Kategorie

Kupujemy na Allegro

Sebastian Górski
Kupujemy na Allegro
Kupujemy na Allegro
Aukcje internetowe to jedna z najpopularniejszych metod dokonywania zakupów przez Internet. Zawsze jest szansa na zakup unikalnych produktów w cenie o wiele niższej, niż sklepowe. Do tego dochodzą również emocje związane z licytacją. Kupowanie na aukcjach internetowych wymaga jednak znajomości pewnych zasad. Pokazujemy jak kupować, na przykładzie najpopularniejszego w Polsce serwisu Allegro.

Mimo rynkowej ekspansji innych serwisów aukcyjnych, Allegro pozostał niepokonany na polskim rynku. Nie zmienił tego nawet światowy potentat, czyli eBay. Aby kupować na Allegro należy najpierw poznać kilka zasad. Dzięki temu będziesz mógł się płynnie poruszać po środowisku aukcji internetowych.

Pierwsze kroki

Korzystanie z serwisu aukcyjnego Allegro wymaga rejestracji. Proces rejestracji nie jest skomplikowany i przy tej okazji nie są pobierane żadne opłaty. W formularzu podajesz podstawowe dane, takie jak imię, nazwisko, adres zamieszkania, adres e-mail, telefon kontaktowy oraz akceptujesz warunki regulaminu, z którym oczywiście warto uprzednio się zapoznać.

Na podany w formularzu adres e-mail zostanie wysłana wiadomość z odnośnikiem, który należy kliknąć, aby potwierdzić proces rejestracji. Ostatnim etapem procesu rejestracji jest wybranie nazwy użytkownika oraz hasła dostępu do serwisu aukcyjnego.

Uwaga!
Pamiętaj, że musisz mieć ukończone 18 lat, aby móc skorzystać z serwisu aukcyjnego Allegro.


Pełna aktywacja konta

Po zakończeniu procesu rejestracji nowego użytkownika możesz praktycznie natychmiast rozpocząć korzystanie z serwisu. Musisz jednak pamiętać, że Twoje konto nie jest jeszcze w pełni funkcjonalne i nie pozwala na korzystanie z całego pakietu funkcji (między innymi możliwości samodzielnej sprzedaży oraz pewnych opcji przy zakupie przedmiotów). Pełna aktywacja konta jest jednorazowa i bezpłatna. Warto jej dokonać zaraz po założeniu konta.

W celu pełnego aktywowania konta na Allegro wykonaj poniższe kroki:

 • Na głównej stronie serwisu Allegro, skorzystaj z przycisku Moje Allegro, a następnie Moje ustawienia. Znajdziesz tam odnośnik Aktywacja;
 • Pełnej aktywacji konta możesz dokonać na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na wypełnieniu formularza potwierdzającego chęć aktywacji konta. W przeciągu 2 tygodni powinieneś otrzymać list z kodem aktywacyjnym (opcja Aktywacja konta kodem). Jeśli zależy Ci na czasie, możesz wybrać internetową aktywację konta. Na rachunek bankowy Allegro należy przelać wtedy kwotę 1,01 zł, która zostanie zwrócona po aktywacji. W tym wypadku aktywacja powinna być możliwa po 3 dniach. Zostaniesz powiadomiony o tym za pomocą wiadomości pocztowej;
 • Jeśli zdecydowałeś się na pierwszy wariant, po otrzymaniu listu z kodem aktywacyjnym,  przejdź na stronę http://www.allegro.pl/aktywacja i wpisz kod razem z nazwą użytkownika oraz hasłem. Po naciśnięciu przycisku Zatwierdź, Twoje konto zostanie aktywowane.


Od tej pory jesteś pełnoprawnym użytkownikiem serwisu aukcyjnego Allegro.

Wyszukiwanie przedmiotu

Jeśli szukasz określonego przedmiotu warto zacząć od strony głównej. Możesz skorzystać z panelu Kategorie albo niewielkiego okna wyszukiwarki, do które wpisujesz nazwę poszukiwanego przedmiotu (Znajdź przedmiot). Po wpisaniu zapytania wyświetli się lista znalezionych przedmiotów. Większość aukcji posiada zdjęcia, które ułatwiają identyfikację przedmiotów.

Informacje o sprzedawcy

Reklama

Gdy już trafisz na stronę aukcji, pierwsza rzecz, na którą powinieneś zwracać uwagę to informacje o użytkowniku, który wystawia dany przedmiot. Przy nazwie sprzedającego zauważysz zapewne liczbę w nawiasie oraz różne kolorowe symbole. To punktacja za dotychczasowe aukcje.

Są one przyznawane na podstawie systemu komentarzy. Uczestnik transakcji może w ten sposób wystawić opinię o sprzedawcy. Dostępne są 3 rodzaje opinii: pozytywna, neutralna oraz negatywna. Za pozytywną sprzedawca otrzymuje 1 punkt, za negatywną traci 1 punkt. Komentarz neutralny nie zmienia ilości punktów. Oprócz punktów widocznych w nawiasie, symbole gwiazdki oraz słoneczka oznaczają graficznie ilość zdobytych punktów.

Gdy klikniesz na nazwę użytkownika wyświetli się strona informacyjna o nim, zawierająca spis pozytywnych, negatywnych oraz neutralnych komentarzy z dotychczasowych transakcji. Bardziej wiarygodny będzie sprzedawca posiadający tylko (lub w przeważającej większości) komentarze pozytywne.

Polecamy: Kto odpowiada za wykrywanie wirusów?

Informacje o przedmiocie

Przyszła pora na przeczytanie informacji o przedmiocie, którego zakupem jesteś zainteresowany. Poza samą ceną, szczególną uwagę powinieneś zwracać na następujące sekcje strony aukcji:

 • Transport i płatność
  W tej sekcji dowiesz się dokładnie jakie możliwości transportu oferuje sprzedawca oraz jakie opłaty pobiera w związku z transportem. Zazwyczaj nabywca oprócz ceny samego przedmiotu ponosi również koszt transportu. W niektórych przypadkach sprzedawca może wziąć na siebie ten koszt, ale musi to być wyraźnie zaznaczone w opisie aukcji;
 • Opis przedmiotu
  W tym miejscu znajduje się opis przedmiotu wraz z jego zdjęciami oraz parametrami technicznymi.

Polecamy: Jak pokonać cyberprzestępcę programem antywirusowym?


Licytuj, Kup Teraz, cena minimalna

W Allegro możesz kupować przedmioty na dwa sposoby:

 • Pierwszy z nich to tradycyjna licytacja, w której użytkownicy proponują cenę za przedmiot sukcesywnie ją podnosząc i wzajemnie przebijając swoje oferty. Kto da najwyższą cenę do zakończenia czasu trwania aukcji wygrywa ją i nabywa przedmiot. W polu Licytuj wprowadzasz maksymalną kwotę, jaką jesteś w stanie dać za przedmiot. System automatycznej licytacji odrzuca oferty innych użytkowników niższe od Twojej;
 • Drugi sposób to opcja o nazwie Kup Teraz, czyli możliwość zapłaty z góry określonej ceny, która gwarantuje możliwość zakupu przedmiotu bez konieczności licytacji. Jeśli jesteś zdecydowany kupić przedmiot po takiej cenie użyj przycisku Kup Teraz. Aukcja zostanie natychmiast zakończona.


Dopuszczalne są aukcje, które zawierają oba warianty. Zazwyczaj opcja Kup Teraz charakteryzuje się wyższą ceną.

Reklama

Sprzedawca może również ustalić cenę minimalną, poniżej której nie chce sprzedać przedmiotu. Nie jest ona ujawniana do momentu przekroczenia jej wartości przez jednego z kupujących. Do tego momentu pojawia się napis o treści: Cena minimalna nie została osiągnięta.

Jeśli jedna z ofert będzie równa lub wyższa od ceny minimalnej, wtedy zostanie ona ujawniona i niezależnie od wysokości oferty pozostanie na poziomie ceny minimalnej. Od tej pory, wszystkie kolejne oferty są wiążące dla obu stron.

Finalizacja transakcji i komentarz

Jeśli właśnie kupiłeś swój pierwszy przedmiot, prawie natychmiast otrzymasz wiadomość pocztową od Allegro potwierdzającą wygranie przez Ciebie aukcji. W treści tej wiadomości, oprócz informacji o licytowanym przedmiocie oraz cenie, którą zdecydowałeś się za niego zapłacić, znajdziesz również dane sprzedawcy (adres, numer telefonu, numer konta bankowego). Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, warto skontaktować się z nim, aby ustalić szczegóły odnośnie finalizacji transakcji.

Gdy uregulujesz płatność i otrzymasz towar, pamiętaj o wystawieniu komentarza. W tym celu na stronie głównej użyj przycisku Moje Allegro. Znajdziesz tam spis wygranych aukcji (zakładka Aukcje, a następnie Wygrałem). W kolumnie Opcje skorzystaj z odnośnika Komentarz.

Polecamy: Windows 7 – jak wyłączyć nieużywane funkcje systemu?

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  29 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?