REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak określić wartość przedmiotu sporu w sprawie o rozwiązanie umowy najmu?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Warto podkreślić, iż najem może dotyczyć zarówno rzeczy ruchomej, jak i nieruchomości.
Warto podkreślić, iż najem może dotyczyć zarówno rzeczy ruchomej, jak i nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku sprawy o rozwiązanie umowy najmu stosujemy szczególna zasadę obliczania wartości przedmiotu sporu. Warto pamiętać, że wartość przedmiotu sporu w takim przypadku będzie zupełnie inna w zależności od tego czy umowa została zawarta na czas oznaczony czy też na czas nieoznaczony.

Przepis artykułu 23 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, iż w sprawie o rozwiązanie umowy najmu wartość przedmiotu sporu stanowi:

REKLAMA

  • przy umowach zawartych na czas oznaczony - suma czynszu za czas sporny, lecz nie więcej niż za rok (zatem wartość przedmiotu sporu określa się wysokością świadczenia należnego za czas sporny, czyli sumą rat czynszu, które w tym okresie miały być lub były zapłacone przy czym wartość przedmiotu sporu została ograniczona wysokością należności za okres roczny. Zatem w przypadku umowy zawartej na czas oznaczony dłuższy niż rok, niezależnie więc od czasu trwania spornego okresu, jeżeli przekracza on rok, wartością przedmiotu sporu będzie zawsze suma czynszu za rok);
  • przy umowach zawartych na czas nie oznaczony – wartość przedmiotu sporu stanowi suma czynszu za okres trzech miesięcy (oznacza to, że w przypadku każdej umowy zawartej na czas nieoznaczony wartość przedmiotu sporu zawsze będzie stanowiła sumę czynszu za okres trzech miesięcy, niezależnie od długości okresu spornego).

Warto podkreślić, iż najem może dotyczyć zarówno rzeczy ruchomej, jak i nieruchomości.

Porównaj: Jak wypowiedzieć umowę najmu?

Powyższa zasada określania wartości przedmiotu sporu znajdzie zastosowanie także w sprawach:

  • o istnienie, unieważnienie albo rozwiązanie umowy najmu;
  • o istnienie, unieważnienie albo rozwiązanie umowy dzierżawy;
  • o wydanie albo odebranie przedmiotu najmu;
  • o wydanie albo odebranie przedmiotu dzierżawy.

Zobacz także serwis Fundusze unijne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasada wyrażona w art. 23 Kodeksu postępowania cywilnego znajduje również zastosowanie w sprawach o odebranie przedmiotu najmu lub dzierżawy, jeżeli żądanie to jest związane z istnieniem umowy najmu lub dzierżawy.

W postanowieniu z dnia 4 kwietnia 2000 r. (V CZ 8/2000) Sąd Najwyższy uznał, że wartość przedmiotu zaskarżenia w sprawach o opróżnienie lokalu, zajmowanego bez tytułu prawnego lub na podstawie umowy użyczenia, stanowi kwota w wysokości odpowiadającej trzymiesięcznemu wynagrodzeniu za korzystanie z lokalu. Z kolei w sprawie o nakazanie opróżnienia mieszkania zajmowanego przez członka spółdzielni na podstawie lokatorskiego prawa do lokalu wkład mieszkaniowy nie wyznacza wartości przedmiotu sporu ani zaskarżenia (por. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 16 listopada 1998 r.I CZ 151/98).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA