| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Choroba przyczyną rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Choroba przyczyną rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Długotrwała i nieprzerwana choroba pracownika może być powodem rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie może czekać na powrót pracownika, usprawiedliwiając mu nieobecność w pracy do czasu odzyskania pełnej zdolności do pracy.


Długotrwała choroba pracownika może dezorganizować, a nawet znacznie utrudnić pracę. Aby zapewnić sprawne działanie firmie, można zatrudnić pracownika na zastępstwo. Jest to sytuacja przejściowa.

Zgodnie z art. 41 k.p., istnieje zakaz wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi w czasie urlopu wypoczynkowego, a także innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Oznacza to, że pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim, co do zasady, nie można wypowiedzieć umowy o pracę. Wypowiedzenie w trakcie zwolnienia jest dopuszczalne jedynie w razie likwidacji lub ogłoszenia upadłości pracodawcy (art. 411 § 1 k.p.).

Jeżeli nieobecność pracownika spowodowana niezdolnością do pracy przedłuża się, po stronie pracodawcy pojawia się uprawnienie do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie jest możliwe nawet w trakcie korzystania przez pracownika ze zwolnienia lekarskiego (art. 53 k.p.).

Artykuł 53 k.p. uzależnia długość okresu ochronnego przed rozwiązaniem umowy o pracę od stażu pracy u danego pracodawcy, wskazując, iż nie można rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem bez wypowiedzenia przed upływem 3 miesięcy, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy (art. 53 ust. 1 pkt a k.p.). Jeżeli zaś pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy dłużej niż 6 miesięcy bądź niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową, wtedy obejmuje on łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące (art. 53 ust. 1 pkt b k.p.). Obecnie okres pobierania wynagrodzenia chorobowego wynosi 33 dni (art. 92 k.p.), zaś okres pobierania zasiłku chorobowego wynosi 182 dni, w przypadku gruźlicy - 270 dni. Nie oznacza to jednak, że okres ochronny wynosi 215 dni, gdyż zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres niezdolności do pracy, w trakcie którego pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Tak więc pracownik jest chroniony przez 182 dni, w przypadku gruźlicy - 270 dni, oraz 3 miesiące pobierania zasiłku rehabilitacyjnego, jeżeli zostanie mu przyznany.

PRZYKŁAD

Robert A. pracował jako kierowca przez cztery lata. Pewnego dnia poczuł ból w plecach. Początkowo nie zwracał na to uwagi, ale kiedy zdecydował się na wizytę u lekarza, ten natychmiast wystawił mu zwolnienie lekarskie i zlecił wiele badań. Choroba Roberta A. okazała się poważna i z tego tytułu pobierał wynagrodzenie i zasiłek chorobowy przez 182 dni. Po tym okresie Robert A. miał stawić się w pracy. Pracodawca - nie czekając na ten moment - przesłał mu rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, uznając, iż Robert A. nie wróci do pracy. W tym jednak czasie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał Robertowi A. świadczenie rehabilitacyjne na dwa miesiące, jako osobie, która rokuje nadzieje na odzyskanie zdolności do pracy. Otrzymawszy więc zawiadomienie o rozwiązaniu umowy o pracę w trybie art. 53 k.p., Robert A. odwołał się do sądu pracy, żądając przywrócenia do pracy. Sąd pracy przychylił się do żądania Roberta A.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Koalicja Bezpieczni w Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »