REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola policji w firmie

Łukasz Plewa

REKLAMA

REKLAMA

Nie jest tajemnicą, że piractwo komputerowe jest nadal w Polsce powszechne i społecznie akceptowane. Ściągamy na potęgę nie tylko filmy i muzykę ale także bardzo drogie komercyjne programy. Lobby producentów oprogramowania coraz silniej napiera na rządy i chce przeforsować ustawę zwiększającą uprawnienia policji, która umożliwi im zdalne kontrolowanie dysków przez Internet.

Unijna inicjatywa

REKLAMA

Politycy Unii Europejskiej spotkali się pod koniec 2008r. by rozmawiać o problemach cyberprzestępczości. Zapadły tam ustalenia dotyczące nowych metod walki z kradzieżą praw autorskich. Na celowniku odpowiednich służb mają znaleźć się autorzy i dystrybutorzy spamu, niebezpiecznego oprogramowania oraz nielegalnych kopii.
Inicjatywa Unii ma zachęcić jednostki policyjne do międzynarodowej współpracy. W ramach zakładanych działań oprócz stworzenia specjalnego systemu raportowania o popełnionych przestępstwach sieciowych, ma zostać powołanych kilka zespołów śledczych, których zadaniem będzie patrolowanie stron www. Zwiększenie uprawnień policji, pozwoli także na skuteczniejszą walkę z pedofilią w sieci – m.in. dzięki zdalnemu przeszukiwaniu komputerów osób podejrzanych. Funkcjonariusze dzięki takim kontrolą mogą poznać korespondencję, sprawdzić najczęściej odwiedzane serwisy internetowe itp.

A zaczęło się w Niemczech

Cała sprawa zaczęła się u naszych zachodnich sąsiadów w roku 2007, kiedy to próbowali wprowadzić przepisy dzięki którym policja uzyskałby prawo instalowania koni trojańskich w komputerach osób podejrzanych o działalność terrorystyczną. Sprzeciw społeczeństwa sprawił, że wprowadzono w ustawie zmiany i została ona przyjęta i podpisana przez prezydenta Niemiec. Podobne pomysły pojawiły się już w Szwecji, gdzie ustawa o kontroli sieci spotkała się z ciepłym przyjęciem parlamentarzystów. W Wielkiej Brytanii rozwiązania takie przemycono po cichu. Oprócz programów śledzących funkcjonariusze mogą tam również działać jak hakerzy i włamywać się do sieci bezprzewodowych podejrzanych.

Jak zabezpieczyć domową sieć bezprzewodową ?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Doniesienia o projekcie obejmującym cała UE wzbudziły spory niepokój wśród internautów z Polski. Na forach tematycznych nie szczędzą kąśliwych uwag i pytań o granicę takiej inwigilacji. Wielu otwarcie sprzeciwia się takim rozwiązaniom widząc w tym projekcie próby złamania praw obywatelskich. Tymczasem jak na razie sprawa wydaje się być w na wstępnym etapie i nie wiadomo kiedy dokładnie nowa ustawa miała by znaleźć się w sejmie. Jest to dopiero początek prac na ustawami, które nadadzą organom ścigania nowe uprawnienia. Od ich stworzenia również minie sporo czasu do usankcjonowania ich w całej wspólnocie. Nowe przepisy kolidują z prawodawstwem państw członkowskich, dodatkowo przyjdzie nam więc poczekać na nowelizację prawa krajowego. Póki co nie musimy się zatem obawiać zdalnej kontroli policji w naszej firmie.

Co obecnie może policja w Polsce ?

W ustawie o policji w punkcie 19, zawarty jest zapis, który konkretnie wyjaśnia co podczas prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych mogą uczynić funkcjonariusze policji i innych służb. Wg. tego zapisu „gdy inne środki okazały bezskuteczne albo zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że będą nieskuteczne lub nieprzydatne” sąd okręgowy może zarządzić kontrolę operacyjną. Bez tego postanowienia, nawet z wszystkimi innymi nakazami kontrola taka jest bezprawna.

Bezpieczne hasła. Jak je tworzyć i przechowywać ?

Kolejnym mogącym nas zainteresować zagadnieniem są działania operacyjne, w których wykorzystywane są systemy teleinformatyczne. Dzięki takim działaniom namierzeni zostają piraci komputerowi, działający w akademikach uczelni wyższych czy prywatnych mieszkaniach. W Niemczech wprowadzone prawo spotkało się z duża krytyką, zarówno społeczną, jak i partii opozycyjnych. Jedna z nich zaskarżyła nową ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Znając polską mentalność możemy być pewni, że podobne przepisy spotkały by się u nas z równie gorącym przyjęciem. 

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA