REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Franczyza to sposób na własny biznes, w oparciu o pomysł organizatora przedsięwzięcia. W oparciu o znane logo łatwiej często prowadzić sklep, czy inne przedsięwzięcie gospodarcze. Minusem są z pewnością większe koszty - franczyzodawcy trzeba płacić stałą opłatę za pomysł i know how.

Cechy franczyzy: 

REKLAMA

• Franczyzobiorca działa we własnym imieniu i na własny rachunek jako niezależny podmiot;

• Franczyzobiorca prowadzi swoje przedsiębiorstwo samodzielnie. Franczyzodawca nie jest uprawniony do bezwzględnego podporządkowania sobie kontrahenta. Natomiast zastrzeżony system kontroli wykorzystywany jest jedynie do utrzymania jednolitości koncepcji marketingowej oraz ochrony praw i know-how;

• Franczyzobiorca na własne ryzyko sprzedaje towary i świadczy usługi w oparciu o długotrwała umowę;

• Stosunki finansowe stron przedsięwzięcia franczyzowego polegają z reguły na zapłacie wynagrodzenia bieżącego, które uzależniane jest od wysokości obrotu. Jest ono tym samym odpłatą za usługi organizatora, łącznie z licencją za używanie praw wyłącznych oraz korzystanie z elementów konceptu (know-how);

• Franczyzobiorca prowadzi samodzielnie księgi swojego przedsiębiorstwa, franczyzodawca zaś nie ingeruje w ich prowadzenie. Posiada jednak, na podstawie bieżących meldunków dotyczących obrotu, informacje o obrotach swoich kontrahentów;

• Decyzje o inwestycjach w swoim przedsiębiorstwie Franczyzobiorca podejmuje samodzielnie, mogą być one jednak podjęte pod wpływem wskazówek organizatora, choć nie mają one charakteru wiążącego;

• Stosunki prawne między partnerami sieci pozostają równoprawne. Obie strony mają zarówno prawa, jak i obowiązki. Obowiązkom Franczyzobiorcy odpowiadają istotne zobowiązania Franczyzodawcy.

www.piotripawel.pl
www.mileadelikatesy.pl
www2.zabka.pl/
www.carrefour.pl

Polecamy: serwis Franczyza

Przykład: www.groszek.com.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto może przystąpić do sieci?

Do współpracy są zapraszani przedsiębiorcy, którzy obecnie prowadzą działalność handlową w branży spożywczej lub osoby, które jeszcze nie mają sklepu ale zainteresowane są taką działalnością jako franczyzobiorcy sieci Groszek.

Kryteria dotyczące placówki handlowej franczyzobiorcy:
1. Powierzchnia handlowa nie mniejsza niż 80 m².
2. Atrakcyjne położenie: osiedle, centrum, ciąg handlowy, miejsca o dużym natężeniu ruchu.
3. Lokalizacja gwarantująca odpowiedni potencjał sprzedaży.

Co oferuje Groszek

1. Nowoczesne metody zarządzania łańcuchem dostaw logistycznych obniżają koszty funkcjonowania zrzeszonych placówek,
2. Jednolity system wizualizacji sklepu dzięki któremu sklep jest łatwo rozpoznawalny,
3. Korzystne warunki handlowe i dogodne terminy płatności u wskazanych dostawców,
4. Umowy z największymi dostawcami i producentem zapewniają szeroki asortyment produktów wysokiej jakości i wysoki procent realizacji zamówień.
5. Każdy franczyzobiorca otrzymuje retrospektywnie rozliczane profity, uczestnicząc tym samym w realizacji targetów i promocji producenckich.
6. Wsparcie przy otwarciu nowych sklepów, akcjach sponsorskich, organizowaniu kampanii w mediach.
7. Gazetka promocyjna, którą w znaczny sposób zwiększa obrót w sklepie dzięki wysokiej jakości produktom w atrakcyjnych cenach.
8. Sprawdzony standard aranżacji wnętrza sklepu obejmujący: aranżację powierzchni sprzedaży i system zarządzanie półką, co zapewnia maksymalne wykorzystanie powierzchni przy optymalnie szerokim asortymencie.
9. System szkoleń podnoszących kwalifikacje właścicieli i personelu sklepu.
10. Zaplecze konsultacyjno-doradcze w zakresie personalnym, informatycznym, prawnym, podatkowo-finansowym.
11. Korzystne pakiety ubezpieczeń, produktów bankowych, ochrony osób i mienia.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważna zmiana w prawie: 3499,50 zł co miesiąc można zarobić bez rejestrowania działalności gospodarczej w 2025 roku

Działalność nierejestrowana czyli bez obowiązku wpisu do CEIDG – Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej ma tę unikalną zaletę, że nie trzeba płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i składki zdrowotnej. To duża ulga, zwłaszcza więc dla osób chcących dorobić działalność nierejestrowana to wygodne rozwiązanie.

Wakacje składkowe. Przedsiębiorcy złożyli już ponad 333 tys. wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 do 12 listopada przedsiębiorcy złożyli ponad 333 tys. wniosków o wakacje składkowe. W jakim województwie było ich najwiecej, a w jakim najmniej? 

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek?

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek? Czym jest świadczenie interwencyjne? Komu przysługuje? Jakie warunki należy spełniać by je otrzymać? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

REKLAMA

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

REKLAMA

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

REKLAMA