REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wiosenne spojrzenie na budżet domowy

REKLAMA

REKLAMA

Wiosenne porządki są przez wielu postrzegane jako preludium do właściwego powitania wyczekanej po zimie pory roku. Często jednak zapominamy, iż odświeżenia wymagają nie tylko nasze szafy, dywany i ciuchy, ale także domowy budżet.

Zaniedbany i zapomniany, często potrzebuje całkowitej reorganizacji, przebudowy lub nawet stworzenia na nowo od podstaw. Sprzyjająca wiosenna aura może być doskonałym pretekstem, by między czyszczeniem podłóg a wieszaniem firanek - zająć się naszymi finansami. 

REKLAMA

Finanse w porządku

REKLAMA

Na pierwszy ogień idą okna. Zszarzałe, zakurzone, zachlapane śniegiem i deszczem. Coraz częściej pojawiające się słońce bez skrupułów obnaża każdą plamkę i smugę. Umyte – cieszą oczy, stwarzając poczucie ładu i harmonii. A co z naszymi finansami? Im także zima dała się we znaki. Brak chęci do działania, ociężałość i odrętwienie z pewnością odbiły się negatywnie na niejednym domowym budżecie.

Chcąc kompleksowo i dokładnie przeprowadzić wielkie wiosenne porządki, należałoby rzucić więcej światła do naszego portfela. Pozwoli to spojrzeć na finanse z zupełnie innej perspektywy, dostrzec drobne niedociągnięcia, naświetlić problemy i zlokalizować ich przyczyny. Zmotywowani przyjemną aurą mamy więcej chęci i wigoru, by dokonać analizy domowego budżetu.

Polecamy: Jak skutecznie zarządzać swoim budżetem domowym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdźmy, jak wyglądają nasze wydatki i przychody. Być może zimą zbyt dużo wydawaliśmy, nie ograniczaliśmy niepotrzebnych kosztów lub nawet zaciągaliśmy pożyczki czy kredyty. Warto dobrze przyjrzeć się sytuacji i stworzyć odpowiedni plan, który umożliwi uporządkowanie finansowego bałaganu.

Porządek w domu, porządek w portfelu

REKLAMA

Kiedy nasze mieszkanie przepełnia już słoneczny blask, możemy - korzystając z wiosennego przypływu energii – kontynuować „prace porządkowe”. W kolejnym etapie pod nóż idzie nasza szafa i garderoba. Zwłaszcza te kobiece wymagają solidnej selekcji. Każdy z nas posiada zapewne takie ubrania, w których nie chodzi od dawna i z pewnością już ich nie założy. Nie są więc mu potrzebne.

Podobnie z wydatkami. Zbyt często ponosimy niepotrzebne koszty, kupując zbędne lub mało przydatne rzeczy. Każda z osobna – nie stanowi dużego obciążenia finansowego. Gdy jednak zsumujemy je, może okazać się, że niespodziewanie mocno i zupełnie bezzasadnie nadwyrężają domowy budżet, uniemożliwiając zachowanie płynności finansowej. Pozbądźmy się zatem zbytecznych wydatków. Następnie – poukładajmy je.

Polecamy: Kiedy zacząć oszczędzać na emeryturę

Określmy, które są absolutnie konieczne a które możemy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować.

- Prowadzenie ewidencji naszych kosztów będzie znacznie łatwiejsze, gdy podzielimy je na kilka kategorii. Po pierwsze wyodrębnijmy stałe, comiesięczne opłaty, takie jak czynsz, opłaty za prąd, gaz, telefon, raty kredytów, itp. Następnie sporządźmy listę wydatków, jakie ponosimy na codzienne utrzymanie, w tym jedzenie, ubrania, paliwo, środki czystości i życie kulturalne – sugeruje Maciej Dyja, analityk Domu Kredytowego Notus.

Zyski zaczną kiełkować

Po odkurzaniu, trzepaniu dywanów, praniu i innych domowych pracach, przychodzi czas na mały odpoczynek. By jednak nie był zupełnie bezproduktywny można połączyć przyjemne z pożytecznym! Wiosną chętnie sadzimy i siejemy rośliny, by po kilku miesiącach móc cieszyć się ich widokiem. Ozdobią one i ożywią każde pomieszczenie. Na niektóre trzeba wprawdzie długo czekać, jednak efekt jest tego wart. W finansach sytuacja wygląda podobnie. Żadne zyski ani profity nie pojawią się same.

Wrzucanie pieniędzy do świnki skarbonki również nie pozwoli na ich osiągnięcie. W tym celu konieczne jest inwestowanie. Fatalnym posunięciem przy nadwyżce środków finansowych jest brak jakiegokolwiek działania. Niestety często nie wiemy jaką formę inwestycji wybrać i czym kierować się przy podejmowaniu takiej decyzji.

- Nasze oszczędności warto podzielić sobie pod kątem horyzontu czasowego. Jeśli myślimy o perspektywie kilku najbliższych miesięcy lub roku to sugeruję lokaty bankowe oraz fundusze rynku pieniężnego, które powinny zagwarantować w tym okresie kilkuprocentowy bezpieczny zysk. Obecnie można też pokusić się o ulokowanie części naszych oszczędności (ok. 20-30%) w funduszach mieszanych lub akcyjnych (powiązanych z rynkami wschodzącymi) na najbliższy rok, które powinny osiągnąć w tym okresie także satysfakcjonujący zysk. Sugerowany przeze mnie na ten rok portfel wygląda następująco: 70% - fundusze rynku pieniężnego oraz lokaty bankowe (3mies. lub 6mies.); 30% - fundusze mieszane lub akcyjne (rynki wschodzące Polska, Azja oraz Ameryka Płd.) – radzi Maciej Dyja, analityk Domu Kredytowego Notus.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA