reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Unijne dotacje dla małych przedsiębiorstw są dostępne w regionach

Unijne dotacje dla małych przedsiębiorstw są dostępne w regionach

Wsparcie z Unii Europejskiej dla małych i średnich firm jest rozdysponowywane na poziomie województw. Każdy region oferuje inne warunki, na których udziela dotacji. Zgłaszane projekty inwestycyjne muszą mieć wartość poniżej 8 mln zł.


Zawirowania na rynkach finansowych powodują, że przedsiębiorcy coraz chętniej patrzą na możliwość sfinansowania swoich inwestycji przy pomocy funduszy unijnych. Małe firmy (czyli: zatrudniające poniżej 50 pracowników) powinny zainteresować się możliwościami wsparcia ich inwestycji, jakie oferują regionalne programy operacyjne (RPO).

W latach 2007-2013 dysponują one ponad 16 mld euro z UE. Z tej kwoty blisko 4 mld euro zostanie przeznaczone na różnego rodzaju formy wsparcia przedsiębiorców. Chodzi nie tylko o dotacje bezpośrednio do inwestycji, ale także o różnego rodzaju środki na wsparcie instytucji otoczenia biznesu (np. funduszy poręczeniowych).

W przeciwieństwie do dotychczasowych doświadczeń - firmy, które zdecydują się na aplikowanie o pieniądze z regionalnych programów operacyjnych, nie będą współpracowały z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. W tym zakresie nastąpi pełna regionalizacja. Każdy urząd marszałkowski samodzielnie opracuje procedury wyboru projektów w konkursach. Konkursy zaś będzie rozpisywał albo sam urząd, albo też jednostka do tego powołana lub wybrana w przetargu.

Na jakiego rodzaju pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy? Przeanalizujemy to na podstawie regionalnego programu operacyjnego dla województwa dolnośląskiego. Konkurs na unijne dotacje dla firm z Dolnego Śląska rozpocznie się 1 grudnia. Wsparcie dla przedsiębiorstw znajduje się w działaniu 1.1 „Wzrost konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorstw”.

Wsparcie dla „normalnych” projektów zostało podzielone na dwie kategorie. Pierwsza z nich to inwestycje w sektorze przedsiębiorstw. Szansę na unijną dotację będzie miał każdy projekt, który nie ma charakteru inwestycji odtworzeniowej, czyli polegającej na wymianie starych urządzeń na nowe. W szczególności o dotacje mogą starać się projekty, które polegają na rozpoczęciu w przedsiębiorstwie działań obejmujących dokonywanie zasadniczych zmian w produkcji, procesie produkcyjnym, zmianie wyrobu lub usługi oraz wspólnych przedsięwzięć inwestycyjnych w zakresie innowacyjności podejmowanych przez przedsiębiorstwa. Wartość projektu, liczona w postaci kosztów kwalifikowanych, powinna wynosić od 100 tys. zł do 8 mln zł.

O ten rodzaj wsparcia mogą ubiegać się wszystkie firmy, za wyjątkiem mikroprzedsiębiorstw, które funkcjonują na rynku krócej niż dwa lata. Dla nich zarezerwowany jest oddzielny schemat wsparcia, stanowiący uzupełnienie dotacji na założenie firmy. Są to dotacje inwestycyjne wspierające rozwój mikroprzedsiebiostw. Wartość projektów, które może wesprzeć UE, jest niższa niż w przypadku inwestycji małych i średnich firm i powinna mieścić się w graniach od 40 tys. zł do 800 tys. zł.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olesiński & Wspólnicy

Olesiński & Wspólnicy to nowoczesna polska firma doradcza, działająca od 2005 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama