REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ranking funduszy inwestycyjnych VI 2010

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsze półrocze nie było pomyślne dla inwestorów na rynkach akcji. Widać to także doskonale w wynikach większości funduszy inwestycyjnych. Hitem okazały te z nich, które lokują pieniądze w papierach zagranicznych. To zasługa przede wszystkim osłabienia złotego wobec głównych walut.

REKLAMA

W naszym zestawieniu, obejmującym wyniki polskich otwartych funduszy inwestycyjnych, widać przytłaczającą przewagę tych, które operowały na rynkach zagranicznych. Dotyczy to szczególnie funduszy akcyjnych. Jedynymi funduszami nie specjalizującym się w akcjach zagranicznych, które znalazły się w pierwszej dziesiątce pod względem wysokości osiągniętych stóp zwrotu, są Quercus Subfundusz Agresywny, Allianz Akcji Plus, Allianz Akcji Małych i Średnich Spółek, Idea Subfundusz Akcji oraz dwa fundusze zarządzane przez Aviva Investors. Ale i one mogą inwestować część środków w papiery zagraniczne i z pewnością z tego korzystały.

REKLAMA

W przypadku wszystkich funduszy specjalizujących się w akcjach zagranicznych, zarówno obszar geograficzny, jak i dobór akcji poszczególnych spółek do portfela miał znacznie mniejsze niż zyski z różnic kursowych, wynikające z osłabienia się złotego. Oczywiście przeważają fundusze lokujące środki w akcje rynków wschodzących. Za tezą o dominującym znaczeniu różnic kursowych przemawiają szczególnie dwa przykłady. Pierwszy to wysoka pozycja funduszu Małych Spółek Japońskich, zarządzanego przez PKO TFI. W okresie ostatnich sześciu miesięcy giełda japońska należała do najsłabszych na świecie. W ciągu dwunastu miesięcy Nikkei zniżkował o prawie 6 proc., w ciągu 24 miesięcy stracił na wartości 30 proc. Drugi dotyczy PKO Subfunduszu Amerykańskiego Rynku Akcji, który w ciągu 24 miesięcy przyniósł 38 proc. zysku. W tym samym okresie Dow Jones stracił na wartości prawie 14 proc., zaś S&P500 zniżkował o ponad 19 proc. Za to złoty osłabił się wobec dolara aż o 56 proc.

Polecamy także: Rodzaje funduszy

REKLAMA

W przypadku funduszy zrównoważonych tendencja ta jest jeszcze dość mocno widoczna, jednak nie należy już do dominujących. Trudno przypuszczać, że zyski liderów w horyzoncie trzech ostatnich miesięcy, czyli Millennium Funduszy Zagranicznych Akcji Amerykańskich i Pioneer Zrównoważony Rynku Amerykańskiego pochodziły ze wzrostu wartości akcji. Indeksy na Wall Street wyraźnie w tym roku zniżkują. Natomiast niechęć większości funduszy do stosowania tzw. timingu, czyli elastycznego zwiększania i zmniejszania zaangażowania w akcje odpowiednio do zmian koniunktury, wyklucza raczej scenariusz, że wykorzystały one zwyżkę wskaźników z okresu od lutego do końca kwietnia i uniknęły strat w czasie trwającej od kwietnia tendencji spadkowej. W tej grupie zwraca uwagę dość liczne grono funduszy mniejszych, o krótszym stażu na rynku, nie związanych z wielkimi instytucjami finansowymi lecz kierowanych przez znanych zarządzających, jak np. wspomniany już Quercus, MCI Gandalf, Novo, czy Opera. Także w nazwach funduszy coraz częściej pojawiają się sformułowania typu „aktywna alokacja” czy „absolute return”, czyli zakładanie w swej strategii elastyczności i preferowanie absolutnych stóp zwrotu, a nie „walki” z benchmarkiem.

W grupie funduszy stabilnego wzrostu stabilność widoczna jest tylko w dłuższym horyzoncie. W ciągu ostatnich trzech miesięcy nawet większości funduszy z najlepszej dziesiątki nie udało się uniknąć strat. Wyniki za sześć i więcej miesięcy są o wiele lepsze, niż w przypadku lokat bankowych. Silne wahania koniunktury spowodowały jednak, że wyniki sporej części naszych liderów w horyzoncie 24 miesięcy nie są już tak bardzo satysfakcjonujące. Sądząc zaś po wynikach funduszy ochrony kapitału, można nabrać przekonania, że osiągnięcie tego celu w przypadku większości z nich nie było ostatnio najłatwiejszym zadaniem. Tu znów satysfakcjonujące rezultaty widoczne są w horyzoncie 12 miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmienność sytuacji na rynkach finansowych w ciągu ostatnich dwóch - trzech lat powinna skłaniać do powierzania kapitału fachowcom. Jednak nawet funduszom nie jest w takich warunkach łatwo osiągać zyski. Nie jest też łatwo o dobór odpowiedniego typu funduszu do ulokowania swoich pieniędzy. Tendencja do umacniania się złotego w latach 2007-2008 skutecznie odstraszała od funduszy zagranicznych lub w dokuczliwy sposób zmniejszała zyski ich klientów. Dynamiczne osłabienie naszej waluty z ostatnich miesięcy spowodowało, że to właśnie one dawały największe zyski. Ale takiego zwrotu sytuacji mało kto się spodziewał. Trudno też powiedzieć, na ile obecny trend jest trwały. W tej sytuacji na znaczeniu zyskuje wiecznie żywe nawoływanie do dywersyfikacji portfela.

Zobacz także: Słabsze wyniki funduszy headgingowych

Powyższy tekst jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. Jakiekolwiek decyzje podjęte na podstawie powyższego tekstu podejmowane są na własną odpowiedzialność.
//g5.infor.pl/p/_files/97000/ranking_funduszy_inwestycyjnych_gold_finance_czerwiec_2010_41798.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Ranking funduszy inwestycyjnych - czerwiec 2010
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

REKLAMA

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

REKLAMA

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

REKLAMA