REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawo do niższego VAT po 2010 roku

Parlament Europejski zgodził się na dalsze obowiązywanie niższych stawek VAT, m.in. dotyczących usług remontowych oraz restauracyjnych.

Skromne obroty na GPW

Zarówno WIG jak i WIG20 zdołały na początku notowań ustanowić nowe szczyty hossy, ale nie utrzymały ich do końca dnia. Przy nikłych obrotach ceny akcji spadły poniżej piątkowego zamknięcia.

Giełdowe indeksy biją rekordy

Wskaźniki techniczne od ponad miesiąca znajdują się w strefie oznaczającej wykupiony rynek, ale nie przeszkadza to giełdowym indeksom w biciu kolejnych rekordów.

Przedsiębiorcy skarżą się na urzędników

Coraz więcej firm skarży się na nieprawidłowości w funkcjonowaniu urzędów. Działania urzędników skutkują upadłością i aresztami dla przedsiębiorców, uchylanymi następnie przez sądy.

REKLAMA

Celnicy strzegą własności intelektualnej

Ministerstwo Finansów opublikowało plan strategiczny działania Służby Celnej. Jednym z priorytetów ma być poprawa poziomu ochrony prawa własności intelektualnej. Jak ta ochrona wygląda obecnie?

Czy zawsze można zwolnić dyscyplinarnie pracownika, który w czasie zwolnienia lekarskiego podjął pracę

 Jeden z naszych pracowników zatrudniony na stanowisku zbrojarza przebywa na zwolnieniu lekarskim. Dowiedzieliśmy się, że w jego trakcie wykonuje pracę w innej firmie budowlanej. Czy w takim przypadku możemy zwolnić tego pracownika dyscyplinarnie?

Narzędzia obrony pracodawcy przed bezprawnym rozwiązaniem umowy

Pracownik, rozwiązując umowę o pracę w trybie natychmiastowym, może również wystąpić z pozwem o zasądzenie odszkodowania z tego tytułu. Sąd pracy, rozpatrując pozew, ustala w pierwszej kolejności, czy pracownik miał w ogóle podstawy do rozwiązania umowy w tym trybie.

Zasiłek dla bezrobotnych także dla przedsiębiorców z zagranicy

Wojewódzki urząd pracy, ustalając bezrobotnemu prawo do zasiłku, uwzględni okres, przez jaki prowadził on biznes w innym państwie unijnym.

REKLAMA

Jakie są możliwości finansowania działalności gospodarczej

Osoba, która dopiero planuje rozpocząć działalność gospodarczą i nie ma w tym celu wystarczających środków własnych, może je pozyskać nie tylko przez zaciągnięcie kredytu bankowego, ale także przez pozyskanie dotacji unijnych z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, czy też dotacji przyznawanych przez urzędy pracy.

NIK o specjalnych strefach ekonomicznych

Rząd nie ma wiedzy o wszystkich kosztach, jakie państwo ponosi w związku z działaniem specjalnych stref ekonomicznych (SSE) - uważa Najwyższa Izba Kontroli. To - jej zdaniem - utrudnia ocenę opłacalności funkcjonowania takich stref.

Sposoby na tańsze drukowanie

Od dawna wiadomo, że producenci drukarek obniżki na swoich produktach odbijają sobie na materiałach eksploatacyjnych. Oryginalne kosztują często tyle ile sama drukarka. Z drugiej strony mamy zamienniki , które są zdecydowanie tańsze. Poznajmy różne sposoby na tańsze drukowanie.

Banki pomogą w opłaceniu podatku

Banki przygotowały specjalną ofertę kredytów dla podatników którzy myszą zapłacić podatek w ramach PIT. Dopłatę podatku można sfinansować kredytem gotówkowym albo kartą kredytową.

Racjonalizacja gospodarowania zapasami – optymalizacja stanów magazynowych

Nie rzadko zapasy towarowe znacznie odbiegają od rzeczywistych potrzeb handlowych firmy. Przyczyny tego stanu mogą być różne. Często mają charakter obiektywny i niewiele można zrobić aby to zmienić. Jeszcze częściej jednak przyczyna leży wewnątrz organizacji. Firma nie robi wszystkiego by zoptymalizować strukturę zapasów lub wręcz popełnia błędy w tym zakresie, aktywnie - acz pewnie nie całkiem świadomie, działając na własną szkodę.

Obligacje jako źródło kapitału inwestycyjnego

Pozyskanie kapitału na nowe projekty inwestycyjne to przeważnie największy problem przedsiębiorstw w fazie rozwoju.

Racjonalizacja gospodarowania zapasami – elementy rachunku ekonomicznego

W pierwszej części omówiliśmy przyczyny tworzenia zapasów w przedsiębiorstwie ich podział ze względu na wielkość i wskazaliśmy na zapasy jako składową sumy środków obrotowych firmy. Teraz kolej na elementy rachunku ekonomicznego.

Uśpiony rynek złota

Notowania złota przykuwają zwykle uwagę inwestorów, gdy kurs szlachetnego kruszcu bije rekordy, przekracza psychologiczne bariery. Ostatnio jednak notowania metali szlachetnych odeszły na drugi plan. Czy moda na złoto może szybko powrócić?

Serwer dla firmy a parametry bezpieczeństwa

Strona internetowa pełni funkcję wirtualnego biura, dlatego też zanim przedsiębiorca ostatecznie wybierze serwer dla firmowej strony WWW, warto aby zapoznał się z parametrami bezpieczeństwa usługi.

Jaki wybrać serwer dla firmowej strony WWW

Przedsiębiorcy przed wyborem serwera dla firmowej strony WWW, powinni skupić się na takich elementach jak powierzchnia dyskowa, transfer, liczba kont e-mail, czy baz danych możliwych do utworzenia w ramach serwera.

Zamachy w Rosji nie wpłynęły na notowania złotego

Dramatyczne wydarzenia, jakie miały dzisiaj miejsce w moskiewskim metrze nie przełożyły się na notowania naszej waluty.

Jak bezpiecznie inwestować za granicą

Inwestowanie kapitałów w rajach podatkowych, takich jak Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kajmany, Hongkong czy Singapur związane jest przede wszystkim z korzyściami podatkowymi. Warto jednak pamiętać, że transferowanie płynnych aktywów "na offshore" może służyć nie tylko do planowania podatkowego, ale również do minimalizowania negatywnych skutków ryzyka operacyjnego związanego z działalnością gospodarczą.

Dochodzenie zaległych alimentów

Zaległe alimenty od niepłacącego rodzica egzekwuje komornik. Za uporczywe uchylanie się od płacenia dłużnik alimentacyjny może zostać ukarany grzywną, karą ograniczenia wolności, a nawet trafić do więzienia.

FED gwarantuje utrzymanie niskich stóp procentwoych

Prezes FED, odpowiadając przed komisją finansową amerykańskiej Izby Reprezentantów, podtrzymał zapewnienie o utrzymywaniu niskich stóp procentowych. Jednocześnie zaznaczył, że FED jest przygotowany oraz posiada odpowiednie narzędzia do „strategii wyjścia” z obecnej łagodnej polityki pieniężnej, gdy tylko nastąpi odpowiedni moment.

Możliwa niewielka korekta na giełdach

W piątek (26 marca br.) na giełdach europejskich w niewielkim stopniu przeważali sprzedający. W trakcie sesji na rynek nie napłynęło wiele istotnych informacji, ale część inwestorów zdecydowała się na realizację zysków po wcześniejszych zwyżkach.

Zapytania ofertowe w korespondencji biznesowej

Współpraca z odpowiednimi partnerami to jedno ze źródeł sukcesu działalności gospodarczej. Jak złożyć zapytanie ofertowe, gdzie szukać informacji o kontrahentach biznesowych?

Firmy pożegnały kryzys

Wyniki finansowe przedsiębiorstw średnich i dużych w 2009 roku, które ogłosił dzisiaj GUS, potwierdzają wielką zdolność adaptacyjną firm w Polsce do działania w trudnych warunkach osłabienia gospodarczego. W ubiegłym roku wpłaciły one do budżetu państwa o ponad 10 proc. (o 1,3 mld zł) więcej podatku dochodowego niż rok wcześniej – komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Lewiatana.

Będzie bezpieczniej na stadionach

Możliwość decydowania o doborze i szkoleniach służb porządkowych i informacyjnych dają organizacjom piłkarskim nowe przepisy wykonawcze opracowane przez MSWiA.

MSWiA o bezpieczeństwie meczy piłkarskich podczas EURO 2012

Jak skutecznie zabezpieczyć mecze piłkarskie podczas EURO 2012? Doświadczenia z organizacji meczów podczas mistrzostw piłkarskich EURO przedstawili MSWiA międzynarodowi eksperci, którzy w 2004 w Portugalii oraz w 2008 roku w Austrii i Szwajcarii odpowiadali za bezpieczeństwo rozgrywek.

Proces sprzedaży mieszkania może trwać nawet pół roku

Procedury sprzedaży mieszkania zajmują przeciętnie 4 miesiące, tyle czasu upływa przeciętnie od wprowadzenia oferty do sprzedaży, do podpisania umowy ostatecznej – wskazują dane Home Broker. Sprzedaż mieszkania wartego ponad pół miliona może trwać przeszło pól roku.

Pracodawcy przeciwko całkowitemu zakazowi palenia w miejscach publicznych

Lewiatan sprzeciwia się poprawkom do ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych przyjętym przez Senacką Komisję Zdrowia. Całkowite zakazanie palenia we wszystkich miejscach publicznych to rozwiązanie nieracjonalne. Uważamy, że w tej kwestii możliwy jest zdroworozsądkowy kompromis, którym jest ustawa przyjęta przez Sejm 4 marca b.r.

Ponad 1 mld zł wydano na drogi lokalne

Blisko 1 mld złotych przekazany w 2009 roku samorządom pozwolił na modernizację lub budowę przeszło 2,7 tys. km dróg lokalnych w całej Polsce. Gminy i powiaty otrzymują corocznie dotacje z budżetu państwa w tej kwocie w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 – 2011. MSWiA dokonuje podziału tych pieniędzy pomiędzy poszczególne województwa. Dodatkowo samorządy dokładają w każdym roku do inwestycji co najmniej 1 mld złotych.

Kary za spóźnione wypłaty odszkodowań z ubezpieczenia komunikacyjnego

Zgodnie z art. 14 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, zakład ubezpieczeń ma obowiązek wypłaty odszkodowania w terminie 30 dni od złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie. Jeśli wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń lub wysokości odszkodowania okazało się w tym terminie niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie okoliczności było możliwe, nie później jednak niż w terminie 90 dni od złożenia zawiadomienia, chyba że ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń lub wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego.

Chat z Komisją Europejską

Konkursy unijne dotyczące walki z przemocą wobec kobiet, dzieci i młodzieży (Daphne III) oraz rozwoju społeczeństwa europejskiego (Prawa Podstawowe i Obywatelstwo) będą tematem chatu ze specjalistami z KE zaplanowanego na dziś (29 marca br.) w godz. 10.00-12.00. Do zadawania pytań on-line zaproszone są m.in. organizacje pozarządowe, samorządy, szkoły wyższe oraz ośrodki badawcze zainteresowane pozyskaniem środków UE.

Co dalej ze spółdzielniami po zmianach w ustawie deregulacyjnej

Na początku marca br. Lewiatan otrzymał do konsultacji kolejną wersję projektu tzw. ustawy deregulacyjnej. W porównaniu z projektem z 12 października 2009 r., Ministerstwo Gospodarki usunęło z niego bez podania przyczyn w uzasadnieniu wiele z proponowanych wcześniej zmian w ustawach m.in.: Prawo spółdzielcze, ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ustawy o grach i zakładach wzajemnych, ustawa o narodowym zasobie archiwalnym.

Jak monitorować skuteczność kampanii linków sponsorowanych

Zamieszczenie reklamy w postaci linków sponsorowanych daje możliwość codziennego monitorowania efektów i skuteczności kampanii. Służą temu wskaźniki liczbowe, dostępne w obszarze panelu zarządzania kampaniami, dotyczące: ilości klików w reklamę, ilości wyświetleń tekstu, skuteczności kampanii w procentach, średniego kosztu za kliknięcie w reklamę oraz średniej pozycji, jaką wywalczyła reklama w rankingu reklam.

Będzie zakaz handlu w niedzielę?

Powraca temat zakazu handlu w niedzielę. Być może jeszcze w tym roku zacznie obowiązywać ustawa regulująca tę kwestię.

Jak należy prowadzić ewidencję w salonie fryzjerskim

 Osoba fizyczna otworzyła salon fryzjerski. Jest czynnym podatnikiem VAT. Nie ma jeszcze obowiązku instalacji kasy rejestrującej, ponieważ nie przekroczyła obrotu 20 000 zł. W salonie świadczy usługi fryzjerskie. Jak ma ewidencjonować sprzedaż? Czy może wpisywać utargi w ewidencję sprzedaży, skoro podatkową księgę przychodów i rozchodów prowadzi biuro rachunkowe? Czy na podstawie dowodu wewnętrznego sporządzonego zgodnie z ewidencją sprzedaży biuro rachunkowe może daną sprzedaż przenieść do rejestru sprzedaży VAT? Czy taki sposób ewidencjonowania utargów ze świadczonych usług będzie prawidłowy?

Niewielkie zainteresowanie pracodawców pomocą związaną z kryzysem

Niewielkie jest zainteresowanie pomocą dla pracodawców z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz świadczeniem z Funduszu Pracy na szkolenia. Możliwość takiej pomocy daje ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu gospodarczego.

Obowiązki formalne związane z zakładaniem firmy

Procedurę zakładania firmy należy rozpocząć od  wyboru rodzaju działalności, którą będziemy w przyszłości prowadzić oraz formy prawnej tej działalności. Jest to istotne, gdyż przed rozpoczęciem wykonywania działalności gospodarczej należy zgłosić jej wpis do właściwego rejestru.

Nie będzie odsetek, jeśli kontrola skarbowa trwa za długo

Jeśli kontrola prowadzona przez Urząd Kontroli Skarbowej będzie trwać dłużej niż 6 miesięcy, za okres ten nie będą podatnikom naliczane odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych, chyba że kontrola przedłuży się z winy podatnika - zdecydowali senatorowie.

Samozatrudnienie w Belgii

Prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Belgii jest utrudnione ze względu na trzy oficjalne języki oraz podział kompetencyjny między urzędami federalnymi i regionalnymi.

Będą pieniądze na pomoc w założeniu firmy

W poniedziałek rozpoczyna się nabór wniosków na dofinansowanie projektów wspierających początkujących przedsiębiorców. Pieniądze mają być przeznaczone na uruchomienie i prowadzenie firmy - poinformowała Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

Kary za przejazd ciężarówką drogą krajową bez opłat - konstytucyjne

Kary finansowe nakładane na przedsiębiorców wykonujących usługi transportowe samochodami o masie ponad 3,5 tony bez karty potwierdzającej uiszczenie opłat za przejazd drogami krajowym są zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Niższe oprocentowanie kredytów inwestycjnych dla przedsiębiorców

Kredyty inwestycyjne mogą być tańsze dzięki Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu (EBI). Pozwoli to miesięcznie zaoszczędzić małym i średnim firmom kwoty, które pozwoliłyby im na zatrudnienie przynajmniej jednego pracownika. Dlaczego jednak nasze Banki starają się jednak, jak mogą, by zachować taką informację tylko dla siebie?

Co grozi za błędy lub brak zgłoszenia INTRASTAT?

Jeżeli organ administracji celnej wykryje błędy lub inne nieprawidłowości w zgłoszeniu INTRASTAT, może wezwać podmiot zobowiązany do złożenia wyjaśnień lub skorygowania zgłoszenia.

Kto i kiedy może zawiesić działalność gospodarczą?

W celu ułatwienia przedsiębiorcom prowadzenia działalności ustawodawca w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej umieścił tzw. instytucję zawieszenia działalności gospodarczej, na okres od 1 miesiąca do 2 lat. Jest to rozwiązanie korzystniejsze niż zakończenie działalności, ponieważ przedsiębiorca może przeczekać okres gorszej koniunktury a następnie działalność odwiesić.

Jakie obroty trzeba wykazywać w systemie INTRASTAT?

W ramach systemu INTRASTAT w Polsce rejestrowany jest przywóz i wywóz towarów, czyli obrót towarowy między Polską a pozostałymi państwami członkowskimi UE.

Kiedy potrzebne są koncesje, zezwolenia, wpis do rejestru działalności regulowanej, licencje i uprawnienia zawodowe

Niestety nie każdą działalność gospodarczą można tak od razu rozpocząć bazując tylko na wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Legalne podejmowanie i wykonywanie niektórych rodzajów działalności gospodarczej jest możliwe dopiero po uzyskaniu koncesji, wpisu do rejestru działalności regulowanej, zezwolenia, licencji albo zgody. Czasem trzeba też wykazać się posiadaniem odpowiednich uprawnień zawodowych.

Nowe przepisy dotyczące INTRASTAT

Importerzy i eksporterzy towarów z/do krajów UE powinni zapoznać się z nowymi przepisami dotyczącymi INTRASTAT obowiązującymi od marca 2010 r.

Najczęstsze błędy w deklaracjach INTRASTAT

Podmioty importujące lub eksportujące towary pomiędzy krajami UE muszą wypełniać druki deklaracji INTRASTAT. Niestety popełniają przy tym błędy. Prezentujemy wskazówki ekspertów Ministerstwa Finansów, które elementy tych deklaracji rodzą największe problemy.

System INTRASTAT - czyli nie ma ceł ale trzeba informować o obrocie towarowym między krajami UE

Przedsiębiorcy dokonujący importu i eksportu towarów z krajami UE mają obowiązki informacyjne związane z funkcjonowaniem systemu INTRASTAT.

REKLAMA