REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wiosenne spojrzenie na budżet domowy

REKLAMA

REKLAMA

Wiosenne porządki są przez wielu postrzegane jako preludium do właściwego powitania wyczekanej po zimie pory roku. Często jednak zapominamy, iż odświeżenia wymagają nie tylko nasze szafy, dywany i ciuchy, ale także domowy budżet.

Zaniedbany i zapomniany, często potrzebuje całkowitej reorganizacji, przebudowy lub nawet stworzenia na nowo od podstaw. Sprzyjająca wiosenna aura może być doskonałym pretekstem, by między czyszczeniem podłóg a wieszaniem firanek - zająć się naszymi finansami. 

REKLAMA

Finanse w porządku

REKLAMA

Na pierwszy ogień idą okna. Zszarzałe, zakurzone, zachlapane śniegiem i deszczem. Coraz częściej pojawiające się słońce bez skrupułów obnaża każdą plamkę i smugę. Umyte – cieszą oczy, stwarzając poczucie ładu i harmonii. A co z naszymi finansami? Im także zima dała się we znaki. Brak chęci do działania, ociężałość i odrętwienie z pewnością odbiły się negatywnie na niejednym domowym budżecie.

Chcąc kompleksowo i dokładnie przeprowadzić wielkie wiosenne porządki, należałoby rzucić więcej światła do naszego portfela. Pozwoli to spojrzeć na finanse z zupełnie innej perspektywy, dostrzec drobne niedociągnięcia, naświetlić problemy i zlokalizować ich przyczyny. Zmotywowani przyjemną aurą mamy więcej chęci i wigoru, by dokonać analizy domowego budżetu.

Polecamy: Jak skutecznie zarządzać swoim budżetem domowym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdźmy, jak wyglądają nasze wydatki i przychody. Być może zimą zbyt dużo wydawaliśmy, nie ograniczaliśmy niepotrzebnych kosztów lub nawet zaciągaliśmy pożyczki czy kredyty. Warto dobrze przyjrzeć się sytuacji i stworzyć odpowiedni plan, który umożliwi uporządkowanie finansowego bałaganu.

Porządek w domu, porządek w portfelu

REKLAMA

Kiedy nasze mieszkanie przepełnia już słoneczny blask, możemy - korzystając z wiosennego przypływu energii – kontynuować „prace porządkowe”. W kolejnym etapie pod nóż idzie nasza szafa i garderoba. Zwłaszcza te kobiece wymagają solidnej selekcji. Każdy z nas posiada zapewne takie ubrania, w których nie chodzi od dawna i z pewnością już ich nie założy. Nie są więc mu potrzebne.

Podobnie z wydatkami. Zbyt często ponosimy niepotrzebne koszty, kupując zbędne lub mało przydatne rzeczy. Każda z osobna – nie stanowi dużego obciążenia finansowego. Gdy jednak zsumujemy je, może okazać się, że niespodziewanie mocno i zupełnie bezzasadnie nadwyrężają domowy budżet, uniemożliwiając zachowanie płynności finansowej. Pozbądźmy się zatem zbytecznych wydatków. Następnie – poukładajmy je.

Polecamy: Kiedy zacząć oszczędzać na emeryturę

Określmy, które są absolutnie konieczne a które możemy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować.

- Prowadzenie ewidencji naszych kosztów będzie znacznie łatwiejsze, gdy podzielimy je na kilka kategorii. Po pierwsze wyodrębnijmy stałe, comiesięczne opłaty, takie jak czynsz, opłaty za prąd, gaz, telefon, raty kredytów, itp. Następnie sporządźmy listę wydatków, jakie ponosimy na codzienne utrzymanie, w tym jedzenie, ubrania, paliwo, środki czystości i życie kulturalne – sugeruje Maciej Dyja, analityk Domu Kredytowego Notus.

Zyski zaczną kiełkować

Po odkurzaniu, trzepaniu dywanów, praniu i innych domowych pracach, przychodzi czas na mały odpoczynek. By jednak nie był zupełnie bezproduktywny można połączyć przyjemne z pożytecznym! Wiosną chętnie sadzimy i siejemy rośliny, by po kilku miesiącach móc cieszyć się ich widokiem. Ozdobią one i ożywią każde pomieszczenie. Na niektóre trzeba wprawdzie długo czekać, jednak efekt jest tego wart. W finansach sytuacja wygląda podobnie. Żadne zyski ani profity nie pojawią się same.

Wrzucanie pieniędzy do świnki skarbonki również nie pozwoli na ich osiągnięcie. W tym celu konieczne jest inwestowanie. Fatalnym posunięciem przy nadwyżce środków finansowych jest brak jakiegokolwiek działania. Niestety często nie wiemy jaką formę inwestycji wybrać i czym kierować się przy podejmowaniu takiej decyzji.

- Nasze oszczędności warto podzielić sobie pod kątem horyzontu czasowego. Jeśli myślimy o perspektywie kilku najbliższych miesięcy lub roku to sugeruję lokaty bankowe oraz fundusze rynku pieniężnego, które powinny zagwarantować w tym okresie kilkuprocentowy bezpieczny zysk. Obecnie można też pokusić się o ulokowanie części naszych oszczędności (ok. 20-30%) w funduszach mieszanych lub akcyjnych (powiązanych z rynkami wschodzącymi) na najbliższy rok, które powinny osiągnąć w tym okresie także satysfakcjonujący zysk. Sugerowany przeze mnie na ten rok portfel wygląda następująco: 70% - fundusze rynku pieniężnego oraz lokaty bankowe (3mies. lub 6mies.); 30% - fundusze mieszane lub akcyjne (rynki wschodzące Polska, Azja oraz Ameryka Płd.) – radzi Maciej Dyja, analityk Domu Kredytowego Notus.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA