REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola policji w firmie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Plewa

REKLAMA

REKLAMA

Nie jest tajemnicą, że piractwo komputerowe jest nadal w Polsce powszechne i społecznie akceptowane. Ściągamy na potęgę nie tylko filmy i muzykę ale także bardzo drogie komercyjne programy. Lobby producentów oprogramowania coraz silniej napiera na rządy i chce przeforsować ustawę zwiększającą uprawnienia policji, która umożliwi im zdalne kontrolowanie dysków przez Internet.

Unijna inicjatywa

REKLAMA

Politycy Unii Europejskiej spotkali się pod koniec 2008r. by rozmawiać o problemach cyberprzestępczości. Zapadły tam ustalenia dotyczące nowych metod walki z kradzieżą praw autorskich. Na celowniku odpowiednich służb mają znaleźć się autorzy i dystrybutorzy spamu, niebezpiecznego oprogramowania oraz nielegalnych kopii.
Inicjatywa Unii ma zachęcić jednostki policyjne do międzynarodowej współpracy. W ramach zakładanych działań oprócz stworzenia specjalnego systemu raportowania o popełnionych przestępstwach sieciowych, ma zostać powołanych kilka zespołów śledczych, których zadaniem będzie patrolowanie stron www. Zwiększenie uprawnień policji, pozwoli także na skuteczniejszą walkę z pedofilią w sieci – m.in. dzięki zdalnemu przeszukiwaniu komputerów osób podejrzanych. Funkcjonariusze dzięki takim kontrolą mogą poznać korespondencję, sprawdzić najczęściej odwiedzane serwisy internetowe itp.

A zaczęło się w Niemczech

Cała sprawa zaczęła się u naszych zachodnich sąsiadów w roku 2007, kiedy to próbowali wprowadzić przepisy dzięki którym policja uzyskałby prawo instalowania koni trojańskich w komputerach osób podejrzanych o działalność terrorystyczną. Sprzeciw społeczeństwa sprawił, że wprowadzono w ustawie zmiany i została ona przyjęta i podpisana przez prezydenta Niemiec. Podobne pomysły pojawiły się już w Szwecji, gdzie ustawa o kontroli sieci spotkała się z ciepłym przyjęciem parlamentarzystów. W Wielkiej Brytanii rozwiązania takie przemycono po cichu. Oprócz programów śledzących funkcjonariusze mogą tam również działać jak hakerzy i włamywać się do sieci bezprzewodowych podejrzanych.

Jak zabezpieczyć domową sieć bezprzewodową ?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Doniesienia o projekcie obejmującym cała UE wzbudziły spory niepokój wśród internautów z Polski. Na forach tematycznych nie szczędzą kąśliwych uwag i pytań o granicę takiej inwigilacji. Wielu otwarcie sprzeciwia się takim rozwiązaniom widząc w tym projekcie próby złamania praw obywatelskich. Tymczasem jak na razie sprawa wydaje się być w na wstępnym etapie i nie wiadomo kiedy dokładnie nowa ustawa miała by znaleźć się w sejmie. Jest to dopiero początek prac na ustawami, które nadadzą organom ścigania nowe uprawnienia. Od ich stworzenia również minie sporo czasu do usankcjonowania ich w całej wspólnocie. Nowe przepisy kolidują z prawodawstwem państw członkowskich, dodatkowo przyjdzie nam więc poczekać na nowelizację prawa krajowego. Póki co nie musimy się zatem obawiać zdalnej kontroli policji w naszej firmie.

Co obecnie może policja w Polsce ?

W ustawie o policji w punkcie 19, zawarty jest zapis, który konkretnie wyjaśnia co podczas prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych mogą uczynić funkcjonariusze policji i innych służb. Wg. tego zapisu „gdy inne środki okazały bezskuteczne albo zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że będą nieskuteczne lub nieprzydatne” sąd okręgowy może zarządzić kontrolę operacyjną. Bez tego postanowienia, nawet z wszystkimi innymi nakazami kontrola taka jest bezprawna.

Bezpieczne hasła. Jak je tworzyć i przechowywać ?

Kolejnym mogącym nas zainteresować zagadnieniem są działania operacyjne, w których wykorzystywane są systemy teleinformatyczne. Dzięki takim działaniom namierzeni zostają piraci komputerowi, działający w akademikach uczelni wyższych czy prywatnych mieszkaniach. W Niemczech wprowadzone prawo spotkało się z duża krytyką, zarówno społeczną, jak i partii opozycyjnych. Jedna z nich zaskarżyła nową ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Znając polską mentalność możemy być pewni, że podobne przepisy spotkały by się u nas z równie gorącym przyjęciem. 

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

REKLAMA

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA