Podstawy korzystania z wyszukiwarki internetowej
REKLAMA
REKLAMA
W 1990 roku pionierzy Internetu musieli znać dokładny adres komputera oraz nazwy plików, z których chcieli skorzystać. Bez powyższej wiedzy znalezienie archiwów graniczyło z niemożliwością. Pierwszy program, który przeszukiwał internetowe archiwa oraz tworzył indeksy każdego znalezionego pliku został nazwany Archie. Była to zarazem pierwsza wyszukiwarka, czyli oprogramowanie gromadzące w sposób automatyczny informacje o dokumentach tekstowych oraz plikach zgromadzonych w Internecie.
REKLAMA
Dziś najbardziej popularną wyszukiwarką jest Google. Na swoją popularność zasłużyła sobie rewolucyjnym algorytmem przeszukującym zasoby internetowe. Oczywiście istnieje całe mnóstwo innych wyszukiwarek, lecz ze względu na ponad 90-procentową popularność, w zasadzie warto skupić się wyłącznie na Google.
Zasady budowania zapytań
REKLAMA
Po wpisaniu interesującego nas słowa bądź fraz w wyszukiwarce internetowej Google i naciśnięciu klawisza [Enter], zostanie wyświetlona lista stron związanych z wpisanymi przez nas słowami. Warto się jednak zastanowić nad słowami kluczowymi, bo to od ich właściwego wyboru zależy czy znajdziemy poszukiwane przez nas informacje. Aby cokolwiek znaleźć, musimy wiedzieć, co dokładnie chcemy znaleźć. Jest to podstawa efektywnego wyszukiwania.
Dla zobrazowania mały przykład: szukając ogólnych informacji o Tatrach, wprowadź hasło Tatry. Jeżeli myślisz o zbliżających się feriach, lepiej wprowadzić zimowiska Tatry. Chcąc spędzić zbliżające się ferie na nauce jazdy na nartach, nauka jazdy nartach Tatry. Celowo pomijamy tu na i w. Wyszukiwarka ignoruje pewne typowe wyrazy - wpisywanie ich nie ma znaczenia dla wyszukiwania. Istotne jest także stosowanie różnych haseł dla określenia tego samego. Jeżeli nie udało nam się znaleźć interesującego zimowiska można zamiast słowa zimowiska wpisać synonimy ferie lub obóz zimowy.
Uwaga! Nie ma znaczenia wielkość liter. Wyszukiwarka, niezależnie od wprowadzonych liter zinterpretuje je jako małe. Dla przykładu: Wiesz Jak, wIESz Jak, wiesz jak, dostarczą tych samych wyników wyszukiwania. |
Możemy zauważyć, że wpisanie jej nie zawsze przynosi pożądane efekty. Sposobem na to jest wpisanie całego hasła w cudzysłowie, np.: "nauka jazdy na nartach". Jest to szczególnie przydatne i polecane w przypadku poszukiwania nazw własnych.
Zawężamy, rozszerzamy, dodajemy, odejmujemy
REKLAMA
W przypadku haseł mających więcej niż jedno znaczenie, aby zawęzić wyszukiwanie tylko do interesującego nas znaczenia, wpisujemy znak minus, a za nim wyraz kojarzony, z hasłem, którego chcemy uniknąć. np. kozak –grzyb . Odwrotnie do minusa działa plus. Stosujemy go, gdy dane słowo jest ważne dla wyników wyszukiwania. Istotne jest to, aby przed znakiem minusa czy plusa dać dodatkowy odstęp (znak spacji).
Istnieje również możliwość przeszukania tylko konkretnej strony. Wiedząc, iż interesująca nas fraza znajduje się na danej stronie wystarczy wpisać ciąg site: a po nim bez spacji adres strony. Dla przykładu chcąc ponownie znaleźć ten artykuł wystarczy wpisać w wyszukiwarce site:www.internet.wieszjak.pl
Do wyszukiwania jednego z dwóch haseł, należy użyć operatora OR np. wyszukując zimowiska możemy wpisać zimowiska tatry OR Alpy.
Co ciekawe, przedstawione powyżej rozwiązania można stosować również łącznie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.