REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestorzy nadal patrzą optymistycznie

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Publikacja Intela, podobnie jak dzień wcześniej Alcoa, przebiła oczekiwania analityków. Czołowy producent procesorów na świecie zarobił w II kwartale 51 centy na akcję, a przychody wzrosły o 34 proc. r/r do 10,8 mld USD. To pozwoliło utrzymać dobre nastroje po kolejnym dniu wyraźnych wzrostów na Wall Street.

REKLAMA

Od swojego dołka z 6 lipca indeks S&P500 zyskał już ponad 9 proc., co jest jednym z najlepszych wyników od kilku miesięcy. Cały czas zwyżka jest budowana na oczekiwaniach, co do dobrego sezonu wyników spółek za II kwartał, co na razie zdaje się potwierdzać. Ciekawe jednak, jak zareagują inwestorzy w zderzeniu z twardymi danymi makro, które nie będą już takie dobre. Opublikowany wczoraj bilans handlowy w maju nieco rozczarował – deficyt wzrósł do 42,27 mld USD z 40,3 mld USD po korekcie w kwietniu. Dzisiaj kluczowe będą dane o sprzedaży detalicznej w czerwcu, gdzie oczekiwania wynoszą odpowiednio -0,2 proc. m/m i 0,0 proc. m/m bez samochodów. Wcześniej, bo o godz. 11:00 opublikowana zostanie majowa dynamika produkcji przemysłowej w strefie euro (oczek. 1,2 proc. m/m) i inflacja HICP w czerwcu (oczek. 1,4 proc. r/r). Dzień zakończy publikacja zapisków z ostatniego posiedzenia FOMC z 22-23 czerwca, którego komunikat nie zawierał zbyt optymistycznych sformułowań nt. przyszłości gospodarki. Czy, zatem środa będzie przełomowa i w drugiej połowie dnia optymiści oddadzą pola?

REKLAMA

Na razie nastroje na giełdach mają kluczowy wpływ na zachowanie się rynku walutowego. Wczoraj rynek szybko zapomniał o obniżce ratingu Portugalii przez agencję Moody’s, po tym jak przetarg greckich bonów skarbowych był dość udany. Wieczorem zwyżki na Wall Street pozwoliły EUR/USD na skuteczny atak na ostatnie maksimum na 1,2722. Nowy szczyt został ustanowiony w okolicach 1,2738. Wyraźnie zyskały także inne waluty, w tym także złoty – rano o godz. 9:45 za euro płacono 4,0570 zł, a dolar był wart 3,19 zł. Do bariery 4,05 zł jest coraz bliżej. Naszą walutę mogły wesprzeć opublikowane dane o czerwcowej inflacji, która nieoczekiwanie wzrosła do 2,3 proc. r/r, a także informacje o przyjęciu założeń do przyszłorocznego budżetu. Rząd zdecydował się na nominalne zamrożenie płac w budżetówce, co może dać kilka miliardów złotych oszczędności. Poza tym wdrożona na zostać reguła wydatkowa i podjęte będą działania w celu „odsztywnienia” części wydatków. Tylko, czy to wystarczy? Wciąż brakuje pomysłu i zdecydowania na systemowe zmiany, które są najważniejsze. Dzisiaj kluczową informacją w kraju będzie przetarg 5-letnich obligacji PS0415 za 1,5-3,0 mld zł.

Polecamy serwis: Notowania

EUR/PLN: Test poziomu 4,05 jest coraz bliższy i to niezależnie od dywergencji widocznych na wskaźnikach 4-godzinowych. Niewykluczone jednak, iż w/w poziom stanie się punktem zwrotnym, a kolejne dni przyniosą szybki powrót w rejon 4,08. Impulsem do takiego ruchu mogłyby się stać publikacje z USA, bo aukcja obligacji w kraju, raczej będzie wsparciem dla naszej waluty.

REKLAMA

USD/PLN: Wczorajsza sesja była dość zaskakująca, ale głównie za sprawą silnej zwyżki EUR/USD. W efekcie dolar z impetem spadł poniżej 3,20 zł. Dzisiaj jednak ten ruch jest kontynuowany, ale z niewielkim natężeniem. Nowe minimum to okolice 3,1850. Kluczowe będzie zachowanie się EUR/USD, który zadecyduje o szansach na powrót powyżej 3,2000-3,2050, która to strefa stała się silnym oporem. W przypadku kontynuacji zniżek wsparcia można umiejscowić w rejonie 3,15, ale silne dopiero na 3,11.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD: Po wczorajszym silnym wzroście, dzisiaj widać, że rynek nabiera oddechu. Jednak dopóki utrzymane zostaną wsparcia w okolicach 1,2690 i dalej 1,2662, to trudno będzie mówić o ryzyku większych spadków. Warto jednak zwrócić uwagę na budujące się od kilkunastu dni negatywne dywergencje wskaźników z kursem na wykresie 4-godzinowym. W rejonie 1,2770-1,2780 można wyznaczyć 50 proc. zniesienie spadków z 1,3690 do 1,1875. Być może poziom ten zostanie dzisiaj przetestowany. Rośnie jednak ryzyko nagłego odwrotu w dół.

GBP/USD: Silny impet ruchu może być charakterystyczny dla korekcyjnej fali „b” i wcale nie sugerować wejścia w kolejną silną falę zwyżek. Zwłaszcza, że negatywne dywergencje dziennych wskaźników z kursem są widoczne. Może się, zatem okazać, iż w ciągu kilkunastu godzin powrócimy na trwałe poniżej 1,52, co będzie sygnałem słabości rynku.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA