REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto jeszcze inwestować w fundusze hedgingowe

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl

REKLAMA

REKLAMA

Czerwiec to kolejnym niepomyślny miesiąc dla rynku funduszy hedgingowych. Spadki cen akcji oraz niepewna sytuacja ekonomiczna na świecie przyczyniły się do poniesienia strat również w funduszach alternatywnych. Jednak były one mniejsze niż przy inwestycjach w akcje.

Jak wynika z raportu firmy Greenwich Alternative Investments, w czerwcu 2010 roku benczmark światowego rynku funduszy hedgingowych – Greenwich Global Hedge Fund Index spadł o 0,8 proc. Inwestycje na rynku akcji drugi z kolei miesiąc przyniosły straty – czerwcowe indeksy amerykańskiej giełdy S&P500 oraz londyński FTSE100 spadły o 5,2 proc. każdy, a MSCI World Equity Index stracił 3,6 proc.

REKLAMA

REKLAMA

Również pierwsze półrocze bieżącego roku było dla rynku akcji gorsze niż dla funduszy hedgingowych. Indeksy S&P500, MSCI, FTSE100 spadły odpowiednio o: 6,7 proc., 10,9 proc., 9,2 proc., podczas gdy Greenwich Global Hedge Fund Index wyszedł prawie na zero, odnotowując dodatnią stopę zwrotu 0,1 proc.

Biorąc pod uwagę okres 12 miesięcy, inwestycje w akcje notowane na giełdach okazały się jednak bardziej intratne niż w fundusze hedgingowe - S&P500 wzrósł o 14,4 proc., natomiast FTSE100 o 15,7 proc. W tym okresie rynek obligacji dał zarobić średnio 9,5 proc. W przypadku funduszy hedgingowych odnotowano stopę zwrotu na poziomie 9,4 proc.

Tylko cztery strategie inwestycyjne funduszy hedgingowych wyszły w czerwcu na plus. Najwyższą stopę zwrotu uzyskały fundusze stosujące krótką sprzedaż (Short-Biased), zarabiając 4,4 proc. Ta strategia przynosi zyski głównie podczas spadków notowań akcji, zatem uzyskany wynik jest oczywisty. Jednak w okresie ostatnich 12 miesięcy inwestujący w tego rodzaju fundusze stracili 5,5 proc. i są największymi przegranymi na rynku.

Zysk na poziomie 1,1 proc. dała strategia arbitrażu na instrumentach o stałym dochodzie (Fixed Income Arbitrage), polegająca na zajmowaniu przeciwstawnych pozycji na rynkach obligacji: kasowym i terminowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: ABC inwestowania

Największą stratę przyniosła w czerwcu strategia oportunistyczna (Opportunistic), gdzie zarządzający poszukują najlepszych okazji inwestycyjnych. Nie znaleźli ich wiele, gdyż stracili 1,9 proc. aktywów. 

REKLAMA

Kiedy spadają ceny akcji nie przynoszą profitów inwestycje oparte na spółkach wzrostowych, stąd strategia Growth odnotowała w czerwcu stratę 1,5 proc. Nie sprawdziły się również inwestycje wykorzystujące wydarzenia nadzwyczajne w spółkach – strata strategii Event Driven wyniosła 1,3 proc.

Pod względem geograficznej alokacji aktywów wśród rynków rozwijających najwyższe straty w ubiegłym miesiącu przysporzyła Europa (-3,3 proc.), przy czym średnia ujemna stopa zwrotu liczona dla wszystkich regionów stanowi 0,7 proc. Biorąc jednak pod uwagę okres 12 miesięcy, nasz Kontynent okazał się najbardziej zyskowny - stopa zwrotu funduszy hedgingowych lokujących w Europie wyniosła +27,3 proc. Średnia dla całego świata wynosi w tej kategorii 14,0 proc.

Wśród rynków rozwiniętych na największym minusie znalazły się w czerwcu fundusze hedgingowe, lokujące aktywa w Azji, które straciły tam 1,4 proc., przy czym średnia ujemna stopa zwrotu dla rynków rozwiniętych na całym świecie wyniosła 0,9 proc.

W okresie 12 miesięcy najwyższą stopę zwrotu z inwestycji na rynkach rozwiniętych uzyskano w obu Amerykach (+11,1 proc.), przy czym średnia dla całego świata stanowiła 8,0 proc. Nie mała w tym zasługa rynku brazylijskiego.

Jak widać, znów w okresie minionych 12 miesięcy, rynki rozwijające okazały się bardziej zyskowne dla funduszy hedgingowych niż rynki rozwinięte.

Przeczytaj także: Ranking funduszy inwestycyjnych VI 2010

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA