REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sposoby na nieprzewidziane sytuacje

REKLAMA

REKLAMA

Czy za 10 lat system edukacji w Polsce będzie wyglądał tak jak teraz? Czy kryzys ekonomiczny skończy się na dobre? Czy biorąc codziennie zestaw witamin będziemy żyli dłużej? Nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na te pytania, tak jak nie możemy przewidzieć tego co wydarzy się w przyszłości.

Życie pisze różne scenariusze i nigdy nie wiemy co wydarzy się za 5, 10 czy 15 lat. Możemy jednak przygotować się na różne okoliczności. Rozwiązaniem zabezpieczającym nas oraz bliskie mam osoby, przed skutkami niespodziewanych zdarzeń, jest ubezpieczenie.

REKLAMA

REKLAMA

„Aby ubezpieczenie w pełni spełniało swoją funkcję, musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb danej osoby lub rodziny. Jest to bardzo istotne, ponieważ w zależności od posiadanego ubezpieczenia na życie świadczenia mogą być wypłacane w różnych sytuacjach. Warto zatem, przed wykupieniem polisy, wiedzieć, w przypadku jakich zdarzeń można z niego skorzystać” – mówi Agnieszka Rudnicka, Commercial Product Manager w ING Życie.

Na polskim rynku dostępna jest cała paleta produktów ubezpieczeniowo-finansowych. Możemy wybrać klasyczne ubezpieczenie ochronne, jakim jest ubezpieczenie na życie, lub rozwiązania z opcją inwestycyjną. Oprócz podstawowych form ubezpieczeń, dostępne są także produkty uzupełniające, które obejmują swym zakresem jeszcze więcej sytuacji, w których jesteśmy zabezpieczeni.

Ubezpieczenie na życie

Podstawową formą ochrony jest polisa na życie. Pozwala ona na zapewnienie dzieciom lub partnerowi zabezpieczenia finansowego na wypadek naszej ciężkiej choroby, pobytu w szpitalu, operacji lub śmierci. Pieniądze otrzymane z ubezpieczenia rodzina może przeznaczyć, m.in. na spłatę kredytu, lub wydatki związane z utrzymaniem. Najczęściej spotyka się ubezpieczenia zawierane na czas określony, gdzie ochrona ubezpieczeniowa jest udzielana przykładowo na okres 10 lat. Istotny wpływ przy wyliczaniu składki w ubezpieczeniach na życie mają takie czynniki jak: wiek, płeć stan zdrowia, wykonywany zawód, długość okresu ochrony, suma i rodzaj ubezpieczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenie na dożycie

Rozwiązanie to również ma na celu ochronę rodziny ubezpieczeniowego. Jednak wypłata świadczenia przez ubezpieczyciela dokonywana jest, pod warunkiem dożycia okresu zakończenia ubezpieczenia. Umowy zawierane są zatem na długi okres - 10, 20, 25 lat lub do określonego wieku ubezpieczonego, np.: przejścia na emeryturę.

Ubezpieczenie posagowe

Nowatorskim rozwiązaniem na polskim rynku finansowym jest ubezpieczenie posagowe. Gwarantuje ono dziecku, czyli uposażonemu uzyskanie określonych środków, w momencie osiągnięcia wskazanego w umowie wieku. Dzięki temu możemy zapewnić naszym pociechom udany start w dorosłe życie oraz zgromadzić kapitał na ich edukację. Dodatkowo zaprzestanie płacenia składek spowodowane, np.: śmiercią ubezpieczonego, a w niektórych umowach również niezdolnością do pracy, nie powoduje ustania ochrony ubezpieczeniowej lub zmniejszenia sumy gwarantowanej. W takiej sytuacji, zgodnie z umową obowiązek opłacania składek przechodzi na towarzystwo ubezpieczeniowe.

Ubezpieczenie z funduszami inwestycyjnym

W ostatnich latach najpopularniejszym rodzajem ubezpieczeń na życie są ubezpieczenia związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Opłacana składka dzielona jest na dwie części. Pierwsza - przeznaczana na ochronę, a druga - na inwestycje, czyli pomnażanie gromadzonego kapitału na przyszłość. Cześć oszczędnościowa składki lokowana jest do jednego lub kilku funduszy kapitałowych zarządzanych przez zakład ubezpieczeń. W przypadku śmierci ubezpieczonego wypacana jest wyższa z kwot - gwarantowana suma ubezpieczenia lub wartość zgromadzonego kapitału. W przypadku dożycia wypłacany jest zgromadzony kapitał. Kolejną zaletą jest to, że wypłata dla klienta na zakończenie umowy nie jest pomniejszana o 19% podatek Belki.

Czytaj też: Dziurawa droga nie musi uszkodzić domowego budżetu

Ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe

Uzupełnieniem podstawowych rodzajów ubezpieczeń na życie są ubezpieczenia wypadkowe oraz chorobowe występujące, jako tzw. umowy dodatkowe (np. ubezpieczenia Następstw Nieszczęśliwych Wypadków potocznie zwane NNW). Zapewniają one ochronę na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych będących skutkiem wypadku lub choroby i stanowią uzupełnienie ochrony udzielanej w ramach ubezpieczeń podstawowych. Zdarzeniami skutkującymi wypłatą świadczeń mogą być w szczególności: śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku lub wypadku komunikacyjnego, pobyt w szpitalu, czy poważne zachorowanie.

Autopromocja
Konfederacji Pracodawców Polskich

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA