REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Choroba pracownika zwiększa koszty firmy

Luiza Klimkiewicz
Luiza Klimkiewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Długotrwałe zwolnienie lekarskie pracownika uzasadnia stosowanie ryczałtowo ustalonych podwyższonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Ryczałt może być naliczony zawsze, gdy pracodawca poniósł w odniesieniu do pracownika którykolwiek z kosztów wymienionych w par. 4 rozporządzenia w sprawie udzielania pomocy pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne. Długotrwałe zwolnienie lekarskie pozwala zaś przyjąć, że pracodawca poniósł koszt zwiększonej absencji chorobowej.

REKLAMA

REKLAMA

Ryczałt jest sumą składek wymienionych w art. 25a ust. 2-4 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i składnika wymierzanego najniższym wynagrodzeniem i jest ustalany w pełnej kwocie. Jeżeli wobec pracownika stosuje się art. 16 ustawy, to ryczałty począwszy od ryczałtu za październik 2008 r. należy pomniejszyć o 12,5 proc. najniższego wynagrodzenia. Jak obliczyć ryczałt, pokażemy na przykładzie.

Pracownik o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności jest zatrudniony w zakładzie pracy chronionej na 0,75 etatu. Przez cały miesiąc był na zwolnieniu lekarskim (nie naliczono mu składek na ubezpieczenia społeczne), ponadto do 10 października włącznie stosowano art. 16 ustawy. W takiej sytuacji ryczałt wyniesie 453,66 zł, tj. 0 + (0,75 x 936 x 0,7) - (0,125 x 936 x 10/31).

REKLAMA

Pracownikowi nie naliczono składek, więc składnik równy składkom określonym w art. 25a ust. 3 ustawy wyniesie 0. Składnik wymierzany najniższym wynagrodzeniem należy ustalić mnożąc wymiar czasu pracy z umowy o pracę (0,75) przez najniższe wynagrodzenie z ubiegłego roku (936) oraz przez mnożnik rodzaju i stopnia niepełnosprawności oraz typu pracodawcy (0,7, tj. 0,7 x 1). Na tę wielkość nie ma wpływu przebywanie pracownika na zwolnieniu lekarskim, ponieważ nie zależy ona od faktycznego okresu świadczenia pracy, a od pozostawania w zatrudnieniu. Tymczasem okoliczność pozostawania na zwolnieniu lekarskim nie wpływa na zaliczanie osoby niepełnosprawnej do stanu zatrudnienia.

Ponadto, w związku z zastosowaniem przez kilka dni przepisu art. 16 ustawy do pracownika, ryczałt należało pomniejszyć o kwotę odzwierciedlającą długość okresu, w którym były spełnione warunki określone w par. 5 ust. 4a rozporządzenia, czyli pracownik miał odpowiedni stopień niepełnosprawności i stosowano wobec niego art. 16 (tj. 0,125 x 936 x 10/31).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

LUIZA KLIMKIEWICZ

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Par. 4 i 5 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 13 grudnia 2007 r. w sprawie udzielania pomocy pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne oraz osobom niepełnosprawnym wykonującym działalność gospodarczą i rolniczą (Dz.U. nr 240, poz. 1756 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA