| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Inwestorzy nadal patrzą optymistycznie

Inwestorzy nadal patrzą optymistycznie

Publikacja Intela, podobnie jak dzień wcześniej Alcoa, przebiła oczekiwania analityków. Czołowy producent procesorów na świecie zarobił w II kwartale 51 centy na akcję, a przychody wzrosły o 34 proc. r/r do 10,8 mld USD. To pozwoliło utrzymać dobre nastroje po kolejnym dniu wyraźnych wzrostów na Wall Street.

Od swojego dołka z 6 lipca indeks S&P500 zyskał już ponad 9 proc., co jest jednym z najlepszych wyników od kilku miesięcy. Cały czas zwyżka jest budowana na oczekiwaniach, co do dobrego sezonu wyników spółek za II kwartał, co na razie zdaje się potwierdzać. Ciekawe jednak, jak zareagują inwestorzy w zderzeniu z twardymi danymi makro, które nie będą już takie dobre. Opublikowany wczoraj bilans handlowy w maju nieco rozczarował – deficyt wzrósł do 42,27 mld USD z 40,3 mld USD po korekcie w kwietniu. Dzisiaj kluczowe będą dane o sprzedaży detalicznej w czerwcu, gdzie oczekiwania wynoszą odpowiednio -0,2 proc. m/m i 0,0 proc. m/m bez samochodów. Wcześniej, bo o godz. 11:00 opublikowana zostanie majowa dynamika produkcji przemysłowej w strefie euro (oczek. 1,2 proc. m/m) i inflacja HICP w czerwcu (oczek. 1,4 proc. r/r). Dzień zakończy publikacja zapisków z ostatniego posiedzenia FOMC z 22-23 czerwca, którego komunikat nie zawierał zbyt optymistycznych sformułowań nt. przyszłości gospodarki. Czy, zatem środa będzie przełomowa i w drugiej połowie dnia optymiści oddadzą pola?

Na razie nastroje na giełdach mają kluczowy wpływ na zachowanie się rynku walutowego. Wczoraj rynek szybko zapomniał o obniżce ratingu Portugalii przez agencję Moody’s, po tym jak przetarg greckich bonów skarbowych był dość udany. Wieczorem zwyżki na Wall Street pozwoliły EUR/USD na skuteczny atak na ostatnie maksimum na 1,2722. Nowy szczyt został ustanowiony w okolicach 1,2738. Wyraźnie zyskały także inne waluty, w tym także złoty – rano o godz. 9:45 za euro płacono 4,0570 zł, a dolar był wart 3,19 zł. Do bariery 4,05 zł jest coraz bliżej. Naszą walutę mogły wesprzeć opublikowane dane o czerwcowej inflacji, która nieoczekiwanie wzrosła do 2,3 proc. r/r, a także informacje o przyjęciu założeń do przyszłorocznego budżetu. Rząd zdecydował się na nominalne zamrożenie płac w budżetówce, co może dać kilka miliardów złotych oszczędności. Poza tym wdrożona na zostać reguła wydatkowa i podjęte będą działania w celu „odsztywnienia” części wydatków. Tylko, czy to wystarczy? Wciąż brakuje pomysłu i zdecydowania na systemowe zmiany, które są najważniejsze. Dzisiaj kluczową informacją w kraju będzie przetarg 5-letnich obligacji PS0415 za 1,5-3,0 mld zł.

Polecamy serwis: Notowania

EUR/PLN: Test poziomu 4,05 jest coraz bliższy i to niezależnie od dywergencji widocznych na wskaźnikach 4-godzinowych. Niewykluczone jednak, iż w/w poziom stanie się punktem zwrotnym, a kolejne dni przyniosą szybki powrót w rejon 4,08. Impulsem do takiego ruchu mogłyby się stać publikacje z USA, bo aukcja obligacji w kraju, raczej będzie wsparciem dla naszej waluty.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK