REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unijne dotacje dla małych przedsiębiorstw są dostępne w regionach

Mariusz Gawrychowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wsparcie z Unii Europejskiej dla małych i średnich firm jest rozdysponowywane na poziomie województw. Każdy region oferuje inne warunki, na których udziela dotacji. Zgłaszane projekty inwestycyjne muszą mieć wartość poniżej 8 mln zł.

Zawirowania na rynkach finansowych powodują, że przedsiębiorcy coraz chętniej patrzą na możliwość sfinansowania swoich inwestycji przy pomocy funduszy unijnych. Małe firmy (czyli: zatrudniające poniżej 50 pracowników) powinny zainteresować się możliwościami wsparcia ich inwestycji, jakie oferują regionalne programy operacyjne (RPO).

REKLAMA

REKLAMA

W latach 2007-2013 dysponują one ponad 16 mld euro z UE. Z tej kwoty blisko 4 mld euro zostanie przeznaczone na różnego rodzaju formy wsparcia przedsiębiorców. Chodzi nie tylko o dotacje bezpośrednio do inwestycji, ale także o różnego rodzaju środki na wsparcie instytucji otoczenia biznesu (np. funduszy poręczeniowych).

W przeciwieństwie do dotychczasowych doświadczeń - firmy, które zdecydują się na aplikowanie o pieniądze z regionalnych programów operacyjnych, nie będą współpracowały z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. W tym zakresie nastąpi pełna regionalizacja. Każdy urząd marszałkowski samodzielnie opracuje procedury wyboru projektów w konkursach. Konkursy zaś będzie rozpisywał albo sam urząd, albo też jednostka do tego powołana lub wybrana w przetargu.

REKLAMA

Na jakiego rodzaju pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy? Przeanalizujemy to na podstawie regionalnego programu operacyjnego dla województwa dolnośląskiego. Konkurs na unijne dotacje dla firm z Dolnego Śląska rozpocznie się 1 grudnia. Wsparcie dla przedsiębiorstw znajduje się w działaniu 1.1 „Wzrost konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorstw”.

Wsparcie dla „normalnych” projektów zostało podzielone na dwie kategorie. Pierwsza z nich to inwestycje w sektorze przedsiębiorstw. Szansę na unijną dotację będzie miał każdy projekt, który nie ma charakteru inwestycji odtworzeniowej, czyli polegającej na wymianie starych urządzeń na nowe. W szczególności o dotacje mogą starać się projekty, które polegają na rozpoczęciu w przedsiębiorstwie działań obejmujących dokonywanie zasadniczych zmian w produkcji, procesie produkcyjnym, zmianie wyrobu lub usługi oraz wspólnych przedsięwzięć inwestycyjnych w zakresie innowacyjności podejmowanych przez przedsiębiorstwa. Wartość projektu, liczona w postaci kosztów kwalifikowanych, powinna wynosić od 100 tys. zł do 8 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O ten rodzaj wsparcia mogą ubiegać się wszystkie firmy, za wyjątkiem mikroprzedsiębiorstw, które funkcjonują na rynku krócej niż dwa lata. Dla nich zarezerwowany jest oddzielny schemat wsparcia, stanowiący uzupełnienie dotacji na założenie firmy. Są to dotacje inwestycyjne wspierające rozwój mikroprzedsiebiostw. Wartość projektów, które może wesprzeć UE, jest niższa niż w przypadku inwestycji małych i średnich firm i powinna mieścić się w graniach od 40 tys. zł do 800 tys. zł.

Dotację można dostać na utworzenie nowego lub rozbudowę istniejącego przedsiębiorstwa, unowocześnienie wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej firmy oraz rozszerzenie zakresu działalności gospodarczej.

Oczywiście, każdy urząd marszałkowski mógł inaczej określić listę przedsięwzięć, które będzie wspierał. Na przykład unijne pieniądze w ramach wielkopolskiego programu operacyjnego dostaną te projekty inwestycyjne, które będą miały charakter innowacyjny, będą tworzyły nowe miejsca pracy, przyczyniały się do tworzenia firm na terenach o niskim poziomie przedsiębiorczości lub też wspomagały rozwój eksportu i turystyki.

W większość regionów konkursy na dotacje dla firm w tym roku już się odbyły. Dolny Śląsk jest jednym z nielicznych regionów, w którym konkursy organizowane są w IV kwartale. W przypadku innych regionów należy poczekać do następnego roku. Nie oznacza to jednak, że firma nie może już teraz przygotowywać się do pozyskania unijnej dotacji. Dlatego warto śledzić strony internetowe urzędów marszałkowskich, na których są umieszczane informacje na temat aktualnego stanu przygotowań do startu unijnej pomocy w poszczególnych regionach.

Unijne pieniądze na wspieranie przedsiębiorczości

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA