REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega Cloud Computing

Sebastian Górski

REKLAMA

REKLAMA

Dla początkujących użytkowników Internetu zasypywanych fachową terminologią, określenie Cloud Computing pozostaje równie zagadkowe. Warto jednak przyjrzeć się bliżej narzędziom, z których korzystamy na codzień w Sieci, aby zrozumieć, co tak naprawdę kryję się pod tym terminem.

Rozpoczynając swoją przygodę z komputerem oraz Internetem zapewne zauważyłeś oczywisty podział na oprogramowanie oraz usługi sieciowe. Pierwsza grupa to oczywiście aplikacje instalowane na twardym dysku domowego peceta, pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Windows. Do drugiej grupy należa niezliczone ilości stron internetowych oferujących różne usługi.

REKLAMA

Przeprowadzka do Sieci

REKLAMA

Jeszcze do niedawna, z oczywistych powodów, żadna strona internetowa nie była w stanie zastąpić tak niezbędnych narzędzi jak edytor tekstu, edytor graficzny, klient pocztowy, czy komunikator internetowy. Technologia Cloud Computing pozwoliła przełamać dotychczasowe bariery i wraz ze wzrostem popularności szerokopasmowego Internetu (połączenia z Siecią o większej prędkości). W dużym uproszczeniu, Cloud Computing to przeniesienie oprogramowania do Internetu.

Istnieją dwie koncepcje technologi Cloud Computing. Jedna z nich zakłada, że oprogramowanie dostępne jest wyłącznie jako usługa internetowa (SaaS - Software as a Service). Druga zaś dopuszcza możliwość instalacji oprogramowania na domowym komputerze, które jest powiązane z dodatkowymi usługami w Internecie (SpS - Software plus Services).

Przyklady z życia codziennego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najlepszym przykładem zastosowania technologii Cloud Computing w codziennym korzystaniu z Internetu jest pakiet aplikacji firmy Google zwany Google Apps. W jego skład wchodzą między innymi następujące moduły:

  • Gmail (konta pocztowe o dużej pojemności, dochodzącej do 7 GB);
  • Google Talk (komunikator internetowy dostępny bezpośrednio w oknie poczty Gmail);
  • Kalendarz Google (jak wskazuje sama nazwa, służy do planowania spotkań, zadań oraz terminów);
  • Dokumenty Google (pakiet biurowy oraz składnica dokumentów w jednym. Pozwala na używanie edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego oraz oprogramowania do tworzenia prezentacji);
  • Kreator stron internetowych Google (narzędzie do szybkiego tworzenia witryn internetowych).


Zalety Cloud Computing

Już na pierwszy rzut oka, technologia wydaje się niezwykle przydatna. Poniżej zebraliśmy kilka najważniejszych zalet jej wykorzystywania:

  • brak konieczności instalacji oprogramowania (z wszystkich narzędzi korzystasz w oknie przeglądarki internetowej, po zalogowaniu się na uprzednio utworzone konto);
  • znikome koszty użytkowania (nie płacisz za licencję na oprogramowanie, ponosząc wyłącznie standardowy koszt za używanie łącza internetowego);
  • możliwość dostępu do swoich danych z dowolnego komputera podłączonego do Internetu;
  • odciążenie komputera z procesu przetwarzania oraz gromadzenia danych;
  • bezpieczeństwo danych (na wypadek awarii komputera, Twoje dane pozostają bezpieczne w Internecie.

Ograniczenia

Oczywiście, przy tej okazji nie sposób pominąć pewnych ograniczeń oraz zagrożeń, które wiążą się z korzystaniem z aplikacji w technologii Cloud Computing:

  • konieczność dostępu do szybkiego łącza internetowego (w krajach rozwijających się, nadal wiele gospodarstw domowych nie ma dostępu do szybkiego Internetu);
  • ryzyko braku dostępu do danych lub ich utrata (wielkie centra obliczeniowe mogą stać się celem ataku terrorystycznego lub po prostu odmówić posłuszeństwa z powodu awarii);


Ciekawe aplikacje sieciowe

Poniżej zgromadziliśmy kilka odnośników do ciekawych serwisów pracujących w oparciu o technologię Cloud Computing:

  • Adobe Photoshop Express (najpopularniejszy edytor graficzny, w uproszczonej wersji);
  • Adobe Acrobat.com (zestaw usług, wśród których można znaleźć edytor tekstu, aplikację do prowadzenia telekonferencji, tworzenia plików PDF, przechowywania plików oraz udostępniania innym użytkownikom);
  • Zoho (olbrzymi pakiet narzędzi, w skład którego wchodzą między innymi programy biurowe, kalendarz, oprogramowanie do fakturowania, zarządzania projektami, klient pocztowy);
  • Remeber The Milk (aplikacja do przypominania o ważnych sprawach oraz terminach).

Czytaj więcej o Cloud computing

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA