| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Prawo prasowe > Internet jako prasa

Internet jako prasa

Odpowiedź na pytanie, czy Internet jest prasą, nie jest jednoznaczna, należy bowiem rozważyć, czy w świetle uregulowań prawa prasowego (dalej pr. pr.) można w niektórych przypadkach, uznać Internet za prasę. W szczególności, czy strony internetowe stanowią prasę w rozumieniu ustawy.

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 pr. pr., prasa w rozumieniu ustawy oznacza:

„publikacje periodyczne, które nie tworzą zamkniętej, jednorodnej całości, ukazujące się nie rzadziej niż raz do roku, opatrzone stałym tytułem albo nazwą, numerem bieżącym i datą, a w szczególności: dzienniki i czasopisma, serwisy agencyjne, stałe przekazy teleksowe, biuletyny, programy radiowe i telewizyjne oraz kroniki filmowe; prasą są także wszelkie istniejące i powstające w wyniku postępu technicznego środki masowego przekazywania, w tym także rozgłośnie oraz tele i radiowęzły zakładowe, upowszechniające publikacje periodyczne za pomocą druku, wizji, fonii lub innej techniki rozpowszechniania; prasa obejmuje również zespoły ludzi i poszczególne osoby zajmujące się działalnością dziennikarską.

Przeczytaj też: Artykuły promocyjne w prasie

Z powyższej definicji wynika, iż pojęcie prasy w rozumieniu ustawodawcy, to nie tylko publikacje drukowane, ale również publikacje radiowe i telewizyjne. Traktować więc należy w ten sposób również publikacje internetowe - o ile spełniają  ustawowe przesłanki cech prasy, czyli:

1. publikacje ukazują się w pewnych, określonych, odstępach czasu, 

2. posiadają:
a) stały tytuł,
b) nazwę,
c) kolejne numery,
d) uwidocznione daty,

3. cechują się otwartością i różnorodnością.

Niemniej za prasę nie można z całą pewnością uznać wszystkich stron Internetowych, np. blogów pisanych w postaci pamiętników, ponieważ byłoby to trudne do przyjęcia i mocno dyskusyjne m.in. z następujących względów:

Przeczytaj też: Blogi

1. osoby prowadzące blogi trudno uznać za dziennikarzy w świetle definicji zawartej w prawie prasowym,
2. blogi nie posiadają nadzoru redakcyjnego (redaktora, redaktora naczelnego), ani wyodrębnienia redakcyjnego,
3. brak w ich przypadku postępowania rejestracyjnego przewidzianego przez ustawę dla prasy.

Zgodnie z powyższym należałoby odpowiedzieć, iż publikacje w formie strony internetowej mogą stanowić prasę, jeżeli spełnione zostaną określone w ustawie pr. pr. przesłanki, takie jak periodyczność, ukazywanie się nie rzadziej niż raz do roku, stały tytuł lub nazwa, numer bieżący i data oraz brak zamkniętej całości.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »