REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawy korzystania z wyszukiwarki internetowej

Damian Borkowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Internet stał się prawdziwym oceanem informacji a wyszukiwarki internetowe naturalnym nawigatorem po tym oceanie. Poniższy artykuł ma na celu pomóc w efektywnym wykorzystaniu wyszukiwarek. Po co komu Internet, gdyby nie można było w nim nic znaleźć?

W 1990 roku pionierzy Internetu musieli znać dokładny adres komputera oraz nazwy plików, z których chcieli skorzystać. Bez powyższej wiedzy znalezienie archiwów graniczyło z niemożliwością. Pierwszy program, który przeszukiwał internetowe archiwa oraz tworzył indeksy każdego znalezionego pliku został nazwany Archie. Była to zarazem pierwsza wyszukiwarka, czyli oprogramowanie gromadzące w sposób automatyczny informacje o dokumentach tekstowych oraz plikach zgromadzonych w Internecie.

REKLAMA

Dziś najbardziej popularną wyszukiwarką jest Google. Na swoją popularność zasłużyła sobie rewolucyjnym algorytmem przeszukującym zasoby internetowe. Oczywiście istnieje całe mnóstwo innych wyszukiwarek, lecz ze względu na ponad 90-procentową popularność, w zasadzie warto skupić się wyłącznie na Google.

Zasady budowania zapytań

REKLAMA

Po wpisaniu interesującego nas słowa bądź fraz w wyszukiwarce internetowej Google i naciśnięciu klawisza [Enter], zostanie wyświetlona lista stron związanych z wpisanymi przez nas słowami. Warto się jednak zastanowić nad słowami kluczowymi, bo to od ich właściwego wyboru zależy czy znajdziemy poszukiwane przez nas informacje. Aby cokolwiek znaleźć, musimy wiedzieć, co dokładnie chcemy znaleźć. Jest to podstawa efektywnego wyszukiwania.

Dla zobrazowania mały przykład: szukając ogólnych informacji o Tatrach, wprowadź hasło Tatry. Jeżeli myślisz o zbliżających się feriach, lepiej wprowadzić zimowiska Tatry. Chcąc spędzić zbliżające się ferie na nauce jazdy na nartach, nauka jazdy nartach Tatry. Celowo pomijamy tu na i w. Wyszukiwarka ignoruje pewne typowe wyrazy - wpisywanie ich nie ma znaczenia dla wyszukiwania. Istotne jest także stosowanie różnych haseł dla określenia tego samego. Jeżeli nie udało nam się znaleźć interesującego zimowiska można zamiast słowa zimowiska wpisać synonimy ferie lub obóz zimowy.

Uwaga!
Nie ma znaczenia wielkość liter. Wyszukiwarka, niezależnie od wprowadzonych liter zinterpretuje je jako małe. Dla przykładu: Wiesz Jak, wIESz Jak, wiesz jak, dostarczą tych samych wyników wyszukiwania.


Możemy zauważyć, że wpisanie jej nie zawsze przynosi pożądane efekty. Sposobem na to jest wpisanie całego hasła w cudzysłowie, np.: "nauka jazdy na nartach". Jest to szczególnie przydatne i polecane w przypadku poszukiwania nazw własnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawężamy, rozszerzamy, dodajemy, odejmujemy

REKLAMA

W przypadku haseł mających więcej niż jedno znaczenie, aby zawęzić wyszukiwanie tylko do interesującego nas znaczenia, wpisujemy znak minus, a za nim wyraz kojarzony, z hasłem, którego chcemy uniknąć. np. kozak –grzyb . Odwrotnie do minusa działa plus. Stosujemy go, gdy dane słowo jest ważne dla wyników wyszukiwania. Istotne jest to, aby przed znakiem minusa czy plusa dać dodatkowy odstęp (znak spacji).

Istnieje również możliwość przeszukania tylko konkretnej strony. Wiedząc, iż interesująca nas fraza znajduje się na danej stronie wystarczy wpisać ciąg site: a po nim bez spacji adres strony. Dla przykładu chcąc ponownie znaleźć ten artykuł wystarczy wpisać w wyszukiwarce site:www.internet.wieszjak.pl

Do wyszukiwania jednego z dwóch haseł, należy użyć operatora OR np. wyszukując zimowiska możemy wpisać zimowiska tatry OR Alpy.

Co ciekawe, przedstawione powyżej rozwiązania można stosować również łącznie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zabezpieczenie przyszłości firmy. Czyli czym jest zarząd sukcesyjny?

Wyobraź sobie, że prowadzisz firmę, z sukcesami, ale nagle… coś się dzieje. Co z twoim przedsiębiorstwem, jeśli ciebie zabraknie? Czy twoi bliscy będą w stanie kontynuować działalność? Właśnie tutaj wchodzi na scenę zarząd sukcesyjny – pomysł ustawodawcy na to, by firma mogła płynnie funkcjonować, nawet gdy jej twórca nie może już jej prowadzić.

Transport: Kiedy przewoźnik może powołać się na siłę wyższą?

Wydarzenia takie jak niedawna powódź na południu kraju czy pandemia Covid-19 sprzed kilku lat mogą spowodować problemy z transportem towarów, w tym z dostarczeniem ich na czas bądź utratą lub uszkodzeniem. Przewoźnik nie ma wpływu na ich wystąpienie i nie jest w stanie zapobiec ich konsekwencjom. Czy takie okoliczności dają podstawy do powołania się na siłę wyższą?

Ważna zmiana w prawie: 3499,50 zł co miesiąc można zarobić bez rejestrowania działalności gospodarczej w 2025 roku

Działalność nierejestrowana czyli bez obowiązku wpisu do CEIDG – Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej ma tę unikalną zaletę, że nie trzeba płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i składki zdrowotnej. To duża ulga, zwłaszcza więc dla osób chcących dorobić działalność nierejestrowana to wygodne rozwiązanie.

Wakacje składkowe. Przedsiębiorcy złożyli już ponad 333 tys. wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 do 12 listopada przedsiębiorcy złożyli ponad 333 tys. wniosków o wakacje składkowe. W jakim województwie było ich najwiecej, a w jakim najmniej? 

REKLAMA

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek?

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek? Czym jest świadczenie interwencyjne? Komu przysługuje? Jakie warunki należy spełniać by je otrzymać? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

REKLAMA

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

REKLAMA