REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bessa odchudziła fundusze inwestycyjne

Sławomir Łuniewski
Sławomir Łuniewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dekoniunktura panująca na rynkach finansowych od połowy 2007 roku spowodowała, że Polacy masowo wycofywali swoje oszczędności z funduszy inwestycyjnych. Popularne podczas hossy fundusze akcyjne i mieszane, teraz straciły najwięcej.

W pierwszych osmiu miesiacach 2008 r. nastapił znaczny odpływ netto srodków z funduszy inwestycyjnych. Główna przyczyna była utrzymujaca sie od II połowy 2007 r. niekorzystna sytuacja na rynku akcji. Największy odpływ netto srodków miał miejsce w przypadku funduszy akcyjnych, mieszanych i stabilnego wzrostu. Odpływu srodków z tych funduszy nie skompensował napływ srodków do pozostałych typów funduszy.

REKLAMA

Saldo wpłat i umorzen w funduszach inwestycyjnych (w mln zł)

 

Rodzaj funduszu

I-VIII.2007

I-VIII.2008

Akcyjne

19 523

-7 597

Mieszane

9 024

-10 395

Stabilnego wzrostu

1 746

-7 455

Dłuzne

-1 278

-39

Gotówkowe i pieniezne

763

1 511

Pozostałe

-214

188

Razem

29 563

-23 785

Źródło: Analizy Online

 

REKLAMA

Wycofywanie srodków przyczyniło sie do powstania wysokiego ujemnego salda inwestycji funduszy w akcje (około 10 mld zł w pierwszych siedmiu miesiacach 2008 r.). Wielkosc podazy akcji ze strony funduszy inwestycyjnych mogła przyczynic sie do pogłebienia spadków indeksów giełdowych w tym okresie. Wpływ tej podazy został w czesci zrównowazony popytem na akcje ze strony funduszy emerytalnych (OFE).

Fundusze emerytalne, dzieki stałemu napływowi składek, wykazały w tym okresie dodatnie saldo inwestycji w akcje w wysokosci około 3,1 mld zł. Mimo duzego spadku aktywów funduszy inwestycyjnych, ryzyko znacznego pogorszenia sytuacji zarzadzajacych nimi towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI) jest niewielkie, biorac pod uwage obecna wielkosc aktywów funduszy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W poprzednich latach rentownosc towarzystw była bardzo wysoka, takze w okresach, w których towarzystwa zarzadzały funduszami o znacznie nizszej wartosci niz obecnie (zob. wykres 4.2). TFI praktycznie nie ponosza ryzyka inwestycyjnego zwiazanego z lokatami funduszy.

W okresach gorszej koniunktury na rynkach finansowych TFI ograniczaja tez z reguły akcje marketingowe, co przyczynia sie do zmniejszenia kosztów.

Źródło: Raport o stabilności systemu finansowego NBP
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA