| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Jak wyszukiwać informacje w sieci techniką plus/minus?

Jak wyszukiwać informacje w sieci techniką plus/minus?

Internet jest jak wielka książka. Jeśli ktoś nie potrafi czytać, niczego się z tej książki nie nauczy. Podobnie Internet, jeśli ktoś nie potrafi wyszukiwać w nim informacji, na nic mu się nie przyda. Internet to niemal nieograniczone źródło informacji, w którym można znaleźć dosłownie wszystko. Treści zawarte w Internecie mogą być zarówno prawdziwe i sprawdzone, jak również mogą być stekiem bezwartościowych bzdur. W jaki sposób umiejętnie wyszukiwać informacje?

Wyszukując informację w Internecie można skorzystać z kilku sposobów. Najłatwiejszym sposobem wyszukiwania informacji w Internecie jest skorzystanie ze zwykłej wyszukiwarki. Tego typu wyszukiwarki oferują portale zajmujące się indeksowaniem stron WWW.

Wyszukiwanie informacji za pomocą tradycyjnych wyszukiwarek jest najprostsze i najwygodniejsze, jednak nie ma żadnych pewności, że wyszukane informacje są wiarygodne. Kolejnym rozwiązaniem są multiwyszukiwarki, które indeksują strony według określonych kryteriów. Jakie są najskuteczniejsze sposoby korzystania z wyszukiwarek? 

Zobacz także - Internet - podstawy

Każda wyszukiwarka ma kilka opcji wyszukiwania informacji. Nie wystarczy wpisać tylko samochody aby uzyskać informację o samochodach. Oczywiście, gdy wpiszemy sam wyraz samochody otrzymamy mnóstwo przypadkowych stron, które mają coś wspólnego z zapytaniem, jednak wiarygodność i pochodzenie informacji nie będzie najlepszej jakości. Zapytania wpisywane do wyszukiwarki można formułować jednym słowem, słowami ze znakami specjalistycznymi, na przykład + i -, oraz całymi zdaniami.

Dodając znak plus + przed szukanym słowem oznacza, że dane słowo musi wystąpić w danym dokumencie. Jeśli przed szukanym słowem postawimy minus -, oznaczać to będzie, że dane słowo nie wystąpi w szukanej frazie. Jeśli zadamy wyszukiwarce zapytanie o treści +samochód +subaru, wyszukiwarka znajdzie i wyświetli wszystkie strony ze swojego katalogu, które w swojej treści będą zawierały słowa samochód i subaru. Metoda ta jest bardzo przydatna, gdyż umożliwia w miarę dokładne wyszukanie interesujących treści.

Zobacz także - Internet - ciekawostki

Jeśli w wyszukiwarkę wpiszemy frazę +samochód +subaru –toyota, wyszukiwarka wyświetli wszystkie strony zawierające opisy samochodu marki Subaru. Teoretycznie na tych stronach nie powinno być żadnej wzmianki na temat samochodów Toyota.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »