| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Wiosenne spojrzenie na budżet domowy

Wiosenne spojrzenie na budżet domowy

Wiosenne porządki są przez wielu postrzegane jako preludium do właściwego powitania wyczekanej po zimie pory roku. Często jednak zapominamy, iż odświeżenia wymagają nie tylko nasze szafy, dywany i ciuchy, ale także domowy budżet.

Zaniedbany i zapomniany, często potrzebuje całkowitej reorganizacji, przebudowy lub nawet stworzenia na nowo od podstaw. Sprzyjająca wiosenna aura może być doskonałym pretekstem, by między czyszczeniem podłóg a wieszaniem firanek - zająć się naszymi finansami. 

Na pierwszy ogień idą okna. Zszarzałe, zakurzone, zachlapane śniegiem i deszczem. Coraz częściej pojawiające się słońce bez skrupułów obnaża każdą plamkę i smugę. Umyte – cieszą oczy, stwarzając poczucie ładu i harmonii. A co z naszymi finansami? Im także zima dała się we znaki. Brak chęci do działania, ociężałość i odrętwienie z pewnością odbiły się negatywnie na niejednym domowym budżecie.

Chcąc kompleksowo i dokładnie przeprowadzić wielkie wiosenne porządki, należałoby rzucić więcej światła do naszego portfela. Pozwoli to spojrzeć na finanse z zupełnie innej perspektywy, dostrzec drobne niedociągnięcia, naświetlić problemy i zlokalizować ich przyczyny. Zmotywowani przyjemną aurą mamy więcej chęci i wigoru, by dokonać analizy domowego budżetu.

Polecamy: Jak skutecznie zarządzać swoim budżetem domowym

Sprawdźmy, jak wyglądają nasze wydatki i przychody. Być może zimą zbyt dużo wydawaliśmy, nie ograniczaliśmy niepotrzebnych kosztów lub nawet zaciągaliśmy pożyczki czy kredyty. Warto dobrze przyjrzeć się sytuacji i stworzyć odpowiedni plan, który umożliwi uporządkowanie finansowego bałaganu.

Kiedy nasze mieszkanie przepełnia już słoneczny blask, możemy - korzystając z wiosennego przypływu energii – kontynuować „prace porządkowe”. W kolejnym etapie pod nóż idzie nasza szafa i garderoba. Zwłaszcza te kobiece wymagają solidnej selekcji. Każdy z nas posiada zapewne takie ubrania, w których nie chodzi od dawna i z pewnością już ich nie założy. Nie są więc mu potrzebne.

Podobnie z wydatkami. Zbyt często ponosimy niepotrzebne koszty, kupując zbędne lub mało przydatne rzeczy. Każda z osobna – nie stanowi dużego obciążenia finansowego. Gdy jednak zsumujemy je, może okazać się, że niespodziewanie mocno i zupełnie bezzasadnie nadwyrężają domowy budżet, uniemożliwiając zachowanie płynności finansowej. Pozbądźmy się zatem zbytecznych wydatków. Następnie – poukładajmy je.

Polecamy: Kiedy zacząć oszczędzać na emeryturę

Określmy, które są absolutnie konieczne a które możemy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować.

- Prowadzenie ewidencji naszych kosztów będzie znacznie łatwiejsze, gdy podzielimy je na kilka kategorii. Po pierwsze wyodrębnijmy stałe, comiesięczne opłaty, takie jak czynsz, opłaty za prąd, gaz, telefon, raty kredytów, itp. Następnie sporządźmy listę wydatków, jakie ponosimy na codzienne utrzymanie, w tym jedzenie, ubrania, paliwo, środki czystości i życie kulturalne – sugeruje Maciej Dyja, analityk Domu Kredytowego Notus.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »