| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Nie licz na pieniądze z OFE

Nie licz na pieniądze z OFE

Szacowana wysokość emerytury wynosiła będzie ok. 45% ostatniego wynagrodzenia w przypadku kobiet i ok. 65% dla mężczyzn. Proponowane zmiany w systemie emerytalnym umożliwiały będą jednorazową wypłatę nawet 1,1 mln zł gotówki, co jednak jeszcze bardziej obniży przyszłą emeryturę. Jedynym sposobem na poprawienie domowego budżetu na emeryturze jest systematyczne oszczędzanie pieniędzy.

Aby uzyskać społeczne poparcie dla zmian w systemie emerytalnym, rząd wystąpił niedawno z dodatkowym pomysłem. Przyszły emeryt mógłby wypłacić z OFE kwotę nadwyżki ponad sumę zapewniającą dwukrotność minimalnej emerytury. Takie rozwiązanie dawałoby emerytom swobodę w dysponowaniu własnymi pieniędzmi. Dzięki temu część z nich mogłaby je zainwestować i dzięki temu poprawić poziom życia. Z drugiej jednak strony trzeba również pamiętać o negatywnych konsekwencjach dokonania takiej wypłaty.

Możliwość wypłaty kapitału przeznaczonego na emeryturę powoduje, że rodzi się pokusa, aby wydać go na przyjemności. Poza tym pieniądze odkładane w publicznym systemie emerytalnym nie wystarczą, aby na starość móc utrzymać poziom życia z czasu aktywności zawodowej. Dotyczy to także sytuacji, gdy wypłacimy pieniądze z OFE i je zainwestujemy. Tylko dodatkowe oszczędzanie na emeryturę może tą sytuację zmienić. Proponowana modyfikacja w systemie wiąże się również z tym, że większa część składki emerytalnej będzie trafiała do ZUS-u. W długim terminie wzrost kapitału w jest tam jednak mniejszy niż w OFE. W rezultacie taka zmiana spowoduje, że jeszcze bardziej spadnie nam kwota emerytury.

Zobacz też serwis: ZUS

Zachętą do poparcia tego projekty jest natomiast możliwość, wypłaty często bardzo dużej kwoty, której przy obecnych zasadach nigdy w całości nie otrzymamy. W przypadku osób o wysokich dochodach może to być bowiem nawet 1,1 mln zł. Z wyliczeń Expandera wynika, że taką właśnie kwotę mógłby sobie wypłacić 30-letni dziś mężczyzna zarabiający powyżej 8 tys. zł (brutto) miesięcznie. W przypadku osób o przeciętnych dochodach kwoty będą oczywiście dużo niższe, ale również znaczące.

Przy założeniu, że na wypłatę nadwyżki kapitału w OFE zdecyduje się w przyszłości 30-letni (dziś) mężczyzna uzyskujący przeciętne wynagrodzenie (obecnie 3403 zł brutto), to za uzyskane pieniądze teoretycznie mógłby kupić dziecku mieszkanie. W przeliczeniu na obecną wartość pieniądza byłaby to bowiem kwota ok. 250 000 zł. Kobieta mogłaby kupić luksusowy samochód. Przy tym samym poziomie dochodów nadwyżka wyniosłaby bowiem ok. 100 tys. zł. Niższa kwota wynika tego, że wiek emerytalny kobiet to 60 lat, a mężczyzn 65 lat. W rezultacie kobiety pracują krócej, a więc zbierają mniejszą ilość kapitału. Z drugiej strony dłużej otrzymują świadczenia, a więc kapitał rozkłada się na większą liczbę lat.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »