REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy PESEL przedsiębiorcy jest informacją jawną?

Prowadzę ewidencję działalności gospodarczej. Strona w związku z postępowaniem sądowym wnioskuje o udzielenie danych firmy, m.in. o PESEL, powołując się na art. 7a.2 PDG. Czy można w zaświadczeniu wystawianym dla wnioskodawcy podać PESEL? Czy nie będzie to naruszać przepisów o ochronie danych osobowych?

Jak rozpocząć czasowe transgraniczne świadczenie usług?

Możliwość czasowego świadczenia usług w Polsce dotyczy podmiotów z państw objętych swobodą świadczenia usług, tj. państw Unii Europejskiej, a także Norwegii, Islandii, Liechtensteinu oraz Szwajcarii. Obowiązek wpisu w Ewidencji Działalności Gospodarczej może dotyczyć zatem jedynie usługodawcy – obywatela jednego z w/w państw, który nie wykonuje działalności gospodarczej w żadnym z tych państw.

Czy przychód z zawieszonej działalności należy rozliczyć?

Zgodnie z ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy. W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej nie może on wykonywać działalności gospodarczej ani osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Cukrowe interesy już nie takie słodkie

O ponad 30% wzrosły ceny cukru w związku z rosnącym popytem oraz regulacją produkcji przez Komisję Europejską. Cukiernicy i piekarze załamują ręce.

REKLAMA

Inflacja nadal w centrum zainteresowania

Wczorajsze notowania eurodolara dobitnie świadczą o tym, że kurs głównej pary walutowej jest bardzo wrażliwy na informacje, napływające ze strefy euro i dotyczące przyszłości polityki pieniężnej w tym regionie. Nawet eskalacja wydarzeń na Bliskim Wschodzie nie wpływa na umocnienie dolara względem euro.

Atomowe zamówienia dla firm

Rząd podjął decyzję o rozwijaniu w Polsce energetyki jądrowej. Przyjęte regulacje prawne to sygnał dla firm, które mogą rozpocząć przygotowania do starania się o zamówienia publiczne.

Wojna z „czarnym złotem” w tle?

We wtorek Kadafi zapowiedział, że nie podda się łatwo i będzie walczył do ostatniej kropli krwi, ale europejskie parkiety nie miały czasu na żadną reakcję. Również zdecydowana zniżka notowań na Wall Street pozostała bez odzewu ze strony inwestorów. Dopiero dzisiaj rano zobaczymy, jaki wpływ na giełdę miały wyżej wymienione wydarzenia.

Wojna z „czarnym złotem” w tle?

We wtorek Kadafi zapowiedział, że nie podda się łatwo i będzie walczył do ostatniej kropli krwi, ale europejskie parkiety nie miały czasu na żadną reakcję. Również zdecydowana zniżka notowań na Wall Street pozostała bez odzewu ze strony inwestorów. Dopiero dzisiaj rano zobaczymy, jaki wpływ na giełdę miały wyżej wymienione wydarzenia.

REKLAMA

Wojna z „czarnym złotem” w tle?

We wtorek Kadafi zapowiedział, że nie podda się łatwo i będzie walczył do ostatniej kropli krwi, ale europejskie parkiety nie miały czasu na żadną reakcję. Również zdecydowana zniżka notowań na Wall Street pozostała bez odzewu ze strony inwestorów. Dopiero dzisiaj rano zobaczymy, jaki wpływ na giełdę miały wyżej wymienione wydarzenia.

Organizacje społeczne: wyższy VAT na artykuły dziecięce - od 2012 r.

17 organizacji społecznych zaapelowało do parlamentarzystów, by podwyżka VAT na ubranka niemowlęce i obuwie dziecięce nastąpiła dopiero od 2012 r. - poinformowała wiceprzewodnicząca Związku Dużych Rodzin Trzy Plus Teresa Kapela.

Internet - nowe pole walki

Rozwój Internetu spowodował wyraźną emigrację do niego wszelkiego życia społecznego. Procesowi temu towarzyszyło powstawanie coraz to nowych narządzi internetowych, będących miejscem wirtualnych spotkań. Fakt ten szybko dostrzegli pracownicy branży z reklamowej. Upowszechnienie Internetu, oraz jego nieograniczone możliwości, sprawiły, że ich nowym polem walki o klienta stał się właśnie Internet.

Otwarcie rynku pracy w Niemczech bez wpływu na bezrobocie w Polsce

Otwarcie niemieckiego rynku pracy dla Polaków nie wpłynie znacząco na statystyki bezrobocia w Polsce, może mieć jednak negatywny wpływ na sytuację demograficzną na terenach przygranicznych - uważa Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej.

Czy kandydaci kłamią w CV? Jak sprawdzić podawane informacje?

W CV kandydat na pracownika stara się przedstawić siebie w jak najlepszym świetle. Dąży do tego, aby to właśnie jego aplikacja została zauważona przez potencjalnego pracodawcę. Dlatego podaje informacje o swoim wykształceniu, doświadczeniu zawodowym oraz umiejętnościach. Jak często kandydaci mijają się w nich z prawdą i jak zweryfikować podawane przez nich dane – na to pytanie odpowiadają eksperci.

Libia motorem spadków na europejskich giełdach

Dziś niekwestionowanym tematem numer jeden była Libia i tamtejsza rewolucja. Szczególnie czuła na wieści z Afryki jest ropa. Natomiast większość państw, należących do OPEC, nie ma w planach ani nadzwyczajnego zjazdu w związku z Libią, ani zwiększenia wydobycia "czarnego złota".

W Eurolandzie rośnie inflacyjna spirala

Słowa Yvesa Merscha wsparły euro. Członek Europejskiego Banku Centralnego powiedział dzisiaj, że gdyby ECB zaostrzył swoją politykę podczas posiedzenia, które ma się odbyć 3 marca, nie byłby zaskoczony. Przyznał on, że inflacja rośnie, stając się coraz większym problemem i powodując wzrost wartości euro.

Jaka stawka VAT w zakresie usług ciągłych?

Przepisy tzw. ustawy okołobudżetowej wprowadziły nowe zasady dotyczące stosowania właściwej stawki w przypadku, gdy inne przepisy prowadzą do zmiany ich wysokości (np. z 22% na 23%). Pierwsza zmiana nastąpiła 1 stycznia 2011 r., następne zaś w najbliższych latach. Ogólna zasada brzmi, iż moment wykonania decyduje o zastosowaniu właściwej stawki, bez względu na moment powstania obowiązku podatkowego.

20 najpopularniejszych haseł – czy jesteśmy bezpieczny w sieci?

Bezpieczeństwo w Internecie – to stwierdzenie z dnia na dzień staje się coraz bardziej abstrakcyjne i trudne do zrealizowania. Niekiedy, zagrożenie w sieci generujemy my sami, zapominając lub lekceważąc podstawowe zasady. Wystarczy przeprowadzić odpowiednie badanie, by się o tym przekonać.

Które publikacje makroekonomiczne były najistotniejsze dla kursów złotego i eurodolara w trzecim tygodniu lutego?

Na początku zeszłego tygodnia złoty stracił na wartości względem innych walut. Notowania EUR/PLN osiągnęły wartość 3,9540, gdzie znajdują się szczyty z końca stycznia. W tym czasie opublikowano także szereg ważnych danych makroekomicznych. Jak na ich tle kształtowały się kursy innych walut?

Czy opłaca się zaciągnąć kredyt we frankach?

Kredyt walutowy jest najbardziej opłacalny wtedy, gdy obserwujemy wysoki kurs. Czy to oznacza, że warto właśnie teraz zadłużyć się we frankach? Eksperci są zdania, że notowania szwajcarskiej waluty mogą zmniejszyć się o ok. 14,5%, jeżeli uda nam się uporać z problemami finansowymi w strefie euro.

Na czym polega wykonanie zamówienia publicznego?

Zamówienia publiczne powinny być realizowane zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi zasadami. Dotyczy to także przepisów odnoszących się do spraw społecznych i ochrony zdrowia. Jeżeli instytucja zamawiająca chce, aby wykonawca osiągnął dodatkowe cele może wykorzystać klauzule dotyczące wykonania zamówienia. Jakie? Przeczytaj.

Branża IT na fali – 9 na 10 przedsiębiorstw IT wśród najbardziej innowacyjnych firm

Branża teleinformatyczna w ostatnich miesiącach prężnie się rozwija. Świadczyć może o tym fakt, że aż dziewięć z dziesięciu najbardziej innowacyjnych firm z 2011 roku, to spółki działające właśnie w branży IT. Ciężko się temu dziwić, gdyż przyszłością przemysłu jest właśnie przemysł komputerowy, telekomunikacyjny i komputerowy. Poznajmy bliżej firmy, które odnoszą największe sukcesy.

Dlaczego w styczniu zmniejszyła się liczba mieszkań oddanych do użytkowania?

W styczniu br. o 40% zwiększyła się liczba rozpoczętych budów lokali mieszkaniowych w porównaniu z początkiem roku 2010. Dlaczego jednak liczba wydanych pozwoleń na budowę i mieszkań oddanych do użytkowania zmniejszyła się? Eksperci zrzucają mniejszą podaż mieszkań na karby pozostałości po kryzysie.

Kiedy sąd może orzec przepadek świadczenia na rzecz Skarbu Państwa?

W niektórych wypadkach świadczenie może ulec przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa. Kiedy ma to miejsce i kiedy przepadkowi ulega wartość świadczenia?

Kto i kiedy odpowiada za nakłanianie do popełnienia szkody i pomoc przy jej wyrządzeniu?

Nie tylko osoba, która bezpośrednio wyrządziła drugiej szkodę odpowiada za jej naprawienie. Według przepisów za szkodę odpowiada też osoba, która sprawcę szkody do jej wyrządzenia nakłoniła.

Czym są udziały uprzywilejowane w spółce z o.o.?

Zasadą jest, że wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mają równe prawa i obowiązki w spółce. Niektórzy jednak wspólnicy mogą mieć udziały uprzywilejowane. Kiedy wspólnik może posiadać udział uprzywilejowany, na czym to uprzywilejowanie polega i co się z tym wiąże?

Sytuacja w Libii na ostrzu noża

Nie zawsze da się racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego decydujący ruch rynku następuje w danym momencie. Już od jakiegoś czasu sytuacja w Afryce i na Bliskim Wschodzie jest napięta, zaś inwestorzy uważnie śledzą rozwój akcji w Libii. W poniedziałek powyższe wydarzenia rzutowały na notowania dolara, który wczoraj rano tracił na wartości.

Sytuacja w Libii na ostrzu noża

Nie zawsze da się racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego decydujący ruch rynku następuje w danym momencie. Już od jakiegoś czasu sytuacja w Afryce i na Bliskim Wschodzie jest napięta, zaś inwestorzy uważnie śledzą rozwój akcji w Libii. W poniedziałek powyższe wydarzenia rzutowały na notowania dolara, który wczoraj rano tracił na wartości.

Do 40 tys. na założenie firmy

Od dzisiaj można składać wnioski do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych o dofinansowanie projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013.

Przez wydarzenia w Libii rosną ceny towarów

Po raz kolejny w ciągu ostatnich miesięcy inwestorzy muszą poważnie zastanowić się nad tym, czy mogą ufać danym gospodarczym. Co prawda liczby sugerują trwałe ożywienie gospodarcze, ale przyszłość może okazać się mniej różowa. Walki w Libii nie pozostają bowiem bez wpływu na zwyżkujące notowania paliw.

Produkcja nadal w górę

O 10,3 % wzrosła w styczniu 2011 r. produkcja sprzedana przemysłu w porównaniu z analogicznym miesiącem 2010 roku. Nie pobiła jednak wyniku z grudnia ubiegłego roku notując niekorzystną różnicę 6,4%.

Samsung Wave 578 – nowoczesne technologie w eleganckiej obudowie

Firma Samsung Electronics zaprezentowała swoje najnowsze dzieło - telefon Samsung Wave 578. Nowe urządzenie pracuje na platformie bada i wyróżnia się eleganckim, przyjaznym designem, ponadto wykorzystuje technologię Near Field Communication (NFC). Co jeszcze oferuje nam ten nowatorski telefon?

Lenovo LePad – kolejny tablet z Androidem

Prezentowany na targach CES 2010, a później CES 2011, tablet firmy Lenovo o nazwie LePad jest już gotowy do wejścia na rynek. Na początku urządzenie trafi na rynek chiński, natomiast reszta świata będzie musiała poczekać jeszcze kilka miesięcy. Zanim jednak wydamy ciężko zarobione pieniądze na nowy gadżet poznajmy parametry techniczne LePad’a.

Piractwo w Polsce – ile kosztowało w 2010 roku?

W 2010 roku liczba zgłoszeń o przypadkach piractwa komputerowego w Polsce wzrosła aż o 43%. To ogromny skok, którego niestety nie można zaliczyć do pozytywów. BSA (Business Software Alliance) odnotowało w Polsce aż 402 takie przypadki. Czy sytuacja w 2011 roku się poprawi? Ciężko liczyć na taki obrót sprawy biorąc pod uwagę niezwykły wzrost przestępczości komputerowej, do której zalicza się przecież piractwo.

Zmiany w e-fakturach niepotrzebne?

Projekt zmiany ustawy o podpisie elektronicznym, ustawy o VAT, ustawy - Kodeks cywilny oraz ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych konsultowany przez Komisję „Przyjazne Państwo" miał na celu odformalizowanie zasad wystawiania e-faktur poprzez stosowanie pieczęci elektronicznej. Obecne założenia różnią się od pierwotnych. Jakie nowe rozwiązania zostały zaproponowane?

Mistrz menedżerów wybrany!

Zakończyły się I Mistrzostwa Polski Kadry Menedżerskiej programu Talent Club. Zawodnicy z całego kraju konkurowali ze sobą w eliminacjach regionalnych, a następnie w ogólnopolskim Finale o tytuł Mistrza Polski z zakresu wiedzy i kompetencji menedżerskich.

Metody i techniki negocjacji

Znając przeciwnika i siebie, nie sposób przegrać starcia, nie znając ani przeciwnika ani siebie, żadnej bitwy wygrać się nie da. Według starożytnych Chińczyków każde negocjacje były twarde i mogły zakończyć się jednym z trzech rezultatów – workiem złota, zepchnięciem oponenta ze skały albo popełnieniem samobójstwa.

Procedura wręczenia kary porządkowej

Pracownik często spóźnia się do pracy. Chciałabym ukarać go karą pieniężną. Czy mogę i jakie jest postępowanie w tej sprawie?

Polskie firmy nie chcą iść na rękę klientom

Od początku 2011 roku, na mocy grudniowego rozporządzenia Ministerstwa Finansów, przedsiębiorcy mogą wysyłać faktury drogą elektroniczną. Jednak firmy ignorują potrzeby klientów, jeśli chodzi o wysyłkę faktur drogą elektroniczną - wynika z  raportu firmy mailPro.

Wskaźnik syntetyczny koniunktury w lutym wyniósł 97,6

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) w lutym 2011 roku wynosi 97,6 i jest na poziomie zbliżonym do tego z analogicznego miesiąca ub.r. i nieznacznie niższym niż w styczniu 2011 r. - wynika z opublikowanych danych GUS.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców za 1-proc. CIT od przychodów

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zwrócił się do ministra finansów o zmiany w podatku CIT od osób prawnych. Zamiast obecnego 19-proc. podatku od zysków firm związek proponuje 1-proc. podatek płacony od przychodów, co dałoby budżetowi dodatkowe 32,2 mld zł.

GUS: Lekka poprawa koniunktury w handlu

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w lutym lepszy niż w poprzednim miesiącu i wynosi minus 3 wobec minus 6 w styczniu - poinformował GUS w komunikacie.

Kurs złotego poszedł w dół

Dziś rano trudno było nie odczuć obchodów urodzin Waszyngtona - amerykańskiego Dnia Prezydenta. Święto w USA nie pozostało bez wpływu na zmniejszenie się płynności na rynkach. Eurodolar znajdował się w przedziale 1,3650 – 1,3710.

Indeks największych spółek znowu na minusie

WIG20 usiłował dzisiaj nie poddawać się złym nastrojom, panującym na europejskich giełdach. Zaliczył lekkie odreagowanie, lecz ostatecznie stracił na wartości. Podzielił losy giełd w Paryżu, Frankfurcie czy Londynie.

Kiedy odpowiesz za długi małżonka?

Odpowiedzialność współmałżonków za długi zaciągnięte przez jednego z nich jest coraz popularniejszym zjawiskiem w praktyce. Szczególnie w czasach kredytów i pożyczek. Co będzie nam groziło w przypadku wyrażenia zgody na zaciągnięcie poważnego zobowiązania finansowego przez współmałżonka? przeczytaj poradę eksperta.

Jak funkcjonuje zgromadzenie wspólników w jednoosobowej spółce z o.o.?

Zgromadzenie wspólników, jak sama nazwa wskazuje, zakłada, że jest to organ kolegialny. Czy wobec tego w spółce jednoosobowej, czyli posiadającej wyłącznie jednego wspólnika, taki organ w ogóle funkcjonuje?

Jak firma może motywować pracowników premią?

Aby odpowiednio zmotywować pracownika, zwiększając jednocześnie zysk firmy, należy opracować właściwe zasady naliczania premii. Istotne jest, aby pracownik wiedział i faktycznie odczuwał, że ma wpływ na wysokość premii, którą otrzyma, czyli, że może sobie ją „wypracować”. Ważne jest, aby cele pracownika były realne. Zbyt wygórowane, niezbyt osiągalne, będą miały działanie odwrotne od zamierzonego, czyli demotywujące.

Dlaczego w grudniu ubyło złych kredytów?

Przez długi czas banki borykały się z rosnącą liczbą złych kredytów, zaciągniętych przez firmy i gospodarstwa domowe. Czy wiesz, dlaczego w ostatnim miesiącu zeszłego roku wartość niespłacanych w terminie należności zmniejszyła się o 400 mln zł? Zdaniem ekspertów udało się to dzięki zaostrzeniu polityki kredytowej banków, zabiegom księgowym, a także samym przedsiębiorcom.

Jak banki traktują MSP?

Jakość obsługi bankowej sektora MSP ulega stopniowej poprawie. Wśród usług dla małych i średnich firm coraz częściej znaleźć można elementy oferty skierowanej do dużych korporacji. Jakie zmiany zachodzą w bankowości dla niewielkich rozmiarów przedsiębiorstw? Przeczytaj poradę eksperta.

Czy warto zakładać własną firmę?

Droga do sukcesu nie zawsze jest usłana różami. Działalność gospodarcza wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i dużym nakładem pracy. Czy wobec tego warto założyć własny biznes? Jak wiele przeciwności może nam towarzyszyć?

Lokalne wybory w Niemczech a strefa euro

W piątek wieczorem eurodolar poszedł zdecydowanie w górę. Sygnałem do tego ruchu była zwyżka, która rozpoczęła się ok. godz. 14.00 jako reakcja na wypowiedź Lorenzo Bini Smaghi. Członek Europejskiego Banku Centralnego potwierdził, że jeżeli presja inflacyjna będzie rosnąć, bank centralny zostanie zmuszony do zaostrzenia polityki pieniężnej.

REKLAMA