REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola policji w firmie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Plewa

REKLAMA

REKLAMA

Nie jest tajemnicą, że piractwo komputerowe jest nadal w Polsce powszechne i społecznie akceptowane. Ściągamy na potęgę nie tylko filmy i muzykę ale także bardzo drogie komercyjne programy. Lobby producentów oprogramowania coraz silniej napiera na rządy i chce przeforsować ustawę zwiększającą uprawnienia policji, która umożliwi im zdalne kontrolowanie dysków przez Internet.

Unijna inicjatywa

REKLAMA

Politycy Unii Europejskiej spotkali się pod koniec 2008r. by rozmawiać o problemach cyberprzestępczości. Zapadły tam ustalenia dotyczące nowych metod walki z kradzieżą praw autorskich. Na celowniku odpowiednich służb mają znaleźć się autorzy i dystrybutorzy spamu, niebezpiecznego oprogramowania oraz nielegalnych kopii.
Inicjatywa Unii ma zachęcić jednostki policyjne do międzynarodowej współpracy. W ramach zakładanych działań oprócz stworzenia specjalnego systemu raportowania o popełnionych przestępstwach sieciowych, ma zostać powołanych kilka zespołów śledczych, których zadaniem będzie patrolowanie stron www. Zwiększenie uprawnień policji, pozwoli także na skuteczniejszą walkę z pedofilią w sieci – m.in. dzięki zdalnemu przeszukiwaniu komputerów osób podejrzanych. Funkcjonariusze dzięki takim kontrolą mogą poznać korespondencję, sprawdzić najczęściej odwiedzane serwisy internetowe itp.

A zaczęło się w Niemczech

Cała sprawa zaczęła się u naszych zachodnich sąsiadów w roku 2007, kiedy to próbowali wprowadzić przepisy dzięki którym policja uzyskałby prawo instalowania koni trojańskich w komputerach osób podejrzanych o działalność terrorystyczną. Sprzeciw społeczeństwa sprawił, że wprowadzono w ustawie zmiany i została ona przyjęta i podpisana przez prezydenta Niemiec. Podobne pomysły pojawiły się już w Szwecji, gdzie ustawa o kontroli sieci spotkała się z ciepłym przyjęciem parlamentarzystów. W Wielkiej Brytanii rozwiązania takie przemycono po cichu. Oprócz programów śledzących funkcjonariusze mogą tam również działać jak hakerzy i włamywać się do sieci bezprzewodowych podejrzanych.

Jak zabezpieczyć domową sieć bezprzewodową ?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Doniesienia o projekcie obejmującym cała UE wzbudziły spory niepokój wśród internautów z Polski. Na forach tematycznych nie szczędzą kąśliwych uwag i pytań o granicę takiej inwigilacji. Wielu otwarcie sprzeciwia się takim rozwiązaniom widząc w tym projekcie próby złamania praw obywatelskich. Tymczasem jak na razie sprawa wydaje się być w na wstępnym etapie i nie wiadomo kiedy dokładnie nowa ustawa miała by znaleźć się w sejmie. Jest to dopiero początek prac na ustawami, które nadadzą organom ścigania nowe uprawnienia. Od ich stworzenia również minie sporo czasu do usankcjonowania ich w całej wspólnocie. Nowe przepisy kolidują z prawodawstwem państw członkowskich, dodatkowo przyjdzie nam więc poczekać na nowelizację prawa krajowego. Póki co nie musimy się zatem obawiać zdalnej kontroli policji w naszej firmie.

Co obecnie może policja w Polsce ?

W ustawie o policji w punkcie 19, zawarty jest zapis, który konkretnie wyjaśnia co podczas prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych mogą uczynić funkcjonariusze policji i innych służb. Wg. tego zapisu „gdy inne środki okazały bezskuteczne albo zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że będą nieskuteczne lub nieprzydatne” sąd okręgowy może zarządzić kontrolę operacyjną. Bez tego postanowienia, nawet z wszystkimi innymi nakazami kontrola taka jest bezprawna.

Bezpieczne hasła. Jak je tworzyć i przechowywać ?

Kolejnym mogącym nas zainteresować zagadnieniem są działania operacyjne, w których wykorzystywane są systemy teleinformatyczne. Dzięki takim działaniom namierzeni zostają piraci komputerowi, działający w akademikach uczelni wyższych czy prywatnych mieszkaniach. W Niemczech wprowadzone prawo spotkało się z duża krytyką, zarówno społeczną, jak i partii opozycyjnych. Jedna z nich zaskarżyła nową ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Znając polską mentalność możemy być pewni, że podobne przepisy spotkały by się u nas z równie gorącym przyjęciem. 

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

REKLAMA

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA