REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje dla firm w 2009 r.

Mariusz Gawrychowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na dotacjach w regionach skorzystają głównie mikrofirmy; każdy region planuje dla nich konkurs. Najwięcej konkursów będzie w pierwszych miesiącach 2009 roku. Najsłabsze wsparcie inwestycyjne dla firm będzie oferowało w przyszłym roku Mazowsze.

Małe firmy, które są zainteresowane pozyskaniem unijnych funduszy na swoje inwestycje, powinny w przyszłym roku pilnie przyglądać się poczynaniom urzędów marszałkowskich. Z zestawienia przygotowanego przez GP wynika bowiem, że w przyszłym roku mogą oni dostać ponad 1,3 mld zł (ponad 350 mln euro) unijnych dotacji na swoje inwestycje w ramach regionalnych programów operacyjnych.

REKLAMA

- To sporo pieniędzy, które przydadzą się zwłaszcza teraz, gdy docierają do nas sygnały o problemach polskich firm - mówi Ewa Fedor, ekspert ds. funduszy UE w Konfederacji Pracodawców Polskich.

Dodaje, że podobną kwotę przedsiębiorcy mieli do dyspozycji na lata 2004-2005 w programie Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw w Działaniu 2.3.

Pula jeszcze wzrośnie

Wartość wsparcia, które może w 2009 roku trafić do przedsiębiorców, na pewno jeszcze się zwiększy. Część regionów bowiem jeszcze nie wie, ile środków przeznaczy na konkursy. Z szacunków GP wynika, że w grę wchodzi ok. 200 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Harmonogram konkursów na 2009 rok zostanie przedstawiony do końca listopada - mówi Przemysław Maćkowiak z wielkopolskiego urzędu marszałkowskiego.

- Termin mamy wyznaczony, ale dokładna kwota, jaka zostanie przeznaczona na wsparcie inwestycyjne dla firm, zostanie określona w miesiącu poprzedzającym nabór wniosków - tłumaczy Daniel Kozik z podkarpackiego urzędu marszałkowskiego.

Negatywnym wyjątkiem jest województwo warmińsko-mazurskie, które jako jedyne nie było w stanie udzielić żadnej informacji na temat wspierania ze środków unijnych przedsiębiorców w 2009 roku.

Najwięcej konkursów będzie w pierwszej połowie roku. Regiony chcą odpowiedzieć na olbrzymie zapotrzebowanie na środki unijne ze strony firm.

- Określiliśmy termin ogłoszenia wszystkich konkursów na dotacje inwestycyjne dla firm na styczeń 2009 r. - mówi GP Elżbieta Polak, wicemarszałek województwa lubuskiego.

REKLAMA

Województwo świętokrzyskie może już w przyszłym roku rozdzielić wszystkie unijne pieniądze wśród przedsiębiorców. Tam najbliższy konkurs jest planowany na grudzień 2008-styczeń 2009 r. i może być ostatnią szansą na zdobycie unijnych dotacji z puli na lata 2007-2013 przez lokalnych przedsiębiorców.

- Zarząd województwa zastanawia się nad wydaniem wszystkich środków na wsparcie inwestycyjne dla firm. To skutek dużego zainteresowania firm pierwszym konkursem, który odbył się w maju - wyjaśnia Aleksandra Woźniak ze świętokrzyskiego urzędu marszałkowskiego.

Najwięcej dla najmniejszych firm

Największe możliwości uzyskania wsparcia z UE będą miały w przyszłym roku mikroprzedsiębiorstwa. Praktycznie każde województwo planuje dla nich konkurs. Gorzej wygląda sytuacja z większymi firmami. W części regionów w ogóle nie będzie dla nich pieniędzy.

Negatywnym przykładem jest Mazowsze. W 2009 roku - oprócz specjalistycznych dotacji na informatyzację czy dla branży turystycznej - władze Mazowsza zaplanowały tylko wspieranie najmniejszych firm, które chcą realizować projekty o wartości do 40 tys. zł.

Nie najlepiej sytuacja wygląda także na Dolnym Śląsku, gdzie w przyszłym roku planowany jest tylko jeden konkurs wspierający inwestycje - i to tylko dla branży turystycznej. Kolejne dotacje mają być w 2010 roku.

- Zarząd województwa zastanawia się nad zoorganizowaniem w 2009 roku jeszcze jednego konkursu. Miałyby to być dotacje do innowacyjnych inwestycji - mówi GP Barbara Kaśnikowska, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej, odpowiadająca za dystrybucję funduszy unijnych na Dolnym Śląsku.

Dotacje dla firm w regionalnych programach operacyjnych w 2009 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA