeżeli nie zostanie uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu płatności.

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na studia właściciela firmy

Prowadzę firmę doradczą. Podjąłem decyzję o rozpoczęciu nowego kierunku studiów. Czy jako właściciel firmy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłatę za studia magisterskie?

Powierzenie wykonywania innej pracy

Pracodawca, chcąc zmienić pracownikowi warunki umowy o pracę, musi zastosować wypowiedzenie zmieniające. Należy również pamiętać, że w określonych warunkach pracodawca może przenieść pracownika do innej pracy, bez wypowiedzenia zmieniającego.

Zbycie udziałów a powiernicze zbycie udziałów w spółce z o.o.

Czy udział może być zbyty pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu? Czy umowa spółki może ograniczyć lub zabronić zbycia udziału? Na czym polega powiernicze zbycie udziału? Czy powierzający - zbywca może przenieść na pożyczkodawcę udziały pod warunkiem?

Od grudnia nowe rozliczenia VAT dla kas

Od 1 grudnia 2008 r. mają wejść w życie zmiany w ustawie o VAT. Zgodnie z nimi podatnik przy zakupie kasy fiskalnej będzie mógł pomniejszyć podatek lub wnioskować o zwrot w wysokości stanowiącej 90 proc. ceny zakupu, nie więcej niż 700 zł. Dziś jest to 50 proc., nie więcej niż 2,5 tys. zł.

Od 1 listopada sprzedaż używek z kasą fiskalną

1 listopada wchodzi w życie część przepisów rozporządzenia o kasach fiskalnych. Od tego dnia handlujący alkoholem i papierosami będą musieli kupić kasę. Zdaniem ekspertów obowiązek zakupu kas najbardziej uderzy w małe firmy.

Sprzedaż na rzecz pracownika będzie rejestrowana na kasie

Od 1 listopada będą obowiązywać nowe przepisy o kasach fiskalnych. Podatnicy nie będą mogli zrezygnować z ewidencjonowania sprzedaży. Zwolnieniem zostaną objęte nowe rodzaje czynności.

Polskie spółki mogą zmienić wycenę akcji

Spółki podlegające ustawie o rachunkowości mogą skorzystać ze zmian w MSR dotyczących przekwalifikowania instrumentów finansowych.

Dane osobowe pracownika zatrudnionego

Zakres pozyskiwania danych osobowych zwiększa się po podpisaniu umowy o pracę. Nie oznacza to, że pracodawca może wiedzieć o swoim pracowniku wszystko. Niektórych granic nie może przekroczyć.

Ryzyko kursowe przestanie straszyć przedsiębiorców

• Czy zniesienie w kodeksie cywilnym i prawie dewizowym zasady walutowości przełoży się na oszczędności osiągane przez firmy?

Koszt recyklingu będzie uwidoczniony w cenie

Sklepy będą musiały informować klientów o kosztach recyklingu urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Od stycznia firmy mogą zwalniać niepełnosprawnych

Sejm nie zajął się jeszcze projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji, choć zmiany te mają obowiązywać za dwa miesiące. Firmy nie wykluczają zaskarżenia przepisów do Trybunału Konstytucyjnego, bo nie będą miały czasu na ich wdrożenie. Pracodawcy będą zwalniać niepełnosprawnych w stopniu znacznym, bo ich zatrudnienie przestanie być opłacalne.

Zakaz handlu 1 listopada

Dzień 1 listopada - Wszystkich Świętych - to kolejny dzień w roku, w którym obowiązuje zakaz handlu. W sobotę prawie wszystkie sklepy i centra handlowe będą zamknięte.

Koszt polisy OC nie jest przychodem pracownika

Opłacenie ubezpieczenia OC dla pracowników przez pracodawcę nie jest ich przychodem, jeśli w umowie nie można zidentyfikować ubezpieczonych.

Trudniej o kredyt dla firmy

Budownictwo, transport i produkcja mebli to według banków najbardziej ryzykowne branże. Banki do każdego wniosku kredytowego przedsiębiorcy podchodzą indywidualnie. Wśród najmniej ryzykownych branż znajdują się farmacja, przemysł spożywczy i energetyka

Wydatki na podwyższenie kapitału mogą być odliczane

Wydatki związane z podwyższeniem kapitału, takie jak opłaty notarialne i sądowe, obsługa księgowa i prawna, stanowią bezpośredni koszt uzyskania przychodu.

Deklarację VAT zawsze można skorygować

Zapadł bardzo korzystny wyrok dla podatników, który jednocześnie budzi wiele kontrowersji praktyków prawa podatkowego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi orzekł w wyroku (sygn. akt I SA/Łd 149/08, prawomocny), że art. 20 ust. 1 lit. a) VI Dyrektywy nie ogranicza podatnika VAT w korzystaniu z możliwości korygowania deklaracji podatkowej.

Jak rozliczyć kredyt na zakup środków trwałych

Niektóre zakupy dokonywane są przez przedsiębiorców za środki uzyskane z kredytu. Wyobraźmy sobie sytuację, że osoba fizyczna, prowadząca księgi rachunkowe, nabyła w czerwcu 2008 r. grunt zabudowany budynkiem biurowo-magazynowym. Całość inwestycji została sfinansowana złotówkowym kredytem bankowym. Budynek ma być przekazany do używania i ujęty w ewidencji środków trwałych w listopadzie 2008 r. Począwszy od lipca 2008 r., osoba ta płaci raty kapitałowe wraz z odsetkami od zaciągniętego kredytu. Czy możliwe jest zaliczenie zapłaconych odsetek od kredytu do kosztów uzyskania przychodów?

Zakładający firmę zyskuje 11 tys. zł na ZUS

Rozpoczynający prowadzenie własnej firmy, może skorzystać z dwuletniej ulgi w opłacaniu składek do ZUS. Dzięki temu jej miesięczne płatności są o 470 zł niższe. To pozwala przetrwać najtrudniejszy dla początkującego biznesmena pierwszy okres działania firmy.

Czy zmiany w imporcie towarów do UE będą korzystne

Przywozowe deklaracje skrócone, uproszczona konstrukcja objęcia procedurą celną oraz zgłoszenia elektroniczne to najważniejsze zmiany w imporcie towarów do UE. Jakie działania należy podjąć, aby dostosować się do zmian?

Jak założyć i prowadzić działalność gospodarczą w Słowenii

Polak, który chce założyć działalność gospodarczą w Słowenii, musi wykonać takie same obowiązki rejestracyjne jak obywatel tego kraju. Najprostszą formą prowadzenia firmy jest jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli samozatrudnienie.

Niewłaściwa reprezentacja pracodawcy nie powoduje nieważności rozwiązania umowy o pracę

Niezachowanie przez pracodawcę będącego jednostką organizacyjną zasad jego właściwej reprezentacji przy rozwiązywaniu umowy o pracę nie powoduje bezwzględnej nieważności oświadczenia o rozwiązaniu umowy. Zatem, mimo wadliwości, oświadczenie to doprowadzi do rozwiązania umowy o pracę. Może być jednak skutecznie zaskarżone do sądu pracy.

Karta obciążeniowa

Karta obciążeniowa (charge) – zasada użytkowania karty obciążeniowej jest zbliżona do karty kredytowej.

Jak na Wschód, to z kredytem eksportowym

Eksporterzy towarów na rynki wschodnie powinni zapoznać się z ofertą banków, która może okazać się remedium na kłopoty z płynnością finansową. I to nie tylko polskich przedsiębiorców, ale także ich zagranicznego kontrahenta.

Działalność zawiesiło tylko 1 proc. firm

Od 20 września zaledwie kilkuset przedsiębiorców w całej Polsce zawiesiło swoją działalność gospodarczą. Większość zgłoszeń o zawieszeniu składali podatnicy rozliczający się z podatku na zasadach ogólnych. Zdaniem ekspertów z instytucji zawieszenia należy korzystać ostrożnie.

Jest szansa na dodatkowe dotacje dla firm, które ich nie dostały

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zastanawia się nad przyznaniem unijnych dotacji firmom, które ubiegały się o nie, ale ich nie dostały, bo zabrakło środków.

Inwestycje: 11 mld zł w SSE

W trzech kwartałach wydano 177 zezwoleń na rozpoczęcie działalności na terenie SSE. Firmy zadeklarowały powstanie 17,5 tys. nowych miejsc pracy. Kryzys spowolni napływ inwestycji w 2009 roku, a być może nawet w 2010 roku.

Jakie są konsekwencje nierzetelnej ewidencji

Księga podatkowa może być uznana za nierzetelną, gdy brakuje w niej zapisów lub są w niej błędne zapisy dotyczące kosztów uzyskania przychodu

Zmiana NIP-1

Opublikowane zostało rozporządzenie zmieniające wzór zgłoszenia identyfikacyjnego NIP-1.

REKLAMA