reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Jak bezpiecznie kupować w Internecie

Jak bezpiecznie kupować w Internecie

Mimo gwałtownego wzrostu popularności zakupów dokonywanych za pośrednictwem Internetu, nadal większość z nas nie czuje się bezpiecznie korzystając z e-sklepów. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pozwolą ustrzec się przed potencjalnymi kłopotami i uczynić internetowe zakupy spokojniejszymi.

W Internecie można kupić praktycznie wszystko i jak się okazuje, po o wiele atrakcyjniejszych cenach, niż w tradycyjnych sklepach. O popularności tej formy zakupów mogą świadczyć ostatnie statystyki mówiące o blisko 13 milionach internautów w Polsce korzystających z e-sklepów i serwisów aukcyjnych.

Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z serwisami aukcyjnymi, czy sklepami internetowymi musisz pamiętać, że zakupy w Sieci niosą ze sobą również szereg poważnych zagrożeń. W obu miejscach możesz trafić na nieuczciwego sprzedawcę oraz cybernetycznych przestępców czyhających na najdrobniejszy błąd, aby przechwycić poufne dane, takie jak numer karty kredytowej, numer PIN, czy hasło dostępu do konta bankowego lub innej usługi. Poniższe wskazówki pomogą Ci maksymalnie zabezpieczyć internetowe zakupy.

Rozpoznanie

1. Planując zakupy w serwisie aukcyjnym koniecznie sprawdź reputację sprzedającego. Możesz to zweryfikować za pomocą komentarzy do jego transakcji wystawianych przez jego poprzednich klientów. Sprawdź również, czy ze sprzedawcą można się łatwo skontaktować w razie jakichkolwiek pytań. Warto także dokładnie przeczytać regulamin takiej aukcji.

2. Jeśli chcesz coś kupić w sklepie internetowym, warto najpierw znaleźć na stronie WWW podstawowe informacje, takie jak REGON, NIP, czy KRS, świadczące o tym, że sklep jest legalnie działającą jednostką gospodarczą. Przeczytaj uważnie warunki zakupów w e-sklepie, włącznie z formami płatności i warunkami gwarancji. Wybieraj zawsze sklepy internetowe o ugruntowanej pozycji. Możesz sprawdzić opinie klientów o sklepie na niezależnej porównywarce cen.

Transakcja

1. Jeśli płacisz za transakcję za pomocą karty kredytowej zwracaj baczną uwagę na to, czy połączenie w jej trakcie jest szyfrowane. Wskazuje na to niewielka ikona z żółtą kłódką w oknie przeglądarki. Dla pewności kliknij na nią myszką i sprawdź, czy certyfikat bezpieczeństwa został potwierdzony.

2. Korzystaj z aktualnego oprogramowania antywirusowego, które posiada często moduł do ochrony przed phishingiem, czyli fałszywymi stronami internetowymi, których zadaniem jest podszywanie się pod prawdziwe witryny i kradzież informacji.

3. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z administratorem witryny danego sklepu i opisać mu ewentualny problem. Może być nim np. zbyt długi i skomplikowany adres URL wyświetlany w oknie adresowym przeglądarki internetowej, który może sugerować, że strona jest fałszywa.

4. Należy pilnie strzec swoich prywatnych danych dotyczących konta w sklepie internetowym i nie udostępniać ich osobom trzecim za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Odbiór przesyłki

1. W miarę możliwości sprawdź w obecności kuriera zawartość paczki. Dzięki temu będziesz mógł łatwiej dochodzić swych praw, w razie wykrycia uszkodzenia, wady lub innej niezgodności.

2. Upewnij się, jaki jest ostateczny koszt towaru oraz koszt przesyłki i podatek.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wasilewski

Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.


Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama