REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co powinien zawierać wniosek o zabezpieczenie dowodu?

Wniosek o zabezpieczenie dowodu można złożyć zarówno przed wszczęciem postępowania jak i w jego toku. We wniosku należy wykazać, że spełnione zostały konieczne przesłanki uzasadniające zabezpieczenie określonego dowodu. W odmiennym przypadku, sąd wyda postanowienie oddalające wniosek o zabezpieczenie dowodu, którego nie będzie można zaskarżyć.

Raje podatkowe pozwalają zaoszczędzić najbogatszym podatnikom

Wysokie obciążenia podatkowe są utrapieniem dla co zamożniejszych obywateli większości rozwiniętych państw. Jednak wciąż istnieje na świecie szereg miejsc, gdzie podatek dochodowy nie jest pobierany w odniesieniu do wszystkich bądź niektórych grup podmiotów.

Dla wielu przedsiębiorców upały są gorsze niż sezon grypowy

Pracownicy chorują na zapalenie gardła, pęcherza, z nóg zbijają ich zatrucia. A ci, którzy są zdrowi, mają urlopy. Efekt jest taki, że w czasie ciepłego lata polskie firmy świecą pustkami.

Kiedy sąd może sprawdzić wartość przedmiotu sporu?

Wartość przedmiotu sporu lub wartość przedmiotu zaskarżenia należy podać w każdym piśmie, jeżeli od tej wartości zależy właściwość rzeczowa sądu, wysokość opłaty lub dopuszczalność środka odwoławczego, a przedmiotem sprawy nie jest oznaczona kwota pieniężna. Wartości przedmiotu sporu lub zaskarżenia podaje się w złotych, zaokrąglając w górę do pełnego złotego. Prawidłowe określenie wartości przedmiotu sporu ma istotne znaczenie chociażby ze względu na prawidłowe opłacenie pisma. Czy można sprawdzić wartość przedmiotu sporu oznaczoną przez powoda?

REKLAMA

Rząd o budżecie w 2011 r.

Rząd przyjął założenia do budżetu państwa na 2011 r. Wzrost PKB ma wynieść 3,5 proc., a średnioroczna inflacja 2,3 proc. Te założenia są realne, rząd nie starał się zbudować wpływów do budżetu na nierealnie wysokiej dynamice PKB i inflacji – ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Dobra kondycja polskich banków

Polski system bankowy ma wystarczający kapitał i pozostałby stabilny nawet w przypadku wystąpienia recesji - potwierdza raport NBP.

Inflacja w czerwcu znowu w górę

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu br. w porównaniu z ubiegłym rokiem wyniósł 2,3 proc. W maju inflacja była niższa i wyniosła 2,2 proc., podał Główny Urząd Statystyczny.

Jak rozliczyć zagraniczną podróż służbową

Jeśli należności z tytułu podróży służbowych są wypłacane w kwotach wyższych niż wynikające z rozporządzenia, to nadwyżka podlega opodatkowaniu oraz wchodzi do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i traktowana jest jak wynagrodzenie.

REKLAMA

Zmiany w ustawie o kontroli skarbowej korzystne dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcom nie będą naliczane odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych za okres od dnia wszczęcia postępowania kontrolnego do dnia doręczenia decyzji wydanej w I instancji, jeżeli decyzja nie została doręczona w terminie 6 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania kontrolnego.

Nowe przepisy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pracowników

Od 16 lipca 2010 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pracowników. Pracownicy będą podnosić kwalifikacje z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, przy czym obie kategorie pracowników uzyskają takie same wymiary urlopów szkoleniowych i zwolnień od pracy.

Przejście koncesji na spółkę jawną

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej, którą zamierzam wraz z pozostałymi dwoma jej wspólnikami przekształcić w spółkę jawną. Proszę o informację, co się w takim przypadku stanie z koncesjami, które obecnie mają wspólnicy spółki cywilnej. Czy przejdą na spółkę jawną, czy trzeba się będzie o nie starać ponownie?

Rząd przyjął projekt Prawa probierczego

Zmniejszenie biurokracji w branży złotniczo-jubilerskiej, podniesienie jej konkurencyjności oraz bezpieczeństwa obrotu wyrobami jubilerskimi - to główne założenia przyjętego przez Radę Ministrów projektu ustawy Prawo probiercze.

Na wsi może powstać ponad 10 tys. nowych miejsc pracy

Ponad 10 tys. nowych miejsc pracy może powstać na obszarach wiejskich w ramach programu Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw". Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która zakończyła właśnie nabór wniosków, przeznacza na ten cel 1,2 mld zł.

Jak wyszukiwać informacje za pomocą operatorów logicznych?

Wyszukiwarki internetowe – bez nich żaden internauta nie byłby w stanie poradzić sobie w sieci. Dzięki wyszukiwarkom praktycznie każdy użytkownik Internetu jest w stanie wyszukać interesujące go informacje w sieci. Jednak aby wyszukiwane przez nas informacje były rzetelne i konkretne, musimy opanować kilka technik. Jedną z nich, jest technika wyszukiwania oparta na operatorach logicznych.

Jak ustawić wygładzanie czcionek w Windows 7?

Firma Microsoft specjalnie z myślą o użytkownikach korzystających z monitorów LCD stworzyła technologię wygładzania czcionek o nazwie ClearType. W starszych wersjach systemu Windows dostosowywanie efektu wygładzania czcionek było bardzo utrudnione lub w ogóle niemożliwe. W systemie Windows 7 natomiast możemy sobie pozwolić na indywidualne dopasowanie wygładzania, żeby uzyskać na ekranie możliwie najbardziej czytelną czcionkę. Jak to zrobić?

Mocne odbicie euro/dolara

Okazało się, że ranna obniżka ratingu dla Portugalii przez agencję Moody’s stworzyła niektórym inwestorom świetną okazję do zakupów euro. Co ciekawe nie zareagowali oni zbytnio na słabszy odczyt indeksu ZEW w Niemczech (spadek w lipcu do 21,2 pkt.), a motorem do zwyżek stały się informacje o udanym przetargu greckich, półrocznych bonów skarbowych.

Czy wiesz jak oszczędzić na energii elektrycznej w domu?

Będąc oszczędnym jesteś ekologicznym. Oto sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy na energii elektrycznej,

Czy wiesz jak oszczędzać papier w domu?

Zmień swój dom na ekologiczny! Oszczędzaj papier.

Czy wiesz jak redukować ilość odpadów domowych?

Bądź ekopozytywny i spróbuj zmniejszyć ilość wyrzucanych śmieci. Zobacz, co możesz zrobi.

Czy wiesz jak oszczędzać energię w domu?

Oszczędzając energię w gospodarstwie domowym, dbasz o środowisko. Wykonując codzienne czynności - z pozoru mało energochłonne, zużywasz najwięcej prądu.

Czy warto jeszcze inwestować w fundusze hedgingowe

Czerwiec to kolejnym niepomyślny miesiąc dla rynku funduszy hedgingowych. Spadki cen akcji oraz niepewna sytuacja ekonomiczna na świecie przyczyniły się do poniesienia strat również w funduszach alternatywnych. Jednak były one mniejsze niż przy inwestycjach w akcje.

Niższy rating Portugalii przyczyną spadku EUR/USD

Zaledwie wczoraj amerykański noblista prof. Robert Mundell „przypomniał” inwestorom o problemie państw grupy PIIGS, oceniając prawdopodobieństwo restrukturyzacji długu Grecji w przyszłym roku na 40 proc., a Portugalii, Hiszpanii i Irlandii nawet na 20 proc., to dzisiaj rano rynki finansowe „zaskoczyła” decyzja agencji Moody’s. Obniżyła ona rating dla Portugalii do A1 z perspektywą stabilną z wcześniejszych AA2.

Dobre szkolenie receptą na sukces w pośrednictwie nieruchomości

Podnoszenie kwalifikacji pracowników za pomocą szkoleń stają się coraz popularniejszą formą standaryzowania jakości obsługi klienta w sektorach usługowych. Niestety w dalszym ciągu nie brakuje opornych, którzy mimo deklaracji, nie inwestują w nie wcale.

W jakich sprawach możliwe jest wydanie wyroku zaocznego?

Jeśli nie stawimy się na rozprawie, istnieje ryzyko, że sąd pod naszą nieobecność może wydać wyrok zaoczny. Jednak czy w każdej sprawie sąd może wydać taki wyrok?

Jak pozyskać dotacje na rozwój turystyki

Najbliższe miesiące stawiają przedsiębiorstwa z branży turystycznej przed szansą na uzyskanie dofinansowania z Unii Europejskiej. Warto przyjrzeć się bliżej warunkom jakie Unia stawia przedsiębiorcom zamierzającym rozwinąć działalność w tym kierunku .

Szkolenia: rozwój zamiast trenowania

Rozwój umiejętności pracowników oznacza m.in. dzielenie się swoim doświadczeniem z innymi i może obejmować zarówno większe zaangażowanie w działania firmy, jak i generowanie pomysłów w pracy grupowej.

Jak określić wartość przedmiotu sporu w sprawie o rozwiązanie umowy najmu?

W przypadku sprawy o rozwiązanie umowy najmu stosujemy szczególna zasadę obliczania wartości przedmiotu sporu. Warto pamiętać, że wartość przedmiotu sporu w takim przypadku będzie zupełnie inna w zależności od tego czy umowa została zawarta na czas oznaczony czy też na czas nieoznaczony.

Utrzymaj produkcję w toku

Zatrzymać klienta i zdobyć nowego odbiorcę wyrobów Twojej firmy pomoże ciągły rozwój produkcji. Nawet gdy masz już mocną pozycję na rynku nie zapominaj o konkurencji, która podaje klientowi co raz nowe rozwiązania.

Podstawy zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Zakładając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ("sp. z o.o.") powinniśmy pamiętać, że może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym prawnie dopuszczalnym celu. Jej założycielami mogą być zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne, bez względu na obywatelstwo i miejsce siedziby.

Firmy przeceniają znaczenie szkoleń

Pracownicy to najważniejszy zasób, który ma firma. Twoi ludzie to najcenniejsze aktywa. Więc zacznij w nie inwestować.

Przewaga konkurencyjna dzięki innowacjom

Innowacje to perspektywiczny kierunek dla każdej branży. Nie zatrzymuj się na zdobytych pozycjach. Twórz nowe produkty i wdrażaj nowe pomysły – to zapewni Twojej firmie przewagę konkurencyjną.

Czy warto zaciągnąć kredyt refinansowy

Kredyt refinansowy w czasach kryzysu stracił na popularności, gdyż dla wielu stał się nieopłacalny. Jednak dla osób, które zaciągnęły kredyty podczas najbardziej restrykcyjnej polityki banków ostatnich lat, może okazać się iskierką nadziei i przyczynić do odciążenia budżetu domowego w przyszłości.

Kredyty pod unijne dotacje ograniczone

Kredyty pomostowe pod dotacje z UE ma w ofercie kilkanaście polskich banków. Ale start-upy mogą mieć kłopoty z ich otrzymaniem – mówi Agata Szymborska-Sutton, analityk Tax Care.

Fundusze unijne w okresie programowania 2007-2013 a Partnerstwo Publiczno-Prywatne

Strategia Rozwoju Kraju 2007-2015 określa, że realizacja strategii finansowana pochodzić będzie zarówno ze źródeł krajowych, jak i zagranicznych. Przy czym konkretyzuje, iż na środki krajowe składają się źródła publiczne oraz prywatne i mówi wręcz, że coraz większe znaczenie powinno mieć upowszechnianie mechanizmów i form partnerstwa publiczno-prywatnego.

Czy działalność gospodarcza jest dla Ciebie?

Jeżeli planujesz rozkręcenie własnego biznesu, to musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim oceń swoje dotychczasowe osiągnięcia, możliwości finansowe i znajomość rynku. Zastanów się także czy masz wystarczającą wiedzę na temat swojej osobowości, która może pomagać w zdobywaniu szczytów.

Skutki niewykonania ugody sądowej

Ugoda zawarta przed sądem, pozwala znacząco skrócić postępowanie- jeśli zostanie zatwierdzona przez sąd- stanowi tytuł egzekucyjny (podobnie jak prawomocny wyrok).

Jakie są korzyści z Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

Sektor publiczny nie posiada wystarczających środków na finansowanie infrastruktury, ani na jej późniejsze utrzymanie. Wybudowanie obiektów infrastruktury pociąga za sobą kolejne inwestycje wspomagające i uzupełniające. Istniejąca infrastruktura natomiast wymaga finansowania bieżących wydatków na jej utrzymanie. Wydatki na poprawę i budowę nowej infrastruktury są niezbędne, gdyż stymulują wzrost gospodarczy regionu, a to stwarza zapotrzebowanie na kolejne inwestycje. Dlatego niezbędne jest poszukiwanie nowych źródeł finansowania inwestycji.

Pożytki i koszty a wartość przedmiotu sporu

W sprawach o prawa majątkowe w pozwie należy określić wartość przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna. W jaki sposób obliczyć wartość przedmiotu sporu gdy obok żądania głównego dochodzimy pożytków oraz dodatkowych kosztów? Przepis artykułu 20 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek, pożytków i kosztów, żądanych obok roszczenia głównego. O jakich kosztach mowa w tym przepisie? Co należy uznać za pożytki?

Ranking funduszy inwestycyjnych VI 2010

Pierwsze półrocze nie było pomyślne dla inwestorów na rynkach akcji. Widać to także doskonale w wynikach większości funduszy inwestycyjnych. Hitem okazały te z nich, które lokują pieniądze w papierach zagranicznych. To zasługa przede wszystkim osłabienia złotego wobec głównych walut.

Czy przysługuje odszkodowanie za nieuczciwe negocjacje?

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego dopiero zawarcie umowy powoduje powstanie określonych obowiązków, których niewykonanie, lub nienależyte wykonanie może doprowadzić do powstania odpowiedzialności odszkodowawczej. Praktyka obrotu gospodarczego wykazała jednak, że otoczenie ochroną stron dopiero od momentu zawarcia przez nie umowy jest często niewystarczające.

Jak efektywniej wykorzystać środki unijne poprzez zastosowanie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

Komisja Europejska dostrzega możliwość łączenie w ramach inwestycji zarówno środków unijnych jak i partnerstwa publiczno – prywatnego czyli tak zwane hybrydowe PPP. Model ten okazać się może szczególnie efektywny dla nowych krajów członkowskich, które intensywnie wykorzystują środki unijne w celu wyrównania luki infrastrukturalnej.

UOKiK walczy ze zmowami

Od początku roku UOKiK wydał 8 decyzji i uczestniczy w 19 postępowaniach. Jest to efekt walki UOKiK z najgroźniejszymi naruszeniami konkurencji.

Kiedy odsetki można doliczyć do wartości przedmiotu sporu?

Występując na drogę postępowania sądowego z roszczeniem głównym i ubocznymi takimi jak: żądanie odsetek, pożytków czy kosztów, należy pamiętać, że w takim przypadku przy określeniu wartości przedmiotu sporu, w myśl postanowień zawartych w przepisie art. 20 Kodeksu postępowania cywilnego, odsetek, pożytków ani kosztów nie wlicza się do wartości przedmiotu sporu.

Co z wartością przedmiotu sporu przy kilku roszczeniach jednocześnie?

W niektórych przypadkach możliwe jest dochodzenie przez powoda jednym pozwem kilku roszczeń. Jeżeli powód zdecyduje się dochodzić kilku roszczeń jednoczenie wartość przedmiotu sporu stanowi suma wszystkich dochodzonych roszczeń.

Jak określić wartość przedmiotu sporu?

Każdy pozew powinien czynić zadość warunkom pisma procesowego a dodatkowo zawierać określone przez powoda zapisy jak: dokładne określenie żądania, przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie oraz właściwość sądu, a także w sprawach o prawa majątkowe – oznaczenie wartości przedmiotu sporu. To właśnie określenie wartości przedmiotu sporu, zwłaszcza w niektórych przypadkach może rodzić wiele problemów i negatywnych konsekwencji, chociażby dlatego, że często od wartości przedmiotu sporu uzależniona jest również wysokość wnoszonej przez powoda opłaty sądowej.

Rusza budowa odcinka autostrady A1

Podpisano umowy, których przedmiotem będzie budowa autostrady A1 na odcinku Kowal - Sójki i Kotliska - Piątek. Wykonawcą zostały SRB CIVIL ENGINEERING Ltd. oraz SANDO BUDOWNICTWO POLSKA SP. z o.o.

Rozwiązania wspierające innowacyjność mało atrakcyjne dla firm

Istniejące w Polsce rozwiązania wspierające innowacyjność są mało atrakcyjne dla firm. Ponadto przedsiębiorcy nie wykorzystują dostępnych narzędzi, bo nie wierzą, że da się udowodnić innowacyjność ich działań.

Pomoc de minimis

Pomoc publiczna to obszar, który jest ściśle regulowany przez przepisy wspólnotowe. Zgodnie z nimi obowiązuje zakaz udzielania przedsiębiorcom pomocy publicznej lub udzielenie takiej pomocy wymaga zatwierdzenia przez Komisję Europejską. Inaczej jest w przypadku pomocy de minimis.

Czy podatnik handlujący używanymi samochodami osobowymi może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie handlu używanymi samochodami osobowymi. Chciałbym skorzystać ze zwolnienia podmiotowego od VAT. Czy jest to możliwe? W urzędzie skarbowym urzędniczka powiedziała mi, że prowadząc ten rodzaj działalności gospodarczej, nie mogę korzystać ze zwolnienia podmiotowego. Czy to jest prawda?

W czasie upałów pracownikom przysługują zimne napoje

Jeżeli temperatura powietrza przekracza 28 stopni Celsjusza, pracodawca powinien nieodpłatnie zapewnić pracownikom zatrudnionym w pomieszczeniach zimne napoje. Osobom pracującym na otwartej przestrzeni napoje przysługują przy temperaturze 25 stopni.

REKLAMA