Kontrola policji w firmie
REKLAMA
REKLAMA
Unijna inicjatywa
REKLAMA
Politycy Unii Europejskiej spotkali się pod koniec 2008r. by rozmawiać o problemach cyberprzestępczości. Zapadły tam ustalenia dotyczące nowych metod walki z kradzieżą praw autorskich. Na celowniku odpowiednich służb mają znaleźć się autorzy i dystrybutorzy spamu, niebezpiecznego oprogramowania oraz nielegalnych kopii.
Inicjatywa Unii ma zachęcić jednostki policyjne do międzynarodowej współpracy. W ramach zakładanych działań oprócz stworzenia specjalnego systemu raportowania o popełnionych przestępstwach sieciowych, ma zostać powołanych kilka zespołów śledczych, których zadaniem będzie patrolowanie stron www. Zwiększenie uprawnień policji, pozwoli także na skuteczniejszą walkę z pedofilią w sieci – m.in. dzięki zdalnemu przeszukiwaniu komputerów osób podejrzanych. Funkcjonariusze dzięki takim kontrolą mogą poznać korespondencję, sprawdzić najczęściej odwiedzane serwisy internetowe itp.
A zaczęło się w Niemczech
Cała sprawa zaczęła się u naszych zachodnich sąsiadów w roku 2007, kiedy to próbowali wprowadzić przepisy dzięki którym policja uzyskałby prawo instalowania koni trojańskich w komputerach osób podejrzanych o działalność terrorystyczną. Sprzeciw społeczeństwa sprawił, że wprowadzono w ustawie zmiany i została ona przyjęta i podpisana przez prezydenta Niemiec. Podobne pomysły pojawiły się już w Szwecji, gdzie ustawa o kontroli sieci spotkała się z ciepłym przyjęciem parlamentarzystów. W Wielkiej Brytanii rozwiązania takie przemycono po cichu. Oprócz programów śledzących funkcjonariusze mogą tam również działać jak hakerzy i włamywać się do sieci bezprzewodowych podejrzanych.
Jak zabezpieczyć domową sieć bezprzewodową ?
Doniesienia o projekcie obejmującym cała UE wzbudziły spory niepokój wśród internautów z Polski. Na forach tematycznych nie szczędzą kąśliwych uwag i pytań o granicę takiej inwigilacji. Wielu otwarcie sprzeciwia się takim rozwiązaniom widząc w tym projekcie próby złamania praw obywatelskich. Tymczasem jak na razie sprawa wydaje się być w na wstępnym etapie i nie wiadomo kiedy dokładnie nowa ustawa miała by znaleźć się w sejmie. Jest to dopiero początek prac na ustawami, które nadadzą organom ścigania nowe uprawnienia. Od ich stworzenia również minie sporo czasu do usankcjonowania ich w całej wspólnocie. Nowe przepisy kolidują z prawodawstwem państw członkowskich, dodatkowo przyjdzie nam więc poczekać na nowelizację prawa krajowego. Póki co nie musimy się zatem obawiać zdalnej kontroli policji w naszej firmie.
Co obecnie może policja w Polsce ?
W ustawie o policji w punkcie 19, zawarty jest zapis, który konkretnie wyjaśnia co podczas prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych mogą uczynić funkcjonariusze policji i innych służb. Wg. tego zapisu „gdy inne środki okazały bezskuteczne albo zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że będą nieskuteczne lub nieprzydatne” sąd okręgowy może zarządzić kontrolę operacyjną. Bez tego postanowienia, nawet z wszystkimi innymi nakazami kontrola taka jest bezprawna.
Bezpieczne hasła. Jak je tworzyć i przechowywać ?
Kolejnym mogącym nas zainteresować zagadnieniem są działania operacyjne, w których wykorzystywane są systemy teleinformatyczne. Dzięki takim działaniom namierzeni zostają piraci komputerowi, działający w akademikach uczelni wyższych czy prywatnych mieszkaniach. W Niemczech wprowadzone prawo spotkało się z duża krytyką, zarówno społeczną, jak i partii opozycyjnych. Jedna z nich zaskarżyła nową ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Znając polską mentalność możemy być pewni, że podobne przepisy spotkały by się u nas z równie gorącym przyjęciem.
Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl
REKLAMA
REKLAMA