REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sposoby na nieprzewidziane sytuacje

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów

REKLAMA

REKLAMA

Czy za 10 lat system edukacji w Polsce będzie wyglądał tak jak teraz? Czy kryzys ekonomiczny skończy się na dobre? Czy biorąc codziennie zestaw witamin będziemy żyli dłużej? Nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na te pytania, tak jak nie możemy przewidzieć tego co wydarzy się w przyszłości.

Życie pisze różne scenariusze i nigdy nie wiemy co wydarzy się za 5, 10 czy 15 lat. Możemy jednak przygotować się na różne okoliczności. Rozwiązaniem zabezpieczającym nas oraz bliskie mam osoby, przed skutkami niespodziewanych zdarzeń, jest ubezpieczenie.

REKLAMA

REKLAMA

„Aby ubezpieczenie w pełni spełniało swoją funkcję, musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb danej osoby lub rodziny. Jest to bardzo istotne, ponieważ w zależności od posiadanego ubezpieczenia na życie świadczenia mogą być wypłacane w różnych sytuacjach. Warto zatem, przed wykupieniem polisy, wiedzieć, w przypadku jakich zdarzeń można z niego skorzystać” – mówi Agnieszka Rudnicka, Commercial Product Manager w ING Życie.

Na polskim rynku dostępna jest cała paleta produktów ubezpieczeniowo-finansowych. Możemy wybrać klasyczne ubezpieczenie ochronne, jakim jest ubezpieczenie na życie, lub rozwiązania z opcją inwestycyjną. Oprócz podstawowych form ubezpieczeń, dostępne są także produkty uzupełniające, które obejmują swym zakresem jeszcze więcej sytuacji, w których jesteśmy zabezpieczeni.

Ubezpieczenie na życie

Podstawową formą ochrony jest polisa na życie. Pozwala ona na zapewnienie dzieciom lub partnerowi zabezpieczenia finansowego na wypadek naszej ciężkiej choroby, pobytu w szpitalu, operacji lub śmierci. Pieniądze otrzymane z ubezpieczenia rodzina może przeznaczyć, m.in. na spłatę kredytu, lub wydatki związane z utrzymaniem. Najczęściej spotyka się ubezpieczenia zawierane na czas określony, gdzie ochrona ubezpieczeniowa jest udzielana przykładowo na okres 10 lat. Istotny wpływ przy wyliczaniu składki w ubezpieczeniach na życie mają takie czynniki jak: wiek, płeć stan zdrowia, wykonywany zawód, długość okresu ochrony, suma i rodzaj ubezpieczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenie na dożycie

Rozwiązanie to również ma na celu ochronę rodziny ubezpieczeniowego. Jednak wypłata świadczenia przez ubezpieczyciela dokonywana jest, pod warunkiem dożycia okresu zakończenia ubezpieczenia. Umowy zawierane są zatem na długi okres - 10, 20, 25 lat lub do określonego wieku ubezpieczonego, np.: przejścia na emeryturę.

Ubezpieczenie posagowe

Nowatorskim rozwiązaniem na polskim rynku finansowym jest ubezpieczenie posagowe. Gwarantuje ono dziecku, czyli uposażonemu uzyskanie określonych środków, w momencie osiągnięcia wskazanego w umowie wieku. Dzięki temu możemy zapewnić naszym pociechom udany start w dorosłe życie oraz zgromadzić kapitał na ich edukację. Dodatkowo zaprzestanie płacenia składek spowodowane, np.: śmiercią ubezpieczonego, a w niektórych umowach również niezdolnością do pracy, nie powoduje ustania ochrony ubezpieczeniowej lub zmniejszenia sumy gwarantowanej. W takiej sytuacji, zgodnie z umową obowiązek opłacania składek przechodzi na towarzystwo ubezpieczeniowe.

Ubezpieczenie z funduszami inwestycyjnym

W ostatnich latach najpopularniejszym rodzajem ubezpieczeń na życie są ubezpieczenia związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Opłacana składka dzielona jest na dwie części. Pierwsza - przeznaczana na ochronę, a druga - na inwestycje, czyli pomnażanie gromadzonego kapitału na przyszłość. Cześć oszczędnościowa składki lokowana jest do jednego lub kilku funduszy kapitałowych zarządzanych przez zakład ubezpieczeń. W przypadku śmierci ubezpieczonego wypacana jest wyższa z kwot - gwarantowana suma ubezpieczenia lub wartość zgromadzonego kapitału. W przypadku dożycia wypłacany jest zgromadzony kapitał. Kolejną zaletą jest to, że wypłata dla klienta na zakończenie umowy nie jest pomniejszana o 19% podatek Belki.

Czytaj też: Dziurawa droga nie musi uszkodzić domowego budżetu

Ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe

Uzupełnieniem podstawowych rodzajów ubezpieczeń na życie są ubezpieczenia wypadkowe oraz chorobowe występujące, jako tzw. umowy dodatkowe (np. ubezpieczenia Następstw Nieszczęśliwych Wypadków potocznie zwane NNW). Zapewniają one ochronę na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych będących skutkiem wypadku lub choroby i stanowią uzupełnienie ochrony udzielanej w ramach ubezpieczeń podstawowych. Zdarzeniami skutkującymi wypłatą świadczeń mogą być w szczególności: śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku lub wypadku komunikacyjnego, pobyt w szpitalu, czy poważne zachorowanie.

Konfederacji Pracodawców Polskich
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

REKLAMA

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA