REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpiecznie kupować w Internecie

Sebastian Górski

REKLAMA

REKLAMA

Mimo gwałtownego wzrostu popularności zakupów dokonywanych za pośrednictwem Internetu, nadal większość z nas nie czuje się bezpiecznie korzystając z e-sklepów. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pozwolą ustrzec się przed potencjalnymi kłopotami i uczynić internetowe zakupy spokojniejszymi.

W Internecie można kupić praktycznie wszystko i jak się okazuje, po o wiele atrakcyjniejszych cenach, niż w tradycyjnych sklepach. O popularności tej formy zakupów mogą świadczyć ostatnie statystyki mówiące o blisko 13 milionach internautów w Polsce korzystających z e-sklepów i serwisów aukcyjnych.

REKLAMA

Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z serwisami aukcyjnymi, czy sklepami internetowymi musisz pamiętać, że zakupy w Sieci niosą ze sobą również szereg poważnych zagrożeń. W obu miejscach możesz trafić na nieuczciwego sprzedawcę oraz cybernetycznych przestępców czyhających na najdrobniejszy błąd, aby przechwycić poufne dane, takie jak numer karty kredytowej, numer PIN, czy hasło dostępu do konta bankowego lub innej usługi. Poniższe wskazówki pomogą Ci maksymalnie zabezpieczyć internetowe zakupy.

Rozpoznanie

REKLAMA

1. Planując zakupy w serwisie aukcyjnym koniecznie sprawdź reputację sprzedającego. Możesz to zweryfikować za pomocą komentarzy do jego transakcji wystawianych przez jego poprzednich klientów. Sprawdź również, czy ze sprzedawcą można się łatwo skontaktować w razie jakichkolwiek pytań. Warto także dokładnie przeczytać regulamin takiej aukcji.

2. Jeśli chcesz coś kupić w sklepie internetowym, warto najpierw znaleźć na stronie WWW podstawowe informacje, takie jak REGON, NIP, czy KRS, świadczące o tym, że sklep jest legalnie działającą jednostką gospodarczą. Przeczytaj uważnie warunki zakupów w e-sklepie, włącznie z formami płatności i warunkami gwarancji. Wybieraj zawsze sklepy internetowe o ugruntowanej pozycji. Możesz sprawdzić opinie klientów o sklepie na niezależnej porównywarce cen.

Transakcja

1. Jeśli płacisz za transakcję za pomocą karty kredytowej zwracaj baczną uwagę na to, czy połączenie w jej trakcie jest szyfrowane. Wskazuje na to niewielka ikona z żółtą kłódką w oknie przeglądarki. Dla pewności kliknij na nią myszką i sprawdź, czy certyfikat bezpieczeństwa został potwierdzony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Korzystaj z aktualnego oprogramowania antywirusowego, które posiada często moduł do ochrony przed phishingiem, czyli fałszywymi stronami internetowymi, których zadaniem jest podszywanie się pod prawdziwe witryny i kradzież informacji.

3. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z administratorem witryny danego sklepu i opisać mu ewentualny problem. Może być nim np. zbyt długi i skomplikowany adres URL wyświetlany w oknie adresowym przeglądarki internetowej, który może sugerować, że strona jest fałszywa.

4. Należy pilnie strzec swoich prywatnych danych dotyczących konta w sklepie internetowym i nie udostępniać ich osobom trzecim za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Odbiór przesyłki

1. W miarę możliwości sprawdź w obecności kuriera zawartość paczki. Dzięki temu będziesz mógł łatwiej dochodzić swych praw, w razie wykrycia uszkodzenia, wady lub innej niezgodności.

2. Upewnij się, jaki jest ostateczny koszt towaru oraz koszt przesyłki i podatek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA