Podstawy korzystania z komunikatora internetowego
REKLAMA
REKLAMA
Komunikator internetowy to aplikacja służąca do prowadzenia w trybie rzeczywistym konwersacji głosowej (Skype) lub też tekstowej (Gadu-Gadu lub Tlen). Wymienione wyżej programy są dostępne w Internecie bezpłatnie. Można je pobrać i zainstalować na swoim komputerze.
REKLAMA
Nie sposób też pominąć powstających w ostatnim czasie komunikatorów webowych, które umożliwiają korzystanie z tej formy komunikacji bez potrzeby instalowania aplikacji na komputerze, a do ich używania wystarcza tylko przeglądarka internetowa.
Komunikatory internetowe są jednymi z najprostszych aplikacji w obsłudze. Sam proces instalacji programu jest bardzo prosty. Sprowadza się do pobrania aplikacji i wykonywania poleceń kreatora instalacji.
Gadu-Gadu
Jest najbardziej popularnym, obok Skype, komunikatorem używanym przez polską społeczność internetową. Ilość założonych kont sięga już ponad 10 milionów użytkowników. Komunikacja za jego pomocą w większości odbywa się w oknie, gdzie piszemy wiadomość i wysyłamy ją do rozmówcy w trybie rzeczywistym, by za chwilę otrzymać w tym samym oknie odpowiedź. Oczywiście, żeby móc z kimś rozmawiać należy najpierw dodać do listy znajomych nowy kontakt. Oto, w jaki sposób to zrobić:
- klikamy ikonę Dodaj;
- wypełniamy wybrane pola oraz obowiązkowo pole z numerem GG dodawanej osoby;
- klikamy OK.
REKLAMA
W ten sposób mamy nową osobę na liście i możemy prowadzić z nią rozmowę. Innym sposobem na pozyskanie rozmówców może być funkcja Szukaj. Czasem bywa tak, że mamy ochotę na nową znajomość bądź też szukamy znajomych. Wtedy należy skorzystać w/w opcji, która znajduje się obok opcji Dodaj.
Okno wyszukiwania jest bardzo dobrze opisane, więc nawet osoba początkująca powinna sobie poradzić z jego obsługą. Szukając konkretnej osoby np. znajomego lub rodziny, pamiętajmy, że dana osoba nie koniecznie musiała podać swoje wszystkie dane. Często jest tak, że jesteśmy rozczarowani wynikami poszukiwań, ale z drugiej strony musimy wiedzieć, że nie każdy chce podawać wszystkie swoje dane osobowe w sytuacji, kiedy nie musi. Warto o tym pamiętać w ogólnym kontekście korzystania z Internetu.
Skype
Drugi po Gadu-Gadu najczęściej wykorzystywany komunikator. Skype nie ma obecnie groźnej konkurencji, jeżeli chodzi o komunikację głosową. W bardzo szybkim stopniu opanował rynek rozmów głosowych w Internecie (nie tylko w Polsce). Podobnie do wcześniej omawianej aplikacji, aby rozmawiać musimy mieć na liście jakiś kontakt. W tym celu wykonujemy poniższe kroki:
- klikamy ikonę Dodaj;
- wypełniamy pole zgodnie z sugestią;
- klikamy Szukaj;
- po kilku sekundach powinna się wyświetlić lista kontaktów zgodna z kryteriami wyszukiwania;
- wybieramy kontakt, który chcemy dodać do listy
- klikamy Dodaj kontakt Skype;
- wpisujemy wiadomość dla osoby, którą chcemy dodać;
- Klikamy OK;
- Czekamy na autoryzację (zgodę) wybranej osoby na dodanie do listy kontaktów.
Gdy już mamy znajomego na liście mamy dwie możliwości skontaktowania się z nim. Pierwszą, rzadko używaną w Skypie możliwością jest czat z daną osobą, który jest odpowiednikiem komunikatora Gadu-Gadu. Drugą, najpopularniejszą opcją jest rozmowa głosowa z daną osobą. Oczywiście, aby przeprowadzić taką rozmowę potrzebujemy słuchawek i mikrofonu. Skype umożliwia nam też poprowadzenie wideo rozmowy, ale wtedy rozmówcy (chociaż jeden z nich) musi posiadać kamerę internetową.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.