Konwersja funduszy parasolowych
REKLAMA
REKLAMA
Konwersja jednostek polega na przeniesieniu części lub całości zainwestowanych środków między funduszami. Oznacza ona równoczesne odkupienie jednostek uczestnictwa w jednym funduszu i nabycie w drugim. Przenosząc w taki sposób fundusze między funduszami należy się liczyć z zapłaceniem 19 proc. podatku Belki. Wyjątek stanowi konwersja jednostek w ramach funduszu parasolowego.
REKLAMA
Konwersja umożliwia inwestorom aktywne lokowanie swoich środków i elastyczne podejmowanie decyzji inwestycyjnych w zależności od przewidywanej koniunktury giełdowej. Kapitał inwestora może być przeniesiony z bardziej ryzykownych jednostek subfunduszu akcji do bezpieczniejszego subfunduszu papierów dłużnych, lub odwrotnie.
Fundusze parasolowe dopuszczono w Polsce do działania od 2004 roku. Celem ich wprowadzenia było zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych przy przenoszeniu kapitału z jednego subfunduszu do drugiego.
W przypadku funduszy parasolowych, podatek Belki należy zapłacić dopiero po końcowym umorzeniu jednostek funduszu, po złożeniu dyspozycji ich odkupienia. Jeżeli więc, po kilkukrotnym przeniesieniu kapitału między subfunduszami funduszu parasolowego okaże się, że jeden subfundusz przyniósł stratę a inny zysk, możliwe będzie zbilansowanie tych wartości.
Oferty funduszy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.