REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okres przedawnienia ma zależeć od przedsiębiorcy

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy będą mogli ustalać samodzielnie termin przedawnienia swoich roszczeń. Tylko uznanie roszczenia dokonane w formie pisemnej wpływać będzie na bieg przedawnienia. Przedawnieniu ulegać będą również roszczenia niemajątkowe przedsiębiorców.

Dziś wszystkie roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Po upływie terminu przedawnienia tylko od dłużnika zależy, czy spełni roszczenie. Może uchylić się od jego zaspokojenia albo po upływie terminu zrzec się z zarzutu przedawnienia.

REKLAMA

Przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego działającą przy ministrze sprawiedliwości projekt nowego kodeksu cywilnego wprowadzi istotne zmiany do instytucji przedawnienia roszczeń. Umożliwią one przedsiębiorcom zawieranie między sobą umów określających okresy przedawnienia roszczeń wynikających z zawieranych kontraktów. Wprowadzą też możliwość przedawniania się roszczeń niemajątkowych i ograniczą występowanie terminów zawitych, których nie można przywrócić, gdy już upłyną.

Umowa o przedawnienie

REKLAMA

- Przedsiębiorcy od dawna chcieli mieć wpływ na przedawnianie się roszczeń wynikających z zawieranych przez siebie umów. Twierdzili, że ułatwi im to prowadzenie działalności gospodarczej - tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

Projekt nowego kodeksu cywilnego przewiduje, że podstawowy termin przedawnienia roszczeń wynikający z umów zawartych pomiędzy przedsiębiorcami może zostać skrócony lub przedłużony. Określony w ten sposób w umowie termin nie powinien być jednak krótszy niż rok, a dłuższy niż dziesięć lat. W dodatku taka zmiana musi być symetryczna. Oznacza to, że dotyczyć ma wzajemnych roszczeń obu stron.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Takie ograniczenie będzie przeciwdziałać narzucaniu przez silniejszą stronę stosunku prawnego niekorzystnych rozwiązań stronie słabszej - twierdzą autorzy projektu.

Natomiast po rozpoczęciu biegu podstawowego terminu przedawnienia przedsiębiorcy nie będą już mogli w drodze umowy zmienić jego długości.

Roszczenia niemajątkowe

REKLAMA

- Obecnie na ogólnych zasadach przedawniają się wyłącznie roszczenia majątkowe. Natomiast tam, gdzie muszą zostać ograniczone roszczenia niemajątkowe, stosowane są terminy zawite, które są bardziej restrykcyjne, między innymi dlatego, że w razie uchylenia ich nie mogą zostać przywrócone - wskazuje adwokat Sebastian Koczur z Kancelarii Adwokackiej w Krakowie Jego zdaniem, nie ma żadnych racjonalnych przesłanek przemawiających za tym, by roszczenia niemajątkowe podlegały wyłącznie terminom zawitym.

Projekt wprowadza możliwość przedawnienia się również roszczeń niemajątkowych, ale tylko wówczas, gdy tak będą stanowiły przepisy szczególne. Autorzy projektu uznają, że ograniczenie dochodzenia wszystkich roszczeń powinno odbywać się na takich samych zasadach przedawnienia. Powołują się na przykład dwóch roszczeń dotyczących naruszenia tego samego dobra osobistego. Obecnie roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne z tytułu naruszenia tego dobra przedawnia się, natomiast nie przedawnia się roszczenie o usunięcie skutków tego naruszenia.

Podwójny termin przedawnienia

Projekt przewiduje, że roszczenia będą podlegały podwójnemu terminowi przedawnienia. Zaproponowano, aby termin podstawowy wynosił trzy lata. Nie rozpocznie on jednak biegu wówczas, gdy uprawniony nie może dochodzić roszczeń z przyczyn od siebie niezależnych. O tym, czy wierzyciel mógł dochodzić roszczeń, czy był takiej możliwości pozbawiony, decydowałby każdorazowo sąd.

- Na przykład wierzyciel mógł nie wiedzieć o tym, że została wyrządzona szkoda, albo o tym, kto jest jej sprawcą - tłumaczy adwokat Mateusz Kubicki z kancelarii Olczyk & Kubicki.

Oprócz terminu podstawowego projekt przewiduje też termin ostateczny przedawnienia roszczeń. Zaproponowano, aby jego bieg rozpoczynał się od zdarzenia, które stanowi podstawę dochodzenia roszczenia.

- Z chwilą naruszenia postanowień umowy wymagalne stanie się roszczenie wierzyciela o spełnienie świadczenia zgodnie z treścią umowy, a roszczenie odszkodowawcze może stać się wymagalne dopiero później, gdy pojawi się szkoda - wyjaśnia Mateusz Kubicki. Wskazuje, że inaczej będzie przy roszczeniach o zapłatę odsetek za opóźnienie. W stosunku do odsetek za każdy dzień roszczenie powstawać będzie każdego dnia, a jego podstawą będzie wystąpienie zwłoki w płatności.

Uznanie roszczenia i negocjacje

Projekt przewiduje też, że dłużnik, jeśli chce uznać roszczenie, to musi to zrobić na piśmie przed upływem terminu przedawnienia. W takim przypadku nastąpi rozpoczęcie biegu podstawowego terminu przedawnienia na nowo. Termin przedawnienia nie będzie mógł jednak upłynąć podczas negocjacji między stronami umowy, które dotyczą tego roszczenia. Jednak w takim przypadku termin nie będzie mógł być przedłużony więcej niż o trzy miesiące. Projekt przewiduje też możliwość zawieszenia biegu przedawnienia i wyszczególnia przypadki, w których to nastąpi (np. w czasie trwania małżeństwa wówczas, gdy roszczenie ma jeden małżonek przeciwko drugiemu). W razie zawieszenia termin przedawnienia nie będzie mógł jednak upłynąć wcześniej niż po roku od ustania przyczyny zawieszenia.

Projekt czeka na akceptację Ministerstwa Sprawiedliwości.

Przedawnienie roszczeń

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Okresy przedawnienia wynoszą

3 lata podstawowy

10 lat ostateczny

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA